Αντιφατικές διαπιστώσεις για τον εαυτό μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Αντιφατικές διαπιστώσεις για τον εαυτό μου

    Κάποιες φορές πιστεύω ότι είμαι πολύ όμορφος, άλλες πιστεύω ότι είμαι άσχημος.
    Κάποιες στιγμές νιώθω άσχημα για διάφορα περιστατικά ή έχω μελαγχολική διάθεση και την επόμενη στιγμή, αλλάζει η διάθεσή μου και γίνεται μεμιάς καλύτερη ή και πολύ καλή.
    Είμαι επικριτικός με τον εαυτό μου αλλά και με τους γύρω μου.
    Είμαι πολύ αυστήρος με τον εαυτό αλλά και με τους γύρω μου, ενώ σε άλλες περιπτώσεις είμαι πολύ ανεκτικός, πολύ αφελής.
    Έχω δυσκολία να πιστεψω σε κομπλιμέντα. Μου είπαν κάτι καλό για τη δουλειά μου και σκέφτομαι ότι δεν το εννοούν, ότι ίσως έχουν ιδιοτελείς σκοπούς ή το λένε μονάχα για να με κολακέψουν, όπως κάνουν συνήθως οι άνθρωποι.
    Θεωρώ ότι είμαι βαθιά συναισθηματικός άνθρωπος, αλλά από την άλλη, σκέφτομαι μήπως είμαι στην πραγματικότητα επιπόλαιος.
    Κάνω σκληρή αυτοκριτική για λάθη μου στις ανθρώπινες σχέσεις, αλλά ύστερα μετανιώνω γιατί βλέπω ότι οι γύρω μου δεν κάνουν το ίδιο, δεν αποτολμούν την αυτοκριτική στον ίδιο βαθμό και δείχνουν να μην έχουν καν διάθεση να παραδεχτούν τα λάθη τους.
    Δεν μπορώ να αποφασίσω αν είμαι άνθρωπος της δράσης ή του πνεύματος.
    Δεν μπορώ να αποφασίσω αν είμαι αισιόδοξος ή απαισιόδοξος.
    Κάποιες φορές θεωρώ ότι είμαι πολύ έξυπνος και κάποιες άλλες νιώθω ανεπαρκής.
    Και το κυριότερο: είμαι, κάποιες φορές σε κορεστικό βαθμό, πνεύμα αντιλογίας ενώ την ίδια στιγμή έχω ισχυρές γνώμες που υπερασπίζομαι με πάθος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Το προβλημα που ειναι εχεισ κυκλοθυμια δεν ειναι τιποτα εγω οσοι ξερω ανω των 40 εχουν κ θεωρουνται φυσιολογικοι

  3. #3
    kopela93
    Guest
    Κοινό πρόβλημα αμφισβήτησης αποτελεί η χαμηλή αυτοεκτίμηση

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Τη λυση με τα gayλικια που παιζονται εισ βαροσ μου τη βρηκε μια φιλη μου σασ ειπανε οτι δεν κανει να κανω σεξ με κανενα για κανενα λογο καποιοι δεν το σεβαστηκαν δε φταιω εγω που αυτοι ειναι γκευ εγω εγινα πρεζακι γι αυτο το λογο δεν θελω να κανω σεξ καποιοι το παιζουν θαραλεοι κι ερχονται για να μου παρουν την τιμη δε νομιζω οτι υπηρχε αλλη λυση περαν του να χαλασω τον οργανισμο μου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Εχω ζησει κ κανονικα χωρισ ναρκωτικα αλλα θελουν ολοι να με ξερουν ωσ πρεζακι ρωτηστε την ******* απο το fbi που κανονιζει την ζωη μου τωρα γιατι εκανα κατι που αρμοζει σε εξυπνο ανθρωπο κ μπλεχτηκε το πραγμα γτ εσεισ με εχετε για χαζο και μετα αρχισα να το παιζω εξυπνοσ κι επιασε το κολπο το θεμα ειναι εσεισ ολοι γτ ασχολειστε μαζι μου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Κάποιες φορές πιστεύω ότι είμαι πολύ όμορφος, άλλες πιστεύω ότι είμαι άσχημος.
    Κάποιες στιγμές νιώθω άσχημα για διάφορα περιστατικά ή έχω μελαγχολική διάθεση και την επόμενη στιγμή, αλλάζει η διάθεσή μου και γίνεται μεμιάς καλύτερη ή και πολύ καλή.
    Είμαι επικριτικός με τον εαυτό μου αλλά και με τους γύρω μου.
    Είμαι πολύ αυστήρος με τον εαυτό αλλά και με τους γύρω μου, ενώ σε άλλες περιπτώσεις είμαι πολύ ανεκτικός, πολύ αφελής.
    Έχω δυσκολία να πιστεψω σε κομπλιμέντα. Μου είπαν κάτι καλό για τη δουλειά μου και σκέφτομαι ότι δεν το εννοούν, ότι ίσως έχουν ιδιοτελείς σκοπούς ή το λένε μονάχα για να με κολακέψουν, όπως κάνουν συνήθως οι άνθρωποι.
    Θεωρώ ότι είμαι βαθιά συναισθηματικός άνθρωπος, αλλά από την άλλη, σκέφτομαι μήπως είμαι στην πραγματικότητα επιπόλαιος.
    Κάνω σκληρή αυτοκριτική για λάθη μου στις ανθρώπινες σχέσεις, αλλά ύστερα μετανιώνω γιατί βλέπω ότι οι γύρω μου δεν κάνουν το ίδιο, δεν αποτολμούν την αυτοκριτική στον ίδιο βαθμό και δείχνουν να μην έχουν καν διάθεση να παραδεχτούν τα λάθη τους.
    Δεν μπορώ να αποφασίσω αν είμαι άνθρωπος της δράσης ή του πνεύματος.
    Δεν μπορώ να αποφασίσω αν είμαι αισιόδοξος ή απαισιόδοξος.
    Κάποιες φορές θεωρώ ότι είμαι πολύ έξυπνος και κάποιες άλλες νιώθω ανεπαρκής.
    Και το κυριότερο: είμαι, κάποιες φορές σε κορεστικό βαθμό, πνεύμα αντιλογίας ενώ την ίδια στιγμή έχω ισχυρές γνώμες που υπερασπίζομαι με πάθος.
    Ολη αυτή η συλλογιστική μοιάζει αυτοτροφοδοτουμενη, δεν αναπνέει. Ήμουν κι εγώ κάπως έτσι, με ένα σωρό αμφιβολίες, σαν εκκρεμές, χωρίς να καταλαβαίνω γιατί και πώς. Η ψυχοθεραπεία με βοήθησε πολύ. Επίσης η πρακτική φιλοσοφία (ηθική του Επίκουρου και η στωική φιλοσοφία). Είναι σημαντικό να κατανοήσεις γιατί είσαι όπως είσαι, φέρεσαι όπως φέρεσαι, νιώθεις όπως νιώθεις. Θα αποκτήσεις μια σταθερότητα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Το προβλημα που ειναι εχεισ κυκλοθυμια δεν ειναι τιποτα εγω οσοι ξερω ανω των 40 εχουν κ θεωρουνται φυσιολογικοι
    Ναι, θεωρώ κι εγώ ότι , αν δεν υπαρχουν εξωτερικές επιδρασεις που να καθορίζουν άμεσα τη διάθεσή μου,είμαι κυκλοθυμικος. Μου έχουν πει κατά καιρούς,ειδικά σε μικρότερη ηλικία που δεν χαλιναγωγουσα τόσο τα συναισθήματα μου, πως μοιαζω ορισμενες φορες σαν δυο διαφορετικοί άνθρωποι. Αναρωτιεμαι αν αυτή η κυκλοθυμια μπορει να έχει τον χαρακτήρα καποιας διαταραχής προσωπικοτητας ή διπολικης διαταραχής, αν και δεν ξέρω αν πληρω όλα τα διαγνωστικά κριτήρια και δεν μου αρέσει η σύγχρονη τάση της ψυχιατρικής για διαγνωσεις με το παραμικρο.
    Εχω σίγουρα ΙΔΨ γιατί έχω διαγνωστεί απο μικρη ηλικία, αλλά δεν ξέρω αν όλα αυτα δυναται να αναπτυσσονται στο υπέδαφος του ιδεοψυχαναγκασμου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Ολη αυτή η συλλογιστική μοιάζει αυτοτροφοδοτουμενη, δεν αναπνέει. Ήμουν κι εγώ κάπως έτσι, με ένα σωρό αμφιβολίες, σαν εκκρεμές, χωρίς να καταλαβαίνω γιατί και πώς. Η ψυχοθεραπεία με βοήθησε πολύ. Επίσης η πρακτική φιλοσοφία (ηθική του Επίκουρου και η στωική φιλοσοφία). Είναι σημαντικό να κατανοήσεις γιατί είσαι όπως είσαι, φέρεσαι όπως φέρεσαι, νιώθεις όπως νιώθεις. Θα αποκτήσεις μια σταθερότητα.
    Ειμαι εξοικιωμενος με τη φιλοσοφία του Επικουρου, αλλα δεν με έχει βοηθήσει καπου.
    Ψυχοθεραπεια ίσως κάνω καποια στιγμή συστηματικά ξανά, αλλά αυτό το διάστημα δεν ευκαιρω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Κοινό πρόβλημα αμφισβήτησης αποτελεί η χαμηλή αυτοεκτίμηση
    Κατα περιοδους διεπομαι απο ένα μείγμα ανασφάλειας και ναρκισσισμου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Κατα περιοδους διεπομαι απο ένα μείγμα ανασφάλειας και ναρκισσισμου.
    μαλλον εχεις μια συγχυση σχετικα με το ποιος η τι εισαι....δεν ειναι τιποτα , μην σε ανησυχει....

    μην δινεις σημασια , εισαι αυτος που εισαι, και σε οποιον αρεσεις , λεω γω ...
    Last edited by Macgyver; 25-05-2022 at 07:52.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    μαλλον εχεις μια συγχυση σχετικα με το ποιος η τι εισαι....δεν ειναι τιποτα , μην σε ανησυχει....


    Ναι, ισχύει, αλλά πώς θα το λύσω; Ενω θεωρητικά ξέρω ότι οι άνθρωποι δεν είναι άσπρο/μαύρο, μου είναι δύσκολο να καταλάβω τα διαφορετικά γνωρίσματα του εαυτού μου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    δεν ξερω να σου απαντησω .....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Κοινό πρόβλημα αμφισβήτησης αποτελεί η χαμηλή αυτοεκτίμηση
    θα πρεπει να διαφωνησω , δεν εχουν ολοι οι ανθρωποι χαμηλη αυτοεκτιμηση .....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Ειμαι εξοικιωμενος με τη φιλοσοφία του Επικουρου, αλλα δεν με έχει βοηθήσει καπου.
    Ψυχοθεραπεια ίσως κάνω καποια στιγμή συστηματικά ξανά, αλλά αυτό το διάστημα δεν ευκαιρω.
    Δεν υπάρχει δεν ευκαιρω. Υπάρχει "επιλέγω να επενδύσω τον χρόνο μου αλλού".

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Δεν υπάρχει δεν ευκαιρω. Υπάρχει "επιλέγω να επενδύσω τον χρόνο μου αλλού".


    Όταν δουλεύεις δωδεκάωρα, έχεις άρρωστο γονιό και παράλληλα ένα σωρό άλλες υποχρεώσεις, σίγουρα υπάρχει το "δεν ευκαιρώ". Βρίσκω βέβαια χρόνο για άλλα πράγματα, όπως το διάβασμα, αλλά γενικά για μένα ο έστω και λιγο ελεύθερος χρόνος είναι απαραίτητος και ζωτικός. Μου δίνει το χρονο να αποφορτίσω απο τους ανθρώπους.
    Κάποια στιγμή το χειμώνα που θα έχω και περισσότερο χρόνο ίσως το κάνω. Προς το παρόν κάνω περιστασιακές συνεδρίες με τον ψυχίατρό μου και σκοπεύω να κανονίσω μία το επόμενο διάστημα γιατί νιώθω πολύ πιεσμένος.
    Last edited by Skiouros8; 29-05-2022 at 22:50.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Διαπιστώσεις για το χαρακτήρα θρησκευόμενων ανθρώπων
    By ioannis2 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 9
    Last Post: 06-03-2022, 13:38
  2. Τι σημαίνει "τα βρίσκω με τον εαυτό μου και αγαπώ τον εαυτό μου";
    By Steve_94 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 3
    Last Post: 19-04-2020, 19:17
  3. Συνεχής απογοήτευση!!! Απορίες, διαπιστώσεις και αδικία!
    By Del-To-21042020a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 38
    Last Post: 02-07-2017, 19:35
  4. διαπιστωσεις....
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 29-08-2014, 13:18
  5. Replies: 18
    Last Post: 17-06-2013, 17:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •