Αδράνεια - τεμπελιά - ακινησια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    169

    Αδράνεια - τεμπελιά - ακινησια

    Δεν ηξερα που ακριβως να ανοιξω το θεμα οποτε το ανοιγω εδω για μια χαλαρη κουβεντα.

    Αντιμετωπίζει κανεις τετοιο θεμα στον ελευθερο χρονο του? Να μην εχει παρακινηση να κανει διαφορα πραγματα. απο απλα εως μεγαλα. π.χ να δει μια ταινια ή μια σειρά γιατι βαριεται, να διαβασει ενα βιβλιο κτλ κτλ. πραγματα που θα ηθελε να κανει αλλα "κατι" τον σταματαει.

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Φυσικά! Όλη την ώρα ! Χεχεχεχεχεεε
    Αλλά θα πάρω βιταμίνη ντε που έχω και έλλειψη και σχετίζεται πολύ με την κατάθλιψη και ελπίζω να βοηθήσει σε συνδυασμό με την υγιεινή σχετικά και σε πολλά εισαγωγικά διατροφή που κάνω. Πάντως πρώτα από όλα για να είναι ένας άνθρωπος καλά ψυχικά πρέπει να φροντίσει το σώμα του. Όλες του τις ανάγκες μια μια με τη σειρά. Από εκεί και πέρα είναι λίγο αδύνατον να μην είσαι καλά αν τα κάνεις όλα αυτά. Η ψυχική υγεία είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με τη σωματική.

  3. #3
    garfield
    Guest
    Ναι εγώ συνέχεια και μπάνιο και μια βασική περιποίηση με το ζόρι κανω. Μονο η γυμναστική μου αρέσει και κάνω κάθε μέρα σχεδόν γιατί ανεβάζει τη ντοπαμίνη και αισθάνομαι καλύτερα επειδή δεν παίρνω αντικαταθλιπτικά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    216
    Τρώγοντας , ανοίγει η όρεξη. Αν συνηθίσεις την ακινησία και τη τεμπελιά θα αρρωστήσεις ψυχοσωματικά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    169
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Φυσικά! Όλη την ώρα ! Χεχεχεχεχεεε
    Αλλά θα πάρω βιταμίνη ντε που έχω και έλλειψη και σχετίζεται πολύ με την κατάθλιψη και ελπίζω να βοηθήσει σε συνδυασμό με την υγιεινή σχετικά και σε πολλά εισαγωγικά διατροφή που κάνω. Πάντως πρώτα από όλα για να είναι ένας άνθρωπος καλά ψυχικά πρέπει να φροντίσει το σώμα του. Όλες του τις ανάγκες μια μια με τη σειρά. Από εκεί και πέρα είναι λίγο αδύνατον να μην είσαι καλά αν τα κάνεις όλα αυτά. Η ψυχική υγεία είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με τη σωματική.
    Δεν εχω θεμα με προσωπικη υγιεινη. Τηρω τους "τυπους" μη γινω ρεζιλι.

    Αυτο το "φρενο" ομως ειναι ανυπερβλητο σε αλλα θεματα που κανονικα θα προκαλουσαν χαρα και ενθουσιασμο υπο λογικες συνθηκες.

  6. #6
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by Lord of Light View Post
    Δεν εχω θεμα με προσωπικη υγιεινη. Τηρω τους "τυπους" μη γινω ρεζιλι.

    Αυτο το "φρενο" ομως ειναι ανυπερβλητο σε αλλα θεματα που κανονικα θα προκαλουσαν χαρα και ενθουσιασμο υπο λογικες συνθηκες.
    Έχεις τσεκαρει τις βιταμίνες σου; Κάποια έλλειψη σε κάτι άλλο από αιματολογικές; Διατροφή άσκηση νερό κτλ κτλ

Similar Threads

  1. Η τεμπελιά είναι δείγμα κατάθλιψης;
    By Δημήτρης23 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 19-11-2021, 19:27
  2. Αδρανεια
    By afrodith in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 13-06-2015, 23:24
  3. Κατάθλιψη ή τεμπέλια? Όλα ένας φαύλος κύκλος
    By Johnloser in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 05-12-2014, 10:19
  4. Ψυχωση και αδρανεια-τεμπελια....
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 18-09-2011, 04:29
  5. Αδράνεια
    By Lef in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 14-08-2009, 19:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •