Δεν θέλω να ξυπνάω το πρωί
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    130

    Δεν θέλω να ξυπνάω το πρωί

    Καλημέρα!!! Περνάω μια δυσκολη φάση αυτή τν περίοδο !! Ψάχνω δουλειά ...έφυγα από την προηγούμενη μου κάνουν όλη πόλεμο ... σκέφτικα ότι δεν μου ταιριάζει και πέταξα όλες μου της σπουδές ...κ πρέπει να σκεφτώ τι άλλο θέλω να κάνω το έχω βρει αλλά όλη μου λένε ότι δεν μου πάει και είναι άσχετο με εμένα ...
    Κάθε πρωί δεν θέλω να ξυπνάω...και ξυπνάω με μια καταθλιπτική διάθεση ....δεν ξέρω τι να κάνω λεφτά για ψυχολόγο δεν έχω...όλη μέρα σπίτι δεν αντέχω να είμαι γιατί δεν μου μιλάνε η οικογένεια μου είμαι να πεθάνω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Μπορείς να βρεις βοήθεια από Ψυχολόγο δωρεάν σε Δημόσια Δομή, επίσης από Κοινωνικούς Λειτουργούς και θεραπευτές που θα σε βοηθήσουν και με την οικογένειά σου
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    130
    Έχω πάει δεν κάνουν δουλειά άσε που έχει αναμονή μήνες εδώ Αθήνα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Σίγουρα μπορείς να βρεις Κοινωνικούς Λειτουργούς Στο Δήμο σου στην Αθήνα

    Μην αφήσεις να χρονίσει η καταθλιψουλα που έχει φανερωθεί τώρα, αργότερα θα είναι χειρότερα
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by stavrinafly View Post
    Καλημέρα!!! Περνάω μια δυσκολη φάση αυτή τν περίοδο !! Ψάχνω δουλειά ...έφυγα από την προηγούμενη μου κάνουν όλη πόλεμο ... σκέφτικα ότι δεν μου ταιριάζει και πέταξα όλες μου της σπουδές ...κ πρέπει να σκεφτώ τι άλλο θέλω να κάνω το έχω βρει αλλά όλη μου λένε ότι δεν μου πάει και είναι άσχετο με εμένα ...
    Κάθε πρωί δεν θέλω να ξυπνάω...και ξυπνάω με μια καταθλιπτική διάθεση ....δεν ξέρω τι να κάνω λεφτά για ψυχολόγο δεν έχω...όλη μέρα σπίτι δεν αντέχω να είμαι γιατί δεν μου μιλάνε η οικογένεια μου είμαι να πεθάνω
    Θεωρεις πως αυτό που εχεις βρει θα σου ταιριάζει; θα σου αρεσει ή απλώς πιστευεις χωρις να γνωριζεις τις πραγματικές συνθηκες της δουλειας οτι θα σου ταιριαζει; Τι δουλεια εκανες πριν και τι δουλεια θελεις να κανεις τώρα; Θα μπορουσες να σκεφτεις την περίπτωση μαζι ,ε την εργασία να κανεις και ενα μεταπτυχιακό ή θεωρεις πως εχεις κανει τον κυκλο σου με την επιστήμη;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    130
    Μουυ είμαι από ΙΕΚ δεν γίνεται μεταπτυχιακό!! Επίσης κατάλαβα ότι μόνο έτσι θα δουλεύω μια ζωή μόνο όποτε εγκλωβίστηκα κ έφυγα..... Συντηρητής έργων τέχνης στη σκαλωσιά ουσιαστικά τοίχους τοιχογραφίες ακούγεται πολύ ωραίο αλλά είναι σαν οικοδομικές εργασίες έχω γίνει χάλια όλο σε γιατρούς τρέχω μέση χέργια

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,402
    Εγώ δούλευα τουριστικά κι όλοι με αγαπουσαν όσο πήγαινα νωρίτερα, όσο έφευγα αργότερα, όσο έκανα κι άλλες δουλειές εκτός αντικειμένου αλλά εγώ είχα ερωτευθεί τον μηχανικό κι ο μηχανικός την σερβιτόρα..... Κι έτσι έπινα, έκλαιγα ώσπου ζήτησα απόλυση και ούτε που με νοιάζει που έχασα τη δουλειά παρά να τους βλέπω μπροστά μου.
    Ηρεμία κι εσύ..... Έχεις τα κάτω σου.... Δεν πειράζει..... Θα τα ξεπεράσεις και θα κάνεις κάτι που σου αρέσει. Υπάρχουν χιλιάδες σχολές και χιλιάδες εργασίες. Όταν είσαι έτοιμη θα ξεκινήσεις πάλι. Πάρε τον χρόνο σου δεν πειράζει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    130
    Καλά έκανες και έφυγες αφού ήσουνα δυστυχισμένη... Και εγώ για αυτό έφυγα δεν άντεχα άλλο τις συνθήκες εργασίας σκέφτομαι πολλά για τον μέλλον .... Τώρα ψάχνω για δουλειά να σου το αντικείμενο που δούλευα πριν πάω εκεί πιστεύω να βρω κάτι ώστε να μπορώ να πληρώσω μία σχολή...

  9. #9
    TheShadow
    Guest
    Quote Originally Posted by stavrinafly View Post
    Καλημέρα!!! Περνάω μια δυσκολη φάση αυτή τν περίοδο !! Ψάχνω δουλειά ...έφυγα από την προηγούμενη μου κάνουν όλη πόλεμο ... σκέφτικα ότι δεν μου ταιριάζει και πέταξα όλες μου της σπουδές ...κ πρέπει να σκεφτώ τι άλλο θέλω να κάνω το έχω βρει αλλά όλη μου λένε ότι δεν μου πάει και είναι άσχετο με εμένα ...
    Κάθε πρωί δεν θέλω να ξυπνάω...και ξυπνάω με μια καταθλιπτική διάθεση ....δεν ξέρω τι να κάνω λεφτά για ψυχολόγο δεν έχω...όλη μέρα σπίτι δεν αντέχω να είμαι γιατί δεν μου μιλάνε η οικογένεια μου είμαι να πεθάνω
    Σε καταλαβαινω τοοοσο.Νιωθω ακριβως το ιδιο αλλα πολυ χειροτερα.Φοβαμαι οτι μια μερα απλα δε θα ξυπνησω.Θα σταματησει η καρδια μου .Κι εγω δουλευα σ ενα μαγαζι που το δημιουργησα απο την αρχη.Δουλευα τοσες πολλες ωρες και σκεφτομουν μονο τη δουλεια.Εφερα πολυ κοσμο και φημη,αναγνωριση.Δουλεψα πολυ σκληρα να στησω ενα καινουριο μαγαζι που ολοι κ,καταφερα,να μιλανε γι αυτο.Να ερχονται για μενα και αυτα που εκανα.Να διαφημιζουν σε αλλους και να με συστηνουν.Και οι ιδιοκτητες και το προσωπικο με μισουσαν.Με ζηλευαν και επειδη δε μπορουσαν να με απολυσουν γιατι ημουν μηχανη χρηματων.Με φερονταν σαν σκουπιδι.Πολλες φορες μπροστα στους πελατες.Μια μερα ηρθε το mega για να παρουσιασουν το μαγαζι και ο σεφ του αλλου κομματιου,εβαλε τη γκομενα -αρχαρια εξευτελιστικα αχρηστη και διαφημισε για να την προωθησει τον ιδρωτα και το κοπο μου για δικο της..Δε μπορω να το ξεπερασω απο τοτε.Πως χωραει τοση κακια ,αχαριστια και αδικια σε αυτο το ειδος..Εγω να δεις πολεμο που δεχτηκα.Κι εγω ειχα την αναγκη να βγω ,να φυγω και να δοκιμασω κατι αλλο η εστω ενα διαλλειμα.Αν εχεις βρει λοιπον αυτο που σε γεμιζει και πιστευεις οτι θα μπορεσεις να βιοποριστεις,καντο και μην ακους κανενα.Κανεις δε ξερει τι πραγματικα εχει αναγκη ο αλλος και που θα ταιριαξει.Στις διδαχες και στο να κρινουμε ολοι πρωτοι ειμαστε..Ουτε εγω μου φτανουν για ψυχολογο αλλα σιγουρα γιατι το περασα για μηνες που δεν μου εκανε καμια δουλεια.Τις απερριπτα ολες..Δε πρεπει να μεινεις σπιτι γιατι θα χειροτερεψεις..Αμα η οικογενεια σου δε σε καταλαβαινει και δεν εχεις καποιον αλλον για να το κανει,αφιερωσε χρονο και διασκεδασε με τον εαυτο σου.Δε ξερεις ποσα μπορει να σου μαθει..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Αγαπητέ θεματοθέτη,

    είσαι ένας νέος άνθρωπος και είναι πολύ φυσιολογικό να εξερευνείς τι εργασία σου ταιριάζει και με τι θα ήθελες να ασχοληθείς. Πολλές φορές το αντικείμενο των σπουδών δεν είναι ακριβώς έτσι όπως το φανταζόμαστε όταν το σπουδάζαμε και είναι πολύ υγιές να ψάχνεσαι και να δοκιμάζεις ώστε να χτίσεις κάτι που σου ταιριάζει περισσότερο.
    Κάθε αλλαγή πορείας φέρνει σύγχυση, είσαι μετέωρος, δοκιμάζεις και να ανακλύπτεις. Δεν έχεις ακόμη σταθερή απάντηση, αυτή θα έρθει με τον καιρό.
    Η στάση της οικογένειάς σου μου φαίνεται ανώριμη, και καθόλου βοηθητική - Δεν σου μιλώ μέχρι να κάνεις αυτό που θέλω - .
    Αυτή τη στιγμή δεν χρειάζεσαι κάτι τέτοιο. Χρειάζεσαι υποστήριξη. Βιώνεις αλλαγές και αβεβαιότητα και η οικογένειά σου στο κάνει ακόμη πιο δύσκολο.
    Προφανώς, εσύ αποφασίζεις με τι θες να ασχοληθείς στη ζωή σου, γιατί εσύ ζεις τη ζωή σου. Η οικογένεια σου έχει απλά μια άποψη, που προσπαθεί να επιβάλει.
    Η γνώμη μου είναι κάπως να αποστασιοποιηθείς συναισθηματικά για κάποιο καιρό από την στάση τους και τα βρίσκετε στην πορεία.
    Τώρα χρειάζεσαι υποστήριξη όχι κάποιος να σου επιβάλλεται άμεσα ή έμμεσα για το τι θα κάνεις ΕΣΥ με τη ζωή σου.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    49
    Άμα δεν την πάλευες καθόλου καλά έκανες και έφυγες! Φυσικά πάντα υπάρχει ο φόβος του αγνώστου αλλά μία ζωή την έχουμε!

Similar Threads

  1. Ξυπνάω νεκρός
    By Yoco Choco in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 48
    Last Post: 30-07-2021, 00:17
  2. Ξυπνάω με το παραμικρό .....
    By deneimaikala in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 29-03-2020, 13:36
  3. Ταχυκαρδία με το που ξυπνάω!
    By ΖΜΕ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 15-02-2020, 10:09
  4. Ξυπναω παπι στον ιδρωτα
    By γελα πολυ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 16-11-2015, 15:57
  5. πινω νερο και ξυπναω βοηθεια
    By vakili in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 11
    Last Post: 15-03-2015, 16:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •