Θα έπρεπε να νιώθω ενθουσιασμό;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 84
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    1,108

    Θα έπρεπε να νιώθω ενθουσιασμό;

    Καλησπέρα.
    Πριν λίγες ημέρες πήγα σε ένα μαγαζί να πάρω κάτι .
    Ο υπάλληλος ( που τελικά είναι ιδιοκτήτης) του μαγαζιού με ρώτησε ονοματεπώνυμο και διευθυνση γιατι ήθελα να μου στείλει κάτι στο σπίτι
    Μιλήσαμε λιγάκι και ένιωθα ότι μου άρεσε εμφανισιακά και σαν αύρα.
    Είχα σκεφτεί να ξαναπεράσω με κάποια δικαιολογία αλλά τελικά δεν το έκανα για να μην φανεί κάπως.
    Και τελικά με βρήκε εκείνος στα σοσιαλ και μιλάμε εδώ και λίγες μέρες.
    Πρώτη φορά σκεφτόμουν κάποιον ότι θέλω να τον ξαναδώ και μου έστειλε. Ενώ στην αρχή χάρηκα, μετά άρχισα να έχω στον εαυτό μου να μην ενθουσιάζεται, ότι μπορεί να είναι κι αυτός βλάκας, να μην πάει κάτι καλά και γενικότερα μου έχει δημιουργηθεί ένα άγχος ( όπως κάθε φορά στην αρχή που γνωρίζω κάποιον) παρά ενθουσιασμός.
    Δεν μου έχει δώσει δικαιώματα μέχρι στιγμής, δεν το έχει πάει στο πονηρό, ούτε λέει βλακείες. Αλλα σκέφτομαι μήπως είναι μια από τα ίδια και δεν το χαίρομαι.

    Βγαίνω και με έναν άλλο εδώ και καιρό , δεν έχουμε κάνει κάτι αλλά μου ζήτησε να πάμε μαζί ένα διήμερο κάπου και το σκέφτομαι. Αυτόν τον άλλο δεν μπορώ να τον δω σοβαρά για κάποιους δικούς μου λογους, τον έχω για να βγαίνω και ως εκεί , το πολύ πολύ για εμπειρίες αν γίνει κάτι.
    Και μάλλον έτσι και τον τελευταίο.

    Δεν μπορώ να ενθουσιαστω με καποιον, η πρώτη σκέψη που κάνω πάντα είναι ότι κάτι θα στραβωσει, ότι θα είναι σαν όλους τους άλλους και ότι δεν αξίζει να επενδύω, αλλά απλά να περάσω όσο καλά μπορώ γιατί δεν νιώθω ότι θα κρατήσει. Αλλά νιώθω ώρες ώρες ένα άγχος που με κάνει να μην περνάω ούτε καλά.

    Δεν ξέρω αν υπάρχει απάντηση, απλώς θέλω να τα βγάλω από μέσα μου.
    Επίσης έχω που και που την επιθυμία να ξαναδώ εκείνον που μου άρεσε τον χειμώνα, αλλά μου φέρθηκε άσχημα επειδή δεν του κάθισα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Γεια σου λεμον

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Για τον όρκο παρθενίας, τους είπες ; Γιατί μάλλον είναι βλάκες και δεν κατάλαβαν. Κρίμα τα παιδιά. Χάνουν το χρόνο τους ....

  4. #4
    kopela93
    Guest
    Σκέψου πως αν δεν το αφήσεις να γίνει μόνο του ο,τι κι αν γίνει, θα περνάς το χρόνο σου με άγχος ή υπερσκεψη κτλ
    Οπότε μάλλον το ζήτημα δεν είναι τι θα γίνει με αυτούς τους γκόμενους αλλά τι θες να κάνεις εσύ για σένα. Πώς θες να ζεις; Με ένα ατιτιουντ αγχωτικό ; Ή μήπως θα έχεις μια εξαντλητική σκέψη που θα σου μειώνει την ποιότητα της ζωής; Γιατί όλα αυτά, σε κάνουν να περνάς όχι και τόσο ευχάριστα. Αλλά είναι συνήθειες που μπορείς να τις κόψεις. Αυτό είναι θετικό
    Από εκεί και πέρα, δεν έχεις άδικο στο ότι κι αυτός μπορεί να είναι έτσι ή και κάποιος άλλος. Αφού οι περισσότεροι είναι κάπως έτσι. Δηλαδή εμείς απλά περιμένουμε μια εξαίρεση στη ζωή μας ������ πιστεύω όλες αυτό ελπίζουμε
    Πάντως ο,τι και να γίνει, εσύ κοίτα να περνάς καλά. Όλα είναι εμπειρίες

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Lemonpie5 View Post
    Καλησπέρα.
    Πριν λίγες ημέρες πήγα σε ένα μαγαζί να πάρω κάτι .
    Ο υπάλληλος ( που τελικά είναι ιδιοκτήτης) του μαγαζιού με ρώτησε ονοματεπώνυμο και διευθυνση γιατι ήθελα να μου στείλει κάτι στο σπίτι
    Μιλήσαμε λιγάκι και ένιωθα ότι μου άρεσε εμφανισιακά και σαν αύρα.
    Είχα σκεφτεί να ξαναπεράσω με κάποια δικαιολογία αλλά τελικά δεν το έκανα για να μην φανεί κάπως.
    Και τελικά με βρήκε εκείνος στα σοσιαλ και μιλάμε εδώ και λίγες μέρες.
    Πρώτη φορά σκεφτόμουν κάποιον ότι θέλω να τον ξαναδώ και μου έστειλε. Ενώ στην αρχή χάρηκα, μετά άρχισα να έχω στον εαυτό μου να μην ενθουσιάζεται, ότι μπορεί να είναι κι αυτός βλάκας, να μην πάει κάτι καλά και γενικότερα μου έχει δημιουργηθεί ένα άγχος ( όπως κάθε φορά στην αρχή που γνωρίζω κάποιον) παρά ενθουσιασμός.
    Δεν μου έχει δώσει δικαιώματα μέχρι στιγμής, δεν το έχει πάει στο πονηρό, ούτε λέει βλακείες. Αλλα σκέφτομαι μήπως είναι μια από τα ίδια και δεν το χαίρομαι.

    Βγαίνω και με έναν άλλο εδώ και καιρό , δεν έχουμε κάνει κάτι αλλά μου ζήτησε να πάμε μαζί ένα διήμερο κάπου και το σκέφτομαι. Αυτόν τον άλλο δεν μπορώ να τον δω σοβαρά για κάποιους δικούς μου λογους, τον έχω για να βγαίνω και ως εκεί , το πολύ πολύ για εμπειρίες αν γίνει κάτι.
    Και μάλλον έτσι και τον τελευταίο.

    Δεν μπορώ να ενθουσιαστω με καποιον, η πρώτη σκέψη που κάνω πάντα είναι ότι κάτι θα στραβωσει, ότι θα είναι σαν όλους τους άλλους και ότι δεν αξίζει να επενδύω, αλλά απλά να περάσω όσο καλά μπορώ γιατί δεν νιώθω ότι θα κρατήσει. Αλλά νιώθω ώρες ώρες ένα άγχος που με κάνει να μην περνάω ούτε καλά.

    Δεν ξέρω αν υπάρχει απάντηση, απλώς θέλω να τα βγάλω από μέσα μου.

    Επίσης έχω που και που την επιθυμία να ξαναδώ εκείνον που μου άρεσε τον χειμώνα, αλλά μου φέρθηκε άσχημα επειδή δεν του κάθισα.
    σιγα την επενδυση που κανεις ρε λεμον.
    ετσι κι αλλιως δεν εχεις τπτ καλυτερο να κανεις και βγαινεις μαζι τους.
    ε και;
    οντως, μπορει και να στραβωσει και να μην κρατησει.

    και ναι, υπαρχει απαντηση. στην εχουμε πει πολλες φορες.
    χρειαζεσαι ψυχοθεραπεια.

  6. #6
    Honorata
    Guest
    Quote Originally Posted by Lemonpie5 View Post
    Καλησπέρα.
    Πριν λίγες ημέρες πήγα σε ένα μαγαζί να πάρω κάτι .
    Ο υπάλληλος ( που τελικά είναι ιδιοκτήτης) του μαγαζιού με ρώτησε ονοματεπώνυμο και διευθυνση γιατι ήθελα να μου στείλει κάτι στο σπίτι
    Μιλήσαμε λιγάκι και ένιωθα ότι μου άρεσε εμφανισιακά και σαν αύρα.
    Είχα σκεφτεί να ξαναπεράσω με κάποια δικαιολογία αλλά τελικά δεν το έκανα για να μην φανεί κάπως.
    Και τελικά με βρήκε εκείνος στα σοσιαλ και μιλάμε εδώ και λίγες μέρες.
    Πρώτη φορά σκεφτόμουν κάποιον ότι θέλω να τον ξαναδώ και μου έστειλε. Ενώ στην αρχή χάρηκα, μετά άρχισα να έχω στον εαυτό μου να μην ενθουσιάζεται, ότι μπορεί να είναι κι αυτός βλάκας, να μην πάει κάτι καλά και γενικότερα μου έχει δημιουργηθεί ένα άγχος ( όπως κάθε φορά στην αρχή που γνωρίζω κάποιον) παρά ενθουσιασμός.
    Δεν μου έχει δώσει δικαιώματα μέχρι στιγμής, δεν το έχει πάει στο πονηρό, ούτε λέει βλακείες. Αλλα σκέφτομαι μήπως είναι μια από τα ίδια και δεν το χαίρομαι.

    Βγαίνω και με έναν άλλο εδώ και καιρό , δεν έχουμε κάνει κάτι αλλά μου ζήτησε να πάμε μαζί ένα διήμερο κάπου και το σκέφτομαι. Αυτόν τον άλλο δεν μπορώ να τον δω σοβαρά για κάποιους δικούς μου λογους, τον έχω για να βγαίνω και ως εκεί , το πολύ πολύ για εμπειρίες αν γίνει κάτι.
    Και μάλλον έτσι και τον τελευταίο.

    Δεν μπορώ να ενθουσιαστω με καποιον, η πρώτη σκέψη που κάνω πάντα είναι ότι κάτι θα στραβωσει, ότι θα είναι σαν όλους τους άλλους και ότι δεν αξίζει να επενδύω, αλλά απλά να περάσω όσο καλά μπορώ γιατί δεν νιώθω ότι θα κρατήσει. Αλλά νιώθω ώρες ώρες ένα άγχος που με κάνει να μην περνάω ούτε καλά.

    Δεν ξέρω αν υπάρχει απάντηση, απλώς θέλω να τα βγάλω από μέσα μου.
    Επίσης έχω που και που την επιθυμία να ξαναδώ εκείνον που μου άρεσε τον χειμώνα, αλλά μου φέρθηκε άσχημα επειδή δεν του κάθισα.
    Δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι το μετά. Κάθεσαι εκ των προτέρων και σκέφτεσαι τι θα γίνει μετα απο μέρες μήνες ή για κατι που δεν πρόκειται να γίνει ποτέ.

    Και εάν γίνει εκείνο;.......και αν μετά γίνει το άλλο.......; αν δεν γίνει τίποτα από όλα αυτά τα κακα και είναι στη φαντασία σου;; τι θα γίνει αν αυτά είναι στη φαντασία σου και μόνο;

    Να σου πω εγώ τι θα γίνει. Το χειρότερο για σένα σενάριο θα είναι να ανήκουν όλα αυτά τα ασχημα που λες στη φαντασία σου. Γιατί εάν βρεις κάποιον καλό άντρα που και θα ανταποκρίνεται στα στανταρ σου και θα αξίζει να ασχοληθείς μαζί του, θα αναγκαστείς να γίνεις ευάλωτη και να έρθεις αντιμέτωπη με τους τρομερούς φόβους που εχουν ριζωσει μέσα σου και σε κάνουν να φέρεσαι έτσι.

    Βγες,κάνε αυτό που θες και μη σκέφτεσαι η ζωή από μόνη της θα σου δώσει τη λύση για πολλά πράγματα. Εάν χαλάσει, χάλασε. Το πολύ πολύ να περάσεις μια ευχάριστη έξοδο και μετά να του πεις φίλε δεν κάνουμε χωριό και να πας σπιτάκι σου. Συμβαίνουν και αυτά. Και τι έγινε;

    Αυτό το πράγμα που προκαταβαλλεις συνέχεια καταστάσεις, δεν το καταλαβαινω. Μόνη σου προσπαθείς από το τίποτα να βρεις λόγους να χαλάσεις ή να υποβαθμίσεις οτιδήποτε καλό σου συμβαίνει.

    Η τάση σου να θες να τα έχεις όλα ελεγμένα και σε κουτακια δεν σε βοηθαει. Η ζωή είναι απρόβλεπτη, για να την κάνεις καλύτερη πρέπει να βγεις από τη ζώνη άνεσης σου αρκετές φορές και να πάρεις το ρισκο.

    Στη περίπτωση τη δική σου πρέπει πρώτα να λύσεις τους φόβους σου που έχουν παρει τεράστιες διαστάσεις.

    Φοβάσαι τη δεσμευση, φοβάσαι να είσαι ο εαυτός σου, φοβάσαι να ανοιχτείς στον άλλον, φοβάσαι τους άντρες, φοβάσαι τη σχέση, φοβάσαι το σεξ, φοβάσαι την αποτυχία, φοβάσαι την αγάπη, φοβάσαι την απόρριψη. Φοβασαι να πας σε ειδικό γιατί φοβάσαι μήπως αποδειχτείς "λιγη" ή "ανίκανη" ή οτιδήποτε. Κάπου πάτα φρενο.

    Και στη τελειομανία σου πάτα φρενο. Δεν χρειάζεται όλοι να είμαστε τέλειοι και να έχουμε τη τέλεια ζωή και τις τέλειες σχέσεις. Υπάρχουν και οι δυσκολίες. Υπάρχουν και αποτυχίες. Σε όλους συμβαίνει. Κουτακια, κουτακια, κουτακια παντού. Και εσύ κάνεις λάθη όπως όλοι και άνθρωπος είσαι και θα κάνεις λάθη.αρκει να θες να τα δεις πρώτα και να τα βελτιώσεις.

    ΝΑ ΘΕΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΑ ΛΑΘΗ ΣΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΟΒΑΣΑΙ ΜΗ ΣΠΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΨΕΥΤΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΤΕΛΕΙΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΠΛΑΣΕΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.

    Το θεμα σου χρειάζεται κάποιον καλό ψυχολόγο. Και διάθεση από μέρους σου να βελτιωθείς. Πόσο χρονων πρέπει να γίνεις για να το καταλάβεις επιτέλους;;;;;; 80;;;; τι περιμένεις να αλλάξει από μόνο του ξαφνικά;;;;;;;

    είναι φως φανάρι ότι το πρόβλημα ξεκινά από εσένα !!! Εάν δεν το λύσεις εσύ..δεν θα λυθεί μόνο του. Και μια χαρά εμφάνιση έχεις, και τα φλερτ σου τα έχεις, και οι άντρες μια χαρά παιδιά μπορει να ειναι. Το μυαλό σου θέλει βοήθεια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Αγαπητή θεματοθέτρια,

    αυτό που βιώνεις είναι επειδή φοβάσαι πολύ μην πληγωθείς. Οπότε αντί να αφεθείς στην ωραιότητα μιας νέας γνωριμίας και να νιώσεις ενθουσιασμό, ο νους σου τρέχει στο τι μπορεί να πάει στραβά και νιώθεις ανησυχία, φόβο ή αδικαιολόγητο θυμό.
    Με αυτή την ψυχολογία δεν μπορεί κάποιος εύκολα να αφεθεί, να ενθουσιαστεί και να ερωτευτεί.
    Τι είναι αυτό όμως που φοβάσαι πιο πολύ ότι μπορεί να συμβεί;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Αγαπητή θεματοθέτρια,

    αυτό που βιώνεις είναι επειδή φοβάσαι πολύ μην πληγωθείς. Οπότε αντί να αφεθείς στην ωραιότητα μιας νέας γνωριμίας και να νιώσεις ενθουσιασμό, ο νους σου τρέχει στο τι μπορεί να πάει στραβά και νιώθεις ανησυχία, φόβο ή αδικαιολόγητο θυμό.
    Με αυτή την ψυχολογία δεν μπορεί κάποιος εύκολα να αφεθεί, να ενθουσιαστεί και να ερωτευτεί.
    Τι είναι αυτό όμως που φοβάσαι πιο πολύ ότι μπορεί να συμβεί;
    το να την κοροιδευουν επειδη δεν ειναι θελκτικη για τους ανδρες.
    και τον τυπο γι αυτο τον σκεφτεται ακομα. γιατι οι φιλες της λενε οτι μια αλλη γουσταρε περισσοτερο και οχι την ιδια.

  9. #9
    kopela93
    Guest
    Ποιος να την κοροϊδέψει και γιατί; Δεν πιστεύω να μιλάμε για 15 χρόνων άτομο. Αν τα αγόρια είναι τόσο ανώριμα απλά να μην ασχοληθεί εγώ έχω να πω. Σίγουρα χαμένος χρόνος για άτομα που δεν αξίζουν. Η κοροϊδία είναι στο δημοτικό. Όποιος κοροϊδεύει είναι άπειρα κομπλεξικος

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Η λεμον ειναι κυριλε ομορφη κοπελιτσα 2 πραγματα εχω να σασ πω σαν συμβουλη να βρειτε αυτον που θελετε και να κανετε ερωτα γτ εμαθα για τα 20 δευτερολεπτα κ εχω να σασ πω οτι ζειτε χωρισ σεξ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Πραγματικα δουλευετε 9 ωρα 10ωρα 12ωρα κ γαματε 1 λεπτο αυτο δεν ειναι ζωη η δεν δουλευετε κ μασ δουλευετε παντωσ αυτο δεν ειναι ζωη αμα δουλευετε αμα δεν δουλευετε καντε οτι θετε φιλικα σασ τα λεω

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Ποιος να την κοροϊδέψει και γιατί; Δεν πιστεύω να μιλάμε για 15 χρόνων άτομο. Αν τα αγόρια είναι τόσο ανώριμα απλά να μην ασχοληθεί εγώ έχω να πω. Σίγουρα χαμένος χρόνος για άτομα που δεν αξίζουν. Η κοροϊδία είναι στο δημοτικό. Όποιος κοροϊδεύει είναι άπειρα κομπλεξικος
    ολοκληρη γυναικα ειναι. πανω απο 23. αλλα οντως συναισθηματικα ειναι καπου στα 15. τοτε που οι φιλες της της την εμπαιναν οτι δεν αρεσει στα αγορια. εκει εχει φαει το κολλημα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Γιαυτό οι άνδρες που δεν είναι οπαδοί του αιώνιου αυνανισμού, πρέπει να κάνουν κίνηση για σεξ από το πρώτο ραντεβού. Έτσι ώστε να βολιδοσκοπούν τις περιπτώσεις σαν τη Λέμον και να κόβουν κάθε νταραβέρι μαζί τους. Όταν μυρίζονται ότι έχουν να κάνουν με αιώνια παρθένα , ούτε καλημέρα μαζί της. Την παρατάνε στο ρομαντικό της παραλήρημα. Διαφορετικά , θα καταντήσουν κι αυτοί παρθένοι ... 25,30,35,40,45 ....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Λεμον μπορουμε να σε στρωσουμε αλλα εχει πεσει δουλεια τωρα κ φευγει η ορεξη για φικι φικι παντωσ ενσσ αντρασ ξερει τι χρειαζεσαι

  15. #15
    Honorata
    Guest
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Γιαυτό οι άνδρες που δεν είναι οπαδοί του αιώνιου αυνανισμού, πρέπει να κάνουν κίνηση για σεξ από το πρώτο ραντεβού. Έτσι ώστε να βολιδοσκοπούν τις περιπτώσεις σαν τη Λέμον και να κόβουν κάθε νταραβέρι μαζί τους. Όταν μυρίζονται ότι έχουν να κάνουν με αιώνια παρθένα , ούτε καλημέρα μαζί της. Την παρατάνε στο ρομαντικό της παραλήρημα. Διαφορετικά , θα καταντήσουν κι αυτοί παρθένοι ... 25,30,35,40,45 ....
    Μπράβο σου ρε μπουμπούκι εισαι. Κελεπούρι...να σε χαίρεται η γυναικα σου. Για αυτό ρε δεν σου κάθεται κακομοίρη, γιατί αντι για μυαλό κουβαλάς κουκουνάρια στο κεφάλι. Ωραίες απόψεις. Που τις βγαζεις και σε κοινή θέα να τις θαυμάσουμε όλοι..για τα φράγκα σε παντρεύτηκε και τώρα που δεν έχεις λεφτά ούτε να σε δει δεν θέλει. Και με το δίκιο της η γυναικα.

    Τελείωσε η επιχορήγηση κόπηκε το σεξ. Και τώρα έρχεσαι και ξέσπας το κόμπλεξ σου και την αγαμία σου στο κάθε άνθρωπο που θέλει να γράψει εδώ το δικό του θέμα. Όλες τις βγαζεις παρθενες και σου φταίνε οι γυναίκες που είναι αγαμητες κτλ κτλ. Ο εαυτός σου και αυτό που κουβαλάς στο κεφάλι φταίει. Αυτό είναι η αιτία των προβλημάτων σου.

    Αυτές τις απόψεις να τις λες και εξω με όποια βγαίνεις στο πρώτο πρώτο ραντεβού μπας και σε παρουν πρέφα απο νωρίς για να σου κόψουν και τη καλημέρα. Να κάνεις και ένα καλό στην ανθρωπότητα. Σαμιαμιδι

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έπρεπε να δοκιμάσω ;
    By Melina75 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 40
    Last Post: 22-01-2021, 13:13
  2. Από ενθουσιασμό πώς πάμε;
    By psy me in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 23-11-2015, 03:46
  3. Θα έπρεπε να νιώθω θυμό ή όχι?
    By Christina82 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 10-06-2012, 00:16
  4. Τι έφαγα σήμερα που δεν έπρεπε
    By lbp_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 49
    Last Post: 26-03-2011, 19:31
  5. Η ζωή όπως θα έπρεπε να είναι.
    By knoulp in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 28-07-2010, 13:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •