διπολική διαταραχή ή μανιοκατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305

    διπολική διαταραχή ή μανιοκατάθλιψη

    Ήθελα να εξηγήσω μερικά πράγματα στα παιδιά που δεν έχουν καταλάβει για αυτή την ασθένεια. Όπως είπε και ο Δημήτρης, εμείς δε χρειαζόμαστε ουσίες για να ξεφύγει το μυαλό μας. Είναι φευγάτο από τη φύση του! Εγώ δυσκολεύτηκα πολύ να κατανοήσω το είδος της ασθένειας, οπότε δε περιμένω από τους άλλους να καταλάβουν. Τη περίοδο της μανίας νιώθεις πως τρέχεις με 200 στην εθνική. Και όταν πέφτεις σε κατάθλιψη είναι σαν να έχεις πάει στον άδη. Εγώ κάπως έτσι νιώθω δηλαδή.

  2. #2
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Arktos,
    δεν είναι ότι έχω κάτι να απαντήσω στο θέμα σου, γράφω ωστόσο μόνο και μόνο για να σου αναγνωρίσω (και να σε ευχαριστήσω) που με απλότητα, συντομία και απόλυτη ακρίβεια περιέγραψες αυτό που βιώνεις, αυτό που πραγματικά είναι η διπολική διαταραχή την ώρα που οι ψυχίατροι και οι ψυχολόγοι χάνονται μέσα σε ανώφελες επιστημονικολογίες προσπαθώντας με δυσνόητους όρους να ορίσουν και να εξηγήσουν τη διπολική διαταραχή.
    (και γω μέσα σε αυτούς).

    Σ\' ευχαριστώ για το \"μάθημα\", ειλικρινά.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    [quote]Originally posted by dodoni
    αυτό που πραγματικά είναι η διπολική διαταραχή την ώρα που οι ψυχίατροι και οι ψυχολόγοι χάνονται μέσα σε ανώφελες επιστημονικολογίες προσπαθώντας με δυσνόητους όρους να ορίσουν και να εξηγήσουν τη διπολική διαταραχή.

    Καλημερα dodoni,
    επειδη ειμαι κι εγω μεσα σε αυτους τους ψυχολογους που προσπαθουν με δυσνοητους ορους να ορισουν και να εξηγησουν τη διπολικη διαταραχη δεν το θεωρω και τοσο ανωφελο για να ειμαι ειλικρινης. Για την ακριβεια η ερευνα που γινεται γυρω απο πολλους μηχανισμους νευροβιολογικης και ψυχολογικης φυσης καθε αλλο παρα ανωφελη μου φαινεται. Η διπολικη διαταραχη ειναι μια απο τις τεσσερις πρωτες αιτιες που οδηγουν σε κοινωνικη, επαγγελματικη και προσωπικη αδυναμια συμφωνα με το παγκοσμιο οργανισμο υγειας με τεραστιο κοστος σε ολα τα επιπεδα. Δε λεω ειναι πολυ σημαντικο να εξηγησεις με απλα λογια τι ειναι η διπολικη διαταραχη -πολλοι ανθρωποι ακομα και πασχοντες δεν ξερουν τι ειναι αυτο που ακριβως τους συμβαινει- αλλα η πολυπλοκοτητα των ορων και η σημιολογια στην ψυχιατρικη δεν στοχευει στο να \'μπερδεψει\' αλλα στο να αποκαλυψει αιτια εμφανισης της διαταραχης, να οδηγησει σε εγκαιρη διαγνωση και σωστη θεραπεια -κατι το οποιο αυτη τη στιγμη ειναι εξαιρετικα δυσκολα λογω των δυσαναγνωστων συμπτωματων και της κλινικης εικονας του ασθενους απο τον ειδικο τη στιγμη εμφανισης για διαγνωση και θεραπεια-. Νιωθω καθημερινα την αγωνια, το αγχος και τους φοβους αυτων των ανθρωπων και των συγγενων και γνωριζω οτι μεσα σ ολα αυτα που νιωθουν το τελευταιο πραγμα που θελουν ειναι καποιον να ανοιξει ενα διαγνωστικο εργαλειο και να αραδιαζει συμπτωματα και συνεπειες -τα ξερουν ηδη ισως και καλυτερα απο μας

    φιλικα
    τεσσα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    Κάποιοι όμως δεν τα ξέρουν.

    Ο βαθμός γνώσης συνειδητοποίησης συμπτωμάτων - συνεπειών και καταστολής της αρρώστιας εξαρτάται από πολλούς παράγοντες : ηλικία, πληροφόρηση, πείρα, περιβάλλον, οικογένεια, κοινωνικός περίγυρος.

    Γι αυτό πιστεύω αντίθετα με αυτό που λες τέσσα πως ΕΠΙΒΑΛΛΟΝΤΑΙ τετοιου είδους διαγνωστικά εργαλεία.

    ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ συνεχής πληροφόρηση προς στον ασθενή και συμβουλευτικη πρακτική.

    Ο ασθενής να μην είναι έρμαιο της μοίρας ούτε ο γιατρός εμπορικός αντιπρόσωπος φαρμακοβιομηχανιών.

    Ιδιαίτερα στην Δ.Δ. να υπάρχει η πρόληψη π.χ. \"των επεισοδίων\" με καταστροφικές συνέπειες για τον οργανισμό και την κοινωνική ζωή του ατόμου. Όλα αυτά νομίζω ότι διδάσκονται
    Και εσεις οι γιατροί κατι πρεπει να κανετε γι αυτό.

    φιλικα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    Πρωτον δεν ειμαι γιατρος ειμαι ψυχολογος αρα δεν ειμαι εμπορικος αντιπροσωπος καμιας φαρμακευτικης. Δευτερον δεν εννοουσα οτι δεν πρεπει να ενημερωνονται οι ασθενεις για ολα οσα ανεφερες. Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι οι περισσοτεροι ασθενεις ειναι ενημερωμενοι γιατι πραγματικα ζητουν να μαθουν -τουλαχιστο αυτο συμβαινει στην αγγλια-. Θα μου πεις εσυ ζεις στην ελλαδα κι εκει τα πραγματα ειναι αλλιως. Φανταζομαι οτι το ιντερνετ ειναι ενα εργαλειο και πηγη ενημερωσης και ευτυχως η νεα γενια ψυχιατρων και ψυχολογων ειναι πολυ διαφορετικη απο τους παλαιοτερους που οντως χορηγουσαν μονο φαρμακα και δεν ειναι μια τακτικη που με βρισκει συμφωνη.
    Οσον αφορα το τι επιβαλλεται σχετικα με την πληροφορηση του ασθενους γυρω απο τα συμπτωματα, την καταστολη τους και τη συνειδητοποιηση η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Καποιοι απλα δε θελουν να παραδεχτουν οτι ειναι αρρωστοι, καποιοι δεν ξερουν και καποιοι αλλοι κανουν τα παντα για να μαθουν.
    Το προβλημα εντοπιζεται στο γεγονος οτι ελλαδα ειναι πολυ πισω στην ερευνα σε ολες τις διαταραχες. Διαβαζω ολα τα μηνυματα μεσα στο forum σχετικα με τη διπολικη διαταραχη και ειλικρινα καταλαβαινω τις αποριες και τις ερωτησεις γυρω απο τις αιτιες, τα φαρμακα και ολα αυτα. Τα ζω καθε μερα στην πραξη και οχι στη θεωρια. Αλλα οι ασθενεις ειναι αυτοι που τελικα πρεπει να ειναι πιο ενεργοι και οχι οι γιατροι κατα τη δικη μου αποψη. Γιατι αν ο ασθενης απλα ειναι αδιαφορος η βυθισμενος στις δικες του σκεψεις ο γιατρος δε θα μπορεσει να κανει πολλα. Μου εχουν τυχει πολλες φορες ανθρωποι που δε με αφηναν να προχωρησω στην αξιολογηση απο τις ερωτησεις και ειλικρινα χαιρομουνα γιατι δεν ηρθαν να συμμετεχουν στην ερευνα για τα 150 ευρω που τους δινουμε. Αλλα ηταν και καποιοι αλλοι οι οποιοι ηταν για μπατσες -και δε μιλαω για ασθενεις κατα τη διαρκεια επεισοδιου ειτε μανιας ειτε καταθλιψης η εστω και να ειναι σε φαση αναρρωσης που περιμενεις οτι πολυ απλα εχουν αλλα που τους προβληματιζουν και οχι η αξιολογηση που θελω να κανω. Νομιζω λοιπον πως δεν πρεπει να τα ισοπεδωνουμε ολα.

    φιλικα
    τεσσα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    Νομιζω πως και οι δυο εχεται δικιο,πιστευω ως ασθενης της δ.διαταραχης ε οτι οι γιατροι πρεπει να μιλουν δυο γλωσσες μια για τα μεταξυ τους και βεβαια για την ερευνα που κανουν και μια ομως για τους ασθενεις.Απο προσωπικη εμπειρια θελω να πω πως ο ψυχιατρος μου δεν με επριξε με ακαταλαβιστικους ορους και ορους που θα με μπερδευαν αλλα μου εξηγουσε τι θα ακολουθησει εξηγοντας μου βεβαια οτι δεν ειναι απολυτο αυτο,αυτο σε μενα λειτουργησε θετικα και με εκανε να μην φοβαμαι αλλα και να αναγνωριζω απο πολυ νωρις τα συμπτωματα αφου με ειχε προετοιμασει.
    Οσο για το \"...δεν ειμαι γιατρος ειμαι ψυχολογος αρα δεν ειμαι αντιπροσωπος καμιας φαρμακευτικης.\"ακουγετα ι σαν να λες οτι ολοι οι γιατροι ειναι αντιπροσωποι φαρμακευτικης και θα ηθελα να το εξηγισεις αν ισχυει ή να το διορθωσεις.

    Με εκτιμηση Δημήτρης.

  7. #7
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Originally posted by tessa

    Καλημερα dodoni,
    επειδη ειμαι κι εγω μεσα σε αυτους τους ψυχολογους που προσπαθουν με δυσνοητους ορους να ορισουν και να εξηγησουν τη διπολικη διαταραχη δεν το θεωρω και τοσο ανωφελο για να ειμαι ειλικρινης. Για την ακριβεια η ερευνα που γινεται γυρω απο πολλους μηχανισμους νευροβιολογικης και ψυχολογικης φυσης καθε αλλο παρα ανωφελη μου φαινεται.
    Καλή μου Τέσσα,
    αν δεν υπήρχε έρευνα, δε θα υπήρχε εξέλιξη. Κανείς δε διαφωνεί σε αυτό. Η ένσταση μου αφορά τη σχέση μεταξύ γιατρού η ψυχολόγου και θεραπευόμενου.

    Έχω μάθει ένα πράγμα: το πιο πολύπλοκο πράγμα στον κόσμο, αυτός που το κατέχει πραγματικά, είναι σε θέση να το εξηγήσει με τα πιο απλά λόγια.

    Αν έρθει ένας μηχανικός αυτοκινήτων και μου μιλήσει για ντιστριμπιτέρ, ημιαξόνια και παράκεντρες δυνάμεις δε θα καταλάβω τίποτα. Αν όμως αυτά προσπαθήσει να τα χωρέσει σε απλά λόγια, τότε θα συννενοηθούμε.

    Στη θεραπεία, αυτός που οφείλει να συν-πορευτεί με τον άλλον είναι ο θεραπευτής και όχι ο θεραπευόμενος. Κάποτε, ρώτησαν έναν θεραπευόμενο (υδραυλικό στο επάγγελμα) του Carl Rogers* τη γνώμη του για τον Cαrl Rogers και αυτός απάντησε: \"δε γνωρίζω πόσο καλός θεραπεύτης είναι ο κύριος Rogers, αυτό όμως που ξέρω να σας πω είναι ότι γνωρίζει πολύ καλά από υδραυλικά\"!

    * Ο Carl Rogers για όσους δε γνωρίζουν είναι ψυχολόγος και μια από τις μεγαλύτερες μορφές που ανέδειξε ο χώρος τις τελευταίες δεκαετίες. Είναι ιδρυτής της προσωποκεντρικής (ή πελατοκεντρικής) θεραπείας.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    Originally posted by dimitriskai
    Οσο για το \"...δεν ειμαι γιατρος ειμαι ψυχολογος αρα δεν ειμαι αντιπροσωπος καμιας φαρμακευτικης.\"ακουγετα ι σαν να λες οτι ολοι οι γιατροι ειναι αντιπροσωποι φαρμακευτικης και θα ηθελα να το εξηγισεις αν ισχυει ή να το διορθωσεις.

    Με εκτιμηση Δημήτρης.
    Καλησπερα Δημητρη,
    δε θα ελεγα πως εχω να διορθωσω κατι παρα μονο να εξηγησω. Το δεν ειμαι γιατρος ειμαι ψυχολογος.....
    αυτο εδω μαλλον σου ξεφυγε....(απο το μηνυμα μου)

    η νεα γενια ψυχιατρων και ψυχολογων ειναι πολυ διαφορετικη απο τους παλαιοτερους που οντως χορηγουσαν μονο φαρμακα και δεν ειναι μια τακτικη που με βρισκει συμφωνη

    πηγαινε στην απαντηση της coma \'εσεις οι γιατροι\' και \'ο γιατρός εμπορικός αντιπρόσωπος φαρμακοβιομηχανιών\'.

    Απλα το εγραψα για να αναφερω την ιδιοτητα μου. Εγω ετσι κι αλλιως δε χορηγω φαρμακα. Οσον αφορα το αν οι ψυχιατροι ειναι αντιπροσωποι καποιας φαρμακευτικης εγω δεν πιστευω κατι τετοιο ομως εχω διαβασει αρκετους μεσα σ αυτο το forum που με τα μηνυματα τους τους προσδιδουν εναν τετοιο χαρακτηρισμο και ιδιοτητα. Δηλαδη οτι με την πρωτη αφορμη και επισκεψη σε εναν ψυχιατρο η θεραπεια ειναι φαρμακευτικη. Κι επειδη δουλευω με ψυχιατρους -κυριως ελληνες εστω κι αν ειμαι στο εξωτερικο- δεν πιστευω κατι τετοιο γι αυτους που ξερω. Οποτε κατα βαση δεν ειναι δικα μου τα λογια.

    φιλικα
    τεσσα

    ΥΓ. Πολυ καλα χριστουγεννα σε ολους/ες.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Dodoni, συμφωνώ μ\'αυτό που λες για το πιο πολύπλοκο πράγμα στο κόσμο. Γι\' αυτό και τα άτομα που πάσχουν από την ίδια ασθένεια θέλουν να μιλάνε μεταξύ τους. Δε μπαίνουμε στο κόπο να εξηγήσουμε τι είναι ακριβώς η ασθένεια. Έλεγα στο ψυχίατρο μου πως εγώ πια σε όσους με ρωτούν για τη διπολική διαταραχή τους παραπέμπω στο διαδίκτυο, γιατί κουράστηκα να εξηγώ. Dodoni, και να φανταστείς στην έκθεση δεν ήμουν καλή! Αλλά από την άλλη σκέφτομαι πως αν γνώριζα για την ασθένεια μου από εκείνη την εποχή, θα είχε πάρει άλλη πορεία η ζωή μου. Γιατί από τότε υπήρχαν συμπτώματα, αλλά όλοι νόμιζαν πως αυτός είναι ο χαρακτήρας μου. Αφού ακόμη και τώρα ( ύστερα και από παραμονή τεσσάρων μηνών σε κλινική ) ο πατέρας μου μπροστά στο γιατρό είπε << ε, έτσι ήταν ο χαρακτήρας της από παλιά >> για να του απαντήσει βέβαια ο γιατρός πως ότι έκανα ήταν λόγω της ασθένειας. Αμφιβάλλω για το αν πείστηκε. Αυτά!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    1
    Geia sas paidia eimai poli fresko melos aftis tis syntrofias kai tha ithela na zhthso kapoies plirofories.
    aexika na po oti stin oikogeneia yparxei istoriko cyxologikon diataraxon.H mitera mou pasxei edo kai xronia apo mias morfis katathlipsi kai exei kai symptomata sxizofreneias.Den eimai sigouri gia to akrives onoma tis astheneias giati o pateras mou (oi goneis mou einai xorismenoi edo kai xronia) mou leei siga siga pragmata gia to provlima tis ,iatrikis fyseos dhladh.Pantos ksero oti pairnei akineton-geodon kai exei kai stedon 3mg kai 5mg gia tis pio diskoles ores.episis kanei kai kapoies eneseis an kai den ksero pos tis lene akrivos mia fora to mina.
    allou thelo na katalikso omos.edo kai kairo exo diapistosei polla symptomata stin stymperifora mou pou na ypodeiknyoun dipolikotita h akomh kai sxizofreneia.exo tin orimotita pistevo na paro tin apofasi prota gia mena kai istera gia tin oikogeneia mou na ksero an ontos exo kati mias kai h klironomikothta mias tetoias astheneias einai poli poli pithani.an exo kati den thelo na ftasei se proxorimeno stadio kai na ftaso na vlapso ton eafto mou h kai anthropous gyro mou.exo diavasei poly prin sas steilo aftyo to mail sxetika me aftes tis diataraxes sto internet mias kai diapistosa simadia anisixitika ta opoia opos katalava ta eixa apo poly neari ilikia nomiza oti etsi einai o xarakthras mou.
    meno stin thes/niki loipon alla tora dianyo to teleftaio eksamino ton spoudon mou stin polh ths kastorias.tha ithela loipon an kapoios apo sas i kapoios eidikos gnorizei enan kalo giatro ston opoio mporo na apefthintho pros to paron mias kai den thelo toulaxiston prin ksero an exo kati na pigaino se kapion stin thes/niki me kindyno na anysyxiso tous dikous mou xoris logo.episis tha ithela na exo kapoion eidiko ston opoio amesa mporo na apefthintho an antimetopiso alli mia apo tis kriseis mou tis opoies pleon den mporo na antimetopizo moni mou xoris na eksandloumai somatika kai psixika.
    an mporeite na mou dosete mia amesi apantisi tha sas eimoun eilikrina evgomon kai tha voithisete enan anthropo na stathei sta podia tou.
    thanks....
    i see a red door and i want to paint it black...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    lalena2g σου έστειλα U2U

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •