Θεραπεύτηκα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,345

    Θεραπεύτηκα.

    Μετά από 10 χρόνια ταλαιπωρίας το έριξα στο ποτό. Αυτό ήταν το κατώτατο σημείο ώστε οι δικοί μου να μου κάνουν εισαγγελική και να με κλείσουν στο Δρομοκαειτειο. Εκεί έμεινα 3 εβδομάδες όπου μια εξαιρετική ψυχίατρος μου έδωσε τα κατάλληλα φάρμακα πού δεν είχα πάρει ποτέ γιατί τα σνόμπαρα. Έχουν περασει 4 χρόνια από τότε. Πίνω τα φάρμακα μου ευλαβικά και έχω λύσει όλα τα προβλήματα μου εκτός από το ποτό. Τελικά πρεπει να δοκιμαζεις όλες τις λύσεις που σου δίνονται και να μην τα παρατάς.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,107
    Μπράβο! Κι εμένα ένα φάρμακο με βοήθησε καθοριστικά ώστε να έχω μια φυσιολογική ζωή! Δεν πρέπει να αρνούμαστε να πάρουμε φάρμακα, κάποιες φορές είναι απαραίτητα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Μπράβο κι από μένα!
    Κι εγώ μετά από εισαγγελική τελευταία φορά μπήκα σε κλινική και επιτέλους μου έδωσαν τα σωστά φάρμακα! Ήμουν κατά των φαρμάκων, αλλά αυτά τα παίρνω τώρα 11 χρόνια και με έχουν κρατήσει μακριά από επιπλοκές!

    Έχω και μια ποιότητα ζωής!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,345
    Quote Originally Posted by vodka View Post
    Μετά από 10 χρόνια ταλαιπωρίας το έριξα στο ποτό. Αυτό ήταν το κατώτατο σημείο ώστε οι δικοί μου να μου κάνουν εισαγγελική και να με κλείσουν στο Δρομοκαειτειο. Εκεί έμεινα 3 εβδομάδες όπου μια εξαιρετική ψυχίατρος μου έδωσε τα κατάλληλα φάρμακα πού δεν είχα πάρει ποτέ γιατί τα σνόμπαρα. Έχουν περασει 4 χρόνια από τότε. Πίνω τα φάρμακα μου ευλαβικά και έχω λύσει όλα τα προβλήματα μου εκτός από το ποτό. Τελικά πρεπει να δοκιμαζεις όλες τις λύσεις που σου δίνονται και να μην τα παρατάς.
    Συγχαρητήρια, επόμενο βήμα το ποτό, εάν μπορείς πήγαινε σε κέντρο απεξάρτησης!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,345
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Μπράβο! Κι εμένα ένα φάρμακο με βοήθησε καθοριστικά ώστε να έχω μια φυσιολογική ζωή! Δεν πρέπει να αρνούμαστε να πάρουμε φάρμακα, κάποιες φορές είναι απαραίτητα.
    Φυσικά! Σου καθαρίζουν το μυαλό και σου δημιουργούν την απαραίτητη χημεία ώστε να συνέλθεις! Μπράβο και σε εσένα Eagle guy!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,345
    Homebod τη θέλαμε την εισαγγελική μας ε! Χάχα κι εγώ ξεροκέφαλη ήμουν αλλά μετά από 4 χρόνια βλέπω πως ποτέ δεν με έχει πάρει ξανά από κάτω, ακόμη κι όταν πέθανε το σκυλάκι κι η γιαγιά μου. Τι να σου πω έχω γίνει ένας άλλος άνθρωπος! Μπράβο και σε εσένα χαίρομαι πολύ!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,345
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Συγχαρητήρια, επόμενο βήμα το ποτό, εάν μπορείς πήγαινε σε κέντρο απεξάρτησης!!
    Το ποτό είναι το τελευταίο που μου έμεινε αν και δεν πίνω πολύ όπως κάποτε. Πίνω 1 μικρό ούζο την ημέρα ή όταν βγω. Αλλά πίνω 5 χρόνια. Ε πιστεύω θα το κόψω κι αυτό αλλά να σου πω κάτι..... Κάθε γουλιά που ήπια άξιζε.... Αλλά άστα τώρα αυτά...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    Quote Originally Posted by vodka View Post
    Μετά από 10 χρόνια ταλαιπωρίας το έριξα στο ποτό. Αυτό ήταν το κατώτατο σημείο ώστε οι δικοί μου να μου κάνουν εισαγγελική και να με κλείσουν στο Δρομοκαειτειο. Εκεί έμεινα 3 εβδομάδες όπου μια εξαιρετική ψυχίατρος μου έδωσε τα κατάλληλα φάρμακα πού δεν είχα πάρει ποτέ γιατί τα σνόμπαρα. Έχουν περασει 4 χρόνια από τότε. Πίνω τα φάρμακα μου ευλαβικά και έχω λύσει όλα τα προβλήματα μου εκτός από το ποτό. Τελικά πρεπει να δοκιμαζεις όλες τις λύσεις που σου δίνονται και να μην τα παρατάς.
    καλημερα..
    θυμαμαι που εχουμε μιλησει κι απ οτι θυμαμαι το μονο προβλημα που ποτε ανεφερες και σου χαλουσε σχεσεις- δουλειες, την ζωη σου ολοκληρη, ηταν το αλκοολ...
    απο τι θεραπευτηκες αν δεν εχεις κοψει το αλκοολ;
    μπερδευτηκα..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,345
    Δεν μου χαλούσε τη ζωή το αλκοόλ μέχρι κάποιο σημείο. Η κατάθλιψη μου χαλούσε τη ζωή, η πεποίθηση πως είμαι άσχημη και αξίζω τίποτε, οι τάσεις αυτοκτονίας και μετά τον θάνατο του πατέρα μου και περισσότερο μια ερωτική απογοήτευση ήρθε κι έδεσε το αλκοόλ που τα έκανε όλα χειρότερα. Ήμουν πολύ προβληματικό άτομο και τα φάρμακα μου θεράπευσαν την κατάθλιψη, την μανία, τις κατώτερες σκέψεις, την μελαγχολία κ.ά. Ως προς το ποτό πήρα selincro, ένα φάρμακο το οποίο με βοήθησε να μην πίνω όλη μέρα. Θέλει χρόνο η απωλητη θεραπεία αλλά θεωρώ πως τα έχω καταφέρει εφόσον ξεπέρασα την κατάθλιψη με τα φάρμακα κι αυτό είναι το μήνυμα μου. Όσο για το ποτό είναι άλλο θέμα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,345
    Η φαρμακευτική αγωγή και η παράμονη μου στο ίδρυμα με έκαναν άλλο άνθρωπο. Πέρασα σαν κατασκηνωση. Γνώρισα έναν κούκλο που κάναμε παρέα, η διπλανή μου ήταν μία με σύνδρομο Τουρετ αλλά πολύ καλή κοπέλα και αστεία μπορώ να πω με αυτά που φώναζε, η ψυχίατρος μου μια πανέξυπνη γυναίκα που με κατάλαβε με δύο κουβέντες και μου έδωσε την κατάλληλη αγωγή.... Όλα ήταν υπέροχα. Μόνο το ποτό πήγαινα κρυφά κι έπινα με το φίλο μου αλλά στα 4 χρόνια έχω γίνει άλλος άνθρωπος με τα φάρμακα. Τα φάρμακα πίστευα ο πως σου αλλάζουν την χημεία του εγκεφάλου σε πλασματικη χαρά αλλά τελικά έκανα λάθος. Τα φάρμακα σε συνεφερουν στην πραγματικότητα. Φυσικά και έχουν παρενέργειες αλλά ποιο φάρμακο δεν έχει? Ας πούμε εγώ παίρνω ένα φάρμακο που λέγεται Jadix 100mg δεν ξέρω αν είναι γεννοσημο, πάντως με αυτό βλέπω υπέροχα όνειρα! Και το ξέρω πως είναι από αυτό το ξέρει κι η γιατρός!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα..
    θυμαμαι που εχουμε μιλησει κι απ οτι θυμαμαι το μονο προβλημα που ποτε ανεφερες και σου χαλουσε σχεσεις- δουλειες, την ζωη σου ολοκληρη, ηταν το αλκοολ...
    απο τι θεραπευτηκες αν δεν εχεις κοψει το αλκοολ;
    μπερδευτηκα..
    κι εγω μπερδευτηκα remedy , με ειχε χωσει η αδελφη μου και η μανα μου με Εισαγγελικη εντολη ( χρειαζονται 2 υπογραφες Α συγγενειας προσωπων ) στο Δρομοκαειτιο για 3 βδομαδες , ειχα σπρωξει την μανα μου υπο μεθη , επεσε , κι εσπασε το χερι της , αν αυτο ειναι η εθνικη περιθαλψη ..................................... ασ τα να πανε , ημουν με κανονικους ψυχοπαθεις , κανονικοτατους , φαγητο αισχρο, κατι νεροβραστα και μακαρονια , ηταν σαν φυλακη, δεν υπηρχε λογικος ανθρωπος να μιλησεις , ειχα κανει φιλο μου εναν 64 και εναν 65 χρονων , αυτοι καναν κουμαντο εκει μεσα , οποτε δεν μενοχλουσε κανεις , γνωρισα και μια ομορφοτατη κοπελιτσα 20 ετων ( το πιο ωραιο χαμογελο πουχω δει σε κοπελα ), απο τον Λιβανο, που οπου καθομουν, τσουπ, ερχοταν διπλα μου και καθοταν , μια Αλβανη, 38 ετων , οι μονες λογικες , ηθελε η μανα μου να με βγαλει, αλλα μια μαλ@@σμενη ψυχιατρος της ελεγε , ' αφηστε να τον παρακολουθησουμε λιγο ' , τελικα σε συνολο 3 βδομαδων με ειδε η ψυχιατρος 1 ωριτσα , ουτε μπορουσε να με βοηθησει με την κτθλψη , οποτε μου προσηγαγε τον τιτλο τρου αλκοολικου , αφου της ειπε η αδελφη μου οτι επινα επι 15 χρονια , και με αφησε να φυγω ( ηρθε και με πηρε η αδελφη μου ) και μου συστησε η ψυχοτετοια να παω για αποτοξινωση , τοχα κοψει το αλκοολ , και μεχρι και σημερα δεν πινω , ιδιαις δυναμεις , ουτρε σταλια , αλλωστε γνωρζω οτι μονο το 15% κοβει το αλκοολ με αποτοξινωση , το 3% ιδαις δυναμεις ....το selincro το γνωριζω , δεν βαζω στον οργανισμο μου τετοια φαρμακα , που μονο για 2 μερες δεν σε πιανει το αλκοολ , μετα αλλο selincro .........................απλως στο Δρομακειτιο καταλαβα τι σημαινει να εισαι ψυχοπαθης , και να φανταστεις ημουν στην πτερυγα βραχειας ( ανυπαρκτου ) νοσηλειας , δλδ. ελαφρες περιπτωσεις .............με την αδελψη εχουμε εκτοτε τυπικες σχεσεις , με την μανα μου οκ. ειναι 86 ετων και δεν πολυκαταλαβαινει ....φυσικα σχηματισα την χειροτερη γνωμη για κρατικα ιδρυματα νοσηλειας .....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    καταλαβαινω μακ..
    λυπαμαι για τις ασχημες εμπειρες σου απο αυτο.
    ευχομαι να εισαι υγιης απο δω και περα..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καταλαβαινω μακ..
    λυπαμαι για τις ασχημες εμπειρες σου απο αυτο.
    ευχομαι να εισαι υγιης απο δω και περα..
    σευχαριστω remedy .............................

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,345
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    κι εγω μπερδευτηκα remedy , με ειχε χωσει η αδελφη μου και η μανα μου με Εισαγγελικη εντολη ( χρειαζονται 2 υπογραφες Α συγγενειας προσωπων ) στο Δρομοκαειτιο για 3 βδομαδες , ειχα σπρωξει την μανα μου υπο μεθη , επεσε , κι εσπασε το χερι της , αν αυτο ειναι η εθνικη περιθαλψη ..................................... ασ τα να πανε , ημουν με κανονικους ψυχοπαθεις , κανονικοτατους , φαγητο αισχρο, κατι νεροβραστα και μακαρονια , ηταν σαν φυλακη, δεν υπηρχε λογικος ανθρωπος να μιλησεις , ειχα κανει φιλο μου εναν 64 και εναν 65 χρονων , αυτοι καναν κουμαντο εκει μεσα , οποτε δεν μενοχλουσε κανεις , γνωρισα και μια ομορφοτατη κοπελιτσα 20 ετων ( το πιο ωραιο χαμογελο πουχω δει σε κοπελα ), απο τον Λιβανο, που οπου καθομουν, τσουπ, ερχοταν διπλα μου και καθοταν , μια Αλβανη, 38 ετων , οι μονες λογικες , ηθελε η μανα μου να με βγαλει, αλλα μια μαλ@@σμενη ψυχιατρος της ελεγε , ' αφηστε να τον παρακολουθησουμε λιγο ' , τελικα σε συνολο 3 βδομαδων με ειδε η ψυχιατρος 1 ωριτσα , ουτε μπορουσε να με βοηθησει με την κτθλψη , οποτε μου προσηγαγε τον τιτλο τρου αλκοολικου , αφου της ειπε η αδελφη μου οτι επινα επι 15 χρονια , και με αφησε να φυγω ( ηρθε και με πηρε η αδελφη μου ) και μου συστησε η ψυχοτετοια να παω για αποτοξινωση , τοχα κοψει το αλκοολ , και μεχρι και σημερα δεν πινω , ιδιαις δυναμεις , ουτρε σταλια , αλλωστε γνωρζω οτι μονο το 15% κοβει το αλκοολ με αποτοξινωση , το 3% ιδαις δυναμεις ....το selincro το γνωριζω , δεν βαζω στον οργανισμο μου τετοια φαρμακα , που μονο για 2 μερες δεν σε πιανει το αλκοολ , μετα αλλο selincro .........................απλως στο Δρομακειτιο καταλαβα τι σημαινει να εισαι ψυχοπαθης , και να φανταστεις ημουν στην πτερυγα βραχειας ( ανυπαρκτου ) νοσηλειας , δλδ. ελαφρες περιπτωσεις .............με την αδελψη εχουμε εκτοτε τυπικες σχεσεις , με την μανα μου οκ. ειναι 86 ετων και δεν πολυκαταλαβαινει ....φυσικα σχηματισα την χειροτερη γνωμη για κρατικα ιδρυματα νοσηλειας .....
    Λυπάμαι.... Εγώ είχα μια εντελώς ξεχωριστή εμπειρία κι εκεί κατάλαβα κι εγώ τι σημαίνει ψυχοπαθής.... Και δεν σημαίνει κάτι κακό ή επικυνδινο με μαχαίρι που σκοτώνει κόσμο απλά κάτι άρρωστο που χρειάζεται βοήθεια και δεν ενοχλεί κανέναν.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,345
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    κι εγω μπερδευτηκα remedy , με ειχε χωσει η αδελφη μου και η μανα μου με Εισαγγελικη εντολη ( χρειαζονται 2 υπογραφες Α συγγενειας προσωπων ) στο Δρομοκαειτιο για 3 βδομαδες , ειχα σπρωξει την μανα μου υπο μεθη , επεσε , κι εσπασε το χερι της , αν αυτο ειναι η εθνικη περιθαλψη ..................................... ασ τα να πανε , ημουν με κανονικους ψυχοπαθεις , κανονικοτατους , φαγητο αισχρο, κατι νεροβραστα και μακαρονια , ηταν σαν φυλακη, δεν υπηρχε λογικος ανθρωπος να μιλησεις , ειχα κανει φιλο μου εναν 64 και εναν 65 χρονων , αυτοι καναν κουμαντο εκει μεσα , οποτε δεν μενοχλουσε κανεις , γνωρισα και μια ομορφοτατη κοπελιτσα 20 ετων ( το πιο ωραιο χαμογελο πουχω δει σε κοπελα ), απο τον Λιβανο, που οπου καθομουν, τσουπ, ερχοταν διπλα μου και καθοταν , μια Αλβανη, 38 ετων , οι μονες λογικες , ηθελε η μανα μου να με βγαλει, αλλα μια μαλ@@σμενη ψυχιατρος της ελεγε , ' αφηστε να τον παρακολουθησουμε λιγο ' , τελικα σε συνολο 3 βδομαδων με ειδε η ψυχιατρος 1 ωριτσα , ουτε μπορουσε να με βοηθησει με την κτθλψη , οποτε μου προσηγαγε τον τιτλο τρου αλκοολικου , αφου της ειπε η αδελφη μου οτι επινα επι 15 χρονια , και με αφησε να φυγω ( ηρθε και με πηρε η αδελφη μου ) και μου συστησε η ψυχοτετοια να παω για αποτοξινωση , τοχα κοψει το αλκοολ , και μεχρι και σημερα δεν πινω , ιδιαις δυναμεις , ουτρε σταλια , αλλωστε γνωρζω οτι μονο το 15% κοβει το αλκοολ με αποτοξινωση , το 3% ιδαις δυναμεις ....το selincro το γνωριζω , δεν βαζω στον οργανισμο μου τετοια φαρμακα , που μονο για 2 μερες δεν σε πιανει το αλκοολ , μετα αλλο selincro .........................απλως στο Δρομακειτιο καταλαβα τι σημαινει να εισαι ψυχοπαθης , και να φανταστεις ημουν στην πτερυγα βραχειας ( ανυπαρκτου ) νοσηλειας , δλδ. ελαφρες περιπτωσεις .............με την αδελψη εχουμε εκτοτε τυπικες σχεσεις , με την μανα μου οκ. ειναι 86 ετων και δεν πολυκαταλαβαινει ....φυσικα σχηματισα την χειροτερη γνωμη για κρατικα ιδρυματα νοσηλειας .....
    Επίσης είχε πολύ καλό φαγητό, πρωινό γάλα ή τσάι με ψωμί και μαρμελάδα, μεσημεριανό ομελέτες, μακαρόνια με κιμά κλπ, απογευματινό..... Δεν ξέρω που πήγες εσύ, εγώ ήμουν στο Ευεργετών όπου έφερναν ελαφρά περιστατικά δηλ αλκοολικούς, ναρκώμανεις, με σύνδρομα κλπ. Η ψυχίατρος ήταν θεά στις διαγνώσεις και έγινε διευθύντρια. Έχω την καλύτερη γνώμη για το Δρομοκαειτειο. Κι εγώ πριν μπω πίστευα πως είναι ένα μπουντρούμι με τελείως τρελούς και επικυνδινους χωρίς επικοινωνία με το περιβάλλον αλλά καμία σχέση.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πώς θεραπεύτηκα από τη σχιζοφρένεια
    By labwmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 29
    Last Post: 08-12-2012, 00:25
  2. Θεραπεύτηκα μόνος μου!
    By Apokryfistis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 02-06-2012, 01:31
  3. Θεραπεύτηκα;;;
    By smoke08 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 12
    Last Post: 13-02-2007, 19:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •