Απορία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5

Thread: Απορία

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    27

    Απορία

    Καλησπέρα σε όλους,
    Θα ήθελα θέσω την εξής ερώτηση
    Αν υποθέσουμε ότι ένα άτομο ακούει φωνές αλλά δεν έχει αλλά συμπτώματα
    Μπορεί αυτό να μείνει κρυφό από τον περίγυρο του;δλδ μπορεί να μην καταλάβει κανείς ότι ακούει φωνές ή ότι βρίσκεται σε ψυχωτικό;γίνεται να το κρύβει κ να παραμένει λειτουργικός σε όλα;δουλειά ,σχέσεις κλπ;
    Ή κάποια στιγμή θα φανεί ότι έχει ψύχωση και αν ναι,τι αλλά συμπτώματα θα εμφανίσει;στο περίπου;γιατί ξέρω κάθε περίπτωση είναι διαφορετική

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,499
    Quote Originally Posted by dark cloud View Post
    Καλησπέρα σε όλους,
    Θα ήθελα θέσω την εξής ερώτηση
    Αν υποθέσουμε ότι ένα άτομο ακούει φωνές αλλά δεν έχει αλλά συμπτώματα
    Μπορεί αυτό να μείνει κρυφό από τον περίγυρο του;δλδ μπορεί να μην καταλάβει κανείς ότι ακούει φωνές ή ότι βρίσκεται σε ψυχωτικό;γίνεται να το κρύβει κ να παραμένει λειτουργικός σε όλα;δουλειά ,σχέσεις κλπ;
    Ή κάποια στιγμή θα φανεί ότι έχει ψύχωση και αν ναι,τι αλλά συμπτώματα θα εμφανίσει;στο περίπου;γιατί ξέρω κάθε περίπτωση είναι διαφορετική
    οντως πολυ υποθετικη η ερωτηση.
    ενα ατομο σε ψυχωτικο επεισοδιο που δεν βρισκεται σε αγωγη, μπορει καποια στιγμη να στραφει κατα του εαυτου του, ή κατα καποιου αλλου. τπτ δεν ειναι σιγουρο, ουτε προδιαγεγραμμενες οι κινησεις.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    27
    Δηλαδή γενικά θα φανεί στον περίγυρο ότι κάτι δεν πάει καλά,αυτή είναι ουσιαστικά η ερώτηση μου,γίνεται να πάσχει από σχιζοφρένεια κ να μην το καταλάβουν οι άνθρωποι που συναναστρέφεται;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,499
    Quote Originally Posted by dark cloud View Post
    Δηλαδή γενικά θα φανεί στον περίγυρο ότι κάτι δεν πάει καλά,αυτή είναι ουσιαστικά η ερώτηση μου,γίνεται να πάσχει από σχιζοφρένεια κ να μην το καταλάβουν οι άνθρωποι που συναναστρέφεται;
    αν ειναι σε επεισοδιο χωρις αγωγη, σιγουρα θα φανει οτι κατι δεν παει καλα. δεν μπορει ομως ο καθενας να ξερει τι ειναι αυτο το "κατι". αν δεν τον εξετασει γιατρος, δεν μπορεις να ξερεις.
    βεβαια, ακομα και με αγωγη, σε πολλες περιπτωσεις υπαρχει "κατι" στην συμπεριφορα, αλλα ειναι ακαθοριστο. δεν ειναι τοσο συγκεκριμενο ωστε να ξερεις απο τι πασχει ο καθενας. απλα βλεπεις οτι "κατι" τρεχει..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    27
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις με βοήθησες αρκετα ,και εγώ νομίζω κάτι θα φανεί στην συμπεριφορά ακόμη κ σε θεραπεία να είναι κάτι φαίνεται,ιδίως αν ακούει φωνές,σίγουρα θα έχει κ άγχη κ ιδέες καταδίωξης κλπ

Similar Threads

  1. Απορια
    By GeorgeGr1 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 2
    Last Post: 10-11-2017, 15:46
  2. απορια !
    By το αγχος προσωποποιημενο! in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 07-04-2013, 13:46
  3. Απορια SOS
    By Nocash in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 19-12-2012, 21:36
  4. Απορία
    By TYR in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 03-12-2012, 00:42
  5. Απορία
    By sullengirl_deleted in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 26-06-2012, 15:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •