Φόβος για αλλεργία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138

    Φόβος για αλλεργία

    Γεια σε όλους,είμαι πολύ παλια στο φόρουμ με πανικός φοβίες κ έκτακτες πολλές.... Μπορεί να μην γράφω συχνά όμως διαβάζω τα θέματα συνεχώς κ παίρνω κουράγιο!
    Αυτό που με τρομάζει όσο δεν πάει άλλο είναι ότι η κόρη μου είχε δύο περιστατικά αλλεργικής αντίδρασης ένα λίγο πιο σοβαρό κ ένα ήπιο....με εξετάσεις μας είπε η μία γιατρός ότι δεν είναι αλλεργία αυτό που έπαθε κ ήταν μεταλοιμωδης κνίδωση από Κοβιντ κ τις δύο φορές που είχε νοσήσει.ο άλλος γιατρός με τις ίδιες εξετάσεις μας είπε ότι έχει σύνδρομο ltp αλλεργία στις πρωτεινες κάποιων φρούτων,να έχουμε μαζί μας κορτιζόνη συνεχώς κ να προσέχει κάποια φαγητά κ ορισμένες συνθήκες..έχω αγχωθει υπερβολικά εκτός της κορτιζόνης που έχει μαζί της συνεχώς , αγχώνομαι ότι ανά πάσα στιγμή κάτι θα πάθει... είμαι πάρα πολύ χαλιακ δεν μπορώ να το διαχειριστώ καθόλου

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    4
    Καλησπέρα anika! Θα σου πω με την σειρά μου ότι είμαι αλλεργική σε πάρα πολλά πράγματα... Από αντιβιώσεις μέχρι αφρόλουτρα. Και το θέμα των φαρμάκων είναι και ένα από τα πιο σοβαρά. Αυτό σημαίνει ότι κάθε φορά που χρειάζεται να πάρω κάποιο φάρμακο έχω τον φόβο της αλλεργικής αντίδρασης. Έτσι, έχω πάντα μαζί μου αντιαλλεργικά χάπια και έτσι δεν έχω τον φόβο μήπως πάθω αλλεργικό σοκ και δεν προλάβω να πάω στον γιατρό. Αναλόγως τα συμπτώματα, παίρνω το αντιαλλεργικό χάπι και μιλάω με τον γιατρό για να με κατευθύνει ανάλογα.
    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι έστω με το χάπι θα ήταν καλό να νοιώθετε έστω μια μικρή ασφάλεια. Θεωρώ ότι πιο μεγάλο κίνδυνο διατρέχει από τα αυτοκίνητα πάρα από την αλλεργία. Ωστόσο, αν αυτό δεν βοηθάει σαν σκέψη, πιο πρακτικά θα μπορούσατε να επισκεφθείτε έναν αλλεργιολόγο ώστε να ξέρετε τι προκαλεί αλλεργία (ώστε να προστατεύεται) και τι μπορεί να κάνει στην περίπτωση αλλεργιών (πχ ανοσοθεραπεία).

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    Irenez σε ευχαριστώ πάρα πολύ πραγματικά με βοηθήσεις με την απάντηση σου. Ξέρω όλα αυτά που γράφεις κ τα σκέφτομαι συνέχεια όμως όταν στα λέει κ κάποιος άλλος τα εμπεδώνεις καλύτερα.απλα το να έχει μαζί της την αδρεναλίνη συνέχεια νιώθω ότι έχει κάτι σοβαρό και ανά πάσα στιγμή κινδυνεύει η ζωή της!δεν ξέρω γιατί το έχω πάρει τόσο στραβά...και για πόσο θα είναι αυτός ο φόβος κ το άγχος;προφανώς εφ όρου ζωής......

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    4
    Συγγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση… αντιμετωπίζω πολλές αλλεργίες αυτό το διάσημα και αυτό με κάνει λίγο ανενεργή. ????????*♀️
    Αν είστε προετοιμασμένη για κάθε ενδεχόμενο που μπορεί να συμβεί, ίσως σας μειώσει το φόβο (ξέροντας δηλαδή την άμεση λύση που θα χρειαστείτε εκείνη την στιγμή).
    Επικεντρωθείτε σε αυτό και αν θέλετε καντε μια προσπάθεια να εκπαιδεύσετε τον εαυτό σας να εστιάζει σε κάτι άλλο (σε κάτι που σας εμπνέει ασφάλεια, χαρά ή ότι καλύτερο πιστεύετε για εσας) με το που πάει να σκεφτεί το μυαλό σας το κακό. Είναι λίγο δύσκολο στην αρχή αλλά ισως σας βοηθήσει πολύ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    Σε ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου, είναι τόσο καθησυχαστικα αυτά που γράφεις..έχουμε ενημερωθεί από αλλεργιολογο τί να κάνουμε σε περίπτωση που συμβεί κάτι και επίσης σε ποιες περιπτώσεις μπορεί να της συμβεί..θέλω λίγο χρόνο να το αποδεκτών πιστεύω κ να καταλάβω ότι είναι διαχειρησιμο όλο αυτό..εσύ έχεις κάνει κάποια στιγμή στην ζωή σου αλλεργικό σοκ;μόνο χάπια έχεις μαζί σου;ελπίζω κ για σένα κάποια στιγμή να φύγουν όλες αυτές οι αλλεργίες..ενημερώθηκα ότι υπάρχει η ανοσοθεραπεια για τις αλλεργίες με την οποία σιγά σιγά εξαφανίζονται..στην κόρη μου δεν γίνεται προς το παρόν να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο γιατί έχει αυτό το σύνδρομο ltp,σε εσένα όμως μπορεί να εφαρμόζεται.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    4
    Σ ευχαριστώ παρα παρά πολύ anika! Εύχομαι κι εσείς να είστε πάντα καλά και οι αλλεργίες να είναι το μεγαλύτερο σας πρόβλημα !
    Αλλεργικό σοκ δεν έχω πάθει γιατί δόξα τον Θεό ήμουν τυχερή και με προλάβανε στο παρά πέντε.
    Επισης ναι, όταν είμαι έξω, εχω μόνο χάπια μαζί μου αλλα υπάρχουν και φορες που, κακώς, τα ξεχνάω σπίτι. Αλλά γενικά προσπαθώ να είμαι προσεκτική με τα πράγματα που ξέρω ότι μ προκαλούν την αλλεργία.
    Προσωπικά, απ όσο το έχω ψάξει, λένε ότι με την ανοσοθεραπεία εξαφανίζονται όντως κάποιες αλλεργίες… αλλά οι αλλεργίες ανα 15 χρόνια αλλάζουν.. και αυτό σημαίνει ότι σε κάτι που είμαστε αλλεργικοί σήμερα, μπορεί σε 15 χρόνια να μην είμαστε, και το αντίθετο… Επίσης είναι λίγο χρονοβόρα διαδικασία και εγώ είμαι λίγο «βαριά» σ αυτά ????
    Αυτο το σύνδρομο ltp που έχει η κόρη σας τι ακριβώς είναι; Με τι εξετάσεις το ανακαλύψατε; Και γενικά τι αλλεργίες έχει;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    Το συνδομο Ltd είναι όταν έχει κάποιος αλλεργία στην πρωτεΐνη των λιπιδίων των φρούτων.υπαρχει στα φρούτα που έχουν φλούδα κυρίως ροδάκινο κ βερίκοκο αλλά κ σε άλλα τρόφιμα σε μικρότερο ποσοστό.εαν κάποιος καταναλώσει κάποιες από τις τροφές αυτές κ μετά συνδυάσει ένας η δύο παράγοντες όπως , άσκηση,ίωση, έμμηνος ρήση,αλκοόλ , υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αντιδράσει ο οργανισμός από μια απλή κνιδωση έως κάτι πιο σοβαρό ...Η κόρη μου να φανταστείς πάντα έτρωγε πολύ ροδάκινο κ βερίκοκο κ πήγαινε τένις. Μια φορά έκανε αλλεργική αντίδραση.εκανε η κόρη μου ένα τεστ ,Άλεξ τεστ , λέγεται κ της το βρήκαν...εσύ αφού πλέον έχεις μάθει να το διαχειρηζεσσι κ να ξέρει το ε πειράζει ,όλα καλά .Λίγο προσοχή κ όλα θα πάνε καλά

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    4
    Έτσι ακριβώς… προσέχουμε και όλα καλά θα πάνε

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Αλλεργια στις βαφες ή τελικα ειναι το υπερβολικο μου αγχος??
    By trelameni in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 12-06-2021, 23:38
  3. Τροφική αλλεργια soss
    By vickie_victoria in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 17-12-2020, 16:48
  4. Μασκα και αλλεργια
    By pink floyd in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 15-05-2020, 22:17
  5. Aγχος-βαφη μαλλιων-αλλεργια
    By Νοτα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 28-01-2014, 19:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •