Κρίσεις Πανικού! Μπορείς Πραγματικά να Τις Σταματήσεις ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407

    Κρίσεις Πανικού! Μπορείς Πραγματικά να Τις Σταματήσεις ;

    επιλογες απο το κειμενο το οποιο εχει αναρτηθει στο http://www.panicend.com/indexgk

    Πόσο κακές είναι ; Αισθάνεσαι σαν να χάνεις το μυαλό σου ; Νοιώθεις σαν να τρέχεις να κρυφτείς από τον ίδιο σου τον εαυτό ; Φοβάσαι ότι μπορεί να τρελαθείς ;

    ΕΧΩ ΒΡΕΘΕΙ σ` αυτή τη θέση!!! Τώρα ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ πια και θέλω να μοιραστώ μαζί σας πώς το κατάφερα. Δεν πουλάω κάτι. Απλά παρατήρησα ΤΟΣΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ τις εμπειρίες που ο ίδιος είχα σε φίλους και άλλους που χρειάζονταν βοήθεια, κι έτσι αποφάσισα να τα γράψω ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΔΩ, σε αυτή την ιστοσελίδα όπου ο καθένας μπορεί να τα διαβάσει.
    \"Όταν δεν τις φοβάσαι, αυτές δεν υπάρχουν\"

    Αυτές οι απλές, λογικές λέξεις κρύβουν τόσο πολύ αλήθεια μέσα τους! Οι κρίσεις πανικού είναι Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ που φοβάται αυτά που ΕΣΥ αισθάνεσαι. Παρουσιάζουν την σύγκρουση του ΕΑΥΤΟΥ ΣΟΥ που ΣΕ φοβάται! ΑΝ δεν ΦΟΒΟΣΟΥΝ τα συναισθήματά σου, δεν θα είχες πιά κρίσεις πανικού. Αυτή είναι η απάντηση με απλά ξεκάθαρα λόγια (κανένα λογοπαίγνιο, ειλικρινά)!

    Το άγχος είναι ο κυριότερος υποκινητής των αισθήσεων πανικού. Ίσως να είχες εντοπίσει κάποιο επίπεδο άγχους το οποίο είναι εκτός της δικής σου ικανότητας να το ξεφορτωθείς. Λέω ``είχες`` διότι πιθανόν το γεγονός που προκάλεσε αυτές τις κρίσεις πανικού να έχει τελειώσει προ πολλού. Υπάρχουν πολλές μεθόδοι χαλάρωσης που βοηθούν στην μέιωση του άγχους και όλες αυτές είναι ωφέλιμες. Η συνειδητοποίηση του άγχους σας και η επίγνωση του τρόπου διαχείρησής του, πάντα θα σε βοηθάει σε όλη σου τη ζωή. Όμως, οι κρίσεις πανικού πιθανόν να ήταν το αποκορύφωμα αυτού του αρχικού στρεσογόνου γεγονότος. Δεν με απασχολέι ΤΙ ή ΠΩΣ έφτασες σε αυτά τα συναισθήματα – τα έχεις και δεν σου αρέσουν και θέλεις να απαλλαγείς από αυτά! Αυτή την στιγμή δεν είναι σημαντικό το ότι η μητέρα σου ήταν κακιά ή ο πατέρας σου σε παραμελούσε ή αν είσαι τελειομανής ή αν έχεις εμμονές, κλπ. Δεν υποτιμώ την κατάστασή σου. Οι κρίσεις πανικού αυτοτροφοδοτούνται. Είναι μια συνήθης διαταραχή που μπορεί να παρουσιαστεί και να δυσκολέψει τη ζωή ακόμα και του ευφυούς ή δυνατού ανθρώπου. Είναι από μόνες τους μια ολόκληρη οντότητα. Αυτά τα συναισθήματα μοιάζουν τόσο δυνατά και σε τρομάζουν. Αλλά ΜΗΝ νομίζεις ότι χάνεις το μυαλό σου, ή ότι πλησιάζεις την τρέλα, όποιος κι αν είναι ο φόβος σου ή το παρελθόν σου. Κάνεις κάτι απολύτως φυσιολογικό....τις `χτυπάς` στην προσπάθειά σου να αποκτήσεις τον έλεγχό τους. Αλλά προσπαθείς να ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΦΟΒΟ! Ο φόβος δεν είναι στον συνειδητό σου έλεγχο. Ελέγχεται ενστικτωδώς και είναι αντίδραση ΣΤΗΝ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ! Και αυτή τη στιμγή πιστεύεις ότι ΑΠΕΙΛΗΣΑΙ! Αντίθετα, πρέπει να το δεχτείς και να του επιτρέψεις να γίνει κομμάτι σου και με αυτό τον τρόπο, θα σταματήσεις την υπερβολική σου αντίδραση................................ .

    συνεχιζει και πιστεψτε με ειναι πολυ ενδιαφερον.να ναι καλα ο ανθρωπος που το μετεφρασε
    ελπιζω να μην θεωρηθει οτι προσπαθω να προωθησω εγω κατι το κανω καθαρα επειδη βοηθησε εμενα και μπορει και εσας και απλα ηθελα να το μοιραστω μαζι σας!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    ενα μεγαλο μπραβο!με βοηθαει πολυ ατο το κειμενο που το διαβαζω!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    χαιρομαι παρα πολυ που μου το λες!που να το διαβασεις ολοκληρο!!!απο τη στιγμη που το διαβασα απλα χωρις φοβο ανυπομονω κυριολεκτικα την επομενη μου κριση ειναι κατι σαν προκληση!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    ειναι απο τ καλυτερα που εχω διαβασει ..κα πιστεψε εχω κατεβασει ολο το ιντερνετ!παραλιγο α το διαβασω μονορουφι απο τη χαρα μου αλλα οταν εχω ωρα θα το δω καλυτερα ηταν σαν βαλσαμο για μενα,,ευχαριστω

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    αν βρεις κατι παρομοιο καποια στιγμη απο ιδια πηγη γραψε!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    Θέλεις αποδείξεις? Αν πιέσεις τον πανικό να έρθει, τον προκαλέσεις να εμφανιστεί....πραγματικά τον ικετέψεις να έρθει....δεν ΜΠΟΡΕΙΣ να τα καταφέρεις! Προσπάθεισαι αυτή τη στιγμή, στρέφοντας όλη σου την προσοχή στο να ΚΑΝΕΙΣ τον εαυτό σου να πάθει μια κρίση πανικού.



    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ..ΙΣΧΥΕΙ!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    ναι χαιρομαι που ενθουσιαστικες και εσυ!!
    ο,τι βρω θα το αναρτισω!γιατι και εγω εχω φαει ολο το ιντερνετ και γενικα εχω βρει καλα πραγματα τα περισσοτερα βεβαια στα αγγλικα αλλα αυτο ηταν το καλυτερο!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Originally posted by sunset
    Θέλεις αποδείξεις? Αν πιέσεις τον πανικό να έρθει, τον προκαλέσεις να εμφανιστεί....πραγματικά τον ικετέψεις να έρθει....δεν ΜΠΟΡΕΙΣ να τα καταφέρεις! Προσπάθεισαι αυτή τη στιγμή, στρέφοντας όλη σου την προσοχή στο να ΚΑΝΕΙΣ τον εαυτό σου να πάθει μια κρίση πανικού.



    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ..ΙΣΧΥΕΙ!

    Λυπαμαι αλλα θα διαφωνισω λογω εμπειριας...

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    πολυ καλος.μια φορα προσπαθησα να με πιασει κρηση πανικου αλλα φοβιθηκα και ασχοληθηκα με κατι αλλο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Originally posted by Winston_man
    Originally posted by sunset
    Θέλεις αποδείξεις? Αν πιέσεις τον πανικό να έρθει, τον προκαλέσεις να εμφανιστεί....πραγματικά τον ικετέψεις να έρθει....δεν ΜΠΟΡΕΙΣ να τα καταφέρεις! Προσπάθεισαι αυτή τη στιγμή, στρέφοντας όλη σου την προσοχή στο να ΚΑΝΕΙΣ τον εαυτό σου να πάθει μια κρίση πανικού.



    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ..ΙΣΧΥΕΙ!

    Λυπαμαι αλλα θα διαφωνισω λογω εμπειριας...


    μα γιατι τωρα αυτο?σε παρακαλω μην μου απομηθοποιησεις κατι που με κραταει καλα κρατα τη δικη σου αληθεια για εσενα.
    εμενα παντως με βοηθαει αυτη η σκεψη.
    ειναι γεγονος οτι μπορεις να παθεις κριση στα καλα του καθουμενου χαρακτηριστικο παραδειγμα η πρωτη φορα που πιθανον να μην ξερεις περι τινος προκειται.
    το θεμα ειναι οτι αυτο διατηρειται και μεγαλωνει σε διαστασεις επειδη εμεις το προκαλουμε με το φοβο μας να μην ξανασυμβει χαρακτιριστικο που συνοδευει τις κρισεις.
    αν το προσεγγισεις διαφορετικα μπορει ναι να μην παψει να υπαρχει ομως τουλαχιστον υποφερεις για μερικα λεπτα και οχι και μερες-μηνες-χρονια συνεχομενα

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    απλα σε μερικους μπορει να ειναι οξειας φασηςκαι να μην περνανε τοσο ευκολα.πυστευω οτι και σε μενα ειναι πολι σοβαρες οι κρησεις και δεν θα το ξεπερασω ποτε.αλλα θα ζω με αυτο σκασιλα μου.αφουδεν θα πεθανω η τρελαθω απο αυτο.θα το ιπομενω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    ετσι ομως μιλαμε για επιβιωση και οχι για ζωη..
    θελω να ζησω ελευθερη και ευτυχησμενη χωρις το βαρος στο στηθος μου και χωρις αλλα χαπια.
    ο καλυτερος γιατρος?ο εαυτος μου.......

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Originally posted by melene
    Originally posted by Winston_man
    Originally posted by sunset
    Θέλεις αποδείξεις? Αν πιέσεις τον πανικό να έρθει, τον προκαλέσεις να εμφανιστεί....πραγματικά τον ικετέψεις να έρθει....δεν ΜΠΟΡΕΙΣ να τα καταφέρεις! Προσπάθεισαι αυτή τη στιγμή, στρέφοντας όλη σου την προσοχή στο να ΚΑΝΕΙΣ τον εαυτό σου να πάθει μια κρίση πανικού.



    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ..ΙΣΧΥΕΙ!

    Λυπαμαι αλλα θα διαφωνισω λογω εμπειριας...


    μα γιατι τωρα αυτο?σε παρακαλω μην μου απομηθοποιησεις κατι που με κραταει καλα κρατα τη δικη σου αληθεια για εσενα.
    εμενα παντως με βοηθαει αυτη η σκεψη.
    ειναι γεγονος οτι μπορεις να παθεις κριση στα καλα του καθουμενου χαρακτηριστικο παραδειγμα η πρωτη φορα που πιθανον να μην ξερεις περι τινος προκειται.
    το θεμα ειναι οτι αυτο διατηρειται και μεγαλωνει σε διαστασεις επειδη εμεις το προκαλουμε με το φοβο μας να μην ξανασυμβει χαρακτιριστικο που συνοδευει τις κρισεις.
    αν το προσεγγισεις διαφορετικα μπορει ναι να μην παψει να υπαρχει ομως τουλαχιστον υποφερεις για μερικα λεπτα και οχι και μερες-μηνες-χρονια συνεχομενα

    ok ψαξε το παραμυθι σου.... γιατι η αληθεια καιει... :P

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    aman bre winston kai esy.:P

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Originally posted by Winston_man
    Originally posted by melene
    Originally posted by Winston_man
    Originally posted by sunset
    Θέλεις αποδείξεις? Αν πιέσεις τον πανικό να έρθει, τον προκαλέσεις να εμφανιστεί....πραγματικά τον ικετέψεις να έρθει....δεν ΜΠΟΡΕΙΣ να τα καταφέρεις! Προσπάθεισαι αυτή τη στιγμή, στρέφοντας όλη σου την προσοχή στο να ΚΑΝΕΙΣ τον εαυτό σου να πάθει μια κρίση πανικού.



    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ..ΙΣΧΥΕΙ!

    Λυπαμαι αλλα θα διαφωνισω λογω εμπειριας...


    μα γιατι τωρα αυτο?σε παρακαλω μην μου απομηθοποιησεις κατι που με κραταει καλα κρατα τη δικη σου αληθεια για εσενα.
    εμενα παντως με βοηθαει αυτη η σκεψη.
    ειναι γεγονος οτι μπορεις να παθεις κριση στα καλα του καθουμενου χαρακτηριστικο παραδειγμα η πρωτη φορα που πιθανον να μην ξερεις περι τινος προκειται.
    το θεμα ειναι οτι αυτο διατηρειται και μεγαλωνει σε διαστασεις επειδη εμεις το προκαλουμε με το φοβο μας να μην ξανασυμβει χαρακτιριστικο που συνοδευει τις κρισεις.
    αν το προσεγγισεις διαφορετικα μπορει ναι να μην παψει να υπαρχει ομως τουλαχιστον υποφερεις για μερικα λεπτα και οχι και μερες-μηνες-χρονια συνεχομενα

    ok ψαξε το παραμυθι σου.... γιατι η αληθεια καιει... :P
    και ποια ειναι η αληθεια ανθρωπε μου αντε να σε ακουσουμε λοιπον..οτι τι? ναι οντως θα πεθανω απο αυτο η οντως θα τρελαθω?τι απο ολα?

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •