Συμπεριφορά ψυχιάτρου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1

    Συμπεριφορά ψυχιάτρου

    Καλησπέρα σε όλους. Υποφέρω πολλά χρόνια από το άγχος και έχω επισκεφθεί κατά καιρούς ψυχολόγους. Η διάγνωση ήταν γενικευμένη αγχώδης διαταραχή. Πλέον έχει γίνει αφόρητο το συναίσθημα. Κουράστηκα και έπρεπε κάτι να κάνω γιατί δε ζω. Θέλω τη ζωή μου πίσω. Ήρθα λοιπόν σε επικοινωνία με κάποιον ψυχιατρο μέσω ίντερνετ. Μου έδωσε αντικαταθλιπτικη αγωγή και θα ξεκινούσαμε και ψυχοθεραπεία. Ωστόσο, σήμερα πήρα το πρώτο χάπι και μου έκανε παρενέργειες. Του έστειλα μήνυμα ότι με πείραξε και τα σύμπτωμα και δε μου απάντησε ποτέ. Τον πήρα τηλ και δεν το σήκωσε ούτε με πήρε πίσω. Δεν ξέρω τι να κάνω.. συνεχίζω το χάπι? Σταματάω? Έχω ήδη κλείσει ραντεβού με άλλον αλλά και πάλι δεν ξέρω αν είναι καλός. Δεν έχω κάποιον να μου συστήσει καλό ψυχιατρο. Δεν είναι αντί επαγγελματική αυτή η συμπεριφορά?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    43
    τι παρενέργεια είχες; Φυσικά και θα έπρεπε να απαντήσει (αν δεν θεωρήσουμε οτι του συνέβη κάτι σοβαρό).

  3. #3
    xaka10
    Guest
    ακριβως αυτο που ειπε και η προλαλησαντα εφοσον σου εδωσε καποιο φαρμακο εχει ευθυνη για τις τυχον παρενεργεις που δυναται να προκυψουν και εφοσον δεν απανταει απλα δεν ξαναπας βρισκεις αλλον γιατρο τοσοι ψυχιατροι υπαρχουν

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    43
    Μέχρι να έχεις απάντηση πιστεύω πως δεν πρέπει να το πάρεις ξανά, αν δε βεβαιωθείς από κάποιον ειδικό πως είναι φυσιολογική η παρενέργεια που είχες.

  5. #5
    Καλησπέρα σε όλους. Μόλις είδα τις απαντήσεις σας. Είχα έντονη ανησυχία, εφίδρωση, διάρροια, νευρικότητα και το βράδυ που ξάπλωσα δε μπορούσα να κοιμηθώ ένιωθα το σώμα μου όλο να παίρνει φωτιά σαν καψιμο παντού και στο κεφάλι. Επικοινώνησα με άλλον ψυχιατρο. Και αυτός δε μου φάνηκε σοι. Τον πλήρωσα 70 ευρώ. Μου είπε στα πρώτα δύο λεπτά χωρίς να με ρωτήσει τίποτα για το ιστορικο για την αγωγή οτι πρέπει να ζαναξ κάθε μέρα στην αρχη. Μήπως θέλεις να αλλάξουμε αγωγή? Του λεω δεν ξερω από αυτά εσείς θα μου πείτε. Μου λέει ωραία συνεχίζεις. Έχεις άλλη απορία? Του λέω όχι. Στα 5 λεπτά ήθελε να τελειώσουμε τη συνέδρια. Μόνο για τα φάρμακα μου μίλησε. Του είπα θέλω έναν γιατρό να με παρακολουθήσει και να κάνουμε ψυχοθεραπεία κανονικά και συστηματικά. Και μετά με ρώτησε ποιο είναι το πρόβλημα? Και του είπα για το άγχος. η απάντηση του ήταν όταν έχεις κάποιες σκέψεις απλά θα τις διώχνεις. Προφανώς αν ήταν τόσο εύκολο δε θα αναζητούσα βοήθεια. Νιώθω πολύ απογοητευνενη. Δε ξέρω πως να συνεχίσω. Να πάρω την αγωγή χωρίς να έχω έναν άνθρωπο απο πίσω να με υποστηρίζει πραγματικά σαν ειδικός? Έπεσα στις περιπτώσεις? Καθόλου ανθρώπινη συμπεριφορά. Δεν ξέρω εάν πρέπει να πάρω και σήμερα την αγωγή

  6. #6
    Η αλλη ψυχιατρος που μου έγραψε την αγωγη δεν μου απαντάει στα τηλέφωνα ούτε στα μηνύματα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Gbutterfly View Post
    Καλησπέρα σε όλους. Μόλις είδα τις απαντήσεις σας. Είχα έντονη ανησυχία, εφίδρωση, διάρροια, νευρικότητα και το βράδυ που ξάπλωσα δε μπορούσα να κοιμηθώ ένιωθα το σώμα μου όλο να παίρνει φωτιά σαν καψιμο παντού και στο κεφάλι. Επικοινώνησα με άλλον ψυχιατρο. Και αυτός δε μου φάνηκε σοι. Τον πλήρωσα 70 ευρώ. Μου είπε στα πρώτα δύο λεπτά χωρίς να με ρωτήσει τίποτα για το ιστορικο για την αγωγή οτι πρέπει να ζαναξ κάθε μέρα στην αρχη. Μήπως θέλεις να αλλάξουμε αγωγή? Του λεω δεν ξερω από αυτά εσείς θα μου πείτε. Μου λέει ωραία συνεχίζεις. Έχεις άλλη απορία? Του λέω όχι. Στα 5 λεπτά ήθελε να τελειώσουμε τη συνέδρια. Μόνο για τα φάρμακα μου μίλησε. Του είπα θέλω έναν γιατρό να με παρακολουθήσει και να κάνουμε ψυχοθεραπεία κανονικά και συστηματικά. Και μετά με ρώτησε ποιο είναι το πρόβλημα? Και του είπα για το άγχος. η απάντηση του ήταν όταν έχεις κάποιες σκέψεις απλά θα τις διώχνεις. Προφανώς αν ήταν τόσο εύκολο δε θα αναζητούσα βοήθεια. Νιώθω πολύ απογοητευνενη. Δε ξέρω πως να συνεχίσω. Να πάρω την αγωγή χωρίς να έχω έναν άνθρωπο απο πίσω να με υποστηρίζει πραγματικά σαν ειδικός? Έπεσα στις περιπτώσεις? Καθόλου ανθρώπινη συμπεριφορά. Δεν ξέρω εάν πρέπει να πάρω και σήμερα την αγωγή
    για να κανετε ψυχοθεραπεια, θα πρεπει ο ψυχιατρος να ειναι παραλληλα και εκπαιδευμενος ψυχοθεραπευτης.
    δεν ειναι ολοι οι ψυχιατροι εκπαιδευμενοι στην ψυχοθεραπεια. αλλα ουτε και ολοι οι ψυχολογοι.
    για να σου λεει "απλα να διωχνεις τις αγχωτικες σκεψεις" ειναι ασχετος με ψυχοθεραπεια.

    οποτε, η πρεπει να βρεις ψυχιατρο που να ειναι εκπαιδευμενος ΚΑΙ σε ψυχοθεραπεια με συνεδριες και οχι μονο στα φαρμακα, η πρεπει να βρεις εναν ψυχολογο εκπαιδευμενο στην ψυχοθεραπεια (γιατι ουτε κι αυτοι εκπαιδευονται ολοι) και να κανεις μαζι του την ψυχοθεραπεια.

  8. #8
    Και οι δύο που επέλεξα έλεγε ψυχιατρος ψυχοθεραπευτης. Δεν ξέρω με τι κριτήρια να επιλέξω θεραπευτή. Πόσα λεφτά να δώσω μέχρι να βρω κάποιον που να είναι πάνω απο όλα άνθρωπος?

  9. #9
    Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    43
    Πάντα η αγωγή με αντικαταθλιπτικά τον πρώτο καιρό συνδιάζεται με αγχολυτικά διότι υπάρχουν παρενέργειες. Εγώ στη θέση σου δεν θα συνέχιζα τη θεραπεία αυτή αν δεν μιλούσα με ειδικό. Ο 2ος ψυχίατρος τι σου είπε για τις παρενέργειες που είχες; Στο λέω γιατί και εγώ βρίσκομαι σε αγωγή εδω και 2.5 μήνες.

  10. #10
    Η αλήθεια ειναι ότι μου είχε πει για αγχολυτικα ότι μπορεί να χρειαστώ αλλά δεν κατάλαβα το λογο αφού μου είπε ότι δεν υπάρχουν παρενέργειες. Έτσι του είπα να τα βγάλει από τη συνταγή γιατί ντρέπομαι να πάω στο φαρμακείο να τα πάρω. Ό δεύτερος μου είπε ότι το συγκεκριμένο σκεύασμα είναι δυνατό και κάνει αυτές τις παρενέργειες αλλά δρα γρήγορα στις 15 μέρες θα έχω δει αλλαγή. Αυτός πρότεινε καθημερινά αγχολυτικό με το συγκεκριμένο. Θα το πάρω σήμερα αν ζορίσω και ο Θεός βοηθός. Είναι ολο αυτό τόσο ξένο για μένα που δεν ξέρω εάν έχω κάνει σωστά που μπήκα σε αυτή την περιπέτεια.
    Last edited by Gbutterfly; 11-11-2022 at 17:45.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα με την ένερξη της αγωγής κ εγώ πέρασα πολλά ναυτίες,ζάλη κτλπ.άργησαν να με πιάσουν είδα βελτίωση στους 6 μήνες.Και εγώ με τον ψυχίατρο μιλάμε μόνο για την αγωγή να μου γράψει χάπια κ να με ρωτήσει πως πάω τίποτα άλλο,για ψυχοθεραπεία μου είπε μόνο με το ψυχολόγο μου.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    43
    Και για μένα ήταν περίεργη αυτή η κατάσταση. Εγώ στη θέση σου δε θα συνέχιζα την αγωγή μέχρι να έχω μία κανονική επικοινωνία με κάποιον γιατρό. Ποιο αντικαταθλιπτικό παίρνεις; συνήθως όλα έχουν παρενέργειες τον πρώτο καιρό και εγώ είχα αρκετές...Επίσης λένε για 15 μέρες βελτίωση αλλά αυτό εξαρτάται από τον καθέ ένα. Εγώ είδα μία βελτίωση στους 2 μήνες. Μη ντρέπεσαι να ζητήσεις τα xanax. Θα δώσεις τη συνταγή στο φαρμακείο και στη τελική δε ξέρουν ότι τα θες για εσένα (σκέψου αυτό).

  13. #13
    Και εγώ σκέφτομαι να του πω να κάνω με άλλον ψυχοθεραπεία και για λόγους κόστους. Μου έχει δώσει cipralex. Με το ζαναξ μπορείς να δουλεύεις? Να είσαι σε εγρήγορση? Πιστεύω ότι όταν μπαίνεις στη διαδικασία να πάρεις χάπια δεν τελειώνεις πότε γιαυτό μάλλον έχω αγχωθεί τόσο πολύ.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    43
    Την ίδια ερώτηση έκανα στον ψυχίατρο μου, του είπα θα μπορώ να είμαι λειτουργική στη δουλειά; και μου απάντησε τώρα είσαι;;; όχι του είπα. Μια χαρά είναι τα xanax βοηθάνε αρκετά, εγώ τα έχω σταματήσει εδω και ένα μήνα και δεν είχα κανένα θέμα αποσύρσης. Χρειάζονται τις πρώτες μέρες γιατί μέχρι να συνηθίσεις το αντικαταθλιπτικό υπάρχουν πολλά σκαμπανευάσματα. Και εγώ το σκέφτομαι αυτό πως δεν τελειώνεις ποτέ αλλά είναι αναγκαίο αν δε μπορούμε να το ξεπεράσουμε μόνοι μας...

  15. #15
    Σήμερα πάντως είναι καλύτερα
    Last edited by Gbutterfly; 11-11-2022 at 23:44.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αναζήτηση ψυχιατρου
    By MK.89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 26-12-2021, 14:17
  2. Συμπεριφορά ψυχιάτρου!
    By andreas86 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 4
    Last Post: 03-09-2020, 15:25
  3. Αναζήτηση ψυχιάτρου!!
    By andreas86 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 16-07-2020, 01:38
  4. Αναζήτηση ψυχιάτρου
    By aspasias in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 17-08-2018, 12:12
  5. ΕΡΕΥΣΗ ΨΥΧΙΑΤΡΟΥ
    By ΧΡΥΣΟΥΛΑ in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 2
    Last Post: 25-09-2008, 18:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •