εχω η δεν εχω διπολικη διαταραχη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    2

    εχω η δεν εχω διπολικη διαταραχη?

    καλησπερα,πρωτη φορα γραφω ,αν και εχω διαβασει αρκετα θεματα στο forum.
    το θεμα που με απασχολει και θελω τα φωτα σας ειναι το εξης:δουλευω στο δημοσιο εδω και 13 χρονια και τα τελευταια 5 εχω προβληματα.η δουλεια που κανω ειναι δυσκολη(τεκμηριωμενα ,σε ολο το κοσμο αυτου του ειδους η δουλεια εχει μειωμενο ωραριο.δουλευουμε 6 ωρες).εχοντας προβληματα με το προισταμενο μου (οχι μονο εγω και αλλοι συναδελφοι γιατι ειναι αγραμματος)μετα απο εξη χρονια υπηρεσιας" ξυπνησα" και αρχισα να παιρνω αναρρωτικες(δουλευουμε με τρια ρεπο το μηνα,δεν εχουμε προσωπικο,δε μπορω καν να παρω ανευ αποδοχων γιατι δεν εχω μεσο και ουτε θελω να εχω).πηγα λοιπον σε δημοσιο γιατρο σε νοσοκομειο ψυχιατρο(για να παρω μεγαλη αναρρωτικη,πανω απο τεσσερις μηνες) και μου εγραψε οτι εχω διπολικη διαταραχη τυπου 2.να σημειωσω οτι προσπαθουσε να εκμαιευσει τα συμπτωματα.τι θελω να πω.με ρωτουσε συνεχεια για τον υπνο(οτι δηλαδη δε κοιμαμαι καλα)ενω κοιμαμαι και τωρα μια χαρα,οτι επειδη ετυχε τοτε να πουλαω το σπιτι μου( δηλαδη οτι κανω απερισκεπτες ενεργειες)δε σημειωσε τοτε ομως οτι με τα λεφτα που πηρα αγορασα αλλο.ειδε στο αμκα μου οτι ειχα παρει χαπια για καταθλιψη(ειχα δανεισει το αμκα μου στην πεθερα μου να της γραψουν χαπια για την καταθλιψη γιατι μολις ειχε ερθει απο το εξωτερικο και δεν ειχε αμκα) και δε με πιστευε.ουδεποτε στη ζωη μου ειχα καταθλιψη παντα ημουν υπερδραστηριος.επισης οτι κανω επικινδυνη ζωη(κανω windsurf και πολλα ταξιδια και τι εγινε?)απο οτι διαβασα εδω για τα συμπτωματα,ουτε αισθηση μεγαλειου εχω,προσεχω τα οικονομικα μου και δεν ειχα αναγκη ποτε φαρμακα.ουτε depon δε παιρνω οταν εχω ιωση.ειμαι 46 χρονων γυμνασμενος ,ναι ειμαι νευρικος αλλα δε πειραζω κανεναν μονο οταν με ενοχλουν.πηγα τοτε σε δευτερο γιατρο για να συνεχισω την αναρρωτικη(δευτερο μηνα) και μου ειπε οτι απορουσε πως ο προηγουμενος γιατρος μου εγραψε τετοιο πραγμα .πηγα τον τριτο μηνα σε ιδιωτη και παλι απορουσε και αυτος γιατι μου εγραψε ο πρωτος διπολικη.μου ειχε πει χαρακτηριστικα οτι τον διπολικο τον καταλαβαινει μολις μπει στο ιατρειο του απο την πορτα.αυτα εγιναν το 2017.εκτοτε αλλαξε ο προισταμενος και ημουν μια χαρα χωρις αναρρωτικες μεχρι πριν απο δυο μηνες που ξαναγυρισε ο ιδιος και φυσικα ξεκινησα τις αναρρωτικες πριν αρχισει να μου κανει τη ζωη δυσκολη παλι.
    θελω να ρωτησω υπαρχει περιπτωση να εχω την ασθενεια χωρις να εχω ο ιδιος αναγκη φαρμακα?χωρις να εχω καποιο εντονο συμπτωμα?δυσκολια εχω μονο στη δουλεια και με τον συγκεκριμενο ανθρωπο.συγνωμη για το μεγαλο και κουραστικο κειμενο.περισσοτερο εμπιστευομαι εσας παρα τους γιατρους.εσεις τι λετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Όπως βλέπεις και ο ίδιος δεν έχεις τίποτα! Ο γιατρός εκμαίευσε την ασθένεια για να σου κάνει το χατίρι να παίρνεις άδειες!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    xaka10
    Guest
    με αυτα που γραφεις πιθανον σχεδον σιγουρα δεν εχεις διπολικη διαταραχη.μη βασιζεσαι στις διαγνωσεις των ψυχιατρων αν ειχες διπολικη θα ειχες χρεοκοπησει ή θα παθαινες ψυχωτικο επεισοδιο

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    2
    ευχαριστω για τις απαντησεις.απλα τωρα που ξαναπηρα αναρρωτικη ηταν αυτος ο ιδιος ο γιατρος και μου ξαναγραψε το ιδιο(διπολικη διαταραχη τυπου 2 ).δε ξερω τη συμφερον εχει.τον βολευει να εχει ασθενεις?μου εγραψε και φαρμακα που εννοειται δε τα αγγιζω.απλα φοβαμαι μην εχω προβλημα στη δουλεια(χρησιμοποιησει τη διαγνωση ο κακος προισταμενος εναντιον μου).αλλα λογικα θα περασω απο επιτροπη (λογο της αναρρωτικης).το κακο ειναι οτι αν παμε σε ιδιωτη ψυχιατρο ,χανουμε πανω απο 100 ευρω το μηνα ,απο επιδομα που παιρνουμε.για αυτο προτιμουμε δημοσιο νοσοκομειο οταν παιρνουμε αναρρωτικες.στην περιοχη μου ειναι μονο αυτος δυστηχως.

Similar Threads

  1. Διπολική Διαταραχή
    By STORM LORD2 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-06-2020, 05:41
  2. Διπολική διαταραχή
    By ΤιΑλλο in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 17-12-2019, 19:32
  3. ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By lavie in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 58
    Last Post: 23-07-2012, 01:10
  4. Διπολική Διαταραχή?
    By NineWhileNine in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 08-04-2011, 22:18
  5. ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By dimitriskai in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-10-2005, 02:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •