Πως "χωριζεις" τον ψυχολογο σου;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    13

    Πως "χωριζεις" τον ψυχολογο σου;

    Έχω κλείσει σχεδόν ένα χρόνο ψυχοθεραπείας (με κάποια διαλείμματα) και δυσκολεύομαι να πω αν εχει αλλαξει/βελτιωθεί κάτι. Όχι πως δεν υπάρχουν θετικά στοιχεία αλλά ακόμα έχω αμφιβολίες αν όλο αυτό δουλεύει (για μένα έστω) και οδηγεί κάπου ή απλά μιλάμε για να μιλάμε, οπότε σκέφτομαι να διακόψω.

    Ιδανικά θα ήθελα να στείλω ένα σύντομο γραπτό μήνυμα που θα τον ευχαριστώ και θα ενημερώνω για την απόφασή μου ώστε να αποφύγω μια άβολη τελευταία συζήτηση αλλά μάλλον δεν είναι ό,τι καλύτερο. Ποιος είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος να μπει επίλογος;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    εγω απλα δεν θα ξαναπηαινα , οτιδηποτε πεις θα ειναι αβολο .....................ο δικος μου ο ψυχοθεραπευτης που πηγαινα 9 χρονια , ουτε με ξαναπηρα οταν δεν ξαναπηγα , ουτε τον ξαναπηρα , σε μια φαση 2 χρονια μετα που τον χρειαστηκα για ανανεωση οπλων , απλα τον πηρα , ρωταγα εγω τι κανει, και εδειξε οτι χαρηκε που με ξαναειδε , και με εξυπηρετησε πληρως ....παντα ειοχαμε μια καλη σχεση ......
    οχι μηνυματα , ειναι πιο αγενες .....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,497
    Quote Originally Posted by apathy View Post
    Έχω κλείσει σχεδόν ένα χρόνο ψυχοθεραπείας (με κάποια διαλείμματα) και δυσκολεύομαι να πω αν εχει αλλαξει/βελτιωθεί κάτι. Όχι πως δεν υπάρχουν θετικά στοιχεία αλλά ακόμα έχω αμφιβολίες αν όλο αυτό δουλεύει (για μένα έστω) και οδηγεί κάπου ή απλά μιλάμε για να μιλάμε, οπότε σκέφτομαι να διακόψω.

    Ιδανικά θα ήθελα να στείλω ένα σύντομο γραπτό μήνυμα που θα τον ευχαριστώ και θα ενημερώνω για την απόφασή μου ώστε να αποφύγω μια άβολη τελευταία συζήτηση αλλά μάλλον δεν είναι ό,τι καλύτερο. Ποιος είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος να μπει επίλογος;
    νομιζω οτι δεν υπαρχει "ενδεδειγμενος" τροπος.
    εφοσον δυσκολευεσαι, ο τροπος ειναι, αυτος που σε κανει να νοιωσεις καλυτερα.
    ΑΡΚΕΙ, να εισαι δικαιος και τιμιος απεναντι του.
    δηλαδη, να τον εχεις πληρωμενο και να το πεις εγκαιρως , ωστε να μην χασει την ωρα που τον απασχολεις και να μπορει να την δωσει σε καποιον αλλον.

    πως τον πληρωνεις; πληρωνεις καθε φορα στο τελος της συνεδρίας, η πληρωνεις ανα 15, ανα 30 κλπ;;;
    αν πληρωνεις καθε φορα, μπορεις μια χαρα να το κανεις με μηνυμα την επομενη της συνεδριας σας, αν δεν μπορεις να το πεις απο κοντα.
    εγω, θα το εκανα με μειλ, αν δισταζα να μιλησω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Να άλλο ένα θέμα να συζητήσεις μαζί του. Πώς να τελειώνεις μια σχέση. Γιατί κι η ψυχοθεραπεία σχέση είναι. Το μήνυμα δείχνει ότι στην απευθείας επαφή δυσκολεύεσαι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Εγώ πριν χρόνια που πήγαινα σε έναν πήγα στη συνεδρία και του λέω ότι θέλω να σταματήσουμε διότι αυτή τη χρονική στιγμή χρειάζομαι χρήματα επειδή ο πατέρας μου ήταν άρρωστος..φυσικά τον πλήρωνα σε κάθε συνεδρία και ο ηλίθιος μου απάντησε ότι χωρίς την βοήθεια του δεν θα τα καταφέρω ποτέ...ανέβασα τέτοια πίεση που δεν λέγεται...φυσικά δεν ξαναπήγα ...μετά από δύο χρόνια τον πέτυχα κάπου...ήρθε ο ίδιος και μου μίλησε με ρώτησε τι κάνω κλπ...μέχρι εκεί...φυσικά διάλεγα άλλον μετα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,345
    Έτσι σταμάτησα από δύο ψυχολόγους απλός δεν ξανά πήγα ούτε τηλέφωνα τίποτα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,497
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Εγώ πριν χρόνια που πήγαινα σε έναν πήγα στη συνεδρία και του λέω ότι θέλω να σταματήσουμε διότι αυτή τη χρονική στιγμή χρειάζομαι χρήματα επειδή ο πατέρας μου ήταν άρρωστος..φυσικά τον πλήρωνα σε κάθε συνεδρία και ο ηλίθιος μου απάντησε ότι χωρίς την βοήθεια του δεν θα τα καταφέρω ποτέ...ανέβασα τέτοια πίεση που δεν λέγεται...φυσικά δεν ξαναπήγα ...μετά από δύο χρόνια τον πέτυχα κάπου...ήρθε ο ίδιος και μου μίλησε με ρώτησε τι κάνω κλπ...μέχρι εκεί...φυσικά διάλεγα άλλον μετα
    αμεση αποδειξη οτι ειχες παρει την σωστη αποφαση, ακομα κι αν σου ελειπαν τα χρηματα....
    γλυτωσες απο εναν κακο ψυχολογο. εχει πολλους και πολλες.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Έτσι σταμάτησα από δύο ψυχολόγους απλός δεν ξανά πήγα ούτε τηλέφωνα τίποτα
    Στο τέλος κάθε συνεδρίας κανονίζουμε για την επόμενη (συνήθως μια ή δυο βδομάδες μετά) οπότε δεν μπορώ απλά να μην πάω, χρειάζεται μια ενημέρωση το λιγότερο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    890
    Πώς καταλαβαίνεις αν έχει κάνει καλή δουλειά ο ψυχολόγος σου;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Πώς καταλαβαίνεις αν έχει κάνει καλή δουλειά ο ψυχολόγος σου;
    Σε κάνει να νιώθεις πιο ήρεμος...σε κάνει να νιώθεις ότι θέλεις να προχωρήσεις στη ζωή σου...ότι θέλεις να ζήσεις...σε βοηθάει να δεις τα πράγματα από διαφορετική οπτική εικόνα..και βασικό δεν σου χαϊδεύει τα αυτιά...θα σου πει το σωστό άσχετα με αυτό που υποστηρίζεις εσύ...και σιγά σιγά βλέπεις ότι μπορείς να συνεχίσεις χωρίς αυτόν...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Το πιο εύκολο πράγμα είναι να "χωρίσεις"έναν ψυχίατρο, δεν θα σε αναζητήσει ποτέ, δυστυχώς

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Αναρωτιέμαι, έχει τελειώσει κάποιος την ψυχοθεραπεία του με τη σύμφωνη γνώμη του ψυχοθεραπευτή του;

  13. #13
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Αναρωτιέμαι, έχει τελειώσει κάποιος την ψυχοθεραπεία του με τη σύμφωνη γνώμη του ψυχοθεραπευτή του;
    Ναι εγω.μονης της μου ειχε πει οτι δεν μπορει να με βοηθησει αλλο στο θεμα μου.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Ναι εγω.μονης της μου ειχε πει οτι δεν μπορει να με βοηθησει αλλο στο θεμα μου.
    Eσενα σε βοήθησε ; Τι ένιωσες; Τελικά υπάρχει κάποιος που θεραπεύτηκε από ψυχοθεραπεία;

  15. #15
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Eσενα σε βοήθησε ; Τι ένιωσες; Τελικά υπάρχει κάποιος που θεραπεύτηκε από ψυχοθεραπεία;
    Πιστεύω ότι δεν με βοηθησε πουθενά. Μου άρεσε να συζητάω να λέω τα προβλήματα μου να ακούω συμβουλες από κάποιον ειδικό και τώρα αν είχα την οικονομικη άνεση θα πηγαινα για να μπορώ να μιλάω σε κάποιον αλλά αποτέλεσμα μηδέν. Ούτε καν στην αυτοπεποιθηση δεν βοηθηθηκα.Δεν ξέρω τώρα που το ξανά σκέφτομαι σαν να έκανα τρυπα στο νερό ηταν.Άσε που μετά το τέλος των ραντεβου έριχνα και κανένα κλάμα καθώς έβλεπα ότι δεν άλλαζε κάτι και στεναχωριομουν πιο πολυ.Αφού ο φίλος μου με εβλεπε κάθε φορα ότι γύρνουσα χάλια και αναρωτιοταν τι σκατα ψυχοθεραπεια έκανα. Όμως αν με ρωτάς θα ξανά πηγαινα.Σε άλλον. Αλλά βλέπεις είναι και το οικονομικο τώρα και από το να έχω και το άγχος των χρηματων επιπλέον, προτιμω να μη πάω.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. "απιστία" και "απάτη": βρείτε τις κρυμμένες διαφορές
    By mama in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2021, 20:17
  2. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 22:01
  3. "Ο καλοθελητής" ή "Ο κερατάς μαθαίνει πάντα τελευταίος"
    By xart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2014, 12:57
  4. Replies: 4
    Last Post: 18-05-2007, 13:19
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •