Θρησκεία και εξομολογηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    10

    Θρησκεία και εξομολογηση

    Δεν έχω εξομολογηθεί πότε, πως είναι.?ενώ πιστεύω δεν πήγα ποτέ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Ένα από τα καθήκοντά του κάθε χριστιανού είναι το μυστήριο της εξομολόγησης, δεν είναι τίποτα και δεν χρειάζεται να ντρέπεσαι σαν πρώτη φορά θα σε βοηθήσει και ο παπάς!! Επίσης Θα σε κάνει να νιώσεις και γαλήνη στην ψυχή μετά την εξομολόγηση!
    Quote Originally Posted by Bioleta View Post
    Δεν έχω εξομολογηθεί πότε, πως είναι.?ενώ πιστεύω δεν πήγα ποτέ.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    10
    Έχεις πάει?

  4. #4
    Να σου πω εγώ την εμπειρία μου από την πρώτη και μοναδική φορά που πήγα για εξομολόγηση.

    Καταρχάς να σου πω ότι δεν πιστεύω σε θρησκείες αλλά τις σεβομαι.

    Έχω πάει πολλές φορές στο Άγιο όρος και κάθε φορά περάσαμε φανταστικά και πράγματι εκεί γαληνεύεις

    .Εμείς ως παρέα 3-4 ατόμων , μέναμε σε ένα μοναστήρι και την επόμενη μέρα ,με τα πόδια πηγαίναμε σε άλλο μοναστήρι .Έχει φανταστικές διαδρομες και όλο αυτό που είσαι σχετικά απομονωμένος από τον υπόλοιπο κόσμο,έχει πάνω σου μια ιδιετερα ευχάριστη και θεραπευτική επίδραση.

    Η πιο συναρπαστική διαδρομή είναι να ξεκινήσεις από την μονή Μεγίστης Λαύρας και να φθασεις στην σκήτη της Αγίας Άννης
    Παθαίνεις πλάκα από τις τοσες ενναλαγες παραστάσεων και τοπιων.
    Διαδρομη 8-10 ώρες περπάτημα αλλά αξίζει κάθε βήμα.
    Βέβαια στην μέση τις διαδρομής υπάρχουν Σκήτες (για να σπάσεις την διαδρομή ) , αλλά εκεί συνήθως δεν σε δέχονται και έτσι αναγκαστικά πρέπει να κάνεις όλη την διαδρομή .
    Βέβαια αν σε συμπαθήσουν φατσικως , σου επιτρέπουν να μείνεις στις Σκήτες τους (όπως μας έχει συμβεί )

    Παρόλο που σεβόμαστε τον χώρο, μια φορά μπαίναμε ( μετά από πορεία ) σε ένα μοναστήρι και ένας σεβάσμιος μοναχός που ήταν στον πρώτο όροφο,μας λέει.

    Να σας πω κατι αλλά μην παρεξηγηθείτε ,εσείς δεν μοιάζετε με προσκυνητές, μοιάζετε για τουρίστες .

    Χα ΧΑ μόλις το ειπε αυτό, ξεραθήκαμε στα γελια

    Παρόλα αυτά μας συμπάθησε.

    Σε άλλα μοναστήρια μας την έλεγαν το πρωί αν δεν είχαμε πάει στην βραδινή λειτουργία.
    Βέβαια άξιζε πολύ η βραδινή λειτουργία που έψελναν και ήταν μόνο με το φως των κεριών. Ασκούσε όλο αυτό μια περίεργη επίδραση πάνω σου ( παρόλο που δεν πιστεύω σε θρησκειες).

    Βέβαια για να πω την αμαρτία μου, πριν πάμε (κατά της δύο την νύχτα ) για την νυχτερινή λειτουργία , πριν σκαγαμε έναν μπάφο και βλέπαμε και νιώθαμε το έργο , όπως έπρεπε να ειδωθει.
    Πολλες φορές ήμουνα σαν να μιλάω με τον Θεο.

    Άξιζει άπειρα σαν εμπειρία και φυσικά και χωρίς ναρκωτικά

    Μετά από αυτή την μεγάλη παράκαμψη ,θα απαντήσω στο θέμα σου.


    Περίπου 15 χρόνια πριν βρισκόμαστε στο Άγιο όρος και συγκεκριμένα στην μονή Ιβήρων.Αποφασιζουμε να εξομολογηθούμε όλη η παρέα
    Αυτος που εξομολογουσε ήταν μια πολύ σεβάσμια και γαλήνια μορφή και από ότι μάθαμε, είχε γυρίσει από Αυστραλία και ήταν πρώτα πολύ μεγάλο όνομα στην ψυχιατρική. Απιστευτη μορφη και μόνο που τον έβλεπες.
    Είχε πάρει σύνταξη από Αυστραλία και έπειτα έγινε μοναχός.

    Ένας φίλος από την παρέα μόλις τον είδε, λέει Ωραία σε αυτόν θα τα πω όλα.
    Αντίθετα ένας άλλος φίλος που δεν είχε και αυτός ποτέ εξομολογηθεί, τον είχε φάει το άγχος και το τι θα πει και μας έλεγε ( ΧΑ ΧΑ ) ότι όταν πρωτοπήγε σε μπουρδέλο είχε λιγότερο άγχος.
    Εγώ βλέποντας αυτήν την μορφή, λέω θα μπω πρωτος
    ( να ξεμπερδεύω κιόλας γιατί όσο το καθυστερούσες , ανέβαινε το άγχος)

    Μπαίνω μέσα στον ναό και αυτός κάθεται δίπλα μου , δηλαδή δεν με κοίταζε μέσα στα ματια .
    Πρώτη κουβέντα που του λέω είναι ότι δεν πιστεύω σε θρησκείες.
    Χα ΧΑ είχε ένα βαθμό δυσκολίας αυτό γιατί μπορεί να άρχιζε να μου έλεγε και τι ήρθες να κάνεις εδώ και τα σχετικά.
    Αντίθετα αυτός ατάραχος , μου λέει να συνεχίσω και να πω όσα πιστεύω.
    Μίλαγα για ώρα και αυτός μόνο με άκουγε και χωρίς να με κρίνει.
    Μετά με ρώτησε εάν με βασανίζει κάτι και του απάντησα αρνητικά.

    Μετά από λίγο μου είπε κάτι γνωστό αλλά δεν περίμενα ποτέ να το ακουσω από μονάχο.
    Τοτε γυρίζει το πρόσωπο του και με κοιτάζει μέσα στα μάτια και μου λέει ότι
    Ο Θεός βρίσκεται μέσα σου

    Βγαίνω μετά από λίγο και οι άλλοι τρεις φίλοι, μου είπαν Καλά τι έκανες μέσα τόση ώρα;

    Είχε περάσει πάνω από μισή ώρα και εγώ νόμιζα ότι ήμουν το πολύ κανένα δεκάλεπτο.

    Ο άλλος ο φίλος με ρωτάγε με αγωνία τι με ρωτησε και σαν να είχε αγωνία να δώσει Πανελλήνιες

    Ωραία εμπειρία πάντως και λυτρωτική.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Bioleta View Post
    Έχεις πάει?
    Πρώτη φορά στο γυμνάσιο από ότι θυμάμαι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Bioleta View Post
    Δεν έχω εξομολογηθεί πότε, πως είναι.?ενώ πιστεύω δεν πήγα ποτέ.
    Μιλάς στον παπά για ότι βαραίνει την ψυχή σου, για τις αμαρτίες σου... Και στο τέλος σου δίνει την άφεση...
    Πάνε χρόνια από την τελευταία μου εξομολόγηση αλλά σκοπεύω να την επαναλάβω σύντομα γιατί στο μεσοδιάστημα έχω αμαρτήσει και μάλιστα βαριά...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    10
    Θέλω να πάω γιατί και γω πιστεύω έκανα κάποιες αμαρτίες, ακόμα και μερικές φορές που μου λένε τον καφέ ή το χέρι για πλάκα δεν είναι καλό, είναι χέρι από τον πονηρό.
    Θέλω να μου δώσει άφεση αμαρτιών να ξεκινήσω ξανά με καινούργιες βάσεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Bioleta View Post
    Θέλω να πάω γιατί και γω πιστεύω έκανα κάποιες αμαρτίες, ακόμα και μερικές φορές που μου λένε τον καφέ ή το χέρι για πλάκα δεν είναι καλό, είναι χέρι από τον πονηρό.
    Θέλω να μου δώσει άφεση αμαρτιών να ξεκινήσω ξανά με καινούργιες βάσεις.
    Αν νιώθεις ότι το χρειάζεσαι, ότι θα σου κάνει καλό κι ότι θα κάνεις μια νέα αρχή να πας...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #9
    Quote Originally Posted by Bioleta View Post
    Δεν έχω εξομολογηθεί πότε, πως είναι.?ενώ πιστεύω δεν πήγα ποτέ.
    Δεν είναι κάτι το δύσκολο! Δεν θα πρέπει να έχεις ντροπή όταν λες τα αμαρτήματα σου στον Πνευματικό. Κατά τα άλλα η εξομολογήση είναι απαραίτητο στοιχείο για την πνευματική ζωή του κάθε χριστιανού. Θα σου πει ο πνευματικός σου πότε να κοινωνήσεις!

    Πηγαίνω για εξομολόγηση κοντά στα 15 χρόνια στον ίδιο Ιερέα.

    Εύχομαι να σε φωτίζει και να οδηγεί τα βήματα σου ο Θεός.

Similar Threads

  1. Εξομολόγηση
    By proteus in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 30
    Last Post: 09-09-2020, 20:46
  2. ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ
    By ΦΩΤΕΙΝΗ 77 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 40
    Last Post: 09-05-2019, 23:14
  3. Άλλη μια εξομολόγηση
    By coffee&cigarettes in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 16-06-2014, 23:22
  4. Εξομολογηση
    By tweetybird in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 20-11-2010, 22:25
  5. μια μικρη εξομολογηση
    By virgo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 24-07-2006, 21:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •