Συγνώμη για την ενόχληση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337

    Συγνώμη για την ενόχληση

    Θέλω μέσα από αυτό το μήνυμα να ζητήσω συγνώμη.

    Συγνώμη από όλους, γιατί πολλές φορές τα βάζω με όλους χωρίς να αναλογίζομαι πόσο μικρός δείχνω όταν δεν καταλαβαίνω πως μέσα σε όλους βρίσκομαι και εγώ.

    Συγνώμη από όλα τα μέλη του φορουμ γιατί πολλές φορές ο παρορμητισμός μου με κάνει να αγνοώ πως είμαι και εγώ ένα μέλος. Ούτε πιο ξεχωριστός, ούτε καλύτερος. Τα μέλη μιας ομάδας οφείλουν να είναι ισότιμα διαφορετικά δεν υπάρχει ομάδα και ο κάθε ένας είναι αποκλειστικά υπεύθυνος και υπόλογος. Ο καθένας από μας είναι μέρος ενός συνόλου. Η μοναδικότητα δεν παράγει το σύνολο αλλά το αποτελεί.

    Συγνώμη από τον εαυτό μου γιατί πολλές φορές ξεχνάω ότι έχω πληγώσει αρκετά το παιδί μέσα μου. Δεν το έχω εξοντώσει αλλά αν το πληγώσω πολύ τότε αυτό θα με τιμωρήσει.

    ...ακόμα... συγνώμη γιατί υπάρχουν στιγμές που νιώθω τόσο ανάξιος μπροστά στην μεγαλοπρέπεια της φύσης. Τα σπουδαιότερα δώρα στον άνθρωπο τα έχει δώσει εκείνη και αυτό δεν πρέπει να το ξεχνάμε.

    Ολοκληρώνοντας το μήνυμα μου, νιώθω ανακούφιση. Μπορεί κάποτε να ξεχάσω και να μην θυμάμαι με λεπτομέρειες όλα όσα θα έπρεπε (ή μνήμη άλλωστε δεν είναι και το πιο δυνατό μου σημείο αλλά έχει μια λογική αυτό.. και προστατεύει με αυτόν τον τρόπο) αλλά θα έχω να θυμάμαι ότι έβαλα και εγώ ένα λιθαράκι στην γνώση.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    υπερβολες βινς....
    δεν θυμαμαι καμια φορα να ενοχλησες.


    Επισης θεωρω θετικο οτι ο καθενας εδω μεσα ειναι ο εαυτος του, παρολες τις ενδεχωμενες εντασεις που μπορει να προκαλεσει αυτο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Vince, ζητάς 4 συγνώμες.....
    Συμμερίζομαι τις 2 τελευταίες (από το παιδί μέσα σου και από τη μεγαλοπρέπεια της φύσης).
    Δεν συμμερίζομαι τις 2 πρώτες.
    Μέσα σε όλους βρίσκεσαι και εσύ αλλά δεν είμαστε όλοι ίδιοι.
    Σε άλλα είναι καλύτερος κάποιος σε άλλα κάποιος άλλος.
    Το να είσαι μέρος ενός συνόλου δεν σημαίνει ότι δεν έχεις δώσει με επιτυχία κάποιες μάχες που κάποιος άλλος ίσως βαριόταν να δώσει. Σ\' αυτό λοιπόν ίσως να είσαι καλύτερος από κάποιους άλλους και αντίστοιχα ο Χ και ο Ψ είναι καλύτεροι σε κάτι άλλο.
    Το θέμα για μένα είναι μέσα από το σύνολο να μεταφέρουμε στους άλλους τα καλά μας και να διδασκόμαστε από τα λάθη μας (έχοντας φυσικά τις κεραίες μας ανοιχτές ώστε να τα αναγνωρίζουμε) στη διαρκή προσπάθεια βελτίωσης του εαυτού μας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by vince
    Θέλω μέσα από αυτό το μήνυμα να ζητήσω συγνώμη.

    Συγνώμη από όλους, γιατί πολλές φορές τα βάζω με όλους χωρίς να αναλογίζομαι πόσο μικρός δείχνω όταν δεν καταλαβαίνω πως μέσα σε όλους βρίσκομαι και εγώ.

    Νομίζω οτι πολλές φορές ο θυμός μας για τους άλλους, κρύβει έναν θυμό για τον ίδιο μας τον εαυτό εν τέλει. Εναν θυμό που δυσκολευόμαστε να δούμε και να νιώσουμε..

    Συγνώμη από όλα τα μέλη του φορουμ γιατί πολλές φορές ο παρορμητισμός μου με κάνει να αγνοώ πως είμαι και εγώ ένα μέλος. Ούτε πιο ξεχωριστός, ούτε καλύτερος. Τα μέλη μιας ομάδας οφείλουν να είναι ισότιμα διαφορετικά δεν υπάρχει ομάδα και ο κάθε ένας είναι αποκλειστικά υπεύθυνος και υπόλογος. Ο καθένας από μας είναι μέρος ενός συνόλου. Η μοναδικότητα δεν παράγει το σύνολο αλλά το αποτελεί.

    Ο καθένας μας είναι ξεχωριστός και καλύτερος σε κάτι, ενώ αλλος σε κάτι άλλο. Ο παρορμητισμός είναι μέρος της γνησιότητάς σου και προσωπικά μου αρέσουν τα γνήσια στοιχεία κάποιου, ανεξαρτήτως του περιεχομένου αυτών.

    Συγνώμη από τον εαυτό μου γιατί πολλές φορές ξεχνάω ότι έχω πληγώσει αρκετά το παιδί μέσα μου. Δεν το έχω εξοντώσει αλλά αν το πληγώσω πολύ τότε αυτό θα με τιμωρήσει.

    Τα λόγια που εμένα με βοηθούν..Να μην το αφήσεις να σε εξουσιάζει, δίχως όμως να το αγνοείς... Απλά ζήσε σε αρμονία μαζί του, άκου το. Αγκάλιασέ το, μα μην το κακομαθαίνεις. Όλα είναι θέμα ισορροπίας :)

    ...ακόμα... συγνώμη γιατί υπάρχουν στιγμές που νιώθω τόσο ανάξιος μπροστά στην μεγαλοπρέπεια της φύσης. Τα σπουδαιότερα δώρα στον άνθρωπο τα έχει δώσει εκείνη και αυτό δεν πρέπει να το ξεχνάμε.
    Είσαι γέννημα της φύσης, όσο και της μητέρας σου :) Ότι υπάρχει εκει έξω, τα ηλιοβασιλέματα, οι μπόρες και οι φουρτούνες, όλη η ομορφιά, είναι μέσα σου, όπως και στον καθένα.

    Ολοκληρώνοντας το μήνυμα μου, νιώθω ανακούφιση. Μπορεί κάποτε να ξεχάσω και να μην θυμάμαι με λεπτομέρειες όλα όσα θα έπρεπε (ή μνήμη άλλωστε δεν είναι και το πιο δυνατό μου σημείο αλλά έχει μια λογική αυτό.. και προστατεύει με αυτόν τον τρόπο) αλλά θα έχω να θυμάμαι ότι έβαλα και εγώ ένα λιθαράκι στην γνώση.
    Ναι, η λήθη συχνά είναι μανδύας προστασίας...

    Αυτό που νιώθω, είναι οτι το συγνώμη το απευθύνεις πρωτίστως στον ίδιο σου τον εαυτό.
    Είναι ωραία η συγχώρεση.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Σχετικά με το άτομο και τις ομάδες...

    \"Το παν εξ ενός και το εν εκ πάντων\" Ηράκλειτος.

    \"...ανάμεσα στα πλέον κοινωνικά και αντικοινωνικά άτομα αυτό που μπορεί κανείς να διακρίνει είναι η επιθυμία του ανήκειν, που δείχνει περίτρανα οτι το άτομο, πρωταρχικά, είναι ομαδικό ζώο\". Foulkes and Anthony

    \" H ψυχολογία των ομάδων είναι η πιο παλιά μορφή ψυχολογίας της ανθρώπινης ύπαρξης...\" Freud.

    \"... Η ομάδα, η κοινότητα είναι η έσχατη και πρωταρχική μονάδα μελέτης, ενώ οι εσωτερικές διαδικασίες του ατομου, είναι εσωτερικεύσεις δυνάμεων που τίθενται σε λειτουργία μέσα στις ομάδες στις οποίες ανήκει το άτομο\" S.H. Foulkes.

    \" Κάθε άτομο, τεχνητά, μέσω αληθοφανών αφαιρέσεων, καθορίζεται αναπόφευκτα απο τον κόσμο στον οποίο ζει, απο την κοινότητα, απο την ομάδα της οποίας αποτελεί μέρος\" Του ίδιου.

    \" Το άτομο είναι ένα ομαδικό ζώο σε πόλεμο, όχι μόνο με την ομάδα και τον εαυτό του, αλλά και με εκείνες τις πλευρές του που συνιστούν την ανάγκη του για ομαδικότητα\" Bion

    \"Στο βασίλειο της διυποκειμενικότητας δεν υπάρχει εσωτερικό ή εξωτερικό, μόνο ένα σώμα εμπειριών και επαφών, το οποίο εκφράζεται μέσα απο μια τέλεια αμοιβαιότητα με την οποία ανακαλύπτουμε τον εαυτό μας μέσα απο τον άλλο\" Gordon.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    φιλικα στο λεω vince , μηπως εχεις ελαττωσει τη δοση σου ; Γιατι αισθηματα ενοχης περιεχονται στην αρρωστεια μας..

  7. #7
    Μια που μιλάμε για συγνώμες θέλω να ζητήσω μια από την Άρσι γιατί άνοιξε κάποτε ένα θέμα, εγώ δεν κατάλαβα που το πήγαινε και την αποπήρα χωρίς λόγο. (Μάλλον είχα τα νεύρα μου και την πλήρωσε κάποιος που δεν φταίει)....

    Όσο για σένα βινς δεν ξέρω τι μύγα σε τσίμπησε, αλλά εγώ τουλάχιστον δεν σε έχω βρει πουθενά άδικο....οπότε ζήτα συγνώμη μόνο από τον εαυτό σου, αν νομίζεις πως πρέπει.....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Θεοφανία
    Μια που μιλάμε για συγνώμες θέλω να ζητήσω μια από την Άρσι γιατί άνοιξε κάποτε ένα θέμα, εγώ δεν κατάλαβα που το πήγαινε και την αποπήρα χωρίς λόγο. (Μάλλον είχα τα νεύρα μου και την πλήρωσε κάποιος που δεν φταίει)....
    Θεοφανία,η στάση σου άγγιξε πολύ το μέσα μου.
    Από χθες που διάβασα το μήνυμα σου ψάχνω να βρω λόγια να σου απαντήσω και δε βρίσκω.
    Δυό πράγματα νιώθω έντονα.Ένα,τιμή στο πρόσωπό μου που μετά από τόσο καιρό μου ζητάς συγνώμη και σ΄ευχαριστώ πολύ γι\'αυτό και το άλλο την ομορφιά της ψυχής σου και της προσωπικότητάς σου.Συνδυασμός δυναμικότητας,δύναμης,ευαι σθησίας και προσφοράς.

    Έχεις την εκτίμησή μου,το σεβασμό μου,τον θαυμασμό μου για την προσωπικότητά σου(από καιρό βέβαια)και όσο για το περιστατικό κατανοητό και ανθρώπινο κάποιες φορές να κάνουμε λάθη.

    Νιώθω την ανάγκη να σου πω ένα μεγάλο ευχαριστώ.
    Τα λόγια σου πιάσανε τόπο μέσα μου.
    Να\'σαι πάντα καλά:)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by vince
    Θέλω μέσα από αυτό το μήνυμα να ζητήσω συγνώμη.

    Συγνώμη από όλους, γιατί πολλές φορές τα βάζω με όλους χωρίς να αναλογίζομαι πόσο μικρός δείχνω όταν δεν καταλαβαίνω πως μέσα σε όλους βρίσκομαι και εγώ.

    Συγνώμη από όλα τα μέλη του φορουμ γιατί πολλές φορές ο παρορμητισμός μου με κάνει να αγνοώ πως είμαι και εγώ ένα μέλος. Ούτε πιο ξεχωριστός, ούτε καλύτερος. Τα μέλη μιας ομάδας οφείλουν να είναι ισότιμα διαφορετικά δεν υπάρχει ομάδα και ο κάθε ένας είναι αποκλειστικά υπεύθυνος και υπόλογος. Ο καθένας από μας είναι μέρος ενός συνόλου. Η μοναδικότητα δεν παράγει το σύνολο αλλά το αποτελεί.

    Συγνώμη από τον εαυτό μου γιατί πολλές φορές ξεχνάω ότι έχω πληγώσει αρκετά το παιδί μέσα μου. Δεν το έχω εξοντώσει αλλά αν το πληγώσω πολύ τότε αυτό θα με τιμωρήσει.

    ...ακόμα... συγνώμη γιατί υπάρχουν στιγμές που νιώθω τόσο ανάξιος μπροστά στην μεγαλοπρέπεια της φύσης. Τα σπουδαιότερα δώρα στον άνθρωπο τα έχει δώσει εκείνη και αυτό δεν πρέπει να το ξεχνάμε.

    Ολοκληρώνοντας το μήνυμα μου, νιώθω ανακούφιση. Μπορεί κάποτε να ξεχάσω και να μην θυμάμαι με λεπτομέρειες όλα όσα θα έπρεπε (ή μνήμη άλλωστε δεν είναι και το πιο δυνατό μου σημείο αλλά έχει μια λογική αυτό.. και προστατεύει με αυτόν τον τρόπο) αλλά θα έχω να θυμάμαι ότι έβαλα και εγώ ένα λιθαράκι στην γνώση.
    vince,δε νομίζω ότι χρειάζεται να ζητήσεις συγνώμη για κάτι.Αυτό που είσαι και η συμπεριφορά σου στο φόρουμ έχει κερδίσει την εκτίμηση των πιο πολλών από δω μέσα.Η παρουσία σου είναι ξεχωριστή και σημαντική.
    Ακόμα κι αυτό το θέμα σου δείχνει τις ιδιαίτερες ευαισθησίες σου και την ομορφιά της ψυχής σου ΑΛΛΑ συγνώμη νομίζω πως δεν χρειάζεται να ζητάς.

  10. #10
    Originally posted by Arsi
    Originally posted by Θεοφανία
    Μια που μιλάμε για συγνώμες θέλω να ζητήσω μια από την Άρσι γιατί άνοιξε κάποτε ένα θέμα, εγώ δεν κατάλαβα που το πήγαινε και την αποπήρα χωρίς λόγο. (Μάλλον είχα τα νεύρα μου και την πλήρωσε κάποιος που δεν φταίει)....
    Θεοφανία,η στάση σου άγγιξε πολύ το μέσα μου.
    Από χθες που διάβασα το μήνυμα σου ψάχνω να βρω λόγια να σου απαντήσω και δε βρίσκω.
    Δυό πράγματα νιώθω έντονα.Ένα,τιμή στο πρόσωπό μου που μετά από τόσο καιρό μου ζητάς συγνώμη και σ΄ευχαριστώ πολύ γι\'αυτό και το άλλο την ομορφιά της ψυχής σου και της προσωπικότητάς σου.Συνδυασμός δυναμικότητας,δύναμης,ευαι σθησίας και προσφοράς.

    Έχεις την εκτίμησή μου,το σεβασμό μου,τον θαυμασμό μου για την προσωπικότητά σου(από καιρό βέβαια)και όσο για το περιστατικό κατανοητό και ανθρώπινο κάποιες φορές να κάνουμε λάθη.

    Νιώθω την ανάγκη να σου πω ένα μεγάλο ευχαριστώ.
    Τα λόγια σου πιάσανε τόπο μέσα μου.
    Να\'σαι πάντα καλά:)
    Άρσι μου τα λόγια σου με συγκίνησαν, αλήθεια.
    Είσαι πολύ γλυκός άνθρωπος και αυτό με κάνει να νιώθω πιο άσχημα που σε στεναχώρησα. Να είσαι καλά και ευτυχισμένη....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Vince όλοι είμαστε (και πρέπει να είμαστε) ίσοι (είτε εδώ είτε έξω) αλλά είμαστε και ο καθένας διαφορετικός, ξεχωριστός. Έτσι, εδώ όπως κι έξω, θα βγάλουμε ο καθένας μας και τα λαμπερά και τα σκοτεινά του κομμάτια. Θα θεωρούσα fake αν κάποιος βγάζει συνέχεια είτε έναν πολύ καλό εαυτό είτε έναν πολύ κακό εαυτό επίσης.
    Το ωφέλιμο είναι όπως έγραψε η nature παραπάνω να έχουμε ανοιχτές τις κεραίες μας και να αξιοποιούμε κάθε αντίδρασή μας, κάθε κατάσταση.

    Έχεις δώσει κι εσύ, ως ξεχωριστή οντότητα του συνόλου, το δικό σου στίγμα σε τούτο το φόρουμ. Σημαντικό στίγμα, πραγματικά.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Παρένθεση: Κορίτσια, Θεοφανία και Άρσι, σας χαίρομαι ειλικρινά!
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Θεοφανία
    Άρσι μου τα λόγια σου με συγκίνησαν, αλήθεια.
    Είσαι πολύ γλυκός άνθρωπος και αυτό με κάνει να νιώθω πιο άσχημα που σε στεναχώρησα. Να είσαι καλά και ευτυχισμένη....
    Σ΄ευχαριστώ πολύ Θεοφανία μου.
    Το εννοώ από πολύ βαθιά μέσα μου.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Vince ελπιζω ολα να πηγαινουν καλα για σενα μιας και εχεις να γραψεις πολυ καιρο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by keep_walking
    Vince ελπιζω ολα να πηγαινουν καλα για σενα μιας και εχεις να γραψεις πολυ καιρο.
    και εγω θα ηθελα νεα σου vince

    σε σκεφτομαι με εγνοια αδελφικη

    αν και δε θα εχω τη δυνατοτητα για πολυ ιντερνετ προσεχως

    σου ευχομαι να εισαι καλα

    ειτε συμμετεχεις εδω ειτε οχι

    μια αλλαη ευχη που μου αρεσει

    ειναι ακομα κι οταν δεν εισαι καλα

    να το δεχεσαι ετσι με μια καλη αισθηση αυτο

    εμενα παντως μου αρεσει

    υπαρχουν μερες που ενω δεν μπορω να δηλωσω εμαι καλα

    εντουτοις εχω μια πολυ καλυτερη αισθηση ως προς το χαλι μου

    και αυτο με βοηθα

    φιλια vince!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •