Υιοθεσία και πραγματικοί γονείς - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλησπερα.
    δεν μου ειπες αν εζησες ευτυχισμενα χρονια στην οικογενεια που σε υιοθετησε, αν εχετε καλη επικοινωνια, αν εχεις παραπονα σοβαρα απο αυτους.
    Πολύ όμορφα χρόνια με αγαπούσαν/αγαπούν και τους αγαπάω και εγώ. Είναι έξυπνοι και μορφωμένοι άνθρωποι τους είχα εμπιστοσύνη. Γενικά δεν έχω παράπονο. Όταν ήρθε και το βιολογικό τους παιδί φοβήθηκα μήπως παραγκωνιστώ κάτι που δεν έγινε ποτέ. Αδερφό μου κανονικό τον νιώθω και ας μην έχουμε το ίδιο αίμα.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Lost_illusion View Post
    Πολύ όμορφα χρόνια με αγαπούσαν/αγαπούν και τους αγαπάω και εγώ. Είναι έξυπνοι και μορφωμένοι άνθρωποι τους είχα εμπιστοσύνη. Γενικά δεν έχω παράπονο. Όταν ήρθε και το βιολογικό τους παιδί φοβήθηκα μήπως παραγκωνιστώ κάτι που δεν έγινεποτέ. Αδερφό μου κανονικό τον νιώθω και ας μην έχουμε το ίδιο αίμα.
    τοτε θα πρεπει να κανεις μια καλη σκεψη και για την βιολογικη σου μητερα...
    δεν ξερεις με τι συνθηκες σε συνελαβε στα 14, ουτε πως ηταν η ζωη της τοτε.
    μπορει να μην ηταν ικανη να σε αναθρεψει κι αντι να σε καταστρεψει με την ανικανοτητα της οπως κανουν πολλες, σε εδωσε για υιοθεσια για να εχεις μια καλυτερη πιθανοτητα να ευτυχησεις...
    αν ειχες μια ασχημη ζωη, θα μπορουσες να της κρατας κακια, αλλα εφοσον εισαι ευτυχισμενος, στην επιλογη της να σε γεννησει και να σε δωσει για υιοθεσια, οφειλεις την καλη ζωη σου...
    απορω ομως που σου ειπε το ονομα του πατερα σου.
    εδω δεν του το ειπε οταν επρεπε, στο ειπε εσενα τωρα που το εχει μυστικο απο ολους και κινδυνευει να αναστατωθει η ζωη της αν αρχισεις να σκαλιζεις;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Αν σε έκανε στα 14...καλύτερα που σε έδωσε και σε μεγάλωσε ένα ζευγάρι ώριμων ανθρώπων απότι αυτή, ένα παιδί.
    Όσο για τον πατέρα, τι να του προσαψεις αν δεν ξέρει τίποτα. Γιατί δε σε έψαξε?
    Ούτε μπορείς να πεις κάτι για το ότι έκαναν οικογένειες. Τι θα έκαναν, θα πήγαιναν να μονάσουν?
    Η μάνα σου φαίνεται πως χάρηκε που σε είδε. Ίσως θα μπορούσες να έχεις κάποια σχέση μαζί της.
    Αν αυτό είναι κάτι που για κάποιο λόγο σου είναι θεμιτό δηλαδή.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Εγώ διαφωνώ με τα "ελαφρυντικά" των 14χρονων . Θεωρώ ότι οι ανήλικοι , αν προβαίνουν σε πράξεις ενηλίκων , πρέπει να αντιμετωπίζουν τις συνέπειεςως ενήλικοι.
    Η ενηλικίωση , είναι νομικό θέμα και οι σημερινές απόψεις τη βάζουν στα 18. Όπως και να έχει , αν ένας ανήλικος κάνει φόνο ή κάνει παιδί , πρέπει να αντιμετωπίζει τις συνέπειες σαν ενήλικος. Η βιολογική σου μάνα , είναι χαμηλής ηθικής και αξίας άτομο . Βολεύτηκε με τον τωρινό γάμο της και δεν θέλει να θυμάται την ύπαρξή σου. Υπάρχεις όμως. Δεν μπορεί η θέλησή της και το βόλεμά της , να παραγράψει την ύπαρξή σου. Τα αντίστοιχα ισχύουν και για τον πατέρα σου. Για αυτό πρέπει να μάθει και από την αντίδρασή του , θα κριθεί . Όλοι οι άνδρες περάσαμε από τα 14, τα 18 , τα 20 . Δεν αφήσαμε έγκυες 14χρονες. Έχει ευθύνες το καθίκι.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Εγώ διαφωνώ με τα "ελαφρυντικά" των 14χρονων . Θεωρώ ότι οι ανήλικοι , αν προβαίνουν σε πράξεις ενηλίκων , πρέπει να αντιμετωπίζουν τις συνέπειεςως ενήλικοι.
    Η ενηλικίωση , είναι νομικό θέμα και οι σημερινές απόψεις τη βάζουν στα 18. Όπως και να έχει , αν ένας ανήλικος κάνει φόνο ή κάνει παιδί , πρέπει να αντιμετωπίζει τις συνέπειες σαν ενήλικος. Η βιολογική σου μάνα , είναι χαμηλής ηθικής και αξίας άτομο . Βολεύτηκε με τον τωρινό γάμο της και δεν θέλει να θυμάται την ύπαρξή σου. Υπάρχεις όμως. Δεν μπορεί η θέλησή της και το βόλεμά της , να παραγράψει την ύπαρξή σου. Τα αντίστοιχα ισχύουν και για τον πατέρα σου. Για αυτό πρέπει να μάθει και από την αντίδρασή του , θα κριθεί . Όλοι οι άνδρες περάσαμε από τα 14, τα 18 , τα 20 . Δεν αφήσαμε έγκυες 14χρονες. Έχει ευθύνες το καθίκι.
    δικασες παλι, τρομαρα σου...
    τι σχεση εχει ο φονος με αυτο που εκανε η μανα του;
    η υιοθεσια ειναι νομιμοτατη πραξη.
    κι εκτος αυτου, θεαρεστη...

    τις ευθυνες τους θα επρεπε να αντιμετωπιζουν ολοι αυτοι που παριστανουν τους στοργικους γονεις, αλλα ειναι εντελως ακαταλληλοι για γονεις, γεμιζοντας τα παιδια τους ψυχικες ασθενειες με τα προβληματα που κουβαλανε...
    μακαρι ολοι οι γονεις που δεν ειναι ωριμοι ή ικανοι, να ειχαν τετοια αυτογνωσια και να εδιναν τα παιδια τους για υιοθεσια, αντι να τα καταστρεφουν...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Δε μπορούμε να ξέρουμε κατω απο ποιες συνθήκες η βιολογική σου μητέρα σε έδωσε..Ουτε εσυ μας δίνεις πολλες λεπτομέρειες....Μηπως δεν ήθελε ο πατέρας σου και η μητερα σου ήταν μονη και πελαγωσε;Τουλαχιστον σκέψου οτι σε γέννησε και σου εδωσε την ευκαιρία να μας μιλας τωρα..Θα μπορούσε να είχε κάνει άμβλωση...
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #22
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    92
    https://www.youtube.com/watch?v=eunWuKxfAC8

    Κομμάταρα όπου στο βίντεο δείχνει το παιδί να μεγαλώνει και να πηγαίνει να βρει τον μπαμπά του. Για τους λάτρεις των hard rock ballads.
    Anyway, παρένθεση ήταν αυτό.

    Αυτό που έχω να συμπληρώσω εγώ είναι πως στην παρούσα φάση κυρίως υποθέσεις μπορεί να κάνει κανείς. Και μήπως αυτό είναι πιο βασανιστικό για σένα τελικά; Και αν η αλήθεια είναι εντελώς διαφορετική από αυτή που πιστεύει ο καθένας;

    Διάβασα κάπου ότι πιθανότατα σε συνέλαβε στα 14 της. Παιδάκι! Πάρα πολύ μικρή για να διαχειριστεί κάτι τέτοιο. Εδώ οι μεγάλοι δεν μπορούν καλά καλά.

    Επίσης, κατανοώ την απογοήτευσή σου και μάλλον ένιωσες και απόρριψη από τον τρόπο που σου μίλησε. Μήπως ήταν κ εκείνη εντελώς απροετοίμαστη για αυτό; Μήπως και εκείνη αισθάνεται άσχημα και θα ήθελε να σε αντιμετωπίσει διαφορετικά εκείνη τη στιγμή; Μπορεί ναι, μπορεί όχι.

    Έχει τρόπο να επικοινωνήσει μαζί σου αν θελήσει ή θα πρέπει να κάνεις εσύ πάλι κίνηση, π.χ. πηγαίνοντας πάλι από κοντά; Υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού σου η σκέψη να επικοινωνήσεις μαζί της πάλι; Ίσως κάπως πιο οργανωμένα για να είστε και οι δύο όσο το δυνατόν - ας πούμε - πιο έτοιμοι; Αν δε δείξει να θέλει κάτι τέτοιο, θα μπορούσες να της δώσεις κάποιο στοιχείο επικοινωνίας ώστε αν μελλοντικά αλλάξει γνώμη, να έχει τη δυνατότητα να επικοινωνήσει; Μπας και αρχίσουν να τη στροβιλίζουν συνεχώς σκέψεις σχετικές με εσένα και κάποια στιγμή κάνει την κίνηση.

    Δε θέλω να τη δικαιολογήσω, κι ας φαίνεται έτσι. Απλά επειδή είναι πολύ λεπτό το θέμα και αρκετά συναισθηματικό, σκέφτομαι ότι θα ήταν καλό να δοθούν απαντήσεις και να ξεκαθαρίσουν κάποια πράγματα.

    Κάτι αντίστοιχο θα μπορούσε να γίνει και με τον πατέρα σου. Σκέψου να μη γνωρίζει τίποτα τόσα χρόνια.

    Και μην ξεχνάμε το εξής πολύ σημαντικό: ότι έχεις ήδη οικογένεια που σε αγαπάει απεριόριστα και ανιδιοτελώς.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    8
    Έχω κάποια (μάλλον?!) καλά νέα..
    Δεν κατάφερα να τον συναντήσω από κοντά, του έστειλα μήνυμα στο φβ. Δεν νομίζω κάποιος να έχει γράψει πιο άβολο μήνυμα από αυτό. Από αυτόν σχημάτισα καλύτερη εντύπωση, συμφωνήσαμε ότι πρέπει να κάνουμε εξέταση DNA το οποίο και έγινε αλλά αποτελέσματα είπαν θέλουν ένα μήνα μαξ.

    Βρεθήκαμε και μιλήσαμε επίσης, έχω άγχος για τα αποτελέσματα αλλά δεν γίνεται να μην είναι αυτός. Πάντως τα είχε χαμμένα. Μου έκανε θετική εντύπωση ότι δεν μου είπε ότι έχει οικογένεια κτλ όπως η μητέρα. Κυρίως ξεφύσαγε σε βαθμό που ένιωσα πως τον τρέλανα. Μου είπε θέλει να μιλήσουμε μετά τα αποτελέσματα να μην ξανασυναντηθούμε μέχρι τότε. Τελικά μου χει στείλει αρκετά μηνύματα. Τον ρώτησα τι σκοπεύει να κάνει αν είμαστε όντως πατέρας και γιος. Μου είπε να βρεθούμε και με την μητέρα-γυναίκα δεν ξέρω πως να την πω. Πάντως έχει πελαγώσει.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Lost_illusion View Post
    Έχω κάποια (μάλλον?!) καλά νέα..
    Δεν κατάφερα να τον συναντήσω από κοντά, του έστειλα μήνυμα στο φβ. Δεν νομίζω κάποιος να έχει γράψει πιο άβολο μήνυμα από αυτό. Από αυτόν σχημάτισα καλύτερη εντύπωση, συμφωνήσαμε ότι πρέπει να κάνουμε εξέταση DNA το οποίο και έγινε αλλά αποτελέσματα είπαν θέλουν ένα μήνα μαξ.

    Βρεθήκαμε και μιλήσαμε επίσης, έχω άγχος για τα αποτελέσματα αλλά δεν γίνεται να μην είναι αυτός. Πάντως τα είχε χαμμένα. Μου έκανε θετική εντύπωση ότι δεν μου είπε ότι έχει οικογένεια κτλ όπως η μητέρα. Κυρίως ξεφύσαγε σε βαθμό που ένιωσα πως τον τρέλανα. Μου είπε θέλει να μιλήσουμε μετά τα αποτελέσματα να μην ξανασυναντηθούμε μέχρι τότε. Τελικά μου χει στείλει αρκετά μηνύματα. Τον ρώτησα τι σκοπεύει να κάνει αν είμαστε όντως πατέρας και γιος. Μου είπε να βρεθούμε και με την μητέρα-γυναίκα δεν ξέρω πως να την πω. Πάντως έχει πελαγώσει.
    τι ειδους σχεση ειχε με την βιολογικη μητερα; γιατι μπορει να μην του το ειπε;. την κοπανησε και δεν τον εβρισκε; μηπως την βιασε;

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τι ειδους σχεση ειχε με την βιολογικη μητερα; γιατι μπορει να μην του το ειπε;. την κοπανησε και δεν τον εβρισκε; μηπως την βιασε;
    Μου είπε (δεν έγιναν Αθήνα όλα αυτά) ότι είχαν σχέση ότι οι γονείς τους είναι εξαιρετικά θρήσκοι (ζει η μητέρα με άννοια) και πως όταν ανακάλυψαν πως έχουν σχέσεις την πήραν την κόρη τους και έφυγαν. Να την βίασε δεν πιστεύω γιατί ήθελε να την συναντήσει και αυτός και εγώ να μιλήσουμε και ήταν και μικρός. Θα μου πεις η ηλικία αποτρέπει; Όχι μα μάλλον δεν είναι το πιθανέστερο σκηνικό.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Lost_illusion View Post
    Μου είπε (δεν έγιναν Αθήνα όλα αυτά) ότι είχαν σχέση ότι οι γονείς τους είναι εξαιρετικά θρήσκοι (ζει η μητέρα με άννοια) και πως όταν ανακάλυψαν πως έχουν σχέσεις την πήραν την κόρη τους και έφυγαν. Να την βίασε δεν πιστεύω γιατί ήθελε να την συναντήσει και αυτός και εγώ να μιλήσουμε και ήταν και μικρός. Θα μου πεις η ηλικία αποτρέπει; Όχι μα μάλλον δεν είναι το πιθανέστερο σκηνικό.
    κι επειδη την πηραν; τηλεφωνα δεν υπηρχαν; ποτε εγιναν αυτα; το 1960?
    γιατι δεν τον ειδοποιησε γι οσα συμβαινουν; γιατι δεν επικοινωνησε μαζι του, αργοτερα;

    κατι δεν κολλαει εδω.
    η βιολογικη μητερα ειναι εντρομη μην της ταραξεις την ζωη , επειδη δεν τα ξερει κανεις, αλλα σου δινει το ονομα του πατερα που επισης δεν ξερει τιποτα, σιγουρο πλεον οτι θα ταραχτει η ζωη της οτανα ρχισεις να ψαχνεις...
    και ποτε προλαβεις και να τον βρεις και να απαντησει και να βρεθειτε και να πατε για dna?
    στο εργαστηριο για το dna ειχατε ραντεβου;

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    8
    Το τεστ dna δεν είναι τίποτα λίγο αίμα σου παίρνουν. Ακόμα και με σάλιο βρήκαμε που το στελνεις εσυ ταχυδρομικά. Απλά πηγαμε σε εργαστηριο που το νιωθαμε πιο αξιόπιστο.

    Όσο για τη μητέρα το σκέφτηκα. Αλλά είχε κάτι να χάσει; Το "κακό" είχε γίνε, την ήξερα.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Και του πατέρα η αντίδραση , δεν είναι και τόσο καλή. Ποιός είναι ; Ο Ροκφέλερ και θέλει πρώτα αποδείξεις γιατι ; Μη χάσει τον πολύτιμο χρόνο του ; Μη του ζητήσεις εκατομμύρια ;
    Πάντως δεν κρύφτηκε πίσω από το φουστάνι ή την προίκα της γυναίκας, να πει ότι κινδυνεύει η βολή του. Οπότε τουλάχιστον φαίνεται να μην είναι κανένας τελειωμένος σώγαμπρος πεθερόπληκτος. Η βιολογική μητέρα με τα στοιχεία που ανέφερες και να κανονίζει συνάντηση ο πατέρας, δεν πιστεύω να φανεί . Δεν θα θέλει να ρισκάρει το βόλεμά της.
    Για αυτό και υπάρχει ο κίνδυνος , αν είναι πονηρός ο πατέρας, να το ξέρει αυτό και να θέλει να τη χρησιμοποιήσει για άλλοθι. Του τύπου "αφού δεν θέλει η μάνα σου, δεν μπορώ να κάνω κάτι" . Τότε βέβαια θα είναι χειρότερος και από αυτή. Για το σενάριο βιασμού, δεν δίνω καμία πιθανότητα. Θα το είχε αναφέρει η "μάνα" αντί του γάμου=βολέματος. Και από την άλλη, ο πατέρας δεν θα ανέφερε αυτή με τίποτε. Το αποκλείω .

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Lost_illusion View Post
    Το τεστ dna δεν είναι τίποτα λίγο αίμα σου παίρνουν. Ακόμα και με σάλιο βρήκαμε που το στελνεις εσυ ταχυδρομικά. Απλά πηγαμε σε εργαστηριο που το νιωθαμε πιο αξιόπιστο.

    Όσο για τη μητέρα το σκέφτηκα. Αλλά είχε κάτι να χάσει; Το "κακό" είχε γίνε, την ήξερα.
    εγω δεν ειπα οτι ειναι δυσκολο το τεστ.
    ειπα οτι εσυ πριν μια μερα ρωτουσες μηπως ειναι υπερβολικο να αφησεις ενα μνμ στο φμ του "πατερα" και μηπως καποιος αλλος το δει , και μια μερα μετα, οχι μονο του μιλησες, οχι μονο ηταν θετικος, αλλα και συναντηθηκατε και την ιδια μερα τρεχατε για dna....

    οσο για τη μητερα, αστο, την πατησες...
    κι επειδη την ηξερες; δεν ειχες κανεναν τροπο να βρεις τον πατερα αν δεν στον ελεγε εκεινη.
    και μια γυναικα παντρεμενη με παιδια που δεν ξερει κανεις την παλια ζωη της καιδ εν θελει μπερδεματα, δεν θα εδινε με τπτ τετοια πληροφορια και μαλιστα σοτ ποδι που σε ειδε για μερικα λεπτα στην δουλεια της...
    να, με κατι τετοια το χανεις...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Υιοθεσία και αδέρφια
    By Edward in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 28-08-2020, 08:02
  2. υιοθεσία, αναδοχή.
    By airetikos in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 16-03-2019, 23:48
  3. υιοθεσια
    By fly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 04-02-2010, 01:55
  4. υιοθεσία
    By arktos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 13-12-2009, 01:33
  5. ΛΟΓΟΙ ΧΩΡΙΣΜΟΥ ( Πραγματικοί Λόγοι Χωρισμού από μια Σχέση)
    By kapetan_s in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 87
    Last Post: 20-03-2009, 18:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •