(ελάχιστο) σεξ στο γαμο κλπ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 61
  1. #31
    Honorata
    Guest
    Επίσης δεν χρειάζεται να τσακώνεστε για τους δικούς της. Εάν εσύ ξεπέρασες τους δικούς σου είναι σεβαστό όμως πρέπει να καταλάβεις πως κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός. Δείξε λίγο κατανόηση. Εάν η γυναικα σου είναι δεμένη με την οικογένεια της μην προσπαθείς να της ξεκόψεις, μην δημιουργείς αντιπαλότητες, εξαλλου εσύ είσαι ο άντρας της δεν είσαι ούτε η μαμα της ούτε η αδερφή της ούτε και θες να είσαι. Δεν είναι ωραίο εφόσον αγαπάει τους δικούς της να λες άσχημα πράγματα για αυτούς. Και να τσακώνεστε και δεν υπάρχει και λόγος άλλωστε. Αστην ελεύθερη να κάνει αυτό που θέλει και αυτό που νιώθει. Και φρόντισε την μεταξύ σας σχέση

  2. #32
    Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    34
    φτάνεις σε ένα σημείο βέβαια που αφού κρίνεις αυστηρά τον ευατό σου και λες :...εγω κάνω ή θα κάνω το καλύτερο δυνατό που μπορώ...φτάνεις στα όρια των δυνατοτήτων που έχεις...και λες οικογένεια θέλω να κάνω μια σύντροφο θέλω να έχω.Αγωνίζομαι προσπαθώ ξενυχτάω οκ...δεν μπορώ ούτε τα ψυχολογικά του άλλου να λύσω ,ούτε σούπερ μαν να γίνω..

  3. #33
    Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μπορει να θελει περισσοτερο σεξ, αλλα οχι μαζι σου...
    θα έπρεπε τότε να το διεκδικήσει αυτό το περισσότερο σεξ με άλλον γιατί όχι? ας ξεκαθαρίσει αυτό που θέλει ,ας δει τις προτεραιότητες της εν μέσω μητρότητας δουλειάς και συντροφικότητας κι ας αποφασίσει αυτό που θέλει....

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by NorwDen View Post
    θα έπρεπε τότε να το διεκδικήσει αυτό το περισσότερο σεξ με άλλον γιατί όχι? ας ξεκαθαρίσει αυτό που θέλει ,ας δει τις προτεραιότητες της εν μέσω μητρότητας δουλειάς και συντροφικότητας κι ας αποφασίσει αυτό που θέλει....
    σωστα μιλας, αλλα δεν ειμαι μεσα στο κεφαλι της, ουτε ειμαι φιλη της για να το συζητησω μαζι της. ναι, ας το κανει.

  5. #35
    Honorata
    Guest
    Quote Originally Posted by NorwDen View Post
    φτάνεις σε ένα σημείο βέβαια που αφού κρίνεις αυστηρά τον ευατό σου και λες :...εγω κάνω ή θα κάνω το καλύτερο δυνατό που μπορώ...φτάνεις στα όρια των δυνατοτήτων που έχεις...και λες οικογένεια θέλω να κάνω μια σύντροφο θέλω να έχω.Αγωνίζομαι προσπαθώ ξενυχτάω οκ...δεν μπορώ ούτε τα ψυχολογικά του άλλου να λύσω ,ούτε σούπερ μαν να γίνω..
    Ναι δεν διαφωνώ.... συνήθως όμως αυτο το καλύτερο που μπορείς δεν σημαίνει ότι είναι και το καλύτερο για τον άλλον, για αυτό αποτυγχανει σαν ιδέα. Με αυτή την απάντηση σου εγώ καταλαβαίνω πως μάλλον αυτά που σου πρότεινα τα βλέπεις ως δύσκολα, ή ως μεγάλες θυσίες. Αν όμως το σκεφτείς δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένδειξεις ερωτικης αγάπης σε μια γυναίκα που επιθυμείς.

    Σούπερ ήρωας κανένας δεν είναι όμως πρέπει κάποιος να ανάψει τη φωτιά. Εκτός και αν δεν της αγαπας ή δεν νιώθεις πια ερωτευμένος με τη γυναίκα σου. Και αυτό παίζει. Γιατί εσύ μπορεί να είσαι σωστός και να κάνεις το καλυτερο που μπορείς για τις κοινές σας υποχρεώσεις και το σπίτι, όμως αυτό δεν συνεπαγεται έρωτα ή πραγματικό ενδιαφέρον. Μπορεί να προσπαθείς να είσαι σωστός απέναντι στα παιδιά και στο γυναικα σου ως ηθική υποχρέωση.

    Και πέραν αυτου, το να δείξεις κατανόηση γενικά στη γυναίκα σου και να της δείξεις έμπρακτα την υποστήριξη και την προστασία σου δεν θα έπρεπε να είναι δύσκολο. Αυτά είναι ρόλος του άντρα, και είναι χαρακτηριστικά που κάθε γυναικα ερωτευεται και θαυμάζει. Τώρα το να λες ότι σου είναι δύσκολο να κάτσεις να μιλήσεις με αυτή τη γυναίκα και γενικά να έχεις μια υποστηρικτική στάση και προστατευτική απέναντι της ,αυτό σημαίνει ότι υπάρχει μεγάλο πρόβλημα στην επικοινωνία σας . Και αυτό φυσικά επηρεάζει και το σεξ ,που είναι το κύριο κομμάτι που σε ενδιαφέρει.

    Χωρίς καλή επικοινωνία, χωρίς το πλαίσιο μιας σχέσης αγαπητικης και ενδιαφέροντος χωρίς φλερτ και παιχνίδι, το σεξ για τις γυναίκες σβήνει. Δεν ποθούν πλέον τον άντρα που έχουν δίπλα τους.

  6. #36
    Honorata
    Guest
    Quote Originally Posted by NorwDen View Post
    θα έπρεπε τότε να το διεκδικήσει αυτό το περισσότερο σεξ με άλλον γιατί όχι? ας ξεκαθαρίσει αυτό που θέλει ,ας δει τις προτεραιότητες της εν μέσω μητρότητας δουλειάς και συντροφικότητας κι ας αποφασίσει αυτό που θέλει....
    Καλά προσπάθησε να βελτιώσεις εσύ αυτό που έχεις πρώτα μαζί της και μετά σκέφτεσαι το σενάριο να θέλει άλλον.

  7. #37
    Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    34
    υπενθυμίζω πάντως οτι όλο αυτο να προέρχεται και απ την έντονη σαρκική επιθυμία που έχω εγώ και την οποία ξεκάθαρα διαχωρίζω απο προσωπικότητα κλπ.Επιπλέον και για τον ευατό μου καταθέτω ότι σωματικά δεν είμαι παρατημένος,και επίσης ότι και η Εκκλησία και οι θεούσες έχουν θέση στο οικογενειακό μας περιβάλλον ...μόνο ο αδερφός της γυναίκας μου ξεφεύγει λιγο...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by NorwDen View Post
    υπενθυμίζω πάντως οτι όλο αυτο να προέρχεται και απ την έντονη σαρκική επιθυμία που έχω εγώ και την οποία ξεκάθαρα διαχωρίζω απο προσωπικότητα κλπ.Επιπλέον και για τον ευατό μου καταθέτω ότι σωματικά δεν είμαι παρατημένος,και επίσης ότι και η Εκκλησία και οι θεούσες έχουν θέση στο οικογενειακό μας περιβάλλον ...μόνο ο αδερφός της γυναίκας μου ξεφεύγει λιγο...
    το να προσεχεις τον εαυτο σου, ειναι μεγαλο συν, δεν αρκει ομως για τη ερωτικη επιθυμια.
    αν εχει ξενερωσει μαζι σου, δλδ δεν σε ποθει πλεον, δεν αρκει να προσεχεις την εμφανιση σου. θελει κι αλλα πραγματα η ερωτικη επιθυμια.

    επισης, το γεγονος οτι δεν τρελαινοσουν σεξουαλικα εξ αρχης, απλως ηταν καλυτερα τοτε τα πραγματα, αλλα και το οτι το περιβαλλον της ειναι θεουσες, προφανως το ηξερες οταν την παντρευτηκες. τωρα τα θυμηθηκες;

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by NorwDen View Post
    τις απαιτήσεις μου στο σεξ ενδεχομένως τις αυξάνει το γεγονός ότι την βρίσκω ελκυστική και όμορφη εν αντιθέσει με τις περισσότερες γυναίκες που έχουν οι συνόμηλικοι μου ή οι συγγενείς μας που μπορεί να κάνουμε παρέα...Επίσης πολλές φορές σκέφτομαι σχεδόν σαν παρατηρητης και λέω...συγνώμη μια τόσο ελκυστική γυναίκα σε μια καλή ηλικία και να μην θέλει περισσότερο σεξ? για να το δραματοποιήσω πάντως περισσότερο υπήρξε διάστημα που δεν ήθελε διείσδυση πέραν των 3 μηνών...
    και δεν τις έλεγες τίποτα ?

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θυμάμαι πριν πολλά χρόνια κάτι οικογενειακοί φίλοι περνούσαν μεγάλη κρίση στο γάμο τους, η σύζυγος είχε φύγει από το σπίτι κι ο σύζυγος ήθελε να τα ξαναβούν και έλεγαν στον σύζυγο, κάνε μία κίνηση ρε παιδί μου, δείξε ενδιαφέρον, άκουσε τι έχει να σου πει, δείξε λίγο τρυφερότητα, κάνε κάποια κίνηση καλής θέλησης με κάποιο δωράκι, ένα τρυφερό μήνυμα, κάτι που να δείχνει ότι προσπαθείς τεσπα να καταλάβεις ότι κάπου το χάσατε κι ότι τη νοιάζεσαι, να σκεφτεί να κάνετε μια νέα αρχή κτλ κτλ.
    Και θυμάμαι χαρακτηριστικά αυτόν 2 μέρες μετά να καλεί τη μάνα μου και να λέει της έστειλα χθες λουλούδια κι αυτή εκεί, ανένδοτη, τι άλλο να κάνω. Ήμουν στην αρχή της εφηβείας τότε, αλλά ακόμα το σκέφτομαι και γελάω.
    (Για την ιστορία, χωρίσανε τελικά.)

    Όχι ότι είναι λάθος οι συμβουλές αυτές κι αυτά που γράψαν πιο πάνω, αλλά πρέπει να βγαίνει από μέσα σου αυτό το πράγμα, αν δεις ότι το χάσεις με τον άνθρωπό σου να προσπαθήσεις πολύ κι ειλικρινά να τον ξανακερδίσεις. Να έχεις ειλικρινές ενδιαφέρον και να κάνεις προσπάθεια να φιάξει το μεταξύ σας, να έχεις ψυχικά αποθέματα και να ξαναβρείς την επικοινωνία και τους μυστικούς κώδικες που έχει ένα ζευγάρι. Αν πας μηχανικά τύπου, σε πήγα ταξίδια, σου πήρα κολλιέ, κάνω δουλειές κι εσύ δεν με θες, δεν μου μου κάθεσαι, φυσικά και χωρίς να το πεις με λόγια το εκπέμπεις και η άλλη το λαμβάνει. Για αυτό ακόμα και σε σύμβουλο γάμου που πάνε πολλά ζευγάρια, δεν βοηθιούνται, γιατί κάτι έχει σπάσει και δεν είναι διατεθειμμένοι ειλικρινά να το ξαναβρούν. Ή ακόμα χειρότερα, δεν το είχαν ποτέ, άρα τι να βρουν ξαφνικά;

    Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι σε πολλά ζευγάρια υπήρχαν από την αρχή ασυμβατότητες και προβλήματα που με τα χρόνια είναι φυσικό να μεγενθύνονται. Για αυτό είναι πολύ σημαντικό να μην εθελοτυφλούμε και να μην κάνουμε μεγάλους συμβιβασμούς στα θέλω μας για να είμαστε με κάποιον. Όσο ρομαντικά κι αν το βλέπει κανείς στην αρχή, τα προβλήματα κάπου θα βγουν στην πορεία, δεν μπορείς να ψυχαναγκάζεσαι σε σημαντικά πράγματα μια ζωή.

  11. #41
    Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    34
    σε γενικές γραμμές λέμε ο καθένας αυτο που νομιζει πιθανότερο και μέσες άκρες καποιοι πεφτουν μεσα κάποιοι έξω...Κι εγω που αναφέρομαι στη δική μου σχέση γάμο συγχρόνως έχω κάνει το παρατηρητή-σχολιαστή μέχρι και σύμβουλο σε άλλα ζευγαρια! Κάποτε είχα μια σχέση που θεωρούσα εκπληκτική σαν σχέση αλλά δεν μου άρεσε όσο θα ήθελα εμφανισιακά η κοπελα...σε κα΄ποια άλλη σχεσή κάτι αντίστροφο και πάει λέγοντας...Έχοντας παντρευτεί μετα τα 40 κι έχοντας εμπειρία απο αρκετές μεγάλες σχετικά σε διάρκεια σχέσεις αντιμετωπίζω ή τουλάχιστον προσπαθώ να αντιμετωπίσω τα θέματα σχέσεων όσο κι αν μοιάζει ολίγον ''λογικό'' και μέσα σε πρακτικά πλαίσια...πχ καλές οι συμβουλές των ειδικών αλλα και η δουλειά έχει συγκεκριμένες μεγάλες απαιτήσεις (και των 2) τα σχολειά των παιδιών έχουν τρομερές απαιτήσεις...η καθημερινότητα επίσης πολλές...Εδω που τα λέμε καλό να τσεκάρουμε τον ευατό μας συχνά....αλλά δεν είμαστε ούτε εφοπλιστές ουτε εισοδηματίες και όπως ξαναείπα χωρίς την παραμικρή βοήθεια απο κανεναν....

  12. #42
    Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    34
    κάποιος πρέπει να μας διδάξει έγκαιρα ,βαθιά και ώριμα εμάς τους άνδρες πως: α)τελικά πολλές γυναίκες δεν γουστάρουν το σεξ όπως εμεις νομίζουμε (στα πλαίσια ισότητας των δικαιωμάτων η αίσθηση ότι η γυναίκα έχει τρομερές καύλες και έχει ανάγκη η ίδια να τις ικανοποιήσει ειναι βασική πεποίθηση των ανδρών σήμερα), β)ότι η ψυχολογία των γυναικών είναι τόσο εύθραστη που αν δεν προσέχεις καθημερινά τα λόγια σου την έβαψες,γ)ξέχνα τη χαλαρότητα και τον αυθορμητισμό.....
    Υγ.περί πεθερικών και λοιπών δημοκρατικών δυνάμεων: όταν γίνεις 50 ετών είσαι ειλικρινής και προς τον ευατό σου και προς τους άλλους...

  13. #43
    Honorata
    Guest
    Quote Originally Posted by NorwDen View Post
    κάποιος πρέπει να μας διδάξει έγκαιρα ,βαθιά και ώριμα εμάς τους άνδρες πως: α)τελικά πολλές γυναίκες δεν γουστάρουν το σεξ όπως εμεις νομίζουμε (στα πλαίσια ισότητας των δικαιωμάτων η αίσθηση ότι η γυναίκα έχει τρομερές καύλες και έχει ανάγκη η ίδια να τις ικανοποιήσει ειναι βασική πεποίθηση των ανδρών σήμερα), β)ότι η ψυχολογία των γυναικών είναι τόσο εύθραστη που αν δεν προσέχεις καθημερινά τα λόγια σου την έβαψες,γ)ξέχνα τη χαλαρότητα και τον αυθορμητισμό.....
    Υγ.περί πεθερικών και λοιπών δημοκρατικών δυνάμεων: όταν γίνεις 50 ετών είσαι ειλικρινής και προς τον ευατό σου και προς τους άλλους...
    Νομίζω ότι αυτό που θες να κάνεις είναι μόνο να παραπονιέσαι, για τη κατάσταση αντί να κάνεις κάτι για να τη βελτιώσεις, εφόσον θες να βελτιωθεί φυσικά. Εσύ έχεις πρόβλημα , εσύ πρέπει να κάνεις κάτι για να το αλλάξεις, η γυναικα σου και με τόσο σεξ είναι ικανοποιημένη.

    Έτσι είναι δυστυχώς σε αυτή τη ζωή δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Και φυσικά εννοείται ότι οι άντρες δίνουν περισσότερη έμφαση στο σεξ. Προσπάθησε λίγο τόσα σου είπαμε. Μην παραδιδεις τα όπλα κατευθείαν. Εκτός και αν δεν θες να αλλάξεις τίποτα οπότε ή θα συμβιβαστείς ή θα χωρίσεις

  14. #44
    Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    34
    Κάθε απάντηση σεβαστή και προς εξέταση.Επειδή είμαι καινούργιος εδώ μεσα, επιτρέπεται να ρωτήσω αν οι συνομιλητές μας εδω είναι ειδικοί επιστήμονες ή απλοί ταπεινοί συνάνθρωποι μας ?

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by NorwDen View Post
    Κάθε απάντηση σεβαστή και προς εξέταση.Επειδή είμαι καινούργιος εδώ μεσα, επιτρέπεται να ρωτήσω αν οι συνομιλητές μας εδω είναι ειδικοί επιστήμονες ή απλοί ταπεινοί συνάνθρωποι μας ?
    εχει και απλους ταπεινους συνανθρωπους, εχει και απλους ταπεινους επιστημονες.
    μονο απλους ταπεινους ψυχιατρους και ψυχολογους, δεν εχει...

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Παντρεμένος με παιδί , με ελάχιστο σεξ !
    By Al_Bundy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 179
    Last Post: 23-05-2022, 16:09
  2. Πρόβλημα με τον γάμο μου
    By Lina94 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 35
    Last Post: 10-07-2020, 16:06
  3. Πρόβλημα στο γάμο
    By Lina94 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 25-04-2020, 08:38
  4. Replies: 4
    Last Post: 21-07-2014, 03:37
  5. Ρουχα για γαμο
    By sourkouna in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 13
    Last Post: 04-05-2011, 10:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •