Φόβος για όλα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    130

    Φόβος για όλα

    Καλησπέρα !! Ξεκινάω δουλειά αμέσα αυτό που έχω σπουδάσει και με έχουν πιάσει όλα περνάω σχεδόν μέρα παρά μέρα ζάναξ!!!έχω αρκετό ανχος γιατί θα είναι καινούργιο περιβάλλον θα είμαι υψόμετρο πάνω σε σκαλωσιές ... (Συντηρητής έργων τέχνης) άμα θα τα καταφέρω ...με πιάνουν ταχυκαρδίες κρίσεις πανικού νομίζω ότι δεν βλέπω κάποιες λάμψεις στα μάτια το οποίο είναι μάλλον ψυχολογικό γτ έχω κάνει εξετάσεις πριν ένα μήνα και όλα καλά ...κ σήμερα θα πάω στον καρδιολόγο να δω... Δεν μπορώ να μιλήσω σε κανέναν Δεν με καταλαβαίνει κανένας μου λένε όλοι ότι υπερβάλλω το άγχος μου και σαμποτάρω τη νέα αρχή της καριέρας μου....κ δεν ξέρω τι να κάνω σκέφτομαι ότι θα πεθάνω ότι έχω πρόβλημα στα μάτια κ στν καρδιά....κ αλλά τέτοια....η ψυχολόγος μου είπε ότι είναι φυσιολογικό και πρέπει κάπως να το αποβάλλω αλλά δεν μπορώ κιόλας έχω τρελαθεί αύριο ξεκινάω και δεν ξέρω πως θα πάω!!! Έχω διαταραχή και μετατραυματικό στρες

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    169
    Δεν εξασκω αυτο που εχω σπουδασει διοτι απαιτει "χερια" και αυτα στα δυσκολα "τρεμουν".

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Προσπάθησε να εστιάσεις την προσοχή σου αλλού φίλε και όχι στο φόβο. Μάλλον σκέφτεσαι υπερβολικά υπέρ αναλύοντας τα. Ξέρω ότι δεν είναι εύκολη υπόθεση η χαλιναγώγηση του νου. Ιδιαίτερα όταν έχεις αφήσει τον φόβο κ την φλυαρία του να σε κάνουν ότι θέλουν.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Ένας φιλόσοφος λέει τα εξής. Ο νους είναι από τα πιο ουσιαστικά πράγματα στη ζωη, αλλα μόνο σαν υπηρέτης, όχι σαν αφεντικό. Τη στιγμή που ο νους γίνεται αφεντικό σου, τότε εμφανίζεται το πρόβλημα. Τότε αντικαθιστά την καρδιά σου, το είναι σου, σε καταλαμβάνει ολόκληρο. Τότε, αντί να ακολουθεί εκείνος τις οδηγίες σου, αρχίζει να σου δίνει εντολές.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Εγώ όταν φοβάμαι κάτι ''δεν μαζεύομαι'' δεν κάνω πίσω.. πάω κατά πάνω του το δίχως άλλο, κ ότι βγει. Είναι μια τακτική που χρησιμοποιώ. Και συνήθως στη περίπτωση μου αυτός ο φόβος είναι μια νοητική απάτη μια φούσκα που σκάει κ δεν ξανά γυρνάει. Μετά από αυτό έρχεται η ειρήνη, και μια τελείως διαφορετική αντίληψη της κατάστασης.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Η επιλογή είναι δική μας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    αχ ποσο υπεροχο επαγγελμα.του κλαδου μου σχεδον και για αυτο απανταω στο θρεντ. εισαι απιστευτα τυχερος που τα καταφερες και μονο τα θετικα θα επρπεε να σκεφτεσαι. πηγαινε και σε καποιον ψυχιατρο αν το αγχος ειναι ανεξελεγκτο. παντως αν κανεις υπομονη οταν μπεις σε μια ρουτινα θα σταματησουν και οι κρισεις καθως θα εχει μειωθει και το αγχος. τουλαχιστον με εμενα ετσι παει. μονο η ρουτινα με σωζει!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    130
    Τελικά κατάλαβα γιατί ήταν όλα αυτά γιατί εαυτό το επάγγελμα δεν μου ταιριάζει 100% το σπούδασα γιατί κάπως μου άρεσε αλλά βλέπω ότι δεν θα είναι το μέλλον μου.... Θα βάλω να δυνατά μου με όλα τα ψυχοσωματικά ταχυκαρδίες τάσεις εμετό δεν μπορώ να φάω πάρα πολύ και θα μένω στη δουλειά κάποιος μήνες μέχρι να βρω κάτι άλλο... Με τν καρδιολόγο όλα καλά Ναι πάω σε μία ψυχολόγο όποτε έχω λεφτά και παίρνω και χάπι για να κοιμηθώ το βράδυ από το ψυχίατρο...

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Ο φόβος για hiv
    By nicktheg in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 04-02-2018, 23:43
  3. Replies: 100
    Last Post: 16-08-2017, 09:20
  4. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 17:17
  5. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 02:12

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •