Διπολικη Διαταραχη Ταχεως Κυκλου ( Rapid Cycling) - Πως τα καταφερνετε?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    8

    Lightbulb Διπολικη Διαταραχη Ταχεως Κυκλου ( Rapid Cycling) - Πως τα καταφερνετε?

    Για οσου ενδεχομενος δεν γνωριζουν υπαρχει η κατηγορια του Ταχεως Κυκλου.Δηλαδη πολλα επεισοδια που διαρκουν λιγο. Ποσο λιγο?
    Προσωπικα το τελευταιο μηνα ειχα 2 καταθλιψεις κ 2 υπομανιες.Στα πανω μου ολα ειναι γρηγορα ευκολα, διασκεδαστικα, και αντιστοιχα στα κατω βαρετα, μπορει να μην κανω ουτε μπανιο, δεν εχω ορεξη για τιποτα, μενω σπιτι ολη μερα, εχω αυτοκτονικες σκεψεις κτλ.
    Η διαθεση μου μοιαζει καπως ετσι.



    Ετσι,με τοσες εναλλαγες υπαρχουν δυσκολιες με τη δουλεια,το συντροφο και ολα τα καθημερινα, που την μια ξεκινουν και την αλλη σταματουν. Εχω βαρεθει να βαζω προγραμμα που τελικα καταληγειγω να μη μπορω να ακολουθησω.


    Εσες οι συμπαθουντες πως τα καταφερνετε?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    2
    Παίρνεις κάποια αγωγή?
    Εγώ νοσηλευτικά τον Νοέμβριο κ ζω το ίδιο δράμα με σενα. Αλλά είναι σε πιο πολυ κατάθλιψη. Ειδικά το μεσημέρι μέχρι το απόγευμα είμαι χάλια μαύρα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Quote Originally Posted by gi2020 View Post
    Για οσου ενδεχομενος δεν γνωριζουν υπαρχει η κατηγορια του Ταχεως Κυκλου.Δηλαδη πολλα επεισοδια που διαρκουν λιγο. Ποσο λιγο?
    Προσωπικα το τελευταιο μηνα ειχα 2 καταθλιψεις κ 2 υπομανιες.Στα πανω μου ολα ειναι γρηγορα ευκολα, διασκεδαστικα, και αντιστοιχα στα κατω βαρετα, μπορει να μην κανω ουτε μπανιο, δεν εχω ορεξη για τιποτα, μενω σπιτι ολη μερα, εχω αυτοκτονικες σκεψεις κτλ.
    Η διαθεση μου μοιαζει καπως ετσι.



    Ετσι,με τοσες εναλλαγες υπαρχουν δυσκολιες με τη δουλεια,το συντροφο και ολα τα καθημερινα, που την μια ξεκινουν και την αλλη σταματουν. Εχω βαρεθει να βαζω προγραμμα που τελικα καταληγειγω να μη μπορω να ακολουθησω.


    Εσες οι συμπαθουντες πως τα καταφερνετε?
    φίλε εδώ ακριβώς τα ίδια σύμπτωμα

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    15
    Παιδιά καλησπέρα.Μολις έκανα εγγραφή στο σάιτ, γιατι έχω ανάγκη να μιλήσω με ανθρωπους που πάσχουν απο την ίδια νόσο.Η διάγνωση εγινε πριν λίγο καιρό.Διπολικη διαταραχη τυπου ΙΙ.Αφορμη στάθηκε ένα υπομανιακο επεισόδιο μέχρι τα χριστουγεννα,το οποίο διαδέχθηκε ένα έντονο καταθλιπτικό επεισόδιο.Ακομη δν έχω συνέλθει.Νοιωθω πολύ μουδιασμένη κ πολλές φορές απελπισμένη.Θα ήθελα να μου πείτε εαν εχετε αντίστοιχες εμπειρίες.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    15
    Στην υπομανιακη περίοδο σκέφτομαι πολύ γρήγορα,δν έχω ανάγκη για υπνο,ειμαι πολύ αποδοτική,κάνω πραγματα γρήγορα,διαβαζω πιο γρήγορα,ακούω πολύ καλυτερα,βλεπω τα χρώματα πολύ πιο έντονα,μου είναι πολύ εύκολο να κάνω λογοπαίγνια κ γενικότερα θα τη χαρακτήριζα μια περίοδο με μια έντονα ‘’ηλεκτρισμενη’’ νοημοσύνη.
    Στην καταθλιπτική φαση,συμβαίνει ακριβως το αντίθετο.εντονο αίσθημα ματαίωσης,κενό,αδυναμια συγκέντρωσης,σκέψεις περί θανάτου,καμμια παραγωγικότητα,ενοχικά συναισθήματα κ αδυναμια διαχείρισης οποιουδήποτε ζητήματος.
    Η απελπισία αυτή δν παλευεται.δν μπορεις εύκολα να βγάλεις τη μέρα σου.μπορει να περνάω μέρες στο κρεβάτι.
    Δν ξέρω.απλα θελω να μοιραστώ σκέψεις με ανθρωπους που με νοιωθουν.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    8
    Καλημέρα Φίλε Άρη.
    Οπότε εχεις μεγάλη διακύμανση μέσα στη μέρα.
    Εγώ παίρνω τα εξής.
    Σταθεροποιητικά: lithiofor , tegretol
    Αντικαταθλιπτικά : effexor, Wellbutrin
    Το lithiofor είναι η βάση. Αυτό που μου σταμάτησε τη διακύμανση μέσα στη μέρα είναι το tegretol. Μίλησε με το γιατρό σου. Μπορεί να σε βοηθήσει.

    Δουλεύεις? Πώς είναι εκεί?
    Θυμάμαι στις μαύρες μου μια περίοδο κοιμόμουν χαράματα κ ξυπναγα το απόγευμα για να το αποφύγω όλη τη φάση του πρωινού μεσημεριού.
    Αλλά δεν ξέρω αν πάντα θα μπορώ να το κάνω...

    Τα κοντινά σου στόμα πως το αντιμετωπίζουν όλο αυτό?

    Φιλικά
    Gi

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Treleli View Post
    Στην υπομανιακη περίοδο σκέφτομαι πολύ γρήγορα,δν έχω ανάγκη για υπνο,ειμαι πολύ αποδοτική,κάνω πραγματα γρήγορα,διαβαζω πιο γρήγορα,ακούω πολύ καλυτερα,βλεπω τα χρώματα πολύ πιο έντονα,μου είναι πολύ εύκολο να κάνω λογοπαίγνια κ γενικότερα θα τη χαρακτήριζα μια περίοδο με μια έντονα ‘’ηλεκτρισμενη’’ νοημοσύνη.
    Στην καταθλιπτική φαση,συμβαίνει ακριβως το αντίθετο.εντονο αίσθημα ματαίωσης,κενό,αδυναμια συγκέντρωσης,σκέψεις περί θανάτου,καμμια παραγωγικότητα,ενοχικά συναισθήματα κ αδυναμια διαχείρισης οποιουδήποτε ζητήματος.
    Η απελπισία αυτή δν παλευεται.δν μπορεις εύκολα να βγάλεις τη μέρα σου.μπορει να περνάω μέρες στο κρεβάτι.
    Δν ξέρω.απλα θελω να μοιραστώ σκέψεις με ανθρωπους που με νοιωθουν.

    Καλώς ήρθες Treleli

    Θυμάμαι την πρώτη κατάθλιψη κ μετά την πρώτη τη υπομανία. Νόμιζα πως η κατάθλιψη δεν θα έρθει ποτέ ξανά κ πως αυτό ήταν όλο.
    Η υπομανια σου δίνει δύναμη ταχύτητα, όλο μπορούν να γίνουν όπως θέλεις, χωρίς όμως να φτάσεις τα όρια της μανίας. Και μετά έρχεται πάλι η κατάθλιψη κ εκεί που είχες απογειωθεί, σου κόβει τα φτερά κ γίνεσαι συντρίμμια.
    ( Αυτή την ώρα σου γράφω έχοντας ξυπνήσει 5 ώρες νωρίτερα από χθες... Υπομανία μυριζομαι.)

    Το καλό ειναι ότι διαγνωστικές κ ελπίζω να μην σου πήρε πολύ καιρό.
    Το καλό είναι πως υπάρχουν κάποια φάρμακα κ γιατροί που μπορούν να βοηθησου. Τα 4 τελευταία χρόνια όλοι οι χειμώνες μου ήταν μαύροι, 3-4 μήνες σχεδόν στο κρεββάτι ,κάνοντας απλά τα βασικά. Τα καλοκαίρια από την άλλη κ η άνοιξη , μία απόλαυση.
    Φέτος ήταν η μόνη χρόνια που ο χειμώνας ήταν αντί καταθλιπτικός , κ η βασική διαφορά ήταν η φαρμακολογία κ ο γιατρός. Οπότε η καλύτερη συμβουλή που θα είχα είναι να βρεις ένας που σε κάνει καλά. Εγώ πέρασα κέντρα ψυχικής υγείας, το Αιγηνιτειο, δυστυχώς για μας με γρήγορες εναλλαγές οι γιατροί δεν είναι εκεί όταν τους θέλεις κ τα ραντεβού έρχονται κατόπιν βδομάδων μπορεί κ μηνών, ενώ εμείς χρειαζόμαστε μικρορυθμισεις άμεσα.
    Οπότε ναι χρησιμοποίησε όσο μπορείς τη δημόσια υγεία για ψυχοθεραπεία η ότι αλλο πιστεύεις, αλλά έχει κ έναν προσβάσιμο γιατρό που μπορεί να σε βοηθήσει όταν το χρειάζεσαι. Εμένα μου έσωσε το χειμώνα φέτος...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    15
    gi2020 περιγράφεις ακριβως αυτο που μου συμβαίνει.
    Τελειώνω Ιατρική κ ευτυχως ειμαι μέσα στους γιατρούς.Βεβαια κανείς δν γνωρίζει,γιατι υπαρχει προκατάληψη.
    Εμενα λοιπον η γιατρός μου δίνει dezepil(λαμοτριγινη-σταθεροποιητής) κ vilamos(άτυπο αντιψυχωσικο).
    Δν παίρνω το αντιψυχωσικο εν γνώση της γιατρού.Δν το θελω κ μου διπλασίασε τη δόση του σταθεροποιητή ρε παιδιά.Ενω εγω της ειπα οτι αισθανομαι καλυτερα,αυτή μου αύξησε τη δόση κατα το ήμισυ?
    Υποψιάζομαι πως φοβάται οτι θα κάνω υπομανιακο.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by gi2020 View Post
    Καλημέρα Φίλε Άρη.
    Οπότε εχεις μεγάλη διακύμανση μέσα στη μέρα.
    Εγώ παίρνω τα εξής.
    Σταθεροποιητικά: lithiofor , tegretol
    Αντικαταθλιπτικά : effexor, Wellbutrin
    Το lithiofor είναι η βάση. Αυτό που μου σταμάτησε τη διακύμανση μέσα στη μέρα είναι το tegretol. Μίλησε με το γιατρό σου. Μπορεί να σε βοηθήσει.

    Δουλεύεις? Πώς είναι εκεί?
    Θυμάμαι στις μαύρες μου μια περίοδο κοιμόμουν χαράματα κ ξυπναγα το απόγευμα για να το αποφύγω όλη τη φάση του πρωινού μεσημεριού.
    Αλλά δεν ξέρω αν πάντα θα μπορώ να το κάνω...

    Τα κοντινά σου στόμα πως το αντιμετωπίζουν όλο αυτό?

    Φιλικά
    Gi

    Εγώ είχα ένα επεισόδιο το 2012 μανίας με νοσηλεία 35μερες. Έκανα χασίς.
    Μετά έκοψα όλα τα φαρμακα μόνος μου μέσα σε 3 μήνες κ ήμουν πολύ καλά μέχρι τον Οκτώβρη του 2018. Πιεστικά πολύ με τη δουλειά στο εξωτερικό κ από τα πεθερικά κ έκανα μανιακό επεισόδιο.
    Με βαλαν Δαφνί 22μερες .
    Μου κάνανε κάτι ενέσεις zypahera τις πιο βαριές 2 φορές πριν βγω. Και νομίζω αυτές με διέλυσαν.
    Τώρα παίρνω 100mg olanzapine πριν τον ύπνο κ προσπαθώ να κόψω το ταβορ. Πίνω μισό κάθε 2-3μερες αλλιώς δε παλεύεται . Από τις 1-2 το μεσημέρι μέχρι τις 6 το απόγευμα υποφέρω.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Treleli View Post
    gi2020 περιγράφεις ακριβως αυτο που μου συμβαίνει.
    Τελειώνω Ιατρική κ ευτυχως ειμαι μέσα στους γιατρούς.Βεβαια κανείς δν γνωρίζει,γιατι υπαρχει προκατάληψη.
    Εμενα λοιπον η γιατρός μου δίνει dezepil(λαμοτριγινη-σταθεροποιητής) κ vilamos(άτυπο αντιψυχωσικο).
    Δν παίρνω το αντιψυχωσικο εν γνώση της γιατρού.Δν το θελω κ μου διπλασίασε τη δόση του σταθεροποιητή ρε παιδιά.Ενω εγω της ειπα οτι αισθανομαι καλυτερα,αυτή μου αύξησε τη δόση κατα το ήμισυ?
    Υποψιάζομαι πως φοβάται οτι θα κάνω υπομανιακο.
    Προσωπικά εμένα με βοηθουν τα mood calendars για να βλέπω πως τα πάω,όπως αυτό που επισυνάπτεται α στην ερώτηση. Πρακτικά μία φορά την ημέρα απαντάς στο πώς νιώθεις. Επίσης να βάλεις τα φάρμακα σου. Κ να δεις συγκρίνοντας τα βασικά.( Το διαγραμμα από πάνω είναι από μια τέτοια εφαρμογή). Πριν κ μετά.
    Το βασικό είναι πως η μνήμη μας στη ερώτηση εισαι καλά βασίζεται κυρίως στις 3 τελευταίες μέρες. Οπότε το ημερολόγιο συναισθηματων βοηθά σημαντικά κ κρατά τα δεδομένα σου για τωρινή κ μελλοντική χρήση , γιατρούς ψυχοθεραπευτες κτλ.
    Για το αν είσαι καλά, θα μάθεις τα σημάδια σου. Σιγά σιγά, όταν πας προς την μία μεριά θα κάνεις ορισμένα πράγματα, πχ. Θα δουλεύεις περισσότερο, θα έχεις πονοκεφάλους, ο χρόνος θα περνά αργά.κτλ.
    Επίσης ρώτα τους κοντινού σου. Τι παρατηρουν κ μίλησε στη γιατρό σου.
    Το κύριο είναι να μη γλυκαθεις, γιατί η υπομανια είναι γλυκιά, αλλά κανείς δεν θέλει κ την κατάθλιψη. Χρυσο Μετρό.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Aris1985 View Post
    Εγώ είχα ένα επεισόδιο το 2012 μανίας με νοσηλεία 35μερες. Έκανα χασίς.
    Μετά έκοψα όλα τα φαρμακα μόνος μου μέσα σε 3 μήνες κ ήμουν πολύ καλά μέχρι τον Οκτώβρη του 2018. Πιεστικά πολύ με τη δουλειά στο εξωτερικό κ από τα πεθερικά κ έκανα μανιακό επεισόδιο.
    Με βαλαν Δαφνί 22μερες .
    Μου κάνανε κάτι ενέσεις zypahera τις πιο βαριές 2 φορές πριν βγω. Και νομίζω αυτές με διέλυσαν.
    Τώρα παίρνω 100mg olanzapine πριν τον ύπνο κ προσπαθώ να κόψω το ταβορ. Πίνω μισό κάθε 2-3μερες αλλιώς δε παλεύεται . Από τις 1-2 το μεσημέρι μέχρι τις 6 το απόγευμα υποφέρω.
    Είναι σημαντικό που τα μοιραζεσαι κ τα υπομένεις . Όλα αυτά. Σε ότι μπορούμε πες μας να βοηθήσουμε.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Treleli View Post
    gi2020 περιγράφεις ακριβως αυτο που μου συμβαίνει.
    Τελειώνω Ιατρική κ ευτυχως ειμαι μέσα στους γιατρούς.Βεβαια κανείς δν γνωρίζει,γιατι υπαρχει προκατάληψη.
    Εμενα λοιπον η γιατρός μου δίνει dezepil(λαμοτριγινη-σταθεροποιητής) κ vilamos(άτυπο αντιψυχωσικο).
    Δν παίρνω το αντιψυχωσικο εν γνώση της γιατρού.Δν το θελω κ μου διπλασίασε τη δόση του σταθεροποιητή ρε παιδιά.Ενω εγω της ειπα οτι αισθανομαι καλυτερα,αυτή μου αύξησε τη δόση κατα το ήμισυ?
    Υποψιάζομαι πως φοβάται οτι θα κάνω υπομανιακο.
    Το Dezepil καταλαβαίνω ότι είναι γεννόσημο του Lamictal που παίρνω κι εγώ (πόσο παίρνεις? Εγώ 200mg πρωί +100mg το βράδυ).
    Το Villamos είναι γεννόσημο του Zyprexa. Το έπαιρνα παλιά.. Βαρύ για μένα, σε κάνει ζόμπι. Αλλά για αρχή και για να μη κάνεις υπομανίες ή και μανίες είναι καλό.
    Προσωπικά το έχω αλλάξει με το Zykalor (γεννόσημο του Abilify).
    The mind is like an iceberg, it floats with one-seventh of its bulk above water.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    132
    Καλησπέρα σας!χτες διαγνωστηκα και θα ήθελα να έρθω σε επαφή με συμπασχοντες!
    Όποιος θέλει να μοιραστούμε εμπειρίες και να με διαφωτίσει γιατί όλα είναι καινούργια κ παράξενα καλοδεχούμενο!!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by maragel View Post
    Καλησπέρα σας!χτες διαγνωστηκα και θα ήθελα να έρθω σε επαφή με συμπασχοντες!
    Όποιος θέλει να μοιραστούμε εμπειρίες και να με διαφωτίσει γιατί όλα είναι καινούργια κ παράξενα καλοδεχούμενο!!
    Γεια σου maragel! Ειμαι διαγνωσμενη με συναισθηματικη διπολικη διαταραχη εδω και 6 χρονια. Ειχα ενα επεισοδιο μανιας πριν ακριβως 6 χρονια και απο τοτε κανενα αλλο αλλα ξερω πολυ καλα πως ειναι... πριν απο αυτο ειχα εντονη βαρυας μορφης καταθλιψη. Παιρνω αγωγη απο τοτε. Εσυ? Πως διαγνωστηκες...? αν θες στειλε μου μηνυμα να συζητσουμε λεπτομεριες

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by maragel View Post
    Καλησπέρα σας!χτες διαγνωστηκα και θα ήθελα να έρθω σε επαφή με συμπασχοντες!
    Όποιος θέλει να μοιραστούμε εμπειρίες και να με διαφωτίσει γιατί όλα είναι καινούργια κ παράξενα καλοδεχούμενο!!
    Βασικα επειδη κ εγω καινουριο μελος ειμαι δεν εχω ιδεα αν μπορεις να στειλεις μηνυμα χαχα! Αν θελεις να ανοιξουμε μια κουβεντα μεταξυ μας, οτι απορια εχεις, αν και για το rapid cycling που εψαξα δεν πολυκαταλαβα τι ειναι...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. διπολική διαταραχή?
    By Mary93 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 56
    Last Post: 11-07-2018, 23:04
  2. Πώς τα καταφέρνετε;;
    By maria4 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 11-10-2017, 02:56
  3. Διπολικη διαταραχη
    By xristoforos28 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 28-06-2017, 17:38
  4. διπολικη διαταραχη
    By deleted-member150317 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 12-03-2017, 09:55
  5. διπολική διαταραχή
    By fraoulopoulo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-03-2007, 01:03

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •