Πονος στα πλευρά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    Πονος στα πλευρά

    Καλησπέρα σε όλους! Πέρασα μια περίοδο περισυ με έντονο άγχος, διάγνωση ΓΑΔ και πολλά ψυχοσωματικα. Μετά από αγωγή 8 μηνων είμαι πλέον αρκετά καλά αν και διάφοροι πονοι συνεχίζουν να με ταλαιπωρούν, ένας εκ των όποιων είναι στα πλευρα αριστερά. Ενώ δεν με πιάνουν κρισεις πανικου και όλη αυτή η παράνοια με το "τι έχω Παναγία μου πεθαίνω ", συνεχίζει όμως να με προβληματίζει. Άλλες φορές είναι κάτω από τα πλευρά προς την κοιλιά και άλλες φορές προς την πλάτη.. Έχω αποφύγει πολύ καιρό να πάω σε γιατρό μήπως για ακόμη μια φορά είναι απλά το άγχος μου μια που περισυ είχα κάνει πολλές εξετάσεις.. Έχει κανένας από εδώ παρόμοια συμπτωματα;

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    2
    Γεια σου φίλε μου εδώ και 2 χρόνια έχω τα ίδια συμπτώματα όπως τα δικά σου πονος πλευρά από μέσα πόνος στην πλάτη πλ έντονος και έχω κάνει όλες φορές εξετάσεις και τίποτα υπερήχους άνω και κάτω κοιλίας τίποτα ..τώρα έχω καιρό να κάνω και φοβάμαι γιατί νιώθω ότι κάτι έχω ...εσύ πόσο καιρό το έχεις και πως είναι ο πόνος στην πλάτη

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Το μήνυμα έχει διαγραφεί από τη διαχείριση -
    Last edited by Aeon; 06-05-2022 at 12:44.

  4. #4
    Το έχω πάνω από 1 χρόνο αλλά τώρα τελευταία πολύ πιο έντονα και συχνά.νθωθω ένα συνεχόμενο πόνο σα να με τρυπαει κάτι εκει. Δεν είναι ότι διπλώνω στα 2, αλλά επειδή κρατάει ώρα και είναι σχεδόν καθημερινά, με χαλάει πολύ εκείνη την ώρα.. Δεν ξέρω πια τι να κάνω! Κάποια στιγμή πίστευα ότι είναι τα νεφρα.. αλλά δεν έχω αλλά συμπτώματα! Κ για μυϊκό δεν μου φαινόταν γιατί το νιώθω πολύ εσωτερικά..

  5. #5
    Quote Originally Posted by Marios View Post
    Γεια σου φίλε μου εδώ και 2 χρόνια έχω τα ίδια συμπτώματα όπως τα δικά σου πονος πλευρά από μέσα πόνος στην πλάτη πλ έντονος και έχω κάνει όλες φορές εξετάσεις και τίποτα υπερήχους άνω και κάτω κοιλίας τίποτα ..τώρα έχω καιρό να κάνω και φοβάμαι γιατί νιώθω ότι κάτι έχω ...εσύ πόσο καιρό το έχεις και πως είναι ο πόνος στην πλάτη
    Κοριτσι εδω! :Ρ Το έχω πάνω από 1 χρόνο αλλά τώρα τελευταία πολύ πιο έντονα και συχνά.νθωθω ένα συνεχόμενο πόνο σα να με τρυπαει κάτι εκει. Δεν είναι ότι διπλώνω στα 2, αλλά επειδή κρατάει ώρα και είναι σχεδόν καθημερινά, με χαλάει πολύ εκείνη την ώρα.. Δεν ξέρω πια τι να κάνω! Κάποια στιγμή πίστευα ότι είναι τα νεφρα.. αλλά δεν έχω αλλά συμπτώματα! Κ για μυϊκό δεν μου φαινόταν γιατί το νιώθω πολύ εσωτερικά.. Επίσης πολλές φορές έχω πόνο στην αριστερή ωμοπλάτη.

  6. #6
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Μμμμ πολύ χρήσιμο! Ευχαριστώ!
    Last edited by Aeon; 06-05-2022 at 12:44.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    2
    Συγνώμη ...χαχα.. ακριβώς τον ίδιο πόνο σαν μαχερια και κάψιμο εσωτερικό σε καθημερινή βάση σαν να με τρυπάει κάτι τόσο καιρό το νιώθω κάθε μέρα από την μια με τρομάζει από την άλλη λέω τόσο καιρό αν ήταν κάτι σοβαρό δν θα είχε δείξει ...δν ξέρω είμαι μπερδεμένος...με χαλάει πλ όλο αυτό και το νιώθω πιο όντα τα βράδια ...η πλάκα είναι ότι ότι έγραψες το νιώθω κατά γράμμα

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    22
    Παιδιά καλησπέρα ..θα σας πω σύντομα την δική μου ιστορία ..ξύπνησα ένα πρωί με πόνο στα πλευρά ..με τρυπαγε στο στήθος ...τρελάθηκα απ' τον πονο ..δεν ήξερα τι ήταν .. ξεκίνησα να κάνω εξετάσεις ...μαγνητική ..αίματος ..καρδιά ..άνω κάτω κοιλίας ..δεν βρηκαν τίποτα .. άρχισα να παθαίνω κρίσεις πανικού από το άγχος αφού δεν μου έβρισκαν κάτι .. ξεκίνησα φυσικοθεραπεία μειώθηκε αισθητά ο πόνος στα πλευρά και το κάψιμο ..πήγα σε νευρολόγο ξεκίνησα αγωγή την μικρότερη άρχισε να υποχωρεί ο πόνος σχεδόν τελείως .. μου είπαν ότι είναι ψυχοσωματικό ! Τώρα όταν πιεστω με πιάνει πόνος οξύς κάνω βέβαια και ψυχοθεραπεία !! Δεν ξέρω αν ποτέ περάσει τελείως προσπαθώ ! Καλή δύναμη και σε εσάς !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Καλημέρα παιδιά.Εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα,μόνο που οι πόνοι αντανακλάνε σε στήθος και πλάτη και είναι σαν δυνατές μαχαιριές.Το πρόβλημα ξεκίνησε πριν 2 βδομάδες.Αποφασισα να περπατάω περισσότερο και πιο έντονα,λόγω του ότι αγγίζω τα όρια της παχυσαρκίας.Πασχω από κατάθλιψη με έντονο άγχος και νοσοφοβια.Εχω να ασκηθω εδώ και πολλούς μήνες,τον περισσότερο καιρό τον έβγαζα ξάπλα.Φοβαμαι ότι θα πάθω έμφραγμα ή ότι έχω κάτι σοβαρό.Απο την άλλη σκέφτομαι μήπως ολο αυτό,είναι εξαιτίας της ακινησίας και του σωματικού βάρους?Δεν είχα ποτέ θέμα με την καρδιά μου ή άλλο θέμα υγείας σοβαρό.Θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας και την βοήθεια σας!
    Last edited by minaspap; 18-05-2022 at 08:58.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    22
    Αν έχεις κάνει εξετάσεις και δεν είναι κάτι παθολογικό .. μάλλον θα είναι ψυχοσωματικό ! Εγώ ξεκίνησα κολύμβηση και έχω δει καλυτέρευση στους πόνους !
    Προσπάθησε να περπατάς και να τρως καλύτερα ! Και βασικό .. απασχόλησε το μυαλό σου με κάτι άλλο ώστε να μην αγχώνεσαι γιατί σφίγγουν οι μύες και ο πόνος γίνεται χειρότερος !

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Εξετάσεις έχω κάνει άπειρες(αιματος,καρδιογραφ ηματα,τρίπλεξ,αξονικές),από τα 21 μου μέχρι τώρα στα 34,εχω χάσει το λογαριασμό.Λογω κρίσεων πανικού και έντονου άγχους,όλα αυτά τα χρόνια έχω κάνει ότι εξετάσεις μπορείς να φανταστείς.Λόγω νοσοφοβιας,έτρεχα σε επείγοντα νοσοκομεία και ιδιώτες γιατρούς.Πρεπει να έχω πάει σε όλα τα νοσοκομεία εντός Αττικής, από καμιά 50αρια φορές στο κάθε ένα.Οτιδηποτε πάθαινα,φανταζόμουν πάντα το χειρότερο,καρκίνους,εμφράγ ματα.Τελευταία φορά έκανα αναλυτικές αίματος πριν 3-4 μήνες,ήταν όλα φυσιολογικά.Δεν έχω πρόβλημα με σάκχαρο ή υπέρταση,τα ελέγχω τακτικά και γενικά κανένα σοβαρό πρόβλημα υγείας,ποτέ μου.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    22
    Μια από τα ίδια ...και εγώ τα πάντα .. φοβερό άγχος όταν με έπιασε ο πόνος στα πλευρά και έκανα ότι εξέταση φαντάζεσαι !! Οπότε γνωρίζεις την αιτία .. το θέμα είναι να την αποδεχτείς .. εγώ ακόμα μετά από ένα χρόνο καμιά φορά λέω έχω κάτι παθολογικό .. αποκλείεται να είναι ψυχολογικό ..όπως και αν το κάνεις αυτό κάνει ποιο δύσκολη την όλη δουλειά ...αν δεν το αποδεχτείς ...δεν ξέρεις πως να το χειριστείς! [emoji854]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Πολλές φορές το αναρωτιέμαι,και αρχίζω τις εξετάσεις.Βγαίνουν νορμάλ και εξακολουθώ να αναρωτιέμαι,μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος.Και μετά λέω,ας κάνω και αυτή,ας κανω και την άλλη μήπως και...οταν βγαίνουν και αυτές νορμάλ,τοτε ηρεμώ μέχρι την επόμενη φορά που θα μου τύχει κάτι.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    22
    Πόσο σε καταλαβαίνω και εγώ το ίδιο ...σκέφτομαι ποιους γιατρούς έχω αφήσω ...και πρέπει να πάω ..γιατί το μυαλό μόνιμα νομίζει ..ότι δεν διάλεξα την σωστή ειδικότητα και ότι κάτι άλλο έχω .. ! Πότε θα περάσει αυτό το βασανο... Δεν ξέρω !!

Similar Threads

  1. Πόνος στον αριστερό κρόταφο και μούδιασμα στην αριστερή πλευρά του προσώπου.
    By Biliskov in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 11-12-2022, 09:22
  2. Πονος στη πλατη μετα το εμβολιο που παραμενει ή πονος από αγχος?
    By ΝΙΚΚΙ24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 24-07-2021, 15:42
  3. Πόνος στην αριστερή πλευρά του σώματος...
    By WeakbutPowerfull in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 09-02-2021, 02:15
  4. Η άλλη πλευρά
    By Fadasma in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 24-10-2017, 03:01
  5. Η ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΠΛΕΥΡΑ ΜΟΥ
    By void in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 01-09-2012, 17:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •