Σχιζοφρενεια και αρνητικες σκεψεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Σχιζοφρενεια και αρνητικες σκεψεις

    Γεια σε ολους.Πασχω απο σχιζοφρενεια και τον τελευταιο καιρο δεν ειμαι καλα.Παιρνω zyprexa και αντικαταθλιπτικο.Κανω ολο αρνητικες σκεψεις σχετικα με το μελλον μου.Δηλαδη σκεφτομαι που ειμαι απο φτωχη οικογενεια πως θα ζησω οταν πεθανουν οι γονεις μου που ειναι μεγαλοι σε ηλικια.Δεν ξερω αν μπορω να παρω μερος της συνταξης του πατερα μου γιατι αρρωστησα μετα τα 27 χρονων και με το επιδομα της προνοιας τι να πρωτοπληρωσεις,ενοικια,να φας η φαρμακα.Δεν ξερω υποτροπιασα νομιζω και γενικα αναρωτιεμαι γιατι να κανω ολο αρνητικες σκεψεις που δεν με αφηνουν να ηρεμησω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Γεια σε ολους.Πασχω απο σχιζοφρενεια και τον τελευταιο καιρο δεν ειμαι καλα.Παιρνω zyprexa και αντικαταθλιπτικο.Κανω ολο αρνητικες σκεψεις σχετικα με το μελλον μου.Δηλαδη σκεφτομαι που ειμαι απο φτωχη οικογενεια πως θα ζησω οταν πεθανουν οι γονεις μου που ειναι μεγαλοι σε ηλικια.Δεν ξερω αν μπορω να παρω μερος της συνταξης του πατερα μου γιατι αρρωστησα μετα τα 27 χρονων και με το επιδομα της προνοιας τι να πρωτοπληρωσεις,ενοικια,να φας η φαρμακα.Δεν ξερω υποτροπιασα νομιζω και γενικα αναρωτιεμαι γιατι να κανω ολο αρνητικες σκεψεις που δεν με αφηνουν να ηρεμησω.
    Μιχάλη σε νιώθω κάτι λιγο έχω πάρει μία πρόγευση από όλο αυτό δεν ξέρω την κατάστασή σου και εγώ είχα περάσει ψυχωτικό επεισόδιο και παίρνω χάπια αυτή τη στιγμή . Πριν ένα χρόνο στα 28 μου το έπαθα εγώ.Έχω πάρει και zyprexa κάποια στιγμή παίρνω Και αντικαταθλιπτικά. Εγώ σε αρνητικές σκέψεις που έχω ώρες ώρες φόβους δηλαδή που μου δημιουργούνται προσπαθώ να σκέφτομαι ότι είναι στο μυαλό μου και ότι οι φόβοι μου είναι ψεύτικοι είναι λόγω της ασθένειας. Έτσι προσπαθώ να το διαχειριστώ εγώ από κει και πέρα μόνος ειδικός το ξέρεις και εσύ ο ίδιος είναι ο ψυχίατρος όποιος μπορεί να σε κατευθύνει .προσπάθησε να μη σκέφτεσαι αρνητικά μη σκέφτεσαι πράγματα τα οποία θα γίνουνε μετά από χρόνια δεν έχει νόημα ζήσε το σήμερα όσο μπορείς

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Δεν μπορω να ζησω το τωρα γιατι εχω οικονομικα προβληματα τα οποια θα γιγαντωθουν αν χασω τους γονεις μου και δυστηχως δεν ζουμε σε κρατος προνοιας.Αυτα σκεφτομαι ολη μερα επειδη λογω της αναπηριας δεν μπορω να δουλεψω.Τι να μου πει και ο γιατρος που εγω εχω το προβλημα.Ευχαριστω παντως για την απαντηση.Νομιζω πως ειμαι μονος σε αυτον τον κοσμο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,037
    Ως αναπηρία εννοεις την σχιζοφρένεια?...Αν την ελέγχεις σωστά φαρμακευτικά,μια χαρά μπορείς να δουλέψεις..Ίσα ίσα που με την δουλειά θα γίνεις καλύτερα...Υπάρχουν και δουλειές χωρίς πολλές απαιτησεις...
    Η απραξία και αδράνεια κακοφορμίζουν τα ήδη υπάρχοντα προβλήματα.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    12
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα, και εγώ σχεδόν στην ίδια κατάσταση είμαι με αρνητικές σκέψεις και άγχος όλη μέρα.... εγώ πάσχω από ψυχωσικό σύνδρομο.Και ας μην ακούς τι λέει ο καθένας.... είναι όντως δύσκολο να βρεις εργασία όταν πάσχεις από βαριές ψυχικές ασθένειες διότι σέ καταβάλει και ή αρρώστια αλλά και τά φάρμακα.... εγώ είχα την δουλειά μου κανονικά και παραιτήθηκα γιατί δεν την παλευα λόγω της ασθενείας και τών παρενεργειών τών φαρμάκων.

Similar Threads

  1. Αρνητικές σκεψεις
    By Dimitra01 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 16-11-2021, 21:12
  2. Αρνητικές σκέψεις!
    By Biggirl in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 8
    Last Post: 15-11-2019, 22:16
  3. Αρνητικες σκεψεις
    By isavela in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 22-09-2015, 00:56
  4. Αρνητικές σκέψεις
    By Kefalonitis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 18-01-2015, 10:47
  5. Αρνητικές σκέψεις
    By Giorg in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 19-06-2009, 20:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •