Δεν ανταπέδωσε τον χαιρετισμό μου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 39
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Το θέμα όχι απλά είναι ασήμαντο. Δεν υπάρχει . Δεν υπάρχει κάτι να ειπωθεί .

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Το θέμα όχι απλά είναι ασήμαντο. Δεν υπάρχει . Δεν υπάρχει κάτι να ειπωθεί .


    Για να λες κάτι τέτοιο έχεις προφανώς ξεκάθαρα άγνοια για θέματα ψυχολογίας και θέματα αγχώδους διαταραχής και μου κάνει εντύπωση για ποιο λόγο βρίσκεσαι σε αυτό το φόρουμ. Σε κάθε περίπτωση υποβάλω αναφορά στο σχόλιο σου γιατί είναι σπαμ μιας και δεν προσφερεις απολύτως τίποτα στο θρεντ αντιθέτως μπαίνεις με σκοπό να δημιουργήσεις ίντριγκα. Μάθε να τηρείς τους κανονες του φόρουμ αλλιώς γράφε στον τοίχο σου στο φβ. Καλή συνέχεια.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Αν τύχει και είμαι καμιά μέρα κάτω και θέλουν να παραγγείλουν κάτι θα κάνω ότι κοιτάω αλλού ή θα πάρω την παραγγελία και μετά θα καθυστερήσω καμιά ώρα να τους τα δώσω με κάποια χαζή δικαιολογία. Μπορεί και στο τέλος να μην γίνει τίποτα, άλλωστε ανεκαθεν τους αποφεύγω αλλά αν κάνουν το λάθος να βρεθούν στο διάβα μου θα δουν πως είναι να επιστρέφεται η αγένειά τους.

    Εκτός του ότι και ως πελάτες είναι πάντα προβληματικοί. Θέλουν ρεζερβέ το ίδιο πάντα δωμάτιο και πρέπει να κανονίζουμε τις κρατήσεις ανάλογα.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    εισαι εργαζομενος, ή ιδιοκτητης εκει που περιγραφεις;
    αν εισαι εργαζομενος, μην δινεις δικαιωματα. φερσου τυπικα και ξεχνα το περιστατικο με τον χαιρετισμο.
    ουτε εχθρικα, ουτε φιλικα, απλα τυπικα.
    ειναι πολυ καλυτερη αντιδραση ετσι κι αλλιως η τυπικοτητα, γιατι αν δειξεις πικαρισμενος και ειναι βλαμμενοι αυτοι, θα χαρουν.
    πρεπει να δειξεις οτι ουτε καν το σκεφτηκες δευτερη φορα.
    ηρεμια και τυπικοτητα.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εισαι εργαζομενος, ή ιδιοκτητης εκει που περιγραφεις;
    αν εισαι εργαζομενος, μην δινεις δικαιωματα. φερσου τυπικα και ξεχνα το περιστατικο με τον χαιρετισμο.
    ουτε εχθρικα, ουτε φιλικα, απλα τυπικα.
    ειναι πολυ καλυτερη αντιδραση ετσι κι αλλιως η τυπικοτητα, γιατι αν δειξεις πικαρισμενος και ειναι βλαμμενοι αυτοι, θα χαρουν.
    πρεπει να δειξεις οτι ουτε καν το σκεφτηκες δευτερη φορα.
    ηρεμια και τυπικοτητα.
    Είναι οικογενειακή επιχειρηση. Νομίζω αυτός είναι ο μόνος λόγος που τόσα χρόνια δεν έχουν εκφράσει ανοιχτά δυσαρέσκεια μαζί μου αλλά την δείχνουν όσο μπορουν εμμέσως.
    Ναι, απο χθες ηρεμησα καπως και θα έχω απλως τη συνηθισμένη μου τυπικη συμπεριφορα, δηλαδή ευγενικός ανμου απευθυνουν το λογο. Απλα αν τύχει και εξυπηρετω καποιον άλλο μπροστα τους θα ειμαι έξτρα εγκαρδιος και ευγενικός για να δουν ότι η δική τους συμπεριφορα έχει φέρει ως αντίδραση τη δική μου και οχι το αντίθετο.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Λοιπόν κατεβηκα τώρα κάτω γιατί ήθελαν λίγη βοήθεια στο εστιατόριο και αυτοί ήταν σε τραπεζι. Η γυναίκα έκανε οπτικη επαφή μαζι μου και με κοίταξε με ειρωνεία και εγω ανταπέδωσα επισης βλέμμα με ειρωνεία και μετά επιασα κουβεντα με άλλους παλιους πελατες στα γερμανικά για να δει ότι ειμαι εγκαρδιος με άλλους.
    Τώρα όμως αισθανομαι λίγο άσχημα, μηπως ήταν σκληρή η συμπεριφορα μου;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Είναι υπερβολική η ανησυχία σου και η ενασχόληση με κάτι τόσο τετριμμένο. Αυτά συμβαίνουν σε όλους μας, άπειρες στιγμές αμηχανίας κλπ. Ούτε γίνεται να συμπαθούμε τους πάντες ούτε να μας συμπαθούν όλοι. Με κάποιο τρόπο όμως συνεχίζουμε να συνεργαζόμαστε κλπ. Αυτός ο μηρυκασμος στις σκέψεις είναι συχνά δηλωτικό κατάθλιψης ή ιδεοψυχαναγκαστικης διαταραχής. Προσπάθησε να εστιάσεις αλλού την προσοχή σου.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Λοιπόν κατεβηκα τώρα κάτω γιατί ήθελαν λίγη βοήθεια στο εστιατόριο και αυτοί ήταν σε τραπεζι. Η γυναίκα έκανε οπτικη επαφή μαζι μου και με κοίταξε με ειρωνεία και εγω ανταπέδωσα επισης βλέμμα με ειρωνεία και μετά επιασα κουβεντα με άλλους παλιους πελατες στα γερμανικά για να δει ότι ειμαι εγκαρδιος με άλλους.
    Τώρα όμως αισθανομαι λίγο άσχημα, μηπως ήταν σκληρή η συμπεριφορα μου;
    οχι, μια χαρα ηταν.
    απλα, αν αντι για ειρωνια της εστελνες ενα εγκαρδιο χαμογελο, θα παθαινε τσοτσο...
    σκεψου το λιγο.
    τον αφοπλιζεις τον αλλον αν ξαφνικα του βγεις απο εκει που δεν το περιμενει...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Είναι υπερβολική η ανησυχία σου και η ενασχόληση με κάτι τόσο τετριμμένο. Αυτά συμβαίνουν σε όλους μας, άπειρες στιγμές αμηχανίας κλπ. Ούτε γίνεται να συμπαθούμε τους πάντες ούτε να μας συμπαθούν όλοι. Με κάποιο τρόπο όμως συνεχίζουμε να συνεργαζόμαστε κλπ. Αυτός ο μηρυκασμος στις σκέψεις είναι συχνά δηλωτικό κατάθλιψης ή ιδεοψυχαναγκαστικης διαταραχής. Προσπάθησε να εστιάσεις αλλού την προσοχή σου.
    Εχω διεγνωσμενο ΙΔΨ. Αλλά ακριβώς αυτός ο μυρηκασμος με έχει βοηθήσει σε αλλα πραγματα. Ισως είμαι απο τους λίγους που βλεπουν και θετικά σε αυτή τη διαταραχή.

    Σίγουρα δεν γίνεται να συμπαθουν όλοι όλους,αυτό που με θυμωνει είναι η παρενοχλητικη συμπεριφορα του παρελθοντος. Δεν ξεχναω ποτε τετοια περιστατικά,όχι γιατί δεν συγχωρω ή απο την ελπιδα της εκδίκησης, αλλά επειδη τα χρησιμοποιω ως κριτήρια για να δω κατά πόσο έχουν αλλάξει και εχουν καταλαβει τα λαθη τους οι ανθρωποι γύρω μου.


    Αυτό που με βάζει σε επιπλεον σκέψεις ειναι οτι συχνά πεφτω θύμα τέτοιων συμπεριφορων. Πχ όταν ταιζω τα αδεσποτα με έχουν παρενοχλησει πολλες φορες (μου φέρθηκαν δλδ άσχημα και με παρενοχλησαν φραστικα επειδη δεν ήθελαν τα ζώα) Φυσικά αντέδρασα και υπερασπιστηκα τον εαυτό μου και εν τελεί ελυσα τα θέματα νομικά, αλλά όλα αυτά μου δημιουργούν εν τελει τη σκέψη οτι φαινομαι ως εύκολο θύμα. Συχνά μου λένε ότι μοιαζω φατσικα πολυ μικρότερος απο την ηλικία μου, έχω ευγενικό και γλυκο προσωπο και αυτό τους δίνει το ελεύθερο να βγάλουν πάνω μου ο,τι συμπλεγμα εχουν πιστευοντας ότι θα ππεράσε ο τραμπουκισμος τους, εμμεσος ή αμεσος . Οταν βεβαια βλεπουν ότι αντιδρω και οτι δεν ειμαι θύμα,αντιθέτως είμαι πολυ σφοδρός, αποφασισμενος και απολυτος στο να λυνω τέτοιες υποθέσεις, τότε μονο μαθαίνουν να με σέβονται.
    Last edited by Skiouros8; 30-05-2022 at 19:28.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οχι, μια χαρα ηταν.
    απλα, αν αντι για ειρωνια της εστελνες ενα εγκαρδιο χαμογελο, θα παθαινε τσοτσο...
    σκεψου το λιγο.
    τον αφοπλιζεις τον αλλον αν ξαφνικα του βγεις απο εκει που δεν το περιμενει...
    Μπορει να το εφαρμοσω την επομενη φορά που θα διασταυρωθουμε.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Εχω διεγνωσμενο ΙΔΨ. Αλλά ακριβώς αυτός ο μυρηκασμος με έχει βοηθήσει σε αλλα πραγματα. Ισως είμαι απο τους λίγους που βλεπουν και θετικά σε αυτή τη διαταραχή.

    Σίγουρα δεν γίνεται να συμπαθουν όλοι όλους,αυτό που με θυμωνει είναι η παρενοχλητικη συμπεριφορα του παρελθοντος. Δεν ξεχναω ποτε τετοια περιστατικά,όχι γιατί δεν συγχωρω ή απο την ελπιδα της εκδίκησης, αλλά επειδη τα χρησιμοποιω ως κριτήρια για να δω κατά πόσο έχουν αλλάξει και εχουν καταλαβει τα λαθη τους οι ανθρωποι γύρω μου.


    Αυτό που με βάζει σε επιπλεον σκέψεις ειναι οτι συχνά πεφτω θύμα τέτοιων συμπεριφορων. Πχ όταν ταιζω τα αδεσποτα με έχουν παρενοχλησει πολλες φορες (μου φέρθηκαν δλδ άσχημα και με παρενοχλησαν φραστικα επειδη δεν ήθελαν τα ζώα) Φυσικά αντέδρασα και υπερασπιστηκα τον εαυτό μου και εν τελεί ελυσα τα θέματα νομικά, αλλά όλα αυτά μου δημιουργούν εν τελει τη σκέψη οτι φαινομαι ως εύκολο θύμα. Συχνά μου λένε ότι μοιαζω φατσικα πολυ μικρότερος απο την ηλικία μου, έχω ευγενικό και γλυκο προσωπο και αυτό τους δίνει το ελεύθερο να βγάλουν πάνω μου ο,τι συμπλεγμα εχουν πιστευοντας ότι θα ππεράσε ο τραμπουκισμος τους, εμμεσος ή αμεσος . Οταν βεβαια βλεπουν ότι αντιδρω και οτι δεν ειμαι θύμα,αντιθέτως είμαι πολυ σφοδρός, αποφασισμενος και απολυτος στο να λυνω τέτοιες υποθέσεις, τότε μονο μαθαίνουν να με σέβονται.
    Το έχω σκεφτεί κι εγώ αυτό με τα θετικά της OCD. Το έχω συζητήσει και με τον γιατρό μου. Δυστυχώς τα αρνητικά είναι περισσότερα και όλη αυτή η υπεραναλυση είναι εξαντλητική και για μας και για τους άλλους. Κοπέλα έχεις; Φίλους; Εμένα η επαφή με δυσκολεύει και απομονωνομαι. Δεν βοηθάει αυτό που κάνεις σε τίποτα, αυτό που συγκρίνεις τις συμπεριφορές των άλλων σε σχέση με το παρελθόν για να δεις αν έχουν αλλάξει. Μόνο το παρόν μετράει, εστίασε εκεί. Για την OCD εμένα με βοήθησε η ψυχοθεραπεία και η εσιταλοπραμη, την οποία σταμάτησα στο εξάμηνο. Δυστυχώς όσοι έχουμε ocd ταλαιπωρουμαστε με άχρηστες αρνητικές σκέψεις και θέλει προσπάθεια να μην τους δίνουμε σημασία (γιατί σε μικρό ή μεγάλο βαθμό πάντα θα υπάρχουν). Εύχομαι τα καλύτερα.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Το έχω σκεφτεί κι εγώ αυτό με τα θετικά της OCD. Το έχω συζητήσει και με τον γιατρό μου. Δυστυχώς τα αρνητικά είναι περισσότερα και όλη αυτή η υπεραναλυση είναι εξαντλητική και για μας και για τους άλλους. Κοπέλα έχεις; Φίλους; Εμένα η επαφή με δυσκολεύει και απομονωνομαι. Δεν βοηθάει αυτό που κάνεις σε τίποτα, αυτό που συγκρίνεις τις συμπεριφορές των άλλων σε σχέση με το παρελθόν για να δεις αν έχουν αλλάξει. Μόνο το παρόν μετράει, εστίασε εκεί. Για την OCD εμένα με βοήθησε η ψυχοθεραπεία και η εσιταλοπραμη, την οποία σταμάτησα στο εξάμηνο. Δυστυχώς όσοι έχουμε ocd ταλαιπωρουμαστε με άχρηστες αρνητικές σκέψεις και θέλει προσπάθεια να μην τους δίνουμε σημασία (γιατί σε μικρό ή μεγάλο βαθμό πάντα θα υπάρχουν). Εύχομαι τα καλύτερα.


    Εσύ τι διακρίνεις ως θετικό; Εγώ ακριβώς την ανάλυση είναι που θεωρώ θετική, με βοηθάει σε πολλά πράγματα. Παλιά με κούραζαν οι τελετουργίες, αλλά πλέον τις έχω περιορίσει αρκετά και δεν νομίζω ότι θα ήθελα ποτέ να τις σταματήσω εντελώς.
    Χάπια δεν έχω δοκιμάσει, είχα δοκιμάσει για πολύ λίγο διάστημα το ζολοφτ, αλλά δεν το συνέχισα. Φοβάμαι μήπως αλλάξει ο χαρακτήρας μου και η σκέψη μου.
    Οι αρνητικές σκέψεις είναι όντως το πιο βασανιστικό κομμάτι. Μπορεί, για παράδειγμα, να δείχνω χαρούμενος, να σκέφτομαι εντελώς άλλα πράγματα και παρόλα αυτά στο πίσω μέρος του μυαλού μου να σκέφτομαι όλη την ημέρα εικόνες ότι γίνεται κάποιο ατύχημα και ακρωτηριάζομαι. Και δεν είναι κάτι που μπορείς να μοιραστείς και με τους γύρω σου.
    Κάποιες φορές αναρωτιέμαι πόσο χώρο καταλαμβάνει ο ιδεοψυχαναγκασμός μέσα μου, τι είμαι δηλαδή στα αλήθεια εγώ, πού αρχίζει και πού τελειώνει η διαταραχή. Αλλά μετά σκέφτομαι ότι δεν θέλω να βλέπω αυτό το κομμάτι του εαυτού μου ως κάτι ξένο, είναι και αυτό μέρος μου. Απλώς ίσως έχει δυσχεράνει κατά καιρούς τις διαπροσωπικές μου σχέσεις. Η εμμονή μου στην λεπτομέρεια, η αλλαγή των διαθέσεών μου κλπ. Δεν είμαι καν 100% σιγουρος ότι δεν συνυπάρχει κάποια άλλη διαταραχή με τον ΙΔΨ (έχω διαγνωστεί και με μετατραυματικό στρες βέβαια) αλλά εγώ θα μπορούσα να βρω στοιχεία μέσα μου που ταιριάζουν και σε διαταραχές προσωπικότητας. Από την άλλη δεν συμφωνώ με την τάση της σύγχρονης ψυχιατρικής να ιατρικοποιεί τα πάντα και να ονομάζει τα πάντα διαταραχές.
    Μου έχουν πει πάντως πως είμαι σαν δύο διαφορετικά άτομα ώρες ώρες, όπως ανέφερα.

  13. #28
    Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    43
    Σκίουρε γράφω απλά για να σου πω, καθώς έχω δει ότι ασχολείσαι με τη λογοτεχνία, ότι μου θυμίζεις τον ήρωα από το Υπόγειο του Ντοστογιέφσκι...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Juanita Asa View Post
    Σκίουρε γράφω απλά για να σου πω, καθώς έχω δει ότι ασχολείσαι με τη λογοτεχνία, ότι μου θυμίζεις τον ήρωα από το Υπόγειο του Ντοστογιέφσκι...
    Ναι, πάντα είχα μια ιδεολογική συνάφεια με τον Ντοστό. Αλλά εγώ βλέπω τον εαυτό μου περισσότερο ως τον Ηλιθιο του ίδιου, τον πρίγκιπα Μίσκιν, γιατί έχω κι εγώ τέτοιες τάσεις αισιοδοξης ηλιθιότητας ώρες ώρες.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    εμενα παλι, μου θυμιζεις λιγο το ηρωα απο την δικη του καφκα..

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •