Έχουν κοινωνικό άγχος τα άτομα με asperger;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    134

    Έχουν κοινωνικό άγχος τα άτομα με asperger;

    Υποφέρουν από κοινωνικό άγχος τα άτομα με asperger ; Ειλικρινές απαντήσεις μόνο,επί του θέματος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Σασ πληρωνουνε δεν μπορω να καταλαβω υγιησ ημουν μετα δουλεψα 20 χρονια κι εβγαλα προβλημα εχω παιδια τι θεσ να κανω να λεω οτι εχω προβλημα 40 χρονων ειμαι τι θεσ να κανω

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    γεια σου.
    για απολύτως σοβαρές και έγκριτες απόψεις, καλό θα ήταν να ρωτήσεις έναν ειδικό.
    εγώ απο όσα γνωρίζω, το άσπεργκερ ανήκει στο φάσμα του αυτισμού, που δεν είναι ψυχικό νόσημα δηλαδή.
    απο την άλλη, το κοινωνικό άγχος ανήκει στις διαταραχές άγχους, που είναι ψυχικό νόσημα.
    άρα, νομίζω πως ναι, μπορεί να έχει ή να εκφράζει συμπτώματα κοινωνικού άγχους.
    αλλά η αντιμετώπιση ίσως είναι τελείως διαφορετική, δηλαδή το άσπεργκερ να υπερισχύει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Δεν έχω άσπεργκερ, αλλά έχω κοινωνικό άγχος. Νομίζω ότι τα άτομα με αυτισμό συνήθως έχουν κοινωνικό άγχος (κάποτε νόμιζα ότι είχα και αυτισμό επειδή δεν μου αρέσουν πολύ τα αγγίγματα και είμαι κλειστός), αλλά δεν ξέρω τι λέει η επίσημη επιστήμη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    έχεις μιλήσει με κάποιον ειδικό;
    νομίζω πως καλό θα ήταν να ρωτήσεις από τη στιγμή που σου προκαλεί τόση ανησυχία.
    έχω ακούσει περιπτώσεις που γίνεται διάγνωση μετά την ενηλικίωση του ατόμου.
    βρήκα αυτή τη στήλη απαντήσεων στο quora https://www.quora.com/What-are-the-m...Social-anxiety
    και αυτό το βίντεο απο το γιουτουμπ όπως λέει ο κάπου ο γιουτούμπερ έχει και απο τα δύο. https://www.youtube.com/watch?v=ZhC7DH_Au0w

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    134
    Quote Originally Posted by frodo View Post
    Σε πληρώνουν δεν μπορώ να καταλάβω την ευημερία ήμουν τότε δούλευα 20 χρόνια και είχα ένα θέμα έχω παιδιά τι είναι αυτό που πρέπει να κάνω για να πω ότι έχω ένα θέμα 40 ετών είμαι αυτό που πρέπει να κάνω
    Τι πίνετε δεν μπορώ να καταλάβω

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Εγω μιλαω επαρχιωτικα ακαταλαβιστικα οπωσ μου μιλαν οι αθηναιοι σερβιτοροι ο αλλοσ τι μιλαει δεν ξερω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    134
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εγω μιλαω επαρχιωτικα ακαταλαβιστικα οπωσ μου μιλαν οι αθηναιοι σερβιτοροι ο αλλοσ τι μιλαει δεν ξερω
    Δεν έχω λόγια

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,449
    εχουμε αγχος γιατι οι ανθρωποι οι νευροτυπικοι μας απορριπτουν ετσι απλα και πεφτει και κοροιδιλικι καλυτερα μονοι μας παρα να υποφερουμε απο κακοτροπίες αλλων ανθρωπων γιατι δε ξερουν να σέβονται ατομα διαφορετικα που δε τους εχουν καν πειράξει μα ειχαν το θρασος ακουσον ακουσον πως ειν δυνατον να ζητουν λίγη προσοχή και να ενταχθουν σε μια κοινωνια που ειναι αφιλοξενη για αυτους .

Similar Threads

  1. Έχουν κοινωνικό άγχος τα άτομα με asperger;
    By Pitz in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 0
    Last Post: 16-05-2022, 03:46
  2. Γνωριμία με άτομα με κοινωνικο αγχος
    By Χμμμ in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 36
    Last Post: 10-03-2018, 22:37
  3. Replies: 0
    Last Post: 23-09-2013, 21:56
  4. Replies: 0
    Last Post: 23-09-2013, 21:51
  5. Replies: 33
    Last Post: 31-07-2012, 14:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •