Εχω χαμηλή αυτοεκτίμηση η οι άλλοι με υποτιμούν; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Για να αποδειξεις οτι εργαστηκες καπου πρέπει να έχεις κάποια ένσημα αλλιώς θα το έλεγε ο καθένας. Σίγουρα και άνθρωποι με καλα βιογραφικά έχουν πρόβλημα αλλά κάποιοι σαν εμένα περισσότερο.
    Επίσης όσοι έχουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος δεν μπορούν να γραφτούν στον ΟΑΕΔ κι αυτο είναι ενα τέχνασμα από τα πολλά που κάνουν οι κυβερνήσεις για να κρύψουν τα πραγματικά ποσοστά ανεργίας.
    Κι εγω συμφωνώ οτι ειμαι υπερευαισθητη στην γνωμη των άλλων, μεγάλο μείον αυτό στη ζωή.
    δεν ισχυει αυτο που λες.
    αν εχεις αδεια ασκησεως επαγγελματος μια χαρα γραφεσαι στον οαεδ και δεν χανεις την αδεια σου, φυσικα.
    αυτο που χρειαζεται ομως, ειναι να εχεις κανει ΛΗΞΗ της επαγγελματικης δραστηριοτητας σου στην εφορια.
    δεν γινεταισ τηνε φορια να εισαι ενεργος επαγγελματιας και να γραφτεις στον οαεδ.
    η αδεια ασκησεως ομως καμια σχεση δεν εχει. παραμενει σε ισχυ.

  2. #17
    garfield
    Guest
    Εμένα αυτό μου το είπαν από τον ΟΑΕΔ αφού τους έστειλα e-mail για να ρωτησω αν μπορώ να γραφτω στα μητρώα τους και μου απάντησαν οχι γιατί δεν είμαι διαθέσιμη στη αγορά εργασίας και κάτι τετοια. Θα το ψαξω περισσότερο όμως.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Εμένα αυτό μου το είπαν από τον ΟΑΕΔ αφού τους έστειλα e-mail για να ρωτησω αν μπορώ να γραφτω στα μητρώα τους και μου απάντησαν οχι γιατί δεν είμαι διαθέσιμη στη αγορά εργασίας και κάτι τετοια. Θα το ψαξω περισσότερο όμως.
    στο λεω σιγουρα.
    στην εφορια εχεις κανει εναρξη επαγγελματος;; αν ναι, πρεπει να κανεις ληξη, για να εγγραφεις στον οαεδ. η αδεια ασκησης, συνεχιζει να ισχυει, γιατι μπορει να βρεις ασχολια, μετα τον οαεδ και να ξαναεργαστεις. δεν χανεις την ιδιοτητα σου.

  4. #19
    garfield
    Guest
    Δεν έχω κάνει έναρξη στην εφορία αλλά μου απάντησαν επίσημα από το gov.gr και μου είπαν οχι.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Δεν έχω κάνει έναρξη στην εφορία αλλά μου απάντησαν επίσημα από το gov.gr και μου είπαν οχι.
    μηπως ρωτησες αν δικαιουσαι επιδομα; γιατι μπορει να δικαιουσαι να εγγραφεις στον οαεδ, χωρις ομως να δικαιουσαι επιδομα ανεργιας. αλλο αυτο...

  6. #21
    garfield
    Guest
    Οχι δεν ρώτησα για επίδομα, ρώτησα αν μπορώ να γραφτω στα μητρώα του ΟΑΕΔ και να παίρνω μέρος σε προγράμματα κατάρτισης.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Οχι δεν ρώτησα για επίδομα, ρώτησα αν μπορώ να γραφτω στα μητρώα του ΟΑΕΔ και να παίρνω μέρος σε προγράμματα κατάρτισης.
    ως τι να γραφεις; ενηλικη δεν εισαι; φυσικα και μπορεις, εφοσον εισαι ανεργη.
    μπορεις να θυμηθεις πως ακριβως το διατυπωσες και για ποιον λογο ειπαν οτι δεν γινεται;
    επισης, αυτα δεν τα ρωτας στο gov τα ρωτας στον οαεδ. σιγουρα, μπορεις, εκτος αν εμφανιζεσαι στην εφορια σαν επαγγελματιας

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Αγαπητή θεματοθέτρια,

    καλό θα ήταν να επισκεφτείς έναν ψυχολόγο.
    Βαθιά μέσα σου έχει εγγραφεί ότι" είμαι αντιπαθητική, έχω κάτι άσχημο, οι άλλοι θα με υποτιμήσουν".
    Και έτσι ακριβώς αντιλαμβάνεσαι τον κόσμο και τους άλλους.
    Αυτό το έμαθες από τις πρώωιμες εμπειρίες σου γιατί έτυχες στο συγκεκριμένο οικογενειακό και σχολικό περιβάλλον που υπήρχε σύγκριση, επίκριση και υποτίμηση.
    Και αναμένεις ότι και τώρα έτσι θα είναι τα πράγματα.
    Δεν βρεθεί κάποιο στοιχείο της προσωπικότητας που κάνει όλους τους άλλους να σε υποτιμούν.
    Ούτε το να είσαι ευγενική με τους άλλους κάνει τους άλλους να σε υποτιμούν. Αυτά είναι βλακείες.

    Κάποιοι άνθρωποι εκεί έξω είναι ευγένικοι και κάποιοι φέρονται άσχημα ενίοτε. Και δεν φταις εσύ για αυτό. Σημαντικό είναι να επιλέγεις ανθρώπους καλούς και ευγενικούς.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Αγαπητή θεματοθέτρια,

    καλό θα ήταν να επισκεφτείς έναν ψυχολόγο.
    Βαθιά μέσα σου έχει εγγραφεί ότι" είμαι αντιπαθητική, έχω κάτι άσχημο, οι άλλοι θα με υποτιμήσουν".
    Και έτσι ακριβώς αντιλαμβάνεσαι τον κόσμο και τους άλλους.
    .
    πολυ σωστα κανεις και το γραφεις ...........ετσι ειναι, οποια αυτοεκτιμηση εχουμε , την ΄ακτινοβολουμε ' στους αλλους ....

  10. #25
    garfield
    Guest
    Έχω πάει σε δύο ψυχολόγους και τέσσερις ψυχιάτρους. Η πρωτη μου είπε σαν τελικό συμπέρασμα ότι το πρόβλημα δεν το έχουν οι γονείς μου αλλά εγώ γιατί είμαι τεμπελα αλλιώς θα είχα τελειώσει τη σχολη σε τέσσερα χρονια.
    Η δεύτερη ήταν πιο υποστηρικτικη αλλά και πάλι αποτέλεσμα δεν είδα μετά απο αρκετές συνεδρίες.
    Μετά πήγα σε μια ψυχίατρο που μου έδωσε κατι αντικαταθλιπτικα που τα πηρα για λιγο γιατί είχαν παρενέργειες.
    Μου έδωσε και στιλνοξ για τον ύπνο που ειναι πολυ εθιστικά.
    Μετά πηγα σε εναν αλλον μεγαλο όνομα υποτίθεται ο οποίος δεν έδωσε και ιδιαίτερη σημασία στα προβλήματα μου και μαλιστα κοιμήθηκε κατα τη διάρκεια της συνεδρίας. Δεν ξαναπηγα σ' αυτόν.
    Μετα πήγα σε εναν αλλον που μου εδωσε λαντοζ γιατί είναι το χάπι της χαρας όπως μου ειπε. Το λαντοζ δεν ειχε παρενέργειες και το πηρα καποια χρόνια μέχρι που επαθα ψύχωση οπότε πηγα σε νευρολογο και μου εδωσε αντιψυχωσικα.
    Και τέλος αυτός που πάω τώρα είναι ο πιο φυσιολογικός που εχω βρει αλλά λογω οικονομικών πηγαίνω μια φορα τι μήνα. Όμως με ενοχλεί λίγο οτι επιμένει να χάσω κιλά ενω εμένα είναι το τελευταίο πράγμα που με ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή. Μπορεί βέβαια να το κάνει σαν ασκηση θέλησης η κατι τέτοιο. Αυτός μου είπε να βαζω μικρούς στόχους και να τους πετυχαίνω για να αυξήσω την αυτοπεποίθησή μου και προσπαθώ να το κανω αλλά δεν το πετυχαίνω πάντα.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Χαμηλή αυτοεκτίμηση
    By Eiriniiii in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 5
    Last Post: 07-02-2020, 20:37
  2. χαμηλη αυτοεκτιμηση
    By Johnakis in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 7
    Last Post: 03-02-2012, 14:53
  3. Replies: 88
    Last Post: 18-09-2011, 21:44
  4. Χαμηλη αυτοεκτιμηση
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 24
    Last Post: 20-05-2009, 15:54
  5. Χαμηλή αυτοεκτίμηση
    By macmar in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 1
    Last Post: 20-02-2005, 14:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •