Διπολική και σοβαρή ανηδονία (wellbutrin)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    5

    Διπολική και σοβαρή ανηδονία (wellbutrin)

    Καλησπέρα σ' όλους,

    Τους τελευταίους μήνες (4 τουλάχιστον) πάσχω από ανηδονία και μ΄ ανησυχεί πολύ. Όλα είναι αδιάφορα και επίπεδα σαν να έχουν εξαφανισθεί οι βιολογικές μου λειτουργίες. Δεν αισθάνομαι πείνα, επιθυμία για ύπνο και η σεξουαλική μου διάθεση είναι ανύπαρκτη. Όσον αφορά το τελευταίο δεν μπορώ ούτε να αυτοϊκανοποιηθώ και έχω βάσιμες υποψίες ότι έχει σταματήσει η σπερματογένεση. Δεν αισθάνομαι ατονία ή κάτι άλλο και κατά τ' άλλα είμαι μια χαρά, κανένα αρνητικό συναίσθημα, απλά λείπει αυτή η ενέργεια που μας κάνει ζωντανούς ανθρώπους, η επιθυμία για ύπνο, η διάθεση για γυμναστική/περπάτημα, το ζαβλάκωμα το πρωί, η απόλαυση ενός καφέ, η διέγερση και η όρεξη γενικά να το πω κ.α.

    Το χειμώνα πέρασα μια κρίση υπερδιέγερσης π κράτησε δυο μήνες περίπου. Είχα αρκετή σεξουαλική διέγερση, έπινα αρκετό καφέ, περπατούσα πολύ, άκουγα μουσική, κατέγραφα πράγματα, έψαχνα στο ίντερνετ αρκετά, μιλούσα γρήγορα για πολύπλοκα θέματα, ήμουν καχύποπτος, είχα νεύρα αλλά σε λογικά πλαίσια, όχι κάτι ακραίο. Χωρίς χάπια πέρασε αυτή η υπερδιέγερση και την ακολούθησε η ανηδονία. Κάποιοι γιατροί λένε ότι έχω ήπια διπολική. Πάντως αυτό π περνάω πρώτη φορά μ έχει συμβεί.

    Παίρνω το invega των 9 (για να μην έλθει ξανά η υπερδιέγερση μάλλον) και ο γιατρός μόλις του είπα τα συμπτώματα μ έγραψε το entact (20 mg) αλλά προς το παρόν δεν έχω δει το παραμικρό αποτέλεσμα. Μόνος μ έψαξα και βρήκα για το wellbutrin π ανεβάζει τη ντοπαμίνη και ένας χρήστης εδώ έγραφε ότι λειτουργεί πολύ καλά κατά της ανηδονίας.

    Το ξέρω πώς σ' αυτό το φόρουμ περιγράφονται πολύ σοβαρότερα περιστατικά αλλά όλοι συμφωνούμε, νομίζω, πως και το ναμαστε σαν ζόμπι επηρεάζει επίσης την ποιότητα της ζωής μας. Έχει/είχε κάποιος τα παραπάνω συμπτώματα; Να περιμένω κάτι απ' το wellbutrin ή δεν υπάρχουν μαγικά χαπάκια; Ο γιατρός μ λέει να ενεργοποιήσω τη ντοπαμίνη φυσικά αλλά αυτό μ φαίνεται άστοχο όταν το βιολογικό είναι τελείως ανενεργό και δεν συμμετέχει. Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Δεν υπάρχει ηπια διπολική.
    Υπάρχει διπολική διαταραχή τύπου 1, τύπου 2, ταχέως κύκλου ,και διπολική διαταραχή μη προσδιορισμνένη αλλιώς.
    Βέβαια υπάρχει και η κυκλοθυμικη διαταραχή που θεωρείται μια ήπιας μορφής διπολική διαταραχή αλλά σπάνια κάνουν τέτοια διάγνωση στην Ελλάδα γιατι και η ίδια η διαταραχή είναι σπάνια. Τι ηλικία έχει και αν επιτρεπεται ,υπάρχει κάποιο ιστορικό στην οικογένεια?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Διάβασα για το φάρμακο που παίρνεις τα εξής: "Η παλιπεριδόνη χρησιμοποιείται κυρίως για τη θεραπεία της σχιζοφρένειας και της σχιζοσυναισθηματικής διαταραχής"
    Υποψιάζεται κάτι ο γιατρός σου για κάτι σοβαρότερο? Όπως πχ σχιζοφρένεια η σχιζοσυναοσθηματικη διαταραχή? Το ήπια διπολική που σου είπε δεν είναι διάγνωση.
    Τι ηλικία έχεις και αν επιτρέπεται υπάρχει κάποιο ιστορικό στην οικογένεια?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Διάβασα για το φάρμακο που παίρνεις τα εξής: "Η παλιπεριδόνη χρησιμοποιείται κυρίως για τη θεραπεία της σχιζοφρένειας και της σχιζοσυναισθηματικής διαταραχής"
    Υποψιάζεται κάτι ο γιατρός σου για κάτι σοβαρότερο? Όπως πχ σχιζοφρένεια η σχιζοσυναοσθηματικη διαταραχή? Το ήπια διπολική που σου είπε δεν είναι διάγνωση.
    Τι ηλικία έχεις και αν επιτρέπεται υπάρχει κάποιο ιστορικό στην οικογένεια?
    Συγγνώμη για την επανάληψη της ερώτησης ������

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Το wellbutrin ίσως σε βοηθήσει ίσως όχι, δεν δρουν σε όλους το ίδιο, δυστυχώς απαιτείται δοκιμή βέβαια με την έγκριση του γιατρού.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    5
    Ναι έχεις δικιο, δν υπάρχει μου το είχε πει ετσι ανεπίσημα ο γιατρός. 32 ειμαι και στην οικογένεια δν υπαρχει ιστορικο διπολικης.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    14
    Εγώ πριν ξεκινήσω θεραπεία ταλαιπωρουμουν με σκαμπανεβάσματα υπερδιέγερσης και φουλ ενέργειας που ήμουν φουλ power και μέσα σε όλα... και μετά έπεφτα και είχα ανηδονια με καταθλιπτικό συναίσθημα.κρατουσαν πολύ καιρό μιλάμε για μήνες χωρίς θεραπεία ώσπου με αντικαταθλιπτικό σε επεισόδιο καταθλιψης έκανα υπομανια και μετά μανία ...και μπήκε η διάγνωση της διπολικής.μονο η δυσθυμία θα λέγαμε ότι είναι ήπια αλλά κρατάει τουλάχιστον 2 χρόνια κ όχι λίγους μήνες .μην το αμελήσεις άποψη μου...εγώ προσωπικά άργησα να το παραδεχτώ και να γίνει σωστή διάγνωση μιας κ πάντα μιλούσα πολύ ήμουν ευχάριστη και χαμογελαστή δυναμική προσωπικότητα .Τώρα είναι πιο δύσκολο όμως βλέπω να συνέλθω από τα πάνω κ τα κάτω μου .
    Και εγώ άλλαξα όπως και άλλοι εδω μέσα 2-3 γιατρούς σίγουρα ...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Ειμαι 33 και διεγνωσμενη με διπολικη.Σε ανηδονια δεν έπεσα ποτέ!!Παντα η λίμπιντος μου ήταν στα υψη!!
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    "Ανηδονία είναι ο ιατρικός όρος που χρησιμοποιείται για την αδυναμία ενός ανθρώπου να αισθανθεί ευχαρίστηση από οποιαδήποτε δραστηριότητα."
    Δεν έχει να κάνει μόνο με τη λίμπιντο.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    14
    Gaparlam εγώ προσπαθώ να σε καταλάβω γτ νιώθω κάπως ανάλογα ...μια απάθεια ...απλά ζω ,περνάνε οι μέρες,φυσικά επηρεάζεται κ η λίμπιντο κλπ.
    Βλέπω τον κόσμο έξω κ λέω τι πάει λάθος σε μένα .αυτοί ευχαριστιουνται λέω εγώ τι κανω...η γιατρός με είπε αυτό οφείλεται στο ladose που μου έδωσε κ τώρα το κόψαμε ...να δούμε πως θα είμαι .

    Δεν ξέρω εάν κάποιος μπορεί να με καταλάβει.αισθανομαι ότι όσο ήμουν χωρις αγωγή ζούσα σε ένα δικό μου κόσμο .τώρα που έρχομαι στα ίσα μου σιγά σιγά (παίρνω depakine για διπολική και ίσως το αλλάξουμε σε abilify) βλέπω τον κόσμο έξω κ τη ζωή κ έχω απογοητευτεί .σαν να βλέπω ότι η ζωή είναι σκληρή κ δύσκολη.
    Συνειδητοποίησα τα δύο ακρα μου.. τα λάθη μου που έκανα στις φάσεις μου δεν ξέρω τι συμβαίνει .όλα μάταια ;όλα ...όχι σαν κατάθλιψη σαν απελπισία περισσότερο θα έλεγα .σαν να ξύπνησα τωρα κ νιώθω ανηδονια δεν ξέρω .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by chrysatd View Post
    Gaparlam εγώ προσπαθώ να σε καταλάβω γτ νιώθω κάπως ανάλογα ...μια απάθεια ...απλά ζω ,περνάνε οι μέρες,φυσικά επηρεάζεται κ η λίμπιντο κλπ.
    Βλέπω τον κόσμο έξω κ λέω τι πάει λάθος σε μένα .αυτοί ευχαριστιουνται λέω εγώ τι κανω...η γιατρός με είπε αυτό οφείλεται στο ladose που μου έδωσε κ τώρα το κόψαμε ...να δούμε πως θα είμαι .

    Δεν ξέρω εάν κάποιος μπορεί να με καταλάβει.αισθανομαι ότι όσο ήμουν χωρις αγωγή ζούσα σε ένα δικό μου κόσμο .τώρα που έρχομαι στα ίσα μου σιγά σιγά (παίρνω depakine για διπολική και ίσως το αλλάξουμε σε abilify) βλέπω τον κόσμο έξω κ τη ζωή κ έχω απογοητευτεί .σαν να βλέπω ότι η ζωή είναι σκληρή κ δύσκολη.
    Συνειδητοποίησα τα δύο ακρα μου.. τα λάθη μου που έκανα στις φάσεις μου δεν ξέρω τι συμβαίνει .όλα μάταια ;όλα ...όχι σαν κατάθλιψη σαν απελπισία περισσότερο θα έλεγα .σαν να ξύπνησα τωρα κ νιώθω ανηδονια δεν ξέρω .
    Σε καταλαβαίνω εγώ,,, σαν να περιγράφεις τον εαυτό μου..δεν νιώθω απολύτως τπτ, δεν έχω καθόλου ενέργεια..απλά υπάρχω ...το έχω αυτό τα τελευταια 2 χρόνια..και δεν ξέρω αν φύγρει ποτέ..κανείς δεν δείχνει να με καταλαβαίνει

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    14
    Εγώ άρχισα να συνέρχομαι σχεδόν φοβάμαι ότι αρχίζει μια ελεγχόμενη υπομανια νιώθω καλύτερα πάντως .αλλάξαμε σε abilify και έφυγε τελείως το ladose (SSRI ) που μου έκανε απάθεια . αισθάνομαι ότι έφταιγε ίσως και το depakine .να δούμε πως θα πάει .το θέμα με το abilify εάν ενδείκνυται είναι εάν σου κάτσει η όχι .

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    14
    Παντως θέλει τόσο υπομονή με τα φάρμακα που είναι να τρελαίνεσαι και εάν είναι να αλλάξεις κάποιο μετά έχεις κ τις παρενέργειες από την ακόμα κ σταδιακή διακοπή του .
    Μπράβο μας ρε παιδιά ειλικρινά ο καθενας κουβαλάει τον δικό του σταυρό και δεν είναι εύκολο να μας καταλάβει κανείς .είναι ωραίο να μιλάμε από εδώ

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    5
    Χαιρετε,

    Επανερχομαι στην καταχωρηση. Τον περυσινο Ιουνιο ξαφνικα μπορεσα να εκσπερματωσω ως εκ θαυματος ξανα κ καπως διορθωθηκε η ορεξη μου, οχι βεβαια οπως ημουν προ της ανηδονιας αλλα εστω.. Επειδη δν πιστευα οτι θα το ξαναπαθω σταματησα το invega (παλιπεριδονη) και δυστυχως το Δεκεμβριο ειχα υποτροπη κ τωρα εχω ξανα ανηδονια οπως περυσι και θα ξαναπεριμενω.. Τωρα θα παιρνω το χαπι ειτε καθε μερα ειτε ενεσιμο μια φορα το μηνα για να μην ξαναεχω υποτροπη. Ειχα δοκιμασει κ αντικαταθλιπτικα περυσι αλλα δν ειχαν κανει τιποτα..

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    4
    Anhedonia affects the great majority of teenagers with BD. More extreme anhedonia is linked to markers of sickness severity. Future studies should look at the neurological underpinnings of anhedonia in teenagers with BD.
    uno online

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΑΝΗΔΟΝΙΑ
    By MK.89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 01-04-2022, 13:52
  2. Ανηδονια.
    By Elrudinam in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 07-12-2020, 19:01
  3. Ανηδονία,που καταφευγω για να νιωσω ευχαριστηση
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 18-11-2015, 16:47
  4. AΛΕΞΙΘΥΜΙΑ - ΑΝΗΔΟΝΙΑ
    By pagani13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 16-09-2011, 22:20
  5. Ανηδονία
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 02-04-2010, 22:30

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •