ανθρώπινες σχέσεις βυθισμένες στο ψέμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    TheShadow
    Guest

    ανθρώπινες σχέσεις βυθισμένες στο ψέμα

    Δεν είμαι καλά.Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αφήσω αυτή τη ζωή και να στραφώ στο μοναχισμό.Στο Θεό που θα με καταλάβει.Τοσος πόνος δεν μπορώ να τον κρατήσω αλλο.Θελω να βρω γαλήνη και να ηρεμήσει η ψυχή μου.Δεν μου αρέσει η ζωή μου.Δεν την αντέχω άλλο.Με κούρασαν τόσο πολύ οι άνθρωποι.Μπούχτισα να ακούω ωραία λόγια αλλά ποτέ κανένας να μην τα εννοεί ,να μην τα κάνει πράξη. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι σε αυτό τον κόσμο δεν υπάρχουν πια άνθρωποι που αναζητούν την αληθινή αγάπη τον αμοιβαίο έρωτα!Ανθρωποι που να κοιτάζουν αυτό που έχεις μέσα σου και όχι αυτό αυτό που βλέπουν οι άλλοι.Νοιάζονται για το φαίνεσθαι και όχι για το είναι.Αδειες,αχάριστες και εγωιστικές καρδιές μας κατακλύζουν. Ποιος είναι ο άνθρωπος να καταλάβει;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    να γινεις δοκιμος μοναχος.
    αμα δεν σου αρεσει το αφηνεις για αλλη φορα

  3. #3
    kopela93
    Guest
    Άκου τη λύση στο πρόβλημα σου. Να σταματήσουν να σε νοιάζουν τα λόγια να μην τα έχεις ανάγκη πλέον και έτσι θα ζήσεις ελεύθερα
    Σε καταλαβαίνω νομίζω. Αυτή πρέπει να είναι η λύση σου. Πρέπει να μάθεις από πού προέρχονται αυτά τα λόγια και για ποιο λόγο υπάρχουν. Επίσης για ποιο λόγο τα έχεις τόση πολλή ανάγκη. Όλα αυτά μόλις απαντηθούν θα είσαι κομπλέ. Πόσο είσαι;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Πώς ξερεις ότι ο Θεός θα σε καταλάβει; Μπορεί να απογοητευτεις κι από κει. Και εκεί είναι μόνο ένας. Ενώ στη κοσμική ζωή, απογοητευεσαι από κάποιον και έχεις τις επόμενες επιλογές.

  5. #5
    TheShadow
    Guest
    Απογοητεύεσαι από το Θεό όταν παύεις να πιστεύεις σε Αυτόν. Και ο Θεός δεν με εγκατέλειψε και ας πέρασα πολλά όλα με δίδαξα για να είμαι αυτός ο άνθρωπος που είμαι τώρα. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί κάποια πράγματα πρέπει να γίνονται όπως γίνεται αν δεν καταλήγουν σε καλό.

  6. #6
    TheShadow
    Guest
    Τα είχα προφανώς τόσο πολύ ανάγκη γιατί ποτέ δεν τα άκουσα από κανέναν να βγαίνουνε από την καρδιά και όχι από το μυαλό του. Κουράστηκα να νιώθω την απονιά και να μην ξέρω πως είναι η στοργή και τρυφερότητα. Κουράστηκα να δίνω και να ζω μονόπλευρα συναισθήματα. Κουράστηκα όλοι να ενδιαφέρονται για το πόσο όμορφη και εκθαμβωτική μπορεί να είμαι και όχι για αυτό που έχω μέσα. Κουράστηκα να βλέπω ανθρώπους να λιώνουν και να κοιτιούνται με αγάπη και τρυφερότητα και να κρατιούνται από το χέρι και εγώ δεν τα έζησα ποτέ αυτά.Μοναχα πόνο.Δεν αγαπήθηκα ποτέ από κανέναν και δεν έκανε ποτέ κανένας τίποτα για μένα. Κάποιοι ήρθαν στον κόσμο για να αγαπηθούν και κάποιοι άλλοι όχι. Εύχομαι τουλάχιστον να έχω την αγάπη Του Θεού γιατί με κούρασε η ζωή η ένταση του κόσμου. Αλλά σκεφτόμαστε αλλά λέμε και άλλα κάνουμε. Άλιμονο.

  7. #7
    Honorata
    Guest
    Δεν υπάρχει κάποιος άλλος λογος για σένα σε αυτή τη ζωή για να αξίζεις να ζεις;
    Η ζωή δεν είναι μόνο ρομαντζο, έρωτες και ιππότες

    Δηλαδή εσύ βασιζεις την ευτυχία σου και το νόημα της ζωής σου μονο στη στάση των αλλων ανθρώπων και στο τι κάνουν και νιώθουν οι άλλοι για σένα; οι άλλοι προσδιορίζουν και δίνουν νόημα στη ζωή σου; εσύ δεν κάνεις τίποτα για τον εαυτό σου; δεν έχεις όνειρα; δεν έχεις ενδιαφέροντα; δεν έχεις πράγματα που να σου αρέσουν και να σου δίνουν νόημα στη ζωή σου; από το πιο μικρό να ακούς μουσική, να βλέπεις την αγαπημένη σου σειρά έως το πιο μεγάλο, να ακολουθήσεις το επάγγελμα που θες,να αφιερωθεις σε κάποιον σκοπό;

    Τι κακομοιριά είναι αυτή και απαισιοδοξία; εσύ δηλαδή υπάρχεις μόνο όταν κάποιος άλλος σου δίνει σημασία και σε αγαπάει; εσύ δεν αγαπας τον εαυτό σου;

    Όντως εάν εισαι πολύ ιδεαλιστής στις μέρες μας δεν θα βρεις πολλούς να ταυτιστείς.ομως η κοινωνία τα έχει όλα.και τον καλό και το κακο. Και έχει και άπειρους λόγους για να ζεις.

    Άσε τη μιζέρια και την ηττοπάθεια στην άκρη, βρες μια δουλειά , ένα χόμπυ, προσδιόρισε τα θέλω σου, κάνε τη ρουτίνα σου ,φρόντισε και αγάπησε τον εαυτό σου . Εάν δεν το κάνεις εσύ δεν θα το κάνει κάνεις αλλος

  8. #8
    TheShadow
    Guest
    Quote Originally Posted by Honorata View Post
    Δεν υπάρχει κάποιος άλλος λογος για σένα σε αυτή τη ζωή για να αξίζεις να ζεις;
    Η ζωή δεν είναι μόνο ρομαντζο, έρωτες και ιππότες

    Δηλαδή εσύ βασιζεις την ευτυχία σου και το νόημα της ζωής σου μονο στη στάση των αλλων ανθρώπων και στο τι κάνουν και νιώθουν οι άλλοι για σένα; οι άλλοι προσδιορίζουν και δίνουν νόημα στη ζωή σου; εσύ δεν κάνεις τίποτα για τον εαυτό σου; δεν έχεις όνειρα; δεν έχεις ενδιαφέροντα; δεν έχεις πράγματα που να σου αρέσουν και να σου δίνουν νόημα στη ζωή σου; από το πιο μικρό να ακούς μουσική, να βλέπεις την αγαπημένη σου σειρά έως το πιο μεγάλο, να ακολουθήσεις το επάγγελμα που θες,να αφιερωθεις σε κάποιον σκοπό;

    Τι κακομοιριά είναι αυτή και απαισιοδοξία; εσύ δηλαδή υπάρχεις μόνο όταν κάποιος άλλος σου δίνει σημασία και σε αγαπάει; εσύ δεν αγαπας τον εαυτό σου;

    Όντως εάν εισαι πολύ ιδεαλιστής στις μέρες μας δεν θα βρεις πολλούς να ταυτιστείς.ομως η κοινωνία τα έχει όλα.και τον καλό και το κακο. Και έχει και άπειρους λόγους για να ζεις.

    Άσε τη μιζέρια και την ηττοπάθεια στην άκρη, βρες μια δουλειά , ένα χόμπυ, προσδιόρισε τα θέλω σου, κάνε τη ρουτίνα σου ,φρόντισε και αγάπησε τον εαυτό σου . Εάν δεν το κάνεις εσύ δεν θα το κάνει κάνεις αλλος
    Αισθανομαι οτι η απαντηση σου ειναι αρκετα προσβλητικη και περαν για περαν ακυρη.Το να αφιερωθεις στο Θεο δεν ειναι ουτε μιζερια ουτε ηττοπαθεια ουτε κακομοιρια ουτε κρεμαλα.Η σκεψη μου αυτη τριγυρναει χρονια στο μυαλο μου γιατι περασα μια ζωη γεματη τροχοπεδη που οσο και να προσπαθησα να ξεχασω και να συγχωρησω οι συνεπειες και οι πληγες μου παντα μου το υπενθυμιζαν και σε συνδιασμο με τις συμπεριφορες των ανθρωπων εχω πια κουραστει.Δε θελω αλλο να ειμαι μερος του.Δε ταιριαζουν οι σκεψεις μου και τα θελω μου.Νιωθω ξενη οτι δεν ανηκω εδω.Θελω να ζησω μια ηρεμη και απλη με γαληνη και αγαπη.Οχι δεν ειναι η ζωη μονο ρομαντζο η δικη μου δεν ειχε ποτε και δεν ειχα ουτε το χρονο για να τη βαλω ως προτεραιοτητα.Γι αυτο μου λειπει .Την στερηθηκα .Ευτυχια θα βρεις μεσα απο εννοιες που θα πραγματωθουν απο ανθρωπους.Δεν προκυπετι απο τη σταση και τα συναισθηματα αυτων αλλα των συνολο ολων.Και ονειρα εχω και δουλεια φιλη μου .Ομως τα ονειρα μου καποτε συνειδητοποιησα οτι δεν ειναι τα πραγματικα.Μαχομαι χρονια γι αυτα που στ αληθεια θελω να ζωντανεψουν.Αλλα κουραστικα τοσα εμποδια τοσες δοκιμασιες.Δεν εχω πια ζωτικο χρονο για μενα.Δεζηταω μεγαλα πραγματα πια..Δεν εξαρτηθηκα ποτε απο κανεναν.Απλα υπολογιζα και πιστευα ανθρωπους .Δε νομιζω οτι μπορεις να καταλαβεις τον ειρμο μου .

  9. #9
    Honorata
    Guest
    Quote Originally Posted by TheShadow View Post
    Αισθανομαι οτι η απαντηση σου ειναι αρκετα προσβλητικη και περαν για περαν ακυρη.Το να αφιερωθεις στο Θεο δεν ειναι ουτε μιζερια ουτε ηττοπαθεια ουτε κακομοιρια ουτε κρεμαλα.Η σκεψη μου αυτη τριγυρναει χρονια στο μυαλο μου γιατι περασα μια ζωη γεματη τροχοπεδη που οσο και να προσπαθησα να ξεχασω και να συγχωρησω οι συνεπειες και οι πληγες μου παντα μου το υπενθυμιζαν και σε συνδιασμο με τις συμπεριφορες των ανθρωπων εχω πια κουραστει.Δε θελω αλλο να ειμαι μερος του.Δε ταιριαζουν οι σκεψεις μου και τα θελω μου.Νιωθω ξενη οτι δεν ανηκω εδω.Θελω να ζησω μια ηρεμη και απλη με γαληνη και αγαπη.Οχι δεν ειναι η ζωη μονο ρομαντζο η δικη μου δεν ειχε ποτε και δεν ειχα ουτε το χρονο για να τη βαλω ως προτεραιοτητα.Γι αυτο μου λειπει .Την στερηθηκα .Ευτυχια θα βρεις μεσα απο εννοιες που θα πραγματωθουν απο ανθρωπους.Δεν προκυπετι απο τη σταση και τα συναισθηματα αυτων αλλα των συνολο ολων.Και ονειρα εχω και δουλεια φιλη μου .Ομως τα ονειρα μου καποτε συνειδητοποιησα οτι δεν ειναι τα πραγματικα.Μαχομαι χρονια γι αυτα που στ αληθεια θελω να ζωντανεψουν.Αλλα κουραστικα τοσα εμποδια τοσες δοκιμασιες.Δεν εχω πια ζωτικο χρονο για μενα.Δεζηταω μεγαλα πραγματα πια..Δεν εξαρτηθηκα ποτε απο κανεναν.Απλα υπολογιζα και πιστευα ανθρωπους .Δε νομιζω οτι μπορεις να καταλαβεις τον ειρμο μου .
    Σε καταλαβαίνω και εάν σου φαίνεται προσβλητική η απάντηση λυπάμαι γιατί απλά προσπάθησα να σου δώσω κίνητρο.

    Αν θες να αφιερωθεις στο Θεό γιατι πιστεύεις ότι αυτή η ζωή σου ταιριάζει, τότε εγώ είμαι υπέρ να το ακολουθήσεις εφόσον είναι κάτι που πιστεύεις ότι θα σε κάνει ευτυχισμένη.

    Όμως είμαι κατά σε αυτό που λες για τη ζωή και την ηττοπάθεια που βγαζεις. Δεν περιμένεις τίποτα καλό από τη ζωή, έχεις τάσεις φυγής και παραίτησης και το επίκεντρο αυτής τς απογοήτευσης είναι όπως γράφεις οι μεγάλες προσδοκίες που είχες από τους άλλους και δεν βγήκαν αληθινές.

    Και σου λέω ότι το νόημα της ζωής δεν είναι μόνο να υπάρχουμε μέσα από τα μάτια και την φροντίδα των άλλων.

    Στη ζωή πρέπει να δώσεις νόημα εσύ πρώτα και να αγαπήσεις τον εαυτό σου και τη ζωή σου. Εάν δεν το κάνεις εσύ δεν θα το κάνει κάνεις άλλος για σένα.
    Η ζωή είναι πολλά πράγματα μαζί. Λίγο η δουλειά, λίγο οι σπουδές, λίγο οι υποχρεώσεις,λιγο τα ενδιαφέροντα λίγο η ξεκούραση, λίγο η πλάκα, λίγο οι στόχοι σου λίγο η οικογένεια, λίγο οι φίλοι λίγο οι βόλτες . Έτσι γεμίζει

    Το να λες ότι θα παραιτηθείς και ότι θα εγκαταλείψεις επειδή έχεις πέσει σε λάθος άτομα ή σε άτομα που δεν μπορούν να σου δώσουν την αγάπη που θες και να φανούν αντάξιοι των προσδοκιών σου είναι μονομερής αντίληψη της ζωής.

    Δεν έχεις παθος; δεν έχεις ενθουσιασμό για αλλα πράγματα; δεν εχεις εγωισμό να φροντίσεις τον εαυτό σου να θες να είσαι καλά και μόνη σου;

    Εγώ δεν το βλέπω να εχεις διάθεση.

  10. #10
    Honorata
    Guest
    Ναι είναι πιθανό τα όνειρα και οι στόχοι μας σε κάθε φάση της ζωής μας να αλλάζουν καθώς αλλάζουμε και εμείς. Δεν είναι κακο. Αρκεί να έχεις την όρεξη και τη θέληση να αλλάξεις δρόμο. Η ζωή δεν είναι μια γραμμή ευθεία, έχει τα πάνω έχει τα κάτω και έχει και αλλαγές πορείας.

    Ποια είναι τα όνειρα αυτά που θες και προσπαθείς να επιτύχεις Αλλά δεν τα καταφέρνεις; πες μας και ίσως σου πούμε τι δεν πάει σωστά

  11. #11
    TheShadow
    Guest
    Quote Originally Posted by Honorata View Post
    Ναι είναι πιθανό τα όνειρα και οι στόχοι μας σε κάθε φάση της ζωής μας να αλλάζουν καθώς αλλάζουμε και εμείς. Δεν είναι κακο. Αρκεί να έχεις την όρεξη και τη θέληση να αλλάξεις δρόμο. Η ζωή δεν είναι μια γραμμή ευθεία, έχει τα πάνω έχει τα κάτω και έχει και αλλαγές πορείας.

    Ποια είναι τα όνειρα αυτά που θες και προσπαθείς να επιτύχεις Αλλά δεν τα καταφέρνεις; πες μας και ίσως σου πούμε τι δεν πάει σωστά
    Το σκεφτομαι πολυ σοβαρα,νιωθω σαν να με καλει.Σαν ενα παραθυρο να ανοιξε μεσα μου.Μπορει να κανω και λαθος αλλα σιγουρα χρειαζομαι λιγες μερες να απομονωθω ,να καθαρισω απο ολη τη τοξικοτητα που εχω ρουφηξει μεσα μου.Χρειαζομαι βοηθεια γιατι στ αληθεια θ αρρωστησω με τοσα που εχω κρατησει μεσα μου απο παιδι και δε μιλαγα σε κανεναν γιατι δε θα καταλαβαιναν δε θα ειχα το χρονο,δεν ηταν εμπιστοι..Το παθος μου ο ενθουσιασμος μου η δυναμη μου ηταν μεγαλη ειναι απο τα πρωτα πραγματα που παρατηρει καποιος σε μενα αλλα νιωθω πως πλεον δεν εχω αλλο κουραγιο.Πως εχασα τη φλογα μου..Απο παιδι ημουν ανθρωπος αμφιλεγομενος.Εζησα απο τα πιο σκληρα μπουλινγκ ,που αλλο παιδι στη θεση μου θ αυτοκτονουσε και ολα αυτα γιατι δεν ημουν σαν αυτους.Ολα για τη κοσμοθεωρια μου.Το τροπο που βλεπω τη ζωη.Μεγαλωσα στην απορριψη,στο να σε κρινουν χωρις δικαιωμα και χωρις καν να σε γνωριζουν.Ολα αυτα ομως τα αντιμετωπισα μονη μου.Παλεψα για τον εαυτο μου εναντια σε ολους μονο και μονο γιατι αγαπουσα αυτον και ηξερα οτι του αξιζει κατι καλυτερο.Επισης περασα πολλα χρονια μονη μου αποκομμενη γιατι ηθελα να ειμαι ηρεμη και καλα.Απολαμβανα την ελευθερια μου και ακομη το κανω.Ομως η τοση ερημια στη ψυχη κανοντας εναν απολογισμο μπορει να σε τρομαξει..Αναρωτιεσαι που εκανες λαθος.Γιατι πολεμηθηκες γιατι ηρθαν ολα τοσο στραβα?
    Δεν εβλαψες ποτε κανεναν γιατι σ εκμεταλλευτηκαν και βασανισαν οι αλλοι?Τα ονειρα μου ειναι συγκεκριμενα και αποτελουνται απο στοχους που ξερω πως πρεπει να πετυχω αλυσιδωτα για να τα φτασω.Στον αγωνα ειμαι αλλα καπου λες..ΟπαΤι εχω κανει μεχρι τωρα και γιατι γινανε οσα γιναν?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Είναι βαριά η καλογερική,Σάντοου...Πρέπει να υπάρχει μια μόνιμη πηγή που να την ελαφρώνει...Μια πολύ βαθιά πίστη στα όρια τις ψύχωσης και του ιδεοψυχαναγκασμού.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Σιγα ρε σαντοου στα λενε τα παιδια την αληθεια ολοι εδω μεσα ετσι ειμαστε σου ειπαν την αληθεια διαβασε ξανα κ θα το βρεισ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    548
    Βρε συ δεν πρεπει να χεις σεξουαλικες επαφες πριν τον γάμο...ο Χριστιανισμός ειναι κατα τελειως! Το θεωρεί αμάρτημα.
    Τωρα μπηκες να μας το παιξεις μοναχη εδω μεσα; Ενω γενικά δεν ακολουθείς τους κανονες.
    Σε καταλαβαίνω κατα τα αλλα πως εχεις απογοητευτεί απο τους ανθρωπους. Ε κανε αποχή!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    αν εισαι ανδρας και ομοφυλοφιλος, να πας.
    φουλ ερωτικη ζωη στα μοναστηρια...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Γιατι οι ανθρωπινες σχεσεις να ειναι τοσο περιπλοκες;
    By queen_of_disaster in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 15
    Last Post: 16-06-2015, 02:30
  2. Δυσκολο πραγμα οι ανθρωπινες σχεσεις
    By cindy21 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 24-04-2014, 10:01
  3. ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΤΗ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 06-08-2012, 19:58
  4. Παίζει να μοιάζουν οι ανθρώπινες σχέσεις με τα ναρκωτικά?
    By Nantiaki in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 19-03-2012, 15:52
  5. δυσφορια με τις ανθρωπινες επαφες.....
    By libertine in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 25-04-2011, 23:56

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •