Φόβος για aids
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727

    Φόβος για aids

    Πάλι τα ίδια. Πήγα να φτιάξω τα νυχια μου και επειδή μου ματωσαν τα πετσακια σε δυο δάχτυλα φοβάμαι μήπως κόλλησα AIDS. Δεν προσεξα αν η κοπέλα πηρε νέο κοφτακι νυχιων και τώρα έχω φρικάρει. Πήγα στο μαγαζί που πηγαινω αλλά το θέμα είναι ότι πήραν μια νέα κοπέλα μικρή 20 χρονών και δεν ξέρω με έπιασαν τα ψυχολογικά μου. Υπάρχει περιπτωση να κολλήσω έτσι?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Πάλι τα ίδια. Πήγα να φτιάξω τα νυχια μου και επειδή μου ματωσαν τα πετσακια σε δυο δάχτυλα φοβάμαι μήπως κόλλησα AIDS. Δεν προσεξα αν η κοπέλα πηρε νέο κοφτακι νυχιων και τώρα έχω φρικάρει. Πήγα στο μαγαζί που πηγαινω αλλά το θέμα είναι ότι πήραν μια νέα κοπέλα μικρή 20 χρονών και δεν ξέρω με έπιασαν τα ψυχολογικά μου. Υπάρχει περιπτωση να κολλήσω έτσι?
    Εάν το μαγαζί τηρεί τους βασικούς κανόνες υγιεινής, δε τίθεται θέμα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Είχε κλινανο αλλά η κοπέλα δεν φορουσε γάντια και τα νυχια της ήταν απεριποίητα και είχαν και κόκκινο σαν χρώμα από κάτω και λέω αίμα να ήταν? Αλλά μετά λέω είσαι παραλογη. Μετά σκέφτομαι να είχε κάτι το κοφτακι? Δεν με άγγιξε εκεί που ματωσα βέβαια αλλά με έχει πιασει πανικός. Θέλω να κάνω εξέταση για AIDS αλλά ποιος περιμένει τοσο καιρο τώρα.

  4. #4
    kopela93
    Guest
    Τα εργαλεία μπαίνουν σε υγρό και έπειτα στην αποστείρωση. Ακόμα κι αν δεν μπήκαν κλίβανο , το υγρό κάνει αρκετή δουλειά οπότε δεν έχεις να φοβάσαι κάτι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Ξέρει κανείς σε ποσο καιρό πρεπει να κάνω εξετάσεις?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Φοβάμαι παρα πολυ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Φοβάμαι μην κόλλησα τόσο πολυ. Αν η κοπέλα είχε κάτι στα χέρια της γιατί κάτι κόκκινα είχε σαν σημάδια από αίμα η κάτι άλλο μανό χρώμα μήπως? Μέσα στα νυχια της και μετά το κοφτακι αν δεν ήταν αποστειρωμένο και κόλλησα. Γιατί τα πετσακια μου τα πονεσε και τα μάτωσε. Παίζει να κόλλησα έτσι? Βοήθεια

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Αν ήταν τόσο απλό να κολλήσεις aids θα χε όλος ο κόσμος. Αν είσαι Αθήνα στο ckeckpoint του antivirus κάνουν τσάμπα εξέταση κλείσε ραντεβού να πας. Αν θυμάμαι καλά μια βδομάδα πήρε σε μια φίλη μου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Μια βδομάδα για να βγουν τα αποτελέσματα? Και ποσος καιρός πρέπει να έχει περάσει?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Θελει να περασει τρίμηνο για να εξεταστεις
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Οχι μια εβδοαμδα της πήρε να πάει για την εξέταση. Δεν ξέρω πόσο κάνουν τα αποτελέσματα. Δεν της είπαν κάτι για τρίμηνο. Είχε έρθει πρόσφατα σε επαφή με κάποιον που είχε αμφιβολίες και ήθελε να το επιβεβαιώσει απλα. Από εκεί και πέρα δεν γνωρίζω κάτι άλλο. Εχω κάνει πολλές εξετάσεις για το aids προσωπικά αλλά χωρίς να 4ο έχω εγώ ζητήσει. Ειχαν φάει κόλλημα κάτι γιατροί. Αυτό που έμαθα εκείνη την περίοδο ήταν ότι και να έχεις τον ιό δεν ζούμε στην δεκαετία του 70 πλέον. Είναι ελέγξιμο και ιασιμο. Μην τροφοδοτείς άλλο την φοβία σου...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Οχι μια εβδοαμδα της πήρε να πάει για την εξέταση. Δεν ξέρω πόσο κάνουν τα αποτελέσματα. Δεν της είπαν κάτι για τρίμηνο. Είχε έρθει πρόσφατα σε επαφή με κάποιον που είχε αμφιβολίες και ήθελε να το επιβεβαιώσει απλα. Από εκεί και πέρα δεν γνωρίζω κάτι άλλο. Εχω κάνει πολλές εξετάσεις για το aids προσωπικά αλλά χωρίς να 4ο έχω εγώ ζητήσει. Ειχαν φάει κόλλημα κάτι γιατροί. Αυτό που έμαθα εκείνη την περίοδο ήταν ότι και να έχεις τον ιό δεν ζούμε στην δεκαετία του 70 πλέον. Είναι ελέγξιμο και ιασιμο. Μην τροφοδοτείς άλλο την φοβία σου...
    Ιασιμο δεν είναι απλα εχει γίνει χρόνιο νόσημα...
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Η κοπέλα που δουλευει εκεί είναι πολυ μικρή και δουλευει κάθε μέρα 12ωρα ήταν πολυ κουρασμένη και εγώ το ίδιο. Γι αυτό δεν θυμάμαι να είδα να βάζει καινουρια κοφτακια και τετοια. Ίσως είμαι παρανοικη αλλά φοβάμαι πολυ. Εχω φόβο για το AIDS. Θα παω να κάνω εξετάσεις αλλά αυτό το περίμενε μέχρι τότε θα είναι το βασανιστηριο μου.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Κι όμως νοσηρή συνέβη πρόσφατα αυτό. Κατάφεραν και θεραπεύσαν άτομο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Για να υπάρχει πιθανότητα να κολλήσεις από εργαλείο πεντικιούρ/μανικιούρ , πρέπει να είχε πάνω του αίμα από θετικό άτομο , που κόλλησε το αίμα πριν μισή ώρα. Μετά τη μισή ώρα, ο ιός αδρανοποιείται. Πρέπει δηλαδή το εργαλείο που σε μάτωσε , να είχε ματώσει θετικό άτομο πριν μισή ώρα. Πόσο πιθανό θεωρείς κάτι τέτοιο ; Μιλάμε για αίμα σε εργαλείο! Και το εργαλείο να μη καθαρίστηκε και να μην του έβαλαν απολυμαντικό !

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φοβος για AIDS
    By Λαζαρος in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 06-05-2019, 00:44
  2. Φόβος για AIDS
    By Katerina4545 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 64
    Last Post: 29-01-2019, 00:58
  3. ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ AIDS
    By minasgr21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 28-01-2013, 23:16
  4. φοβος για aids
    By LIONLIBRA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 47
    Last Post: 14-05-2012, 03:28
  5. φοβος για aids
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 11-06-2010, 12:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •