Λάθος σπουδές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    130

    Λάθος σπουδές

    Έχω πάθει κατάθλιψη ! Ανακάλυψες στα 27 μου που εργάζομαι σε αυτό το έχω σπουδάσει ότι είναι ένα λάθος και καταπιέζομαι ...και δεν ξέρω τι να κάνω! Δεν υπάρχουν περιθώρια να μη δουλέψω καταπιέζομαι πάρα πολύ στη δουλειά οι συνθήκες είναι χάλια ... Σε κατάσταση ότι μπορεί να αρρωστήσω ...είναι όμως λεφτά!!! Έψαχνα δουλειά καιρό πριν βρω αυτή και δεν έβρισκα.. επίσης δεν ξέρω με τι θέλω να ασχοληθώ .... Ειμαι σε αδιέξοδο!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Είναι δύσκολες οι εποχές. Ο μισθός είναι μεγάλη υπόθεση και ιδανικές συνθήκες δουλειάς λίγοι απολαμβάνουν.Σκεψου οτι πολύς κοσμος δεν ασχολείται καν με αυτο που σπούδασε. Προσπάθησε να απασχολείσαι ευχάριστα εκτός δουλειάς με κάποιο χόμπι ή με παρέα ή με ότι θα σε κάνει να ξεχνιέσαι από το εργασιακά. Δυστυχώς υπάρχει μεγάλη απαξίωση παντού και δεν φαίνεται κάποιο φως στο τούνελ οπότε όλοι συμβιβάζόμαστε λίγο- πολύ. Δες τα περιθώρια σου. Πότε δεν είναι αργά για μια νέα αρχή απλά φρόντισε πάνω απ όλα να επωφεληθείς στο τέλος οποία απόφαση κι αν πάρεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by stavrinafly View Post
    Έχω πάθει κατάθλιψη ! Ανακάλυψες στα 27 μου που εργάζομαι σε αυτό το έχω σπουδάσει ότι είναι ένα λάθος και καταπιέζομαι ...και δεν ξέρω τι να κάνω! Δεν υπάρχουν περιθώρια να μη δουλέψω καταπιέζομαι πάρα πολύ στη δουλειά οι συνθήκες είναι χάλια ... Σε κατάσταση ότι μπορεί να αρρωστήσω ...είναι όμως λεφτά!!! Έψαχνα δουλειά καιρό πριν βρω αυτή και δεν έβρισκα.. επίσης δεν ξέρω με τι θέλω να ασχοληθώ .... Ειμαι σε αδιέξοδο!
    Ωραια τι έχεις σπουδάσει; Πες μου να το συζητήσουμε, γιατί η εκπαίδευση έχει επιλογές. Και βασικά σκέψου τι σου αρέσει εσένα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by stavrinafly View Post
    Έχω πάθει κατάθλιψη ! Ανακάλυψες στα 27 μου που εργάζομαι σε αυτό το έχω σπουδάσει ότι είναι ένα λάθος και καταπιέζομαι ...και δεν ξέρω τι να κάνω! Δεν υπάρχουν περιθώρια να μη δουλέψω καταπιέζομαι πάρα πολύ στη δουλειά οι συνθήκες είναι χάλια ... Σε κατάσταση ότι μπορεί να αρρωστήσω ...είναι όμως λεφτά!!! Έψαχνα δουλειά καιρό πριν βρω αυτή και δεν έβρισκα.. επίσης δεν ξέρω με τι θέλω να ασχοληθώ .... Ειμαι σε αδιέξοδο!
    Έχεις σκεφτεί την ιδέα του εξωτερικού? Και για σπουδές και για δουλειά παράλληλα. Στις Σκανδιναβικές χώρες, για παράδειγμα, πολίτες της Ε.Ε. σπουδάζουν χωρίς δίδακτρα και σε αγγλόφωνα προγράμματα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    130
    Συντηρητής έργων τέχνης σε σκαλωσιές πάνω! Ουσιαστικά οικοδομές μέσα δεν ξέρω γτ το επέλεξα τότε

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by stavrinafly View Post
    Συντηρητής έργων τέχνης σε σκαλωσιές πάνω! Ουσιαστικά οικοδομές μέσα δεν ξέρω γτ το επέλεξα τότε
    Δεν σου αρεσει ή δουλεια ή λογω αγχους φοβασαι μηπως δεν τα καταφερεις ή φοβασαι τις σκαλωσιες; Αν δεν σου αρεσει η δουλεια οκ δεν σου αρεσει πρεπει να βρεις αλλη, αν φοβασαι λογω αγχους μην αποτυχεις το προβλημα δεν ειναι η δουλεια αλλα το αγχος και θα σε ακολουθει σε οτι δουλεια και να κανεις. Αν ειναι οι σκαλωσιες ο φοβος τοτε εχουμε αλλο θεμα, καταρχην εχεις υψοφοβια; εχεις ηδη ανεβει σε σκαλωσια ή οχι ακόμα; Σωματικα πως εισαι; Εισαι αδυνατη; Ευελικτη;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    130
    Όχι έχω ξανά δουλέψει....σε κάτι άλλο απλά αυτό κατάλαβα ότι δεν μου αρέσει καθόλου...και επίσης χάλασα 4 χρόνια ;πο την ζωή μου

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by stavrinafly View Post
    Όχι έχω ξανά δουλέψει....σε κάτι άλλο απλά αυτό κατάλαβα ότι δεν μου αρέσει καθόλου...και επίσης χάλασα 4 χρόνια ;πο την ζωή μου
    Ξέχασε το τι χάλασες, το θέμα ειναι τι γινεται τώρα... Εχεις δύο επιλογές είτε να βρεις κατι που σου αρέσει, είτε να συνεχίζεις να κάνεις κάτι που δεν σου αρέσει. Επειδή δεν το βλέπω το δεύτερο και παρά πολύ να αντέχει στο χρονο, θα σε συμβούλευα να ψάξεις να βρεις κάτι που να σου αρέσει, εσύ ξέρεις τον εαυτό σου, με τι ασχολείσαι και τι σου αρέσει. Κοίτα στην καθημερινότητα σου τι σου αρέσει να κάνεις, υπάρχει κάτι;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    130
    Ξέρω ότι μου αρέσει να μιλάω με κόσμο ότι είμαι πολύ επικοινωνιακή μου αρέσουν τα μαθηματικά η γραμματειακή υποστήριξη που δούλευα κάποιο καιρό...
    Επίσης παραιτήθηκα σήμερα δεν άντεξα άλλο και σωματικά είμαι κατεστραμμένη.. δυστυχώς δεν παίρνω ταμείο γιατί δεν με δήλωναν κανονικά και οι γονείς μου είναι να πεθάνουν η δεύτερη μάνα μου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by stavrinafly View Post
    Ξέρω ότι μου αρέσει να μιλάω με κόσμο ότι είμαι πολύ επικοινωνιακή μου αρέσουν τα μαθηματικά η γραμματειακή υποστήριξη που δούλευα κάποιο καιρό...
    Επίσης παραιτήθηκα σήμερα δεν άντεξα άλλο και σωματικά είμαι κατεστραμμένη.. δυστυχώς δεν παίρνω ταμείο γιατί δεν με δήλωναν κανονικά και οι γονείς μου είναι να πεθάνουν η δεύτερη μάνα μου
    Λοιπόν εγώ αν ήμουν στην ηλικια σου θα ψαχνόμουν σε κάτι digital nomad. Ξερεις τι είναι αυτο; Είναι μια εργασία που σου επίτρεπει να την κάνεις από οποιοδήποτε σημείο στο κοσμο.... Αν ήμουν πχ 27 ετών και μου άρεσαν τα μαθηματικα θα επέλεγα να ασχοληθω με το cyber security

  11. #11
    Quote Originally Posted by stavrinafly View Post
    Συντηρητής έργων τέχνης σε σκαλωσιές πάνω! Ουσιαστικά οικοδομές μέσα δεν ξέρω γτ το επέλεξα τότε
    Προφανώς ήταν 5η, 10η κλπ επιλογή σου. Βρε εδώ υπάρχουν άτομα που η 1η τους επιλογή την οποία σπούδασαν τελικά δεν τους αρέσει και ψάχνουν να βρουν κάτι παρεμφερές με αυτό ή τελικά συνειδητά επιλέγουν να εργαστούν σε κάτι άσχετο, διότι η τέχνη ή η επιστήμη που σπούδασαν ως αντικείμενο στην πράξη δεν τυς αρέσει, τους καταπιέζει, το βρήσκουν ψυχοφθόρο. Δεν είσαι και πολύ μεγάλος. Απλά πρώτα ψάξε τι θα σε γέμιζε να ασχοληθείς και έπειτα αφιέρωσε τον ελεύθερο σου χρόνο με το να προκαλέσεις το έδαφος για να ασχοληθείς με αυτό πχ με προετοιμασία για συγκεκιρμένη σχολη σε πανελλαδικές, να σπουδάσεις σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο αν έχεις το χρήμα, με το να μάθεις τέχνη που σε γεμίζει κλπ.
    γιάννης

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Είσαι πάρα πολύ νέα. Οπως σου έγραψα και σε άλλο ποστ, είναι πολυ υγιές ειδικά σε μια τόσο νεαρή ηλικια να ψάχνεσαι και να εξερευνείς την εργασία που σου ταιριάζει. Μπορεί να είναι δύσκολοι οι καιροί αλλά δεν είναι και λύση να καταπιέζεις τον εαυτό σου να ασχοληθείς με κάτι που δεν αντέχεις ή που δεν σου αρέσει καθόλου. Μην τρελαθούμε.Πόσο θα αντέξεις να το κάνεις;
    Ισως μπορείς να ασχοληθείς με γραμματειακή υποστήριξη που είναι safe, για κάποιο καιρό, και ταυτόχρονα να επεξεργάζεσαι τι θα μπορούσες να κάνεις μελλοντικά, εάν δεν έχεις ιδέα, ή εάν θες να σπουδάσεις κάτι άλλο.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    49
    Και εγώ παραιτήθηκα από τη δουλειά μου γιατί δεν άντεχα τις πολύ άσχημες συνθήκες... θα πρέπει να βρω κάτι άλλο να κάνω τώρα σε λίγο καιρό!

Similar Threads

  1. Σπουδές!
    By Optimistic mind in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 11-11-2019, 14:03
  2. ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΑ 30+
    By turtle in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 17-12-2015, 00:52
  3. Διαλέγοντας πάντα λάθος άτομα να με ελκύουν..Γιατί, τι κάνω λάθος?
    By flower22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 07-05-2012, 23:35
  4. Σπουδές
    By Bolet36 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 09-01-2011, 02:08
  5. Σπουδές
    By Shamanus in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 01-09-2010, 23:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •