Υπνοθεραπεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125

    Υπνοθεραπεια

    Καλησπέρα σας δεν ξέρω αν γράφω στην σωστή κατηγορία υπάρχει κάποιος ή κάποια που έκανε υπνοθεραπεια η αλλιώς ύπνωση? Θα ήθελα εντυπώσεις....

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    74
    με ενδιαφέρει κι εμένα

  3. #3
    κ εμενα μ ενδιαφερει!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    7
    απ οτι μου ειπαν ψυχολογοι κ ψυχιατροι, πεταμενα λεφτα κ δουλευουν τον κοσμο.

    αλλα δεν το εχω δοκιμασει

  5. #5
    εγω εχω κανει με την ψυχολογο μου και ηρεμει πολυ το αγχος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Γιώτα, ήρεμη μακροπρόθεσμα το άγχος η μόνο προσωρινά; δλδ για ένα δύο μέρες.
    Αν μπορείς δώσε καμία παραπάνω πληροφορία.

  7. #7
    για μενα ειναι ουσιαστικα ενα καινουργιο εργαλειο χαλαρωσης ,ξεκινησα με την ψυχολογο και μετα εκανα και μονη μ ,ακομα το κανω σε περιοδουσ αγχους , δεν ειναι οτι θα κανεις μια φορα και δεν θα ξανααγχωθεις αλλα μιλας στο υποσεινηδητο σου και εκπαιδευεται σιγα σιγα στο να κανει λιγοτερες αρνητικες σκεψεις , δεν ξερω αν λειτουργει σε ολους αλλα εγω ειμουν αρκετα δεκτικη σε αυτο πιστευω οτι με βοηθαει το οτι κανω γιογκα και διαλογισμο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by giotaa View Post
    για μενα ειναι ουσιαστικα ενα καινουργιο εργαλειο χαλαρωσης ,ξεκινησα με την ψυχολογο και μετα εκανα και μονη μ ,ακομα το κανω σε περιοδουσ αγχους , δεν ειναι οτι θα κανεις μια φορα και δεν θα ξανααγχωθεις αλλα μιλας στο υποσεινηδητο σου και εκπαιδευεται σιγα σιγα στο να κανει λιγοτερες αρνητικες σκεψεις , δεν ξερω αν λειτουργει σε ολους αλλα εγω ειμουν αρκετα δεκτικη σε αυτο πιστευω οτι με βοηθαει το οτι κανω γιογκα και διαλογισμο
    Mαλιστα, κατάλαβα, ουσιαστικά σε βοηθάει να χαλαρώνεις κάθε φορά που το κάνεις.
    Δεν είναι κάτι μακροπρόθεσμο που θα το κάνεις δέκα φορές και θα δεις διαφορά μόνιμα.

  9. #9
    ναι απο οτι εχω καταλαβει και εγω ,απλα δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι μονιμο που να φευγει το αγχος πρεπει να δουλευις συνεχεια με τον εαυτο σου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by giotaa View Post
    ναι απο οτι εχω καταλαβει και εγω ,απλα δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι μονιμο που να φευγει το αγχος πρεπει να δουλευις συνεχεια με τον εαυτο σου
    Δλδ όσοι έχουμε άγχος είμαστε καταδικασμένοι να παλεύουμε συνέχεια.

  11. #11
    καλο ειναι να το βλεπουμε ως ενα σημαδι να φροντιζουμε και να αγαπαμε πρισσοτερο τον εαυτο μας

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Δλδ όσοι έχουμε άγχος είμαστε καταδικασμένοι να παλεύουμε συνέχεια.
    Aγχος,το οποιο ειναι μη διαχειρισημο στην καθημερινοτητα εχουν κυριως οι αδυναμοι ανθρωποι,δλδ που δεν πιστευουν στις δυνατοτητες του εαυτου τους οτι θα τα καταφερουν,με χαμηλη αυτοεκτιμηση και αυτοπεποιθηση,επηρεαζοντα� � απο τι τους λεει ο καθενας απο τον περιγυρο.Καποιος ο οποιος ειναι δυναμικος,παιρνει πρωτοβουλιες για να βρει λυσεις,ξερει ποτε να βαζει ορια στη δουλεια και εξω απο αυτη στις διαπροσωπικες του σχεσεις η επαφες,ξερει και μπορει ευκολα να πει οχι,δεν θα αγχωθει σε τετοιο βαθμο.

    Οσοι εχουμε αγχος,ειμαστε καταδικασμενοι να καταπιεζουμε συναισθηματα,να πληγωνομαστε και να ζουμε μονιμως με αυτο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Δλδ όσοι έχουμε άγχος είμαστε καταδικασμένοι να παλεύουμε συνέχεια.
    Aγχος,το οποιο ειναι μη διαχειρισημο στην καθημερινοτητα εχουν κυριως οι αδυναμοι ανθρωποι,δλδ που δεν πιστευουν στις δυνατοτητες του εαυτου τους οτι θα τα καταφερουν,με χαμηλη αυτοεκτιμηση και αυτοπεποιθηση,επηρεαζοντα� � απο τι τους λεει ο καθενας απο τον περιγυρο.Καποιος ο οποιος ειναι δυναμικος,παιρνει πρωτοβουλιες για να βρει λυσεις,ξερει ποτε να βαζει ορια στη δουλεια και εξω απο αυτη στις διαπροσωπικες του σχεσεις η επαφες,ξερει και μπορει ευκολα να πει οχι,δεν θα αγχωθει σε τετοιο βαθμο.

    Οσοι εχουμε αγχος,ειμαστε καταδικασμενοι να καταπιεζουμε συναισθηματα,να πληγωνομαστε και να ζουμε μονιμως με αυτο.Δεν ειναι κακη η υπνοθεραπεια,γενικα οτι δοκιμαζεις,πρωτα το δοκιμαζεις και μετα κρινεις αν σε βοηθησε η οχι.Οι εναλλακτικες θεραπειες εχουν ταμπελοποιηθει ως απατη,απο ανθρωπους οι οποιοι μαλλον δεν εχουν δοκιμασει ποτε καποια απο αυτες.

Similar Threads

  1. Υπνοθεραπεία για το άγχος στην Ελλάδα.
    By Unlucky1980 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 27-04-2021, 22:01
  2. Ύπνοθεραπεία-κλινική ύπνωση
    By Hope 2 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 04-01-2021, 18:42
  3. υπνωση υπνοθεραπεια
    By aifel in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 7
    Last Post: 01-01-2021, 20:17
  4. υπνοθεραπεια?
    By xrhstos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 07-12-2011, 21:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •