Ο ψυχίατρος με αποκάλεσε συναισθηματικά ανάπηρη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    7

    Ο ψυχίατρος με αποκάλεσε συναισθηματικά ανάπηρη

    Πριν κάποια χρόνια είχα λάβει την όμορφη ταμπέλα του attachment disorder. Είχα κάνει για καιρό θεραπεία, αλλά δεν είχα δει βελτίωση και σταμάτησα. Πριν κάποιο καιρό ξεκίνησα συνεδρίες με εναν ψυχίατρο, ο οποίος μετά από κάποιες συνεδρίες με αποκάλεσε συναισθηματικά ανάπηρο και πως καμία θεραπεία δεν θα δουλέψει σε μένα ακόμα και αν πάω στον καλυτερο ψυχίατρο του κόσμου. Τον ρώτησα αν εννοεί πως έχω κάποια διαταραχή προσωπικότητας(το γκουγκλαρα και οδηγηθηκα εκει) αλλά είπε οχι. Το περίεργο είναι ότι η οικογένειά μου και οι φίλοι μου μου λένε πως είμαι υπερευαίσθητη. Η αλήθεια είναι πως κλαίω με το παραμικρό όταν βλέπω πχ βιντεο, και είμαι συνέχεια με άγχος, μέρα νύχτα. Στους ανθρώπους που έχω πολύ κοντά μου τους δείχνω συναισθήματα. Εχω μια τάση να κρύβω τα συναισθήματά μου από τους εκτός του σπιτιού. Του το εξήγησα αυτό αλλά μου λέει πως δεν είναι έτσι γιατί θα τα έβλεπε εστω και κρυμμένα τα συναισθήματά μου. Και με άφησε να σκέφτομαι αν ουσιαστικά υπονόησε πως είμαι αντικοινωνική (τη διαταραχή) ή κάτι τελος παντων που δεν θα έλεγε ευθεως?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    εγω σκεφτομαι τελικα αν οντως αξιζει να ασχοληθεις περισσοτερο με το τι ειπε αυτος ο ανρθωπος

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    εγω σκεφτομαι τελικα αν οντως αξιζει να ασχοληθεις περισσοτερο με το τι ειπε αυτος ο ανρθωπος
    είναι και αυτό μέσα στις επιλογές..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by skitts View Post
    Πριν κάποια χρόνια είχα λάβει την όμορφη ταμπέλα του attachment disorder. Είχα κάνει για καιρό θεραπεία, αλλά δεν είχα δει βελτίωση και σταμάτησα. Πριν κάποιο καιρό ξεκίνησα συνεδρίες με εναν ψυχίατρο, ο οποίος μετά από κάποιες συνεδρίες με αποκάλεσε συναισθηματικά ανάπηρο και πως καμία θεραπεία δεν θα δουλέψει σε μένα ακόμα και αν πάω στον καλυτερο ψυχίατρο του κόσμου. Τον ρώτησα αν εννοεί πως έχω κάποια διαταραχή προσωπικότητας(το γκουγκλαρα και οδηγηθηκα εκει) αλλά είπε οχι. Το περίεργο είναι ότι η οικογένειά μου και οι φίλοι μου μου λένε πως είμαι υπερευαίσθητη. Η αλήθεια είναι πως κλαίω με το παραμικρό όταν βλέπω πχ βιντεο, και είμαι συνέχεια με άγχος, μέρα νύχτα. Στους ανθρώπους που έχω πολύ κοντά μου τους δείχνω συναισθήματα. Εχω μια τάση να κρύβω τα συναισθήματά μου από τους εκτός του σπιτιού. Του το εξήγησα αυτό αλλά μου λέει πως δεν είναι έτσι γιατί θα τα έβλεπε εστω και κρυμμένα τα συναισθήματά μου. Και με άφησε να σκέφτομαι αν ουσιαστικά υπονόησε πως είμαι αντικοινωνική (τη διαταραχή) ή κάτι τελος παντων που δεν θα έλεγε ευθεως?
    Και μετά τι είπατε; Τι σου είπε θα σε ξαναδεί ή δεν χρειάζεται να σε ξαναδεί; Πόσο χρονών είσαι και ζεις με το άγχος μέρα νύχτα και τι είναι αυτό που σε αγχώνει; Εχεις κάποιους λόγους ή ο οργανισμός το βγάζει από μόνο του;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Πες του εσύ είσαι ανάπηρος στο μυαλό και πήγαινε σε άλλον

  6. #6
    garfield
    Guest
    Τουλαχιστον εσυ ξεμπερδεψες νωρις μ' αυτον. Οι περισσοτεροι σε κρατανε για "ψυχοθεραπεια" δηλαδη συζητηση χωρις να σου προσφερουν κατι ουσιαστικο. Ειναι πολυ δυσκολο να βρεις καλο ψυχιατρο δυστυχως.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Και μετά τι είπατε; Τι σου είπε θα σε ξαναδεί ή δεν χρειάζεται να σε ξαναδεί; Πόσο χρονών είσαι και ζεις με το άγχος μέρα νύχτα και τι είναι αυτό που σε αγχώνει; Εχεις κάποιους λόγους ή ο οργανισμός το βγάζει από μόνο του;
    έχω κάτι σοβαρά οικογενειακά θέματα που τρέχουν ναι... δεν βγαίνει μόνο του χωρίς λόγο. κανουμε κάποιο καιρό τώρα ψυχανάλυση, οπότε με έχει δει πολλές φορές. Μου είπε πως ότι και αν κάνει 'άνθρωποι σαν εσένα δεν αλλάζουν'...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Τουλαχιστον εσυ ξεμπερδεψες νωρις μ' αυτον. Οι περισσοτεροι σε κρατανε για "ψυχοθεραπεια" δηλαδη συζητηση χωρις να σου προσφερουν κατι ουσιαστικο. Ειναι πολυ δυσκολο να βρεις καλο ψυχιατρο δυστυχως.
    δεν διαφωνώ. έχω δει αρκετους και δυστυχώς και γω αρνητική άποψη έχω. αλλά θέλω να πιστεύω πως κάπου υπάρχει ο σωστός ψυχοθεραπευτής για όλους μας

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by skitts View Post
    Πριν κάποια χρόνια είχα λάβει την όμορφη ταμπέλα του attachment disorder. Είχα κάνει για καιρό θεραπεία, αλλά δεν είχα δει βελτίωση και σταμάτησα. Πριν κάποιο καιρό ξεκίνησα συνεδρίες με εναν ψυχίατρο, ο οποίος μετά από κάποιες συνεδρίες με αποκάλεσε συναισθηματικά ανάπηρο και πως καμία θεραπεία δεν θα δουλέψει σε μένα ακόμα και αν πάω στον καλυτερο ψυχίατρο του κόσμου. Τον ρώτησα αν εννοεί πως έχω κάποια διαταραχή προσωπικότητας(το γκουγκλαρα και οδηγηθηκα εκει) αλλά είπε οχι. Το περίεργο είναι ότι η οικογένειά μου και οι φίλοι μου μου λένε πως είμαι υπερευαίσθητη. Η αλήθεια είναι πως κλαίω με το παραμικρό όταν βλέπω πχ βιντεο, και είμαι συνέχεια με άγχος, μέρα νύχτα. Στους ανθρώπους που έχω πολύ κοντά μου τους δείχνω συναισθήματα. Εχω μια τάση να κρύβω τα συναισθήματά μου από τους εκτός του σπιτιού. Του το εξήγησα αυτό αλλά μου λέει πως δεν είναι έτσι γιατί θα τα έβλεπε εστω και κρυμμένα τα συναισθήματά μου. Και με άφησε να σκέφτομαι αν ουσιαστικά υπονόησε πως είμαι αντικοινωνική (τη διαταραχή) ή κάτι τελος παντων που δεν θα έλεγε ευθεως?
    ο γιατρος σε θεωρει ανδρα και οι φιλοι σου γυναικα;
    τι εισαι τελικα;
    και περα απο τις ταμπελες, τι ακριβως ειναι αυτο που αντιμετωπιζεις στην καθημερινοτητα σου και ψαχνεσαι και γιατι απευθυνεσαι σε ψυχιατρο και οχι σε ψυχολογο;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Εκτός από τους ασθενείς που ψάχνουμε τον κατάλληλο για μας ψυχοθεραπευτή, υπάρχουν και ψυχίατροι που επιλέγουν (και απορρίπτουν) ασθενείς. Μη στέκεσαι σε κάτι μεμονωμένο εκτός αν το ότι στέκεσαι τόσο σε αυτό σημαίνει ότι ενεργοποίησε τραύμα απόρριψης και για αυτό το συζητάμε τώρα. Για να πετύχει η ψυχοθεραπευτική σχέση πρέπει να συντρέχουν πολλές προϋποθέσεις. Εγώ είχα ψάξει πάνω από δίμηνο βιογραφικά, σχολές ψυχοθεραπείας να δω τι πρεσβεύουν κι αν μου ταιριάζει, αμοιβή κλπ. Ψυχανάλυση που αναφέρεις ότι έκανες, την είχα απορρίψει ως επιλογή, δεν θεωρώ ότι θα μου ταίριαζε.

  11. #11
    Elenia781
    Guest
    Ποσοι ψυχιατροι κάθονται να καλυτερευσουν και να ρυθμισουν τον ασθενή τους? Κανενας. Αν δεν ξέρεις τι θέλεις κ πως θα το καταφέρεις σε αφήνουν στην άγνοια πετάνε την συνταγή και επομενος

Similar Threads

  1. Με αποκάλεσε με το ονομα της πρωην
    By Angeluna in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 31-10-2021, 21:42
  2. Συναισθηματικα ανάπηρος.
    By Nefeli28 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 28
    Last Post: 12-06-2019, 20:41
  3. συναισθήματικα μπερδεμενη
    By xaraaaa in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 106
    Last Post: 23-05-2019, 22:08
  4. Νιώθω ανάπηρη
    By Mystic in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 29-01-2011, 17:09
  5. Νιώθω ανάπηρη...
    By voitheia in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 11
    Last Post: 03-10-2005, 13:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •