Γιατί όταν δείχνω ενδιαφέρον ο άλλος ξενερώνει ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    84

    Γιατί όταν δείχνω ενδιαφέρον ο άλλος ξενερώνει ;

    Κάθε φορά ,όταν δείξω ενδιαφέρον και ξεκινήσω να ανοίγομαι ,είτε μέσα σε μια σχέση είτε στα αρχικά στάδια της γνωριμίας και του φλερτ ,ο άλλος απομακρύνεται και ξενερώνει .Ο άλλος στην αρχή θα δείξει φουλ ενθουσιασμό ,θα κάνει πράγματα για να σε κερδίσει ,θα θέλει να σε δει κλπ .Μόλις λοιπόν περάσει λίγος καιρός και αρχίσω να αφήνομαι ,να εκφράζομαι ,να λέω ένα μου έλειψες αν έχω καιρό να τον δω ή ένα <<ειμαι πολύ ενθουσιασμενη >> ,<< σε θέλω >> , ο άλλος αρχίζει και τραβιέται .Μου έχει τύχει να με κατηγορήσει ότι υπέρ εκφράζομαι ,ότι δεν χρειάζεται να το λέω λεκτικά γιατί οι πράξεις αρκούν και ότι δεν του αρέσει να το ακούει γιατί πιέζεται .Είναι υπερβολικό μετά από ένα μήνα και ενώ έχετε προχωρήσει ,κάνετε πράγματα μαζί ,σε παίρνει τηλέφωνα ,σε έχει γνωρίσει σε φίλους του ,να λες ένα <<έχω αρχίσει να νιώθω πράγματα για σένα ,ειμαι ενθουσιασμενη κλπ >>;.Αλλά ακόμα και στο φλερτ ,μου έχει τύχει για παράδειγμα σύμφοιτητης μου από κοντά να μου μιλάει συνέχεια ,να με πειράζει ,να προσπαθεί να μου τραβήξει την προσοχή ,να με φλερτάρει μέσα στην παρέα ,να με βοηθάει έμπρακτα σε ζητήματα που προκύπτουν ,να μου δίνει για παράδειγμα σημειώσεις του (χωρίς να το ζητήσω ) και όταν έκανα την κίνηση να στείλω εγώ για να τον ευχαριστήσω και του έπιασα την συζήτηση ,με αγνόησε πλήρως .Αυτά τα δυο παραδείγματα είναι απλώς παραδείγματα,που όμως επαναλαμβάνονται συνέχεια κάθε φορά σε μια γνωριμία μου .Θέλω να καταλάβω τι κάνω λάθος .Τα παρερμηνευω όλα ; Έχω κάποιο πρόβλημα και με βαριούνται ; .Βγαίνω κανονικά με τους φίλους Μιυ ,κοιτάζω τις σπουδές μου ..Θα το καταλάβαινα να ήμουν υπερβολική αν είχα <<συμφωνήσει >> σε μια χαλαρή-περιστασιακή σχέση ,απλώς συνήθως στην αρχή ο άλλος γνωρίζοντας με παντού σε φίλους ,παίρνοντας με τηλέφωνα ,με ραντεβού κλπ ,μου δίνει την εντύπωση ότι δεν είναι κάτι χαλαρό .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Το 75, δεν είναι έτος γέννησης; Μιλάς για συμφοιτητές, αν είσαι σε μικρή ηλικία σπουδών , 18-23 , έχεις να κάνεις με πολλούς βλαμμένους άνδρες , που μεγάλωσαν με playstation και χαζοκινητά και επειδή τους έλεγαν ότι είναι ... κακό να ξεκινήσουν ερωτική ζωή στον αγοραίο έρωτα ... είναι χαζοπαρθένοι στα 20+ . Από πλευράς ωριμότητας δηλαδή είναι έφηβοι και βγάλε. Δεν μπορείς να έχεις ιδιαίτερες προσδοκίες από χαλβάδες ....

  3. #3
    Honorata
    Guest
    Quote Originally Posted by Melina75 View Post
    Κάθε φορά ,όταν δείξω ενδιαφέρον και ξεκινήσω να ανοίγομαι ,είτε μέσα σε μια σχέση είτε στα αρχικά στάδια της γνωριμίας και του φλερτ ,ο άλλος απομακρύνεται και ξενερώνει .Ο άλλος στην αρχή θα δείξει φουλ ενθουσιασμό ,θα κάνει πράγματα για να σε κερδίσει ,θα θέλει να σε δει κλπ .Μόλις λοιπόν περάσει λίγος καιρός και αρχίσω να αφήνομαι ,να εκφράζομαι ,να λέω ένα μου έλειψες αν έχω καιρό να τον δω ή ένα <<ειμαι πολύ ενθουσιασμενη >> ,<< σε θέλω >> , ο άλλος αρχίζει και τραβιέται .Μου έχει τύχει να με κατηγορήσει ότι υπέρ εκφράζομαι ,ότι δεν χρειάζεται να το λέω λεκτικά γιατί οι πράξεις αρκούν και ότι δεν του αρέσει να το ακούει γιατί πιέζεται .Είναι υπερβολικό μετά από ένα μήνα και ενώ έχετε προχωρήσει ,κάνετε πράγματα μαζί ,σε παίρνει τηλέφωνα ,σε έχει γνωρίσει σε φίλους του ,να λες ένα <<έχω αρχίσει να νιώθω πράγματα για σένα ,ειμαι ενθουσιασμενη κλπ >>;.Αλλά ακόμα και στο φλερτ ,μου έχει τύχει για παράδειγμα σύμφοιτητης μου από κοντά να μου μιλάει συνέχεια ,να με πειράζει ,να προσπαθεί να μου τραβήξει την προσοχή ,να με φλερτάρει μέσα στην παρέα ,να με βοηθάει έμπρακτα σε ζητήματα που προκύπτουν ,να μου δίνει για παράδειγμα σημειώσεις του (χωρίς να το ζητήσω ) και όταν έκανα την κίνηση να στείλω εγώ για να τον ευχαριστήσω και του έπιασα την συζήτηση ,με αγνόησε πλήρως .Αυτά τα δυο παραδείγματα είναι απλώς παραδείγματα,που όμως επαναλαμβάνονται συνέχεια κάθε φορά σε μια γνωριμία μου .Θέλω να καταλάβω τι κάνω λάθος .Τα παρερμηνευω όλα ; Έχω κάποιο πρόβλημα και με βαριούνται ; .Βγαίνω κανονικά με τους φίλους Μιυ ,κοιτάζω τις σπουδές μου ..Θα το καταλάβαινα να ήμουν υπερβολική αν είχα <<συμφωνήσει >> σε μια χαλαρή-περιστασιακή σχέση ,απλώς συνήθως στην αρχή ο άλλος γνωρίζοντας με παντού σε φίλους ,παίρνοντας με τηλέφωνα ,με ραντεβού κλπ ,μου δίνει την εντύπωση ότι δεν είναι κάτι χαλαρό .
    Και σε ερωτικές σχέσεις συμβαίνει αυτό αλλα και σε φιλίες νομίζω. Μπορεί να δείχνεις ότι είσαι κοπέλα που εισαι σοβαρή,το βλέπουν αυτο και όταν εκφράζεσαι μπορεί να νιώθουν ότι πιέζονται. Φοβούνται τη δεσμευση ή απλώς παίζουν, βλέπουν μια κοπέλα που θέλουν να τη διεκδικήσουν με διαφορα παιχνίδια και μετά όταν νιώσουν ότι σε "δεσουν" και σου δημιουργήσουν ασφάλεια, φοβούνται και κάνουν πίσω. Τι ηλικίες έχουν αυτοί οι άντρες που λες; μιλάς για ολοκληρωμένες σεξουαλικές σχέσεις; ότι δηλαδή σε φλερτάρουν, αρχίζετε να κάνετε μια σχέση και μετά απομακρύνονται;

    Και εγώ πάντως όταν έχω αρχίσει να επενδύω συναισθηματικά σε οποιαδήποτε είδους σχέση έχω δει τους άλλους να νιώθουν ότι πιέζονται και να κάνουν πίσω. Όταν είμαι αδιάφορη και χαλαρή καταφέρνω πιο εύκολα να παίρνω αυτό που θέλω.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    84
    Λοιπόν μιλάμε για ηλικίες 22-23 .Και να μιλάω για ολοκληρωμένες σχέσεις .Στην αρχή πάντα χαλαρή ειμαι ,για να μην πω ότι ο άλλος είναι αυτός που θα κάνει πάντα την πρώτη κίνηση .Απλώς φυσικό δεν είναι μετά από ένα διάστημα να αρχίσεις να αναπτύσσεις συναισθήματα και να το επικοινωνείς ; Διαφορετικά ποιο και το νόημα ; Γιατί βγαίνεις με κάποιον ; Για να κάνετε ο τι θα κάνατε και σε μια κανονική σχέση ,αλλά χωρίς συναίσθημα ; Με σκοπό τι ; Και πιέζεται ο άλλος από τι ; Επειδή η κοπέλα που βγαίνει ,έχει αρχίσει να νιώθει πράγματα για αυτόν ; Δεν πιέζω μέσα στην σχέση ,ούτε κάνω ζήλιες .Ισα ισα πολλές φορές ο άλλος θα είναι αυτός που θα μου κάνει ζήλιες ,θα εκνευριστεί αν προτιμήσω να βγω με παρέες .Παρόλα αυτά αν πω για παράδειγμα ,ελα να βγούμε μαζί δεν θα βγω με τα παιδιά ,αν εκφραστώ ,αν δείξω ότι νοιάζομαι λίγο παραπάνω ,τότε ξαφνικά <<ελα μωρέ χαλάρωσε το πάμε χαλαρά >>.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    Quote Originally Posted by Melina75;1195785[B
    ]Κάθε φορά ,όταν δείξω ενδιαφέρον[/B] και ξεκινήσω να ανοίγομαι ,είτε μέσα σε μια σχέση είτε στα αρχικά στάδια της γνωριμίας και του φλερτ ,ο άλλος απομακρύνεται και ξενερώνει .Ο άλλος στην αρχή θα δείξει φουλ ενθουσιασμό ,θα κάνει πράγματα για να σε κερδίσει ,θα θέλει να σε δει κλπ .Μόλις λοιπόν περάσει λίγος καιρός και αρχίσω να αφήνομαι ,να εκφράζομαι ,να λέω ένα μου έλειψες αν έχω καιρό να τον δω ή ένα <<ειμαι πολύ ενθουσιασμενη >> ,<< σε θέλω >> , ο άλλος αρχίζει και τραβιέται .Μου έχει τύχει να με κατηγορήσει ότι υπέρ εκφράζομαι ,ότι δεν χρειάζεται να το λέω λεκτικά γιατί οι πράξεις αρκούν και ότι δεν του αρέσει να το ακούει γιατί πιέζεται .Είναι υπερβολικό μετά από ένα μήνα και ενώ έχετε προχωρήσει ,κάνετε πράγματα μαζί ,σε παίρνει τηλέφωνα ,σε έχει γνωρίσει σε φίλους του ,να λες ένα <<έχω αρχίσει να νιώθω πράγματα για σένα ,ειμαι ενθουσιασμενη κλπ >>;.Αλλά ακόμα και στο φλερτ ,μου έχει τύχει για παράδειγμα σύμφοιτητης μου από κοντά να μου μιλάει συνέχεια ,να με πειράζει ,να προσπαθεί να μου τραβήξει την προσοχή ,να με φλερτάρει μέσα στην παρέα ,να με βοηθάει έμπρακτα σε ζητήματα που προκύπτουν ,να μου δίνει για παράδειγμα σημειώσεις του (χωρίς να το ζητήσω ) και όταν έκανα την κίνηση να στείλω εγώ για να τον ευχαριστήσω και του έπιασα την συζήτηση ,με αγνόησε πλήρως .Αυτά τα δυο παραδείγματα είναι απλώς παραδείγματα,που όμως επαναλαμβάνονται συνέχεια κάθε φορά σε μια γνωριμία μου .Θέλω να καταλάβω τι κάνω λάθος .Τα παρερμηνευω όλα ; Έχω κάποιο πρόβλημα και με βαριούνται ; .Βγαίνω κανονικά με τους φίλους Μιυ ,κοιτάζω τις σπουδές μου ..Θα το καταλάβαινα να ήμουν υπερβολική αν είχα <<συμφωνήσει >> σε μια χαλαρή-περιστασιακή σχέση ,απλώς συνήθως στην αρχή ο άλλος γνωρίζοντας με παντού σε φίλους ,παίρνοντας με τηλέφωνα ,με ραντεβού κλπ ,μου δίνει την εντύπωση ότι δεν είναι κάτι χαλαρό .
    καλησπερα.
    λες οτι σου συμβαινει καθε φορα και διαβασα παρακατω οτι μιλας για ολοκληρωμενες σχεσεις οχι απλα φλερτ.
    ποσο ειναι αυτο το "καθε φορα" τελικα;
    αν προσπαθησεις να μετρησεις, ποσες φορες εχει επαναληφθει το σκηνικο που περιγραφεις;
    σε γενικες γραμμες, στις ολοκληρωμενες σχεσεις, περιπου σε ποσο καιρο ολοκληρωσατε την σχεση, σε ποσο καιρο εκφραζοσουν πιο δοτικα, και σε ποσο καιρο αρχισε να αποτραβιεται ο αλλος;

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    84
    Ας πούμε ένα συγκεκριμένο παράδειγμα που έχω στο μυαλό μου ,ολοκληρώσαμε στις 2-3 βδομάδες και εγώ ξεκίνησα να εκφράζομαι περισσότερο πάνω στο δίμηνο . Και μόλις άρχισα να εκφράζομαι και να αφήνομαι ,τότε ο άλλος ξεκίνησε να αποτραβιέται .Βέβαια στις πράξεις πάλι επιδίωκε να με δει ,να μιλήσουμε κλπ ,απλώς λεκτικά δεν εκφραζόταν ποτε και πάνω σε συζήτηση μου είπε πως φταίει ότι εγώ του έκανα κάτι σαν ερωτική εξομολόγηση και ίσως ούτε εγώ το εννοώ και είναι μόνο ο ενθουσιασμός μου .Τώρα που το ξανασκέφτομαι μπορεί να μην ήταν καν αυτή η αιτία ,μπορεί να είχε χίλια δυο στο κεφαλι του ή άλλα παράπονα που δεν μου είπε ποτε .Απλώς μετά από αυτό μου βγήκαν ανασφάλειες ότι οποτε εγώ θα εκφράζομαι ,ο άλλος θα αντιδρά έτσι, παρολο που ο ίδιος ,πρώτος μου έδειχνε με πράξεις πως με θέλει .Και τώρα ίσως μετά από αυτό, κάθε γνωριμία μου την ερμηνεύω έτσι και το παραμικρό το παρομοιάζω με την προηγούμενη ,για αυτό και τα γενικεύω όλα .

  7. #7
    Honorata
    Guest
    Quote Originally Posted by Melina75 View Post
    Λοιπόν μιλάμε για ηλικίες 22-23 .Και να μιλάω για ολοκληρωμένες σχέσεις .Στην αρχή πάντα χαλαρή ειμαι ,για να μην πω ότι ο άλλος είναι αυτός που θα κάνει πάντα την πρώτη κίνηση .Απλώς φυσικό δεν είναι μετά από ένα διάστημα να αρχίσεις να αναπτύσσεις συναισθήματα και να το επικοινωνείς ; Διαφορετικά ποιο και το νόημα ; Γιατί βγαίνεις με κάποιον ; Για να κάνετε ο τι θα κάνατε και σε μια κανονική σχέση ,αλλά χωρίς συναίσθημα ; Με σκοπό τι ; Και πιέζεται ο άλλος από τι ; Επειδή η κοπέλα που βγαίνει ,έχει αρχίσει να νιώθει πράγματα για αυτόν ; Δεν πιέζω μέσα στην σχέση ,ούτε κάνω ζήλιες .Ισα ισα πολλές φορές ο άλλος θα είναι αυτός που θα μου κάνει ζήλιες ,θα εκνευριστεί αν προτιμήσω να βγω με παρέες .Παρόλα αυτά αν πω για παράδειγμα ,ελα να βγούμε μαζί δεν θα βγω με τα παιδιά ,αν εκφραστώ ,αν δείξω ότι νοιάζομαι λίγο παραπάνω ,τότε ξαφνικά <<ελα μωρέ χαλάρωσε το πάμε χαλαρά >>.
    Μωρε φυσιολογικό είναι να δενεσαι περισσότερο όσο περνάει καιρός και όλα πάνε καλά, το θέμα είναι ότι μάλλον αυτοί τρομάζουν με τη δεσμευση και κάνουν πίσω. Μπορεί να είναι και ο κανόνας του ερωτικού παιχνιδιού αυτό από την πλευρά των αντρών. Βλεπουν μια γυναίκα που τους αρέσει, κάνουν τα πάντα για να την έχουν, γίνονται τρυφεροι, εκδηλωτικοι και όταν νιωσουν ότι έχουν κατακτήσει το στόχο τους χαλαρώνουν και το σκέφτονται αλλιώς. Εάν εσύ θες πιο στενή σχέση και να μη φοβάται ο αλλος να δεθεί ,τότε να είσαι πιο υποψιασμένη με τους άντρες και να αποφεύγεις τέτοιους τυπους αντρών. Εξάλλου αν κάτι δεν σου αρέσει έχεις κάθε δικαίωμα να φύγεις από αυτή τη σχέση δεν σε κρατάει κάνεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    Quote Originally Posted by Melina75 View Post
    Ας πούμε ένα συγκεκριμένο παράδειγμα που έχω στο μυαλό μου ,ολοκληρώσαμε στις 2-3 βδομάδες και εγώ ξεκίνησα να εκφράζομαι περισσότερο πάνω στο δίμηνο . Και μόλις άρχισα να εκφράζομαι και να αφήνομαι ,τότε ο άλλος ξεκίνησε να αποτραβιέται .Βέβαια στις πράξεις πάλι επιδίωκε να με δει ,να μιλήσουμε κλπ ,απλώς λεκτικά δεν εκφραζόταν ποτε και πάνω σε συζήτηση μου είπε πως φταίει ότι εγώ του έκανα κάτι σαν ερωτική εξομολόγηση και ίσως ούτε εγώ το εννοώ και είναι μόνο ο ενθουσιασμός μου .Τώρα που το ξανασκέφτομαι μπορεί να μην ήταν καν αυτή η αιτία ,μπορεί να είχε χίλια δυο στο κεφαλι του ή άλλα παράπονα που δεν μου είπε ποτε .Απλώς μετά από αυτό μου βγήκαν ανασφάλειες ότι οποτε εγώ θα εκφράζομαι ,ο άλλος θα αντιδρά έτσι, παρολο που ο ίδιος ,πρώτος μου έδειχνε με πράξεις πως με θέλει .Και τώρα ίσως μετά από αυτό, κάθε γνωριμία μου την ερμηνεύω έτσι και το παραμικρό το παρομοιάζω με την προηγούμενη ,για αυτό και τα γενικεύω όλα .
    γι αυτο ακριβως σε ρωτησα "ποσες φορες". γιατι βλεπω οτι γενικευεις, ενω μπορει να σουε χει συμβει μια φορα με συνθηκες που ειναι για να ανησυχεις.
    γιατι οντως, αν εχετε κανει σεξ στον ενα μηνα κι επειδη στους 2 μηνες λες εσυ μια κουβεντα η πολλες κουβεντες που δειχνουν συναισθημα και οικειοτητα, ακομα και ερωτα, αυτος στραβωνει, ειναι να ανησυχεις...
    αυτος εχει το προβλημα ομως, οχι εσυ.
    πολυ φυσικο ειναι να δενεσαι με αυτον που εχεις μια σχεση και βγαινετε και περνατε τον χρονο σας μαζι, ακομα κι αν δεν εχετε πει ιδιαιτερα πραγματα περι δεσμευσεων..

    αν ηταν κατι που συνεβαινε πραγματικα "συνεχως", θα επρεπε να δεις γιατι συμβαινει, κατι που πιθανα κανεις λαθος. αλλα το να συμβει 1-2-3 φορες, δεν σημαινει οτι κανεις κατι λαθος..

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    84
    Απλώς δεν μπορώ να καταλάβω τι πάει να πει φοβάμαι την δέσμευση για τον άλλον ;Τι θα αλλάξει ακριβώς από αυτά που ήδη κάνουμε ;Δεν θα μπορούμε να βλέπουμε άλλους ; Ήδη αυτό συμβαίνει .Και μπορεί να μου πείτε τώρα ο άλλος δεν ξέρεις τι μπορεί να κάνει ..Συμφωνώ απλώς όταν σε παίρνει τηλέφωνα ,σε καλεί να βγείτε όλοι μαζί και με φίλους του ,επιδιώκει να γνωρίσει τον κύκλο σου ,βλέπεις ότι ξεκινάει να συχνάζει όπου πηγαίνεις και εσυ ..,μου δείχνει ότι έχει έγνοια για το τι κάνω εγώ ,ποιους συναναστρέφομαι κλπ και γενικά έχει πρώτα στο μυαλό του να κάνει στενό μαρκάρισμα σε εμένα ,παρά να κοιτάξει να παρταρει με τους φίλους του και να προσεγγίσει άλλες .Από την άλλη ,το συγκεκριμένο παράδειγμα που είχα στο μυαλό Μου ,ξέρω ότι δεν είχε ξανακάνει ποτε σχέση ,παραμονο κάτι από απόσταση για λίγο καιρό πριν πολλά χρόνια (λίγο μετά το λύκειο δηλαδή ).Τι να πω δεν ξέρω ..

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    84
    Πάντως όσο το αναλύω ,βλέπω ότι το πρόβλημα μου είναι πολύ συγκεκριμένο ,με ένα άτομο και απλώς μου εμεινε από τότε η ανασφάλεια .Από εκεί και πέρα ίσως κάθε φορά που ενδιαφέρομαι παραπάνω υπέρ αναλύω την παραμικρή κίνηση και στεναχωριέμαι πιο εύκολα ,ενώ όταν ειμαι πιο αδιάφορη δεν υπολογίζω πολλά πράγματα και ειμαι πιο πρακτική ,για αυτό και πηγαίνει καλύτερα στην δεύτερη περίπτωση .

  11. #11
    kopela93
    Guest
    Φοβούνται τη σχέση είναι σίγουρο. Πολλοί άνθρωποι το έχουν αυτό. Μπορώ να στο πω από πρώτο χέρι ότι το φοβάμαι και το αποφεύγω χρόνια. Είναι κάτι όμως που ο καθένας έχει πολύ διαφορετικά στο μυαλό του. Για παράδειγμα οι άντρες που φοβούνται τη σχέση νομίζουν ότι θα στριμωχτουν σε ένα κουτάκι, θα έχουν μια κυρία που θα τους περιορίζει και θα τους γκρινιάζει συνέχεια, δε θα μπορούν να είναι οι εαυτοί τους δε θα μπορούν να φλερτάρουν δεξιά και αριστερά και θα χάσουν τα γενικά τις ελευθερίες τους. Ή ότι θα πρέπει να κοιτάνε να ευχαριστήσουν την άλλη γιατί η γυναίκα έχει γενικά απαιτήσεις σήμερα και θέλουν κι αυτοί όπως όλοι να κοιτάξουν την πάρτη τους. Άλλωστε δε φοβούνται ένα πράγμα. Όσο και να γεράσουν, αν έχουν καλό γυπινκ θα βρούνε κάποια ακόμη και πολύ μικρότερη να τους φροντίζει γιατί αυτό θέλουν επειδή όλα τα άλλα τα έχουν και χωρίς τη σχέση. Το σεξ για παράδειγμα αν έχουν καλό γκειμ μπορούν να το έχουν. Βέβαια οι γυναίκες έχουν πιο πολλές ευκαιρίες αλλά οι γυναίκες θα ενδιαφερθούν κάποια στιγμή για οικογένειες κτλ λόγω αναπαραγωγικής ηλικίας κτλ
    Γενικά μιλάμε για δύο διαφορετικούς κόσμους. Γι'αυτό έχουν βγει και βιβλία γι'αυτό.
    Εγώ πιστεύω πως πέφτεις σε άτομα που δε θέλουν δέσμευση. Αυτοί σε τραβάνε περισσότερο ίσως γιατί και εσύ δεν είσαι πολύ της δέσμευσης. Αν ήσουν, σίγουρα το μάτι σου θα πήγαινε σε κάτι πιο σταθερό και σίγουρο. Νομίζω πως δεν είναι τίποτα τυχαίο. Εσύ για παράδειγμα μπορεί να φοβάσαι άλλα πράγματα στη σχέση που ακόμη δεν τα έχεις ανακαλύψει. Ο καθένας κάτι φοβάται κάτι πιστεύει ότι θα χάσει στη σχέση γιατί η λέξη δέσμευση δεν είναι για όλους. Ιδιαιτέρως είναι γιαυτους που δε φοβούνται. Είναι γιαυτους που θέλουν να δίνουν απλόχερα δεν τρέμουν να πληγωθούν να χάσουν το χρόνο τους και κάτι από τον εγωισμό τους. Οι περισσότεροι εκεί έξω φοβούνται τις σχέσεις ή δεν είναι έτοιμοι να κάνουν σχέση. Οι περισσότεροι πιστεύουν ότι δεν υπάρχει το κατάλληλο άτομο για εκείνους εκεί έξω. Λίγοι πιστεύω είναι αυτοί που ακόμη το βλέπουν ρομαντικά και πιστεύουν στο απόλυτο ματσινκ που πρόκειται να τους περιμένει σε κάποια φάση στη ζωή τους. Γενικά στη ζωή και στη σύγχρονη εποχή έχουμε γίνει πολύ εγωιστές που δε θέλουμε να δώσουμε θέλουμε να παίρνουμε. Αγνοούμε ότι έχουμε την ανάγκη να δώσουμε. Γενικά μη νομίζεις ότι έχεις κάποιο πρόβλημα. Η κοινωνία από μόνη της είναι προβληματική και θα συνεχίσει να είναι. Χωρίς να κάνεις υποχωρήσεις δε θα φτάσεις σε αυτό που θες. Δε θα είναι όπως το θες, θα είναι στο περίπου. Δε θα είναι ονειρικό. Τέλος πάντων.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Όσο και να γεράσουν, αν έχουν καλό γυπινκ θα βρούνε κάποια ακόμη και πολύ μικρότερη να τους φροντίζει γιατί αυτό θέλουν επειδή όλα τα άλλα τα έχουν και χωρίς τη σχέση. Το σεξ για παράδειγμα αν έχουν καλό γκειμ μπορούν να το έχουν. Βέβαια οι γυναίκες έχουν πιο πολλές ευκαιρίες αλλά οι γυναίκες θα ενδιαφερθούν κάποια στιγμή για οικογένειες κτλ λόγω αναπαραγωγικής ηλικίας κτλ .
    Είναι διαφορετική η κατανομή των "ευκαιριών" στη ζωή ανδρών γυναικών . Αν το δεις σαν μαθηματικό πρόβλημα , αφού είναι περίπου μισοί μισοί , δεν μπορεί το ένα φύλο , συνολικά να έχει περισσότερες ευκαιρίες. Δεν βγαίνουν τα νούμερα, αφού κάθε "ευκαιρία" takes two . Οι γυναίκες έχουν πολύ περισσότερες ευκαιρίες για κάποια χρόνια. Μετά απότομα, πέφτουν στο μηδέν . Δεν έχουν τίποτε. Οι άνδρες, έχουν λιγότερες ειδικά στην αρχή , αλλά κρατάει σχεδόν για πάντα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    549
    Τι διαβαζω παλι εδω μεσα.......απαρχαιωμένες αντιλήψεις !
    Δεν θελουν κοπελα93 ολες οι γυναικες να κανουν παιδια. Επειδη ΕΣΥ θες δεν σημαινει πως ολες θελουν. Εδω υπαρχουν μερικες που πανε στα 20 και κανουν μια επεμβαση σαν στείρωση ! Δεν το εχω ψαξει αλλα ειναι ΜΟΝΙΜΟ τερμα...δεν κανουν παιδια στειρώνονται κανονικα.
    2ον σιγα μην εχουν ολοι οι αντρες αν γερασουν ευκαιρίες με τις γυναικες. Και οι μεγαλες τους ωραιους και νεους θελουν. Αν εχουν ΠΟΛΛΑ λεφτα αλλα θελουν και να τα διαθέσουν ομως, οχι να τα φυλάνε στην τράπεζα, τοτε αλλαζει το πραγμα σιγουρα θα βρουν πολλες.
    Δυστυχως αυτο το φορουμ ειναι για τιποτα γερους απο οτι καταλαβα !

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το άσχημο όπως έχει γίνει αυτό το φόρουμ little θα σου πω πιο είναι: Παλιότερα έθετε κάποιος έναν προβληματισμό και προσπαθούσαν οι περισσότεροι να καταλάβουν τι συμβαίνει στην συγκεκριμένη περίπτωση και να συζητήσουν πάνω στη συγκεκριμένη περίπτωση μπας και βγει καμια άκρη. Τώρα συχνά και οι θεματοθέτες και το χειρότερο, οι περισσότεροι από τους συμμετέχοντες, μετά από λίγα ποστ το γυρνάνε σε γενικότητες, οι άντρες έτσι, οι γυναίκες κοκορέτσι, η κοινωνία έτσι κι αλλιώς κι αλλιώτικα. Και φυσικά αναλωνόμαστε σε ατελείωτες θεωρητικές συζητήσεις που ξεφεύγουν και δεν οδηγούν πουθενά. Και ναι, για την ιστορία συμφωνώ μαζί σου, πολλές φορές κι εγώ βρίσκω πολλές αντιλήψεις εκτός τόπου και χρόνου. Αλλά ξαναλέω ότι δεν είναι εκεί το θέμα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    Quote Originally Posted by Melina75 View Post
    Απλώς δεν μπορώ να καταλάβω τι πάει να πει φοβάμαι την δέσμευση για τον άλλον ;Τι θα αλλάξει ακριβώς από αυτά που ήδη κάνουμε ;Δεν θα μπορούμε να βλέπουμε άλλους ; Ήδη αυτό συμβαίνει .Και μπορεί να μου πείτε τώρα ο άλλος δεν ξέρεις τι μπορεί να κάνει ..Συμφωνώ απλώς όταν σε παίρνει τηλέφωνα ,σε καλεί να βγείτε όλοι μαζί και με φίλους του ,επιδιώκει να γνωρίσει τον κύκλο σου ,βλέπεις ότι ξεκινάει να συχνάζει όπου πηγαίνεις και εσυ ..,μου δείχνει ότι έχει έγνοια για το τι κάνω εγώ ,ποιους συναναστρέφομαι κλπ και γενικά έχει πρώτα στο μυαλό του να κάνει στενό μαρκάρισμα σε εμένα ,παρά να κοιτάξει να παρταρει με τους φίλους του και να προσεγγίσει άλλες .Από την άλλη ,το συγκεκριμένο παράδειγμα που είχα στο μυαλό Μου ,ξέρω ότι δεν είχε ξανακάνει ποτε σχέση ,παραμονο κάτι από απόσταση για λίγο καιρό πριν πολλά χρόνια (λίγο μετά το λύκειο δηλαδή ).Τι να πω δεν ξέρω ..
    σε γενικες γραμμες, το "δεν ειμαι σε φαση για δεσμευση", σημαινει "δεν θελω δεσμευση με εσενα"...
    στις ηλικιες που συζητας ομως, πιο συχνα σημαινει οτι δεν ξερει τι του γινεται, ή νομιζει οτι ειναι ο μρ. πηδουκλος που θα μπιπ ολο τον κοσμο..
    οποτε, κρινεις κατα περιπτωση. δεν υπαρχει γενικο συμπερασμα.

    και σαφως, η διαφορα της δεσμευσης απο το χαΛαρα, ειναι η αποκλειστικοτητα κυριως..
    ναι, μπορει να βγαινετε συχνα, να γνωριζεις το περιβαλλον του κλπ κλπ κλπ, μπορει ομως ξαφνικα να την γυρισει την πλακα επειδη εκανε καποιες γνωριμιες κι αν διαμαρτυρηθεις να σου πει, οτι πως κανεις ετσι, αφου δεν εχετε τπτ...
    επισης, οπως ειπες οσο κοντα σου και να ειναι, δεν μπορεις να ξερεις τι κανει οταν ειναι μονος του..

    στο παραδειγμα που εδωσες και πουσε φοβισε, εκεινο που εκδηλωσες τα αισθηματα σου μετα απο 2 μηνες κι ο αλλος στραβωσε, πως εληξε εκεινη η ιστορια; ποιος το τελειωσε, πως και γιατι;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τι σας ξενερωνει?και τις σας ελκυει?
    By nick190813 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 60
    Last Post: 06-12-2016, 13:36
  2. τι σας ξενερωνει σε μια σχεση
    By Macgyver in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 33
    Last Post: 13-10-2016, 12:52
  3. τι μου ειπε η κοπελα μου οταν τη ρωτησα γιατι με απατησε (λιγη βοηθεια!!!!)
    By αλεξανδρος_77 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 09-03-2013, 22:26
  4. Δυσανασχετηση οταν σου προσφερουν η σε υπηρετουν...?Γιατι?
    By Krystalia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 49
    Last Post: 03-07-2011, 11:03
  5. Replies: 1
    Last Post: 30-06-2011, 13:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •