Ασθένεια και γονείς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Banned
    Join Date
    May 2022
    Posts
    12

    Ασθένεια και γονείς

    Δεν έβρισκα κάποια πιο κατάλληλη ενότητα, ελπίζω να είναι στο σωστό μέρος.
    Είμαι 25 χρονών και ζω μόνος μου στην Αθήνα. Οι γονείς πηγαινοέρχονται Αθήνα και στο νησί που καταγόμαστε, τώρα για καλοκαίρι θα την βγάλουν στο νησί (Οκτώβριο γυρνάνε). Το θέμα μου. Προέκυψε σημαντικό ζήτημα υγείας για τον αδερφό μου το οποίο ο ίδιος θέλει να το κρύψει. Επειδή θα στεναχωρηθούν. Τον υπεραγαπώ θα κάνω ότι μου ζητήσει αλλά βρίσκομαι σε φοβερά δύσκολη θέση. Όχι μόνο επειδή θα λέμε βλακείες στους δικούς μας αλλά θα τρέμει και η ψυχή μου αν θα ναι καλά. Δεν θέλει γενικά να το πει,θα τον βοηθήσω αλλά ταυτόχρονα νιώθω και αβοήθητος.

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Άμα δε θέλει να το πει, θα πρέπει να το σεβαστείς. Απλώς αυτός ο διαχωρισμός είναι δύσκολος για τους γονείς. Γιατί όταν το μάθουν θα σου πουν το ήξερες και δε μας έλεγες τίποτα. Τον καταλαβαίνω τον αδερφό σου. Κάνε ο,τι χρειάζεται για να σεβαστείς τα θέλω του. Εύχομαι ο,τι και να είναι να γίνει καλά

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2022
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Άμα δε θέλει να το πει, θα πρέπει να το σεβαστείς. Απλώς αυτός ο διαχωρισμός είναι δύσκολος για τους γονείς. Γιατί όταν το μάθουν θα σου πουν το ήξερες και δε μας έλεγες τίποτα. Τον καταλαβαίνω τον αδερφό σου. Κάνε ο,τι χρειάζεται για να σεβαστείς τα θέλω του. Εύχομαι ο,τι και να είναι να γίνει καλά
    Δεν μπορώ να τον προδώσω. Προφανώς και δεν με νοιάζει το "κατσάδιασμα", μπαίνοντας όμως στην θέση τους καταλαβαίνω πόσο άσχημο είναι να σου κρύβει το παιδί σου το πρόβλημα του για να μην στεναχωρηθείς. Παράλληλα φοβάμαι. Θέλω τόσο να τον στηρίξω σε όλο αυτό. Μπορώ να του δώσω την αγάπη μου, τον χρόνο μου και να τον βοηθήσω οικονομικά αλλά επί της ουσίας το μόνο που έχει σημασία είναι πως θα αποκριθεί στην αγωγή. Τι να του πω; Όλα θα πάνε καλά; Και που ξέρω αν θα πάνε καλά; Αυτός είναι ο ασθενής αλλά φοβάμαι και πονάω και εγώ μαζί του.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    Πεσ του να μασ γραψει εδω και θα του πω εγω μερικα κολπα

Similar Threads

  1. ασθενεια...
    By αλεξανδρος_77 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 2
    Last Post: 25-04-2017, 02:07
  2. Ζώντας με την ασθένεια
    By Deleted240217a in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 15-11-2014, 21:25
  3. μονη .......με την ασθενεια......!!!!!!
    By EΦΗ in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 28-12-2011, 21:31
  4. Ασθενεια vs προβληματα
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 10-02-2011, 22:55
  5. ανιατη ασθενεια
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-05-2009, 22:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •