Γιατί όταν δείχνω ενδιαφέρον ο άλλος ξενερώνει ; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    84
    Του εξήγησα πως δεν με ικανοποιεί το να ειμαι ντεμι με τον άλλον .Του είπα πως επειδή ξέρω τι θέλω (τουλάχιστον με τον συγκεκριμένο ) ,θα ξενερώσω αν δω ότι συνεχίζουμε στο χαλαρό χωρίς να εξελίσσεται η κατάσταση .Ακόμα και μετά από αυτή ΜΠΥ την συζήτηση ,ο άλλος χάθηκε πάλι για δυο μερουλες και επικοινώνησε την τριτη ,παίρνοντας με τηλέφωνο .Μίλησα τελείως χαλαρά ,σαν να μην τρέχει κάτι και δεν έκανα κάποια κίνηση να επικοινωνήσω εγώ .Μετά άφησε πάλι τρεις μερες και επικοινώνησε μετά .Εκεί δεν σήκωσα κανένα τηλέφωνο ,δεν απάντησα σε κανένα μήνυμα και εξαφανίστηκα .Προσπάθησε να επικοινωνήσει μια δυο φορές ακόμη ,αλλά εγώ δεν έκανα τίποτα .Δεν μου έστειλε ποτε κάποιο μήνυμα τέλους ή οτιδήποτε μετά από αυτό .Και έτσι όμορφα δεν ξαναμιλησαμε ,παρολο που συνέχισε και συνεχίζει να προσπαθεί να με πλησιάσει επειδή γνωρίζει τον κολλητό μου .

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    84
    Mάλλον ήμουν απλώς μια καβάτζα και στο μυαλό μου νόμιζα ότι με θέλει . Είχε συμβεί και ένα άλλο περιστατικό τώρα που το σκέφτομαι ..Η κολλητή ΜΠΥ έβγαινε με τον κολλητό του και μια μέρα της πεταξε ένα << σήμερα όλοι οι φίλοι μου κανόνισαν γκόμενο δουλειές ,...εκτός από τον <<τάδε >> ...αυτός αν είχε κανονίσει θα το είχες μάθει ήδη από την φίλη σου .(και όντως εκείνη τη μέρα δεν είχαμε μιλήσει καν ). Βέβαια η φίλη μου που ήταν μπροστά μου είπε πως της φάνηκε σαν να έριξε άδεια για να πιάσει γεμάτα ,να δει αν θα μεταφέρει κάτι η φίλη μου για εμένα και το πως το βλέπω -τι κανονίζω .Επίσης όταν ήμασταν μαζί ,μπορεί για παράδειγμα να βλέπαμε πράγματα στο γιουτιουμπ από το κινητό του για καμία ώρα ,αλλά όταν το έπιανα εγώ στα χέρια μου κάπως ταράζονταν . (Βέβαια για μια ώρα ολόκληρη ώρα είχα την μούρη μξυ κανονικά πάνω από το κινητό του ,μετά τον έπιανε η κάψα ότι θα δω κάτι που δεν πρέπει ;) Ήθελε να κανονίζουμε πρώτα με τις παρέες μας και να βρισκόμαστε εμείς μετά .Από την άλλη όμως ,πολλές φορές μου πρότεινε να πάω μαζί με την παρέα του και είχα παρατηρήσει ότι οι φίλοι του όταν με έβλεπαν έξω τον σκουντουσαν ,τον ενημέρωναν κλπ ( Όχι σε φάση <<ωχ ήρθε πάλι η δικιά σου πρόσεχε >> ,ισα ισα πολλές φορές κουβαλήθηκαν όλοι μαζί σε μαγαζιά που ήξεραν ότι θα σκάσω μύτη αργότερα ) . Επιδίωκε να με δει 3-4 φορές τη βδομάδα ,εκτός αν ήμουν <<κακό κορίτσι >> εκείνη την βδομάδα και είχα προτιμήσει να ακολουθήσω το πρόγραμμα μου και άρα θύμωνε και κρατούσε μεγαλύτερα κενά στην επικοινωνία μας .Δεν επικοινωνούσε μόνο όταν ήταν να βρεθούμε και όταν βρισκόμασταν ,δεν ερχόταν μόνο όταν επρόκειτο να κάνουμε σεξ .Μου είχε γνωρίσει όλους τους φίλους του και πολλές φορές τους πέτυχα να με ελέγχουν ,ειδικά αν αυτός δεν ήταν παρόν εκείνη τη στιγμή . Όταν επικοινωνούσα εγώ πρώτη ,σήκωνε τα τηλέφωνα πάντα χωρίς να καθυστερεί ή να μιλάει περίεργα (βέβαια δεν επικοινώνησα πολλές φορές εγώ πρώτη ). Επίσης με έπαιρνε κάτι ανεξήγητα τηλέφωνα στις 12 το βράδυ στα ξαφνικά ,χωρίς να είναι απαραίτητα για να βρεθούμε και χωρίς να το γυρίζει σε σεξοσυζητηση ή κάτι .Ακόμα και σήμερα μετά από τόσο καιρό ,μέσω της γέφυρας κολλητού κολλητής κάνει προσεγγίσεις . Εν τελει μάλλον από τις καβατζες θα ήμουν η <<επίσημη >> και παράλληλα θα είχε και καμία άλλη για μπακαπ . Ή μπορεί και να μην του καθόταν ,απλώς αφιέρωνε αρκετό χρόνο στο να με κυνηγάει με τους φίλους του και πιστεύω ότι δεν θα τον <<χαράμιζε>> έτσι ,αν ήθελε να <<επικεντρωθεί >> στο να του κάτσει η άλλη .Κακώς τα αναλύω ,κρατάω ότι έφυγα και ότι καταλαβαίνω ότι όλο αυτό μου δημιούργησε βλακώδεις ανασφάλειες ,για αυτό και άνοιξα ολόκληρο θέμα .

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    84
    Είναι αστείο που το επαναλαμβάνω συνεχώς ,αλλά δεν μπορώ να δεχτώ Ότι ήμουν καβάτζα ρε γαμωτο .Κυρίως γιατί ούτε στο πρόγραμμα του προσαρμοζόμουν ,ούτε τον κυνηγούσα .Έκανα κανονικά την ζωούλα μου και όταν δεν με βόλευε ακύρωνα .Όσο χαλαρός έλεγε ότι είναι αυτός ,αντίστοιχα ήμουν και εγώ στις πράξεις .Απλώς εκεί πάνω στον μήνα ξεκαθάρισα ότι δεν μου κολλάνε κάποια πράγματα και θέλω αυτό και αυτό και ότι ΝΑΙ εγώ ενδιαφέρομαι για αυτόν .Και επίσης για το κινητό που και καλά << έκρυβε >> ,εγώ αν είχα να κρύψω κάτι ,δεν θα άνοιγα ιντερνετ καθόλου και γενικά δεν θα άνοιγα καθόλου το κινητό μπροστά στον άλλον ,ειδικά για ώρα ολόκληρη .Επίσης σκέφτομαι μήπως φταίει το γεγονός ότι μόλις ξεκινήσαμε να βγαίνουμε ,στη φίλη μου είχε ξεφύγει ότι <<Ε ο <<τάδε >> ήθελε περισσότερο την Μελινα ,αυτή θα δει πως θα εξελιχθεί >> .Ε, και αυτός μετά μου έκανε την ζωούλα δύσκολη .Επίσης με είχε ρωτήσει τι θα ήθελα να αλλάξει στην συμπεριφορά του και όταν του τα ανέφερα ,έκανε τα ακριβώς αντίθετα για να ενοχληθώ . Είχα προτείνει και από μόνη μήπως καλύτερα να το αφήναμε το μεταξύ μας ,αλλά ΟΧΙ εκεί αυτός .
    Last edited by Melina75; 10-06-2022 at 09:55.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Μελίνα μου ξέρεις τι έμαθα στη ζωή.... Πώς το σεξ απομακρύνει τους ανθρώπους αντί να τους φέρνει πιο κοντά. Μην παραξενευεσαι λοιπόν πως μετά από λίγο χάνουν το ενδιαφέρον, έτσι είναι τα πράγματα. Θα μπορούσες να ήσουν εσύ έτσι. Επίσης θα χωρίσεις πολλούς μέχρι να βρεις τον έναν. Αυτό είναι μαθηματικά γι αυτό να προχωράς γρήγορα παρακάτω γιατί αν ο ένας είναι ο ένατος πρέπει να τον πετύχεις.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πιστεύω ότι ο τύπος δεν σε είχε για καβάτζα. Απλά ήταν εγωιστάκιας και ανώριμος και φερόταν σαν λυκειόπαιδο με θέματα εμπιστοσύνης και δεν ήξερε πως να φερθεί. Επίσης θεωρώ προσωπικά ότι ήταν πολύ αρχή της γνωριμίας και δεν χρειαζόντουσαν όλες αυτές οι δηλώσεις. Διεκδικείς πιο συχνή επικοινωνία αν τη θες, έχεις τα μάτια σου ανοιχτά κι αν συνεχίζει το χαβά του δεν το παίζεις ούτε άνετη ούτε ξεάνετη, ούτε μετράς με τη σειρά σου πόσες μέρες θα περάσουν για να επικοινωνήσεις λες κι είμαστε 12χρονα. Όποτε θες καλείς, αν δεις ότι στο παίζει βαρύ πεπόνι και δεν σου κάνει του το λες, αν δεν δουλεύει το πράγμα το σπάτε.

    Πιθανόν αυτός να είναι ο τύπος που έχει ελάχιστες εμπειρίες, αισθάνεται ανεπαρκής και μόλις βρει γκόμενα τη μοστράρει στην παρέα και παντού, αλλά ταυτόχρονα το παίζει ο γαμίκουλας και το παρουσιάζει σαν να τρέχεις εσύ από πίσω του και πιέζει και τον εαυτό του να το παίζει κουλ. Όχι κουλ, κουλά ακούγονται όλα αυτά, αλλά υπάρχουν και κομπλεξικοί που δεν τους πιάνεις από πουθενά το πως λειτουργούν.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    η κοινωνία έτσι κι αλλιώς κι αλλιώτικα. Και φυσικά αναλωνόμαστε σε ατελείωτες θεωρητικές συζητήσεις που ξεφεύγουν και δεν οδηγούν πουθενά. Και ναι, για την ιστορία συμφωνώ μαζί σου, πολλές φορές κι εγώ βρίσκω πολλές αντιλήψεις εκτός τόπου και χρόνου.

    Μα το λένε όλοι, επειδή συμβαίνει . Το αντίθετο είναι το ενοχλητικό και προκλητικό εγώ θα έλεγα. Οι δήθεν προχωρημένοι του ίντερνετ ... χαρακτήρες καρτούν ... που υπάρχουν μόνο στο ίντερνετ αυτά που λένε και ουδεμία σχέση έχουν με την ωμή πραγματικότητα έξω. Η ελληνική πραγματικότητα , είναι απαρχαιωμένη και κολλημένη σε περασμένους αιώνες. Είναι αποδεκτό και υπαρκτό , μόνο το να σου κάνουν προξενιό κάποιοι κοινοί γνωστοί , μέχρι τα 30 βαριά. Αυτό υπάρχει και αυτό συμβαίνει . Και διάφορες βλαχάρες καραγκούνες, αυτό ευλογούν και εδώ αν προσέξεις. Και αναθεματίζουν οποιαδήποτε άλλη προσπάθεια. Την κοινωνία την καταριέται , όποιος έφυγε για λίγους μήνες από την καταραμένη ψωροκώσταινα και διαπίστωσε ότι έκανε γνωριμίες που οδηγούν σε σεξ , βγαίνοντας έξω μόνος του να πιεί μια μπύρα. Στην ελλάδα αυτά , δεν τα βλέπει ούτε στο σινεμά ...

    Αντιλήψεις εκτός τόπου και χρόνου ; Τι χειρότερο από το "βγήκα 10 φορές μαζί του, με κέρασε όλες και περίμενε τι ; να "του κάτσω" ;; σιγά "
    Βλαχαδερά του 1950 , σαν τις μανάδες τους , που και για το 1950 χάλια ήταν .

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εξαρτάται πάρα πολύ από τους κύκλους που κινείσαι και το πως κινείσαι για όλα αυτά που λες. Δεν είναι παντού το ίδιο στο εξωτερικό, δεν είναι παντού το ίδιο στην Ελλάδα. Αλλά πιο πολύ από όλα εξαρτάται από τον καθένα μας. Ωστόσο όταν ρωτάει ο άλλος για μία συγκεκριμένη περίπτωση, απαντάς τι νομίζεις ότι παίζει με την συγκεκριμένη περίπτωση και πως νομίζεις ότι πρέπει να το χειριστεί ο θεματοθέτης. Δεν τον βοηθάει αν σου περιγράφει ένα σκηνικό π.χ. με έναν συνάδελφο στο γραφείο που δουλεύει στην Λάρισα, εσύ να πεταχτείς και να του πεις π.χ. "Αν ήσουν σε μία παμπ στο κεντρικό Λονδίνο ο τύπος θα φερόταν αλλιώς". Ούτε αν σου περιγράφει μία κατάσταση που παραπέμπει ξέρω 'γω στο Α, εσύ να λες ότι στην Ελλάδα ισχύει το Β, άρα δεν μπορεί να είναι το Α.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Melina75 View Post
    Mάλλον ήμουν απλώς μια καβάτζα και στο μυαλό μου νόμιζα ότι με θέλει . Είχε συμβεί και ένα άλλο περιστατικό τώρα που το σκέφτομαι ..Η κολλητή ΜΠΥ έβγαινε με τον κολλητό του και μια μέρα της πεταξε ένα << σήμερα όλοι οι φίλοι μου κανόνισαν γκόμενο δουλειές ,...εκτός από τον <<τάδε >> ...αυτός αν είχε κανονίσει θα το είχες μάθει ήδη από την φίλη σου .(και όντως εκείνη τη μέρα δεν είχαμε μιλήσει καν ). Βέβαια η φίλη μου που ήταν μπροστά μου είπε πως της φάνηκε σαν να έριξε άδεια για να πιάσει γεμάτα ,να δει αν θα μεταφέρει κάτι η φίλη μου για εμένα και το πως το βλέπω -τι κανονίζω .Επίσης όταν ήμασταν μαζί ,μπορεί για παράδειγμα να βλέπαμε πράγματα στο γιουτιουμπ από το κινητό του για καμία ώρα ,αλλά όταν το έπιανα εγώ στα χέρια μου κάπως ταράζονταν . (Βέβαια για μια ώρα ολόκληρη ώρα είχα την μούρη μξυ κανονικά πάνω από το κινητό του ,μετά τον έπιανε η κάψα ότι θα δω κάτι που δεν πρέπει ;) Ήθελε να κανονίζουμε πρώτα με τις παρέες μας και να βρισκόμαστε εμείς μετά .Από την άλλη όμως ,πολλές φορές μου πρότεινε να πάω μαζί με την παρέα του και είχα παρατηρήσει ότι οι φίλοι του όταν με έβλεπαν έξω τον σκουντουσαν ,τον ενημέρωναν κλπ ( Όχι σε φάση <<ωχ ήρθε πάλι η δικιά σου πρόσεχε >> ,ισα ισα πολλές φορές κουβαλήθηκαν όλοι μαζί σε μαγαζιά που ήξεραν ότι θα σκάσω μύτη αργότερα ) . Επιδίωκε να με δει 3-4 φορές τη βδομάδα ,εκτός αν ήμουν <<κακό κορίτσι >> εκείνη την βδομάδα και είχα προτιμήσει να ακολουθήσω το πρόγραμμα μου και άρα θύμωνε και κρατούσε μεγαλύτερα κενά στην επικοινωνία μας .Δεν επικοινωνούσε μόνο όταν ήταν να βρεθούμε και όταν βρισκόμασταν ,δεν ερχόταν μόνο όταν επρόκειτο να κάνουμε σεξ .Μου είχε γνωρίσει όλους τους φίλους του και πολλές φορές τους πέτυχα να με ελέγχουν ,ειδικά αν αυτός δεν ήταν παρόν εκείνη τη στιγμή . Όταν επικοινωνούσα εγώ πρώτη ,σήκωνε τα τηλέφωνα πάντα χωρίς να καθυστερεί ή να μιλάει περίεργα (βέβαια δεν επικοινώνησα πολλές φορές εγώ πρώτη ). Επίσης με έπαιρνε κάτι ανεξήγητα τηλέφωνα στις 12 το βράδυ στα ξαφνικά ,χωρίς να είναι απαραίτητα για να βρεθούμε και χωρίς να το γυρίζει σε σεξοσυζητηση ή κάτι .Ακόμα και σήμερα μετά από τόσο καιρό ,μέσω της γέφυρας κολλητού κολλητής κάνει προσεγγίσεις . Εν τελει μάλλον από τις καβατζες θα ήμουν η <<επίσημη >> και παράλληλα θα είχε και καμία άλλη για μπακαπ . Ή μπορεί και να μην του καθόταν ,απλώς αφιέρωνε αρκετό χρόνο στο να με κυνηγάει με τους φίλους του και πιστεύω ότι δεν θα τον <<χαράμιζε>> έτσι ,αν ήθελε να <<επικεντρωθεί >> στο να του κάτσει η άλλη .Κακώς τα αναλύω ,κρατάω ότι έφυγα και ότι καταλαβαίνω ότι όλο αυτό μου δημιούργησε βλακώδεις ανασφάλειες ,για αυτό και άνοιξα ολόκληρο θέμα .
    καλησπερα.
    δεν νομιζω οτι σε ειχε για καβαντζα.
    νομιζω οτι σε ηθελε πραγματικα.
    αλλα το "σε ηθελε", σε γουσταρε, με το "ηθελε σχεση μαζι σου", ειναι δυο διαφορετικα πργματα.
    δεν ηθελε να δεσμευτει για καποιον λογο. μπορει γιατι κυνηγουσε ή μιλουσε και με αλλες, μπορει γιατι ηθελε να ψαχτει κι αλλο σεξουαλικα, δεν ηθελε να δωσει αποκλειστικοτητα, ενω εδειχνε οτι νιαζοταν πολυ να σε τσεκαρει . αυτα τα μεταμεσονυχτια τηλεφωνηματα πχ οπου δεν ηθελε τπτ ιδιαιτερο αλλα ουτε και σεξ, ηταν σιγουρα για να δει αν εισαι με καποιον αλλον.

    το θεμα ειναι οτι δεν ηθελε αυτο που ηθελες εσυ, γιατι ειχε τον χρονο να συμφωνησει η να επανελθει.
    αυτον τον ενδιαφερει να επανερθει στην φαση που εισασταν τοτε. χωρις να δεσμευτει.
    για μενα, πολυ καλα εκανες, εφοσον ηξερες τι ηθελες πλεον απο αυτην την σχεση και δεν σουα ρκουσε να παραμεινει στην χαλαρη φαση που ηταν.
    ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ, θα ειχες πολυ μεγαλυτερες ανασφαλειες, αν παρεμενες σε αυτο το καθεστως χωρις να το θελεις πραγματικα, μονο για να μην τον χασεις.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Τι σας ξενερωνει?και τις σας ελκυει?
    By nick190813 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 60
    Last Post: 06-12-2016, 14:36
  2. τι σας ξενερωνει σε μια σχεση
    By Macgyver in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 33
    Last Post: 13-10-2016, 13:52
  3. τι μου ειπε η κοπελα μου οταν τη ρωτησα γιατι με απατησε (λιγη βοηθεια!!!!)
    By αλεξανδρος_77 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 09-03-2013, 23:26
  4. Δυσανασχετηση οταν σου προσφερουν η σε υπηρετουν...?Γιατι?
    By Krystalia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 49
    Last Post: 03-07-2011, 12:03
  5. Replies: 1
    Last Post: 30-06-2011, 14:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •