Εργασιομανία, μοναξιά και έλειψη καθημερινότητας...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Εργασιομανία, μοναξιά και έλειψη καθημερινότητας...

    Καλησπέρα σε όλους.
    Ήθελα πολύ να τα πω κάπου αυτά, το'χα ανάγκη.


    Βιώνω έντονα τη μοναξιά. Είμαι 26 ετών.
    Δεν έχω φίλους, δεν έχω πολλά με συγγενείς, δεν έχω σχέση.
    Ελαφρά κοινωνική ζωή.
    Συνειδητοποίησα στη περσινή καραντίνα πόσο μόνος είμαι τελικά, μετά από ένα κακό φλερτ εξ αποστάσεως που με πλήγωσε και δεν είχα κανέναν. Μπορώ να πω ότι από τότε έχω αναθεωρηθεί αρκετά ως άνθρωπος και αντικρίζω τη ζωή με πιο καθαρή ματιά.

    Μόνη μου παρηγοριά να εργάζομαι, σε σημείο εργασιομανίας.
    Πλέον εργάζομαι σε μια δουλειά που μ'αρέσει αρκετά, έχω να συντονίζω την επίγεια εξυπηρέτηση σε πτήσεις, στο αεροδρόμιο του νησιού.
    Εκεί, παρότι φιλικοί πολλοί, από παλιές ιστορίες που ακούω και από ενδείξεις που βλέπω, παρατηρώ στήνονται πολλές παγίδες μεταξύ των συναδέλφων και λοιπού προσωπικού της εταιρείας και φοβάμαι να εμπιστεύτω.
    Παρότι μου αρέσει η δουλειά μου και δεν θέλω να φεύγω από το αεροδρόμιο, όταν επιστρέφω σπίτι νιώθω σαν να έχω δουλέψει 16 ώρες σερί και έχω μια νευρικότητα.

    Δεν κάνω πολλές προσπάθειες για γνωριμίες στο προσωπικό κομμάτι, πχ σε φιλίες ή κάτι ερωτικό.
    Γνωρίζομαι με πολύ κόσμο γενικότερα, αλλά ταυτόχρονα νιώθω και παρείσακτος.

    Ξέρω, από μόνος μου παραμένω μόνος μου τελικά.

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2022
    Location
    Athens
    Posts
    32
    Είσαι τυχερός που έχεις μια δουλειά που σε ικανοποιεί και μάλιστα σε μικρή ηλικία. Αυτό που λες για παγίδες είναι επιβεβαιωμένο ή απλά κυκλοφορούν μύθοι και υπάρχει κάποια καχυποψία/ανασφάλεια; Νομίζω ότι με άτομα που συμπαθείς ίσως πρέπει να κάνεις μια προσπάθεια να επικοινωνήσετε καλύτερα. Προσοχή όμως σιγά σιγά, να έχεις τον έλεγχο στο τι θα αποκαλύπτεις και τι όχι για να επιβεβαιώνεις ότι είναι άξιοι της εμπιστοσύνης σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    μια λυση ειναι να εχεις καλες κοινωνικες σχεσεις με ολους και με ολες. απο ολους αυτους τους ανθρωπους μερικοι θα ειναι καταλληλοι για κατι περισσοτερο

  4. #4
    TheShadow
    Guest
    φιλε μου σε νιωθω απολυτα.Λες και το εγραψα εγω.Απο προσωπικη μου εμπειρια οταν υποφερεις απο μοναξια και απογοητευση η μονη σου ευχαριστηση και χαρα ειναι αυτο που σου δινει ψωμι.Η δουλεια σου αλλα και αυτο με μετρο γιατι μπορει να σε πνιξει.Εγω προκειμενου να απομωνωθω απο τους γυρω μου και να ξεπερασω τον ανθρωπο που με πληγωσε δουλευα 15-20 ωρες και δεν κουραζομουν.Αγαπουσα τη δουλεια μου ομως κυριως δε κουραζομουν γιατι δεν ηθελα να σκεφτομαι.Το αποτελεσμα?Αφοσιωθηκα τοσο που στο τελος η δουλεια μου εγινε η αρρωστια μου...Κανε το ωρο σου μη πιανεις πολλα σουξου μουξου γιατι οι φιλιες στη δουλεια ΣΠΑΝΙΑ ΔΕΝ ειναι λυκοφιλιες και κοιτα να κανεις δραστηριοτητες που θα σε ανεβασουν.Δωσε αξια στη μερα σου.

  5. #5
    Partalio παρατηρώ ότι κάποιες φορές επιχειρήται να μου στηθεί εμπόδιο και για αυτό βάζω με όλη μου τη δύναμη συγκέντρωση εκεί και προσέχω διαρκώς ό,τι κι αν γίνεται στα αεροπλάνα που αναλαμβάνω, γιατί είναι δουλειά με τεράστια ευθύνη και το κακό είναι άλλος κάνει τη ζημιά κι άλλος τη πληρώνει...

    όμως ναι δεν εμπιστεύομαι πολύ και ιδιαίτερα δεν θελω να μιλώ για τη προσωπική μου ζωή κι αν θα πω κάτι ή θα είναι προσεγμένο χιούμορ, ή θα αφορά σημαντικά τη δουλειά...

  6. #6
    TheShadow όντως για δύο πράγματα, σε οποιαδήποτε δουλειά σπανίζει το να είναι μια φιλία αληθινή και για τις δραστηριότητες...
    τελευταία προσπαθώ να πηγαίνω βόλτες, έστω και μόνος ή να κάνω πράγματα με αλληλεπίδραση..
    πχ σήμερα στο ρεπό μου πήγα βόλτα σε ένα μέρος μετά από καιρό που ήξερα ότι θα μου έδινε ευχαρίστηση και ηρεμία (το'χα και ανάγκη), ενώ υπό άλλες συνθήκες θα ήμουν όλη μέρα σπίτι...

  7. #7
    TheShadow
    Guest
    ooooxi αν θελεις να βρεις ποιοτικο χρονο με τον εαυτο σου και να κανεις πργματα που θα σε χαροποιησουν και θ ανοιξουν το μυαλο σου,το να κλεινεσαι σπιτι θα εντεινει το μεγεθος της μοναξιας που νιωθεις.Το ξερω.Γιατι κι εγω κλεινομουν για ολοκληρους μηνες ωσπου σκεφτηκα πως θελω ΝΑ ΖΗΣΩ.κανε πραγματα που δεν ειχες σκεφτει ,πραγματα που ενω πολλοι τα ξεκινανε με παρεα εσυ δεν εχεις καποιον και μπορει να λες πως θα παω μονος μου?αλλα εχεις τον καλυτερο.Εσενα..Αν υπαρχει η δυνατοτητα πηγαινε μονοημερες με ταξιδιωτικα γραφεια .Πολλες εικονες,αλλες παραστασεις.Οχι προβλημα με δουλεια αφου το βραδυ εισαι πισω αλλα χαλαρωση αμεση.Γραψου σε χορο.Εγω πχ. αν δε ντρεπομουν να χορευω μπροστα σε αντρες θα πηγαινα.Γραψου για καταδυση μιας και εισαι σε νησι.Κανε κατι εξω απο σενα και θα δεις κατι ν αλλαζει σε σενα.Σκεψου τι ειναι αυτα που δεν εχεις κανει και για τους πχ λογους δε τολμας να τα δοκιμασεις.Αν αλλαξεις τη καθημερινοτητα σου και αγκαλιασεις την ελευθερια σου ,τοτε η μοναξια δε θα σε ποναει τοσο και ισως καποια μερα να σε χωρισει.Αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι πρεπει να δωσουμε αγαπη και ζωτικο χρονο στον εαυτο μας.Ειναι το παιδι που οφειλουμε να προστατευσουμε και να το κανουμε ευτυχισμενο.

  8. #8
    kopela93
    Guest
    Γιατί ντρεπεσαι να χορέψεις μπροστά σε άντρες; Πώς το εννοείς;

  9. #9
    TheShadow
    Guest
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Γιατί ντρεπεσαι να χορέψεις μπροστά σε άντρες; Πώς το εννοείς;
    Γιατι δε ξερω να χορευω και επειδη ειμαι αρκετα ντροπαλη και σεμνη οταν υπαρχουν πολλοι αντρες νιωθω μειονεκτικα και καθολου ανταγωνιστικα μπροστα στις αλλες που κουνιουνται και τριβονται με τοση αυτοπεποιθηση.Εχουν τη κινηση ,τον αερα της θηλυκης.Εγω δεν εχω την χαρη αυτη.

Similar Threads

  1. Αγχος Καθημερινότητας
    By glamshine4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 06-01-2014, 13:41
  2. Μοναξιά + Έλειψη ενδιαφερόντων = ?
    By andy87 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 26-10-2013, 16:48
  3. εργασιομανια
    By gold in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 16-12-2012, 02:41
  4. Σχεση και εργασιομανια
    By jennyjuly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 28-09-2012, 02:45
  5. Ελειψη σεξ
    By maria... in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 10-11-2008, 16:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •