Υιοθεσία και πραγματικοί γονείς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    8

    Υιοθεσία και πραγματικοί γονείς

    Ελπίζω να το γράφω στην σωστή ενότητα φαντάστηκα πως εδώ είναι κατάλληλο μέρος.

    Είμαι υιοθετημένος και αυτό το γνωρίζω από πάντα σχεδόν. Μεγάλωσα βασικά γνωρίζοντας τον. Έχω και αδερφό κανονικό παιδί των θετών γονιών μου.

    Σαν οικογένεια είμαστε πολύ καλά, τους αγαπάω και με αγαπάνε πολύ.

    Ξέρω ότι είναι λεπτό το θέμα και θα τους κάνει να νιώσουν άσχημα αλλά εδώ και κάμποσο καιρό με τρώει να γνωρίσω τους βιολογικούς μου γονείς. Έλεγα πως θα είναι τίποτα περιθωριακοί τύποι, αλκοολικοί ή ψυχοπαθείς έτσι το είχα στο μυαλό μου. Είναι η μόνη σκέψη που θα μπορούσε να μου φανεί λογική γιατί κάποιος να πετάξει το παιδί του.

    Το πιο εύκολο ήταν η μητέρα. Την συνάντησα στην δουλειά της. Όταν με είδε έπαθε σοκ πριν καν μιλήσω ένιωσα ότι με κατάλαβε. Με τα πολλά έχει κάνει οικογένεια, είναι παντρεμένη. Πληγώθηκα πολύ γιατί από τα πρώτα πράγματα που μου είπε είναι ότι έχει οικογένεια και ότι δεν ξέρει κανείς για εμένα. Σε κάποια στιγμή που πήγε κάπου (στην δουλειά την βρήκα) εγώ την κοπάνησα. Με πλήγωσε πολύ όλο αυτό. Ένιωσα ότι ντράπηκε για μενα πριν καν με γνωρίσει.

    Έμαθα όμως το όνομα του πατέρα μου, τον βρήκα στο φβ. Κατάλαβα γιατί με γνώρισε η "μάνα" γιατί μοιάζουμε πολύ. Δεν ξέρω τι να κάνω. Και αυτός έχει οικογένεια. Να πάω να φάω και άλλη ήττα; Να το πάρω απόφαση ότι στα τέτοια τους; Καλός άνθρωπος φαίνεται αλλά μάλλον το πρόβλημα είναι ότι κανείς δεν με θέλει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Φίλε, δεν φταις σε τίποτε. Μη στεναχωριέσαι . Η συμπεριφορά της "μάνας" είναι αηδιαστική, βρωμερή , αποκρουστική και δείχνει βρωμογύναικο για πέταμα. Θεωρεί πολύ καλή τη ζωή της με το σκουπιδογαμπρό που έχει παντρευτεί και δεν θέλει να θυμάται το παιδί που γέννησε.

    Αντίστοιχο σκουπίδι θα είναι και ο βιολογικός πατέρας. Παρόλο που δεν έζησαν μαζί , ταίριαζαν μάλλον. Στο ότι είναι σκουπίδια.
    Και οι γονείς τους , που το ήξεραν αυτό και δεν έκαναν τίποτε, ίδια καθίκια θα είναι κι αυτοί . Όλοι .

    Ας πάνε στο διάολο . Μην ασχοληθείς ξανά. Οι γονείς έχουν υποχρέωση στα παιδιά. Τα παιδιά δεν έχουν καμία υποχρέωση στους γονείς.
    Κοίτα να είσαι καλά με τη θετή οικογένεια και άσε τα καθίκια στη λάσπη τους. Μακάρι να έχουν κακό ψόφο.

    Σε τέτοια υποκείμενα θεωρώ ότι αξίζει η εκτέλεση . Δεν αξίζουν να ζουν .

    Συγγενής μου, γυναίκα, είναι παντρεμένη με καλό σύζυγο που είναι υιοθετημένος. Τον μεγάλωσαν τέλεια οι θετοί και είναι εύπορος εξαιτίας τους.
    Όταν ήταν 40 , τον πήραν τηλέφωνο , οι φυσικοί γονείς. Ψόφαγαν της πείνας άφραγκοι και θέλαν να δαγκώσουν .
    Του ζήτησαν να ... συναντηθούν . Τους είπε να πάνε στο διάολο και να μην τον ξαναενοχλήσουν , δεν θέλει να ακούσει τίποτε για αυτούς.
    Τώρα είναι 55+ και δεν έχει αλλάξει ακόμη γνώμη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    θεματοθετη δεν ξερω τι ηλικια εχεις αλλα σιγουρα δεν πρεπει να βγαζεις κανενα συμπερασμα για αυτους ουτε να κρινεις τους φυσικους σου γονεις
    αυτο δεν θα οδηγησει πουθενα. επιπλεον να πας σε εναν ψυχολογο αντρα η γυναικα να συζητησεις μαζι τους προβληματισμους σου, αυτο ειναι το καλλιτερο που εχεις να κανεις και απο εκει θα παρεις και οδηγιες για το πως πρεπει να αντιμετωπισεις την κατασταση.
    τετοια γινιονται καθε μερα αυτοι οι ανθρωποι εχουν διδαχτει πως θα σε καθοδηγησουν παντα για το καλο σου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    θεματοθετη δεν ξερω τι ηλικια εχεις αλλα σιγουρα δεν πρεπει να βγαζεις κανενα συμπερασμα για αυτους ουτε να κρινεις τους φυσικους σου γονεις
    αυτο δεν θα οδηγησει πουθενα. επιπλεον να πας σε εναν ψυχολογο αντρα η γυναικα να συζητησεις μαζι τους προβληματισμους σου, αυτο ειναι το καλλιτερο που εχεις να κανεις και απο εκει θα παρεις και οδηγιες για το πως πρεπει να αντιμετωπισεις την κατασταση.
    τετοια γινιονται καθε μερα αυτοι οι ανθρωποι εχουν διδαχτει πως θα σε καθοδηγησουν παντα για το καλο σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Μεγάλωσα με άλλον πατέρα χωρίς να ξέρω ότι είναι θετός γονέας. Το έμαθα από την μάνα μου όταν ήμουν 18 χρονών. Ήθελε να πάω να τον γνωρίσω. Με πλήγωσε το ψέμα στο οποίο ζούσα τόσα χρόνια. Στον πατέρα τον πραγματικό άργησα να πάω. πήγα 8 χρόνια αργότερα. Τον έφερα σε πολύ δύσκολη θέση όταν πήγα απροειδοποίητα. Είχε φτιάξει δική του οικογένεια και παιδιά.

    Του ζήτησα να τον βλέπω που και που και με έκοψε λέγοντάς μου "δεν υπάρχει τέτοιο περιθώριο" ότι δηλαδή δεν έχω καμμιά θέση στη ζωή του.

    Κι εγώ με τη σειρά μου έκανα ένα αγόρι γιό που μεγάλωσε μακριά μου με τον παππού και τη γιαγιά από την πλευρά της γυναίκας μου, η οποία τον άφησε στους γονείς της επίσης για να κοιτάξει την καριέρα της.

    Συμβουλή μου, μη ταράσεις τα καλώς κείμενα. Οι γονείς σου και ιδιαίτερα η μητέρα σου έχει πληρώσει πολύ ακριβά το χωρισμό από σένα ήδη!

    Άστους ήσυχους να συνεχίσουν τη ζωή που έχουν φτιάξει μακριά σου! Εσύ έχεις δύο γονείς που τους αγαπάς και σ' αγαπούν! Άστα όπως είναι!!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    .................................................. .............................
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Με ενοχλεί και η φράση "έχει φτιάξει οικογένεια" . Τι πάει να πει αυτό ; ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ;;;
    Επειδή δεν βολεύτηκαν , το πετάνε, είναι ένα στιγμιαίο λάθος , δεν ασχολούνται ποτέ ξανά ... και πάνε παραπέρα ;;;
    Τα παιδιά δεν είναι στιγμιαία. Συνεχίζουν να υπάρχουν .

    Μιλάμε για υπόκοσμο .

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    8
    Μπορώ κάπως να το καταλάβω. Μπορεί να μην είχε καν την επιλογή να μην κρατήσει το παιδί αν δεν το ήθελε. Από την άλλη, με είχε 9 μήνες μέσα της, τώρα έγινα ξένο σώμα; Δεν με έδιωξε ακριβώς, φοβήθηκε, έπαθε σοκ. Ίσως λίγο χάρηκε που με είδε αλλά κατευθείαν φοβήθηκε. Μπορεί ο πατέρας να ναι ακόμα πιο σκληρός. Στο φβ βλέπω έναν σχετικά νέο χαμογελαστό άνθρωπο που μου μοιάζει. Κάθομαι και τον κοιτάω και λέω αυτός θα αντιδράσει καλύτερα;; Δεν θυμάμαι αν το έγραψα, αλλά αυτός δεν γνωρίζει για μενα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Να μην βλέπεις για ποιον είσαι ξένο σώμα, να βλέπεις ποιος σε αγαπά!

    Σε αγαπούν οι γονείς που έχεις τώρα! Η μητέρα που σε γέννησε σε έκανε σαν αμαρτία, παιδί εκτός γάμου! Για να μην το έχει πει στον άλλο, μπορεί να ήταν ξεπέτα μιας βραδιάς, μια κακοτυχία και να μην θέλησε να τον επιβαρύνει με το αποτέλεσμα της αμαρτίας της. Έχει υποφέρει από τις ενοχές της αρκετά! Συγχώρεσέ την και συνέχισε το δρόμο σου. Τον άλλο μην τον πλησιάσεις καν! Θα αναρωτηθεί τί συμφέρον έχεις και πας να του πεις τέτοια πράγματα!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Πως είσαι σίγουρος ότι δεν γνωρίζει για σένα ; Στο είπαν οι θετοί σου γονείς ότι το είχαν μάθει όταν σε υιοθέτησαν ; Δεν υπάρχει άλλος αξιόπιστος τρόπος να έχεις μάθει κάτι τέτοιο , εφόσον με τη βιολογική σου μάνα , δεν κάνατε καν κουβέντα.

    Τα περί αμαρτίας, είναι σκοταδιστικός μεσαίωνας. Οι γονείς, έχουν υποχρέωση απέναντι στα παιδιά τους, όσο ζουν . Όταν αποποιούνται τις ευθύνες αυτές, δίνοντας το παιδί τους για υιοθεσία, απλά είναι καθάρματα που δεν αξίζει να ζουν . Είναι ασυγχώρητοι . Αν τώρα ο βιολογικός πατέρας, όντως δεν έχει καμία γνώση , θα μπορούσες να τους στείλει μηνυμα στο fb .Αν δεν αντιδράσει θετικά και με ενδιαφέρον , είναι στην ίδια κατηγορία με τη μάνα. Στον πάτο . Τους διαγράφεις και δεν ασχολείσαι ποτέ. Αν ενδιαφέρεται , πρέπει αυτός ως πατέρας , να δώσει γραμμές , πως θα εξελιχθεί η σχέση .

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Πως είσαι σίγουρος ότι δεν γνωρίζει για σένα ; Στο είπαν οι θετοί σου γονείς ότι το είχαν μάθει όταν σε υιοθέτησαν ; Δεν υπάρχει άλλος αξιόπιστος τρόπος να έχεις μάθει κάτι τέτοιο , εφόσον με τη βιολογική σου μάνα , δεν κάνατε καν κουβέντα.

    Τα περί αμαρτίας, είναι σκοταδιστικός μεσαίωνας. Οι γονείς, έχουν υποχρέωση απέναντι στα παιδιά τους, όσο ζουν . Όταν αποποιούνται τις ευθύνες αυτές, δίνοντας το παιδί τους για υιοθεσία, απλά είναι καθάρματα που δεν αξίζει να ζουν . Είναι ασυγχώρητοι . Αν τώρα ο βιολογικός πατέρας, όντως δεν έχει καμία γνώση , θα μπορούσες να τους στείλει μηνυμα στο fb .Αν δεν αντιδράσει θετικά και με ενδιαφέρον , είναι στην ίδια κατηγορία με τη μάνα. Στον πάτο . Τους διαγράφεις και δεν ασχολείσαι ποτέ. Αν ενδιαφέρεται , πρέπει αυτός ως πατέρας , να δώσει γραμμές , πως θα εξελιχθεί η σχέση .

    Όχι μου το είπε η βιολογική όταν την ρώτησα αν είναι παντρεμένη με τον βιολογικό μου πατέρα. Με την βιολογική μάνα κάναμε μια σύντομη κουβέντα. Μου είπε ότι είναι παντρεμένη με παιδιά, ότι χαίρεται (?) που με είδε αλλά έχει οικογένεια (βασικά είχα πάθει τέτοια πλάκα όταν εμμέσως πλυν σαφώς μου είπε ότι ο άντρας της δεν ξέρει τίποτα και φοβόταν πάντα μη μαθευτεί που τα έχασα λίγο από εκεί και μετά). Το μόνο χρήσιμο που έμαθα ήταν το όνομα του βιολογικού πατέρα. Με την μάνα ήμουν λίγο παράτολμος που την βρήκα στην δουλειά. Χωρίς να θέλω να μπω σε λεπτομέρειες, είναι από τις δουλειές που μπορεί να έρθει κάποιος να σε συναντήσει, δεν είναι πωλήτρια να πεις ότι έχει πελάτες γύρω. αλλά όταν κάποιος την φώναξε για λίγο μου είπε περίμενε σε παρακαλώ και εγώ έφυγα.

    Τώρα για το φβ το σκέφτηκα αλλά με μπλοκάρει και το αμήχανο του πράγματος και ότι δεν ξέρεις ποτέ ποιος θα το διαβάσει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by Lost_illusion View Post
    Μου είπε ότι είναι παντρεμένη με παιδιά, ότι χαίρεται (?) που με είδε αλλά έχει οικογένεια (βασικά είχα πάθει τέτοια πλάκα όταν εμμέσως πλυν σαφώς μου είπε ότι ο άντρας της δεν ξέρει τίποτα και φοβόταν πάντα μη μαθευτεί που τα έχασα λίγο από εκεί και μετά).
    Τώρα για το φβ το σκέφτηκα αλλά με μπλοκάρει και το αμήχανο του πράγματος και ότι δεν ξέρεις ποτέ ποιος θα το διαβάσει.
    Πρέπει να μεταφράζουμε αυτά που λένε οι άλλοι, γιατί πολλές φορές , δεν εννοούν αυτό που λένε κατά λέξη .
    ΕΧΕΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ... εννοεί ότι έχει βολευτεί καλά με τον τωρινό της άνδρα, από τον οποίο κρύβει μια μεγάλη αλήθεια που δεν αλλάζει με τίποτε ΕΣΕΝΑ.
    Γιατί κι εσύ οικογένεια είσαι . Δεν παραγράφεται αυτό . Είναι δεσμός αίματος.
    Το ότι παραγράφει το παιδί που γέννησε, δείχνει ότι είναι σκουπίδι . Και το ότι δεν θέλει να χαλάσει σε τίποτε το βόλεμα που έχει με τον ηλίθιο που είναι παντρεμένη τώρα,
    δείχνει ότι δεν την νοιάζει τίποτε, παρά μόνο ο εαυτός της και η καλοπέρασή της. Τη διαγράφεις, δεν αξίζει ,ας πάει στο διάολο .

    Για το μήνυμα στο fb στο βιολογικό πατέρα, δεν κατάλαβα τι εννοείς σε μπλοκάρει το αμήχανο του πράγματος.
    Το άλλο που λες, ότι δεν ξέρεις ποιός μπορεί να το διαβάσει , εφόσον μιλάμε για υπεύθυνους ενήλικες, αυτά (τα σόσιαλ) είναι προσωπικά.
    Κάτι κοινά προφίλ , τύπου Μάκης-Σούλα , είναι για άτομα του πάτου.
    Αν μου το εξηγούσες αναλυτικότερα, θα το καταλάβαινα καλύτερα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Lost_illusion View Post
    Ελπίζω να το γράφω στην σωστή ενότητα φαντάστηκα πως εδώ είναι κατάλληλο μέρος.

    Είμαι υιοθετημένος και αυτό το γνωρίζω από πάντα σχεδόν. Μεγάλωσα βασικά γνωρίζοντας τον. Έχω και αδερφό κανονικό παιδί των θετών γονιών μου.

    Σαν οικογένεια είμαστε πολύ καλά, τους αγαπάω και με αγαπάνε πολύ.

    Ξέρω ότι είναι λεπτό το θέμα και θα τους κάνει να νιώσουν άσχημα αλλά εδώ και κάμποσο καιρό με τρώει να γνωρίσω τους βιολογικούς μου γονείς. Έλεγα πως θα είναι τίποτα περιθωριακοί τύποι, αλκοολικοί ή ψυχοπαθείς έτσι το είχα στο μυαλό μου. Είναι η μόνη σκέψη που θα μπορούσε να μου φανεί λογική γιατί κάποιος να πετάξει το παιδί του.

    Το πιο εύκολο ήταν η μητέρα. Την συνάντησα στην δουλειά της. Όταν με είδε έπαθε σοκ πριν καν μιλήσω ένιωσα ότι με κατάλαβε. Με τα πολλά έχει κάνει οικογένεια, είναι παντρεμένη. Πληγώθηκα πολύ γιατί από τα πρώτα πράγματα που μου είπε είναι ότι έχει οικογένεια και ότι δεν ξέρει κανείς για εμένα. Σε κάποια στιγμή που πήγε κάπου (στην δουλειά την βρήκα) εγώ την κοπάνησα. Με πλήγωσε πολύ όλο αυτό. Ένιωσα ότι ντράπηκε για μενα πριν καν με γνωρίσει.

    Έμαθα όμως το όνομα του πατέρα μου, τον βρήκα στο φβ. Κατάλαβα γιατί με γνώρισε η "μάνα" γιατί μοιάζουμε πολύ. Δεν ξέρω τι να κάνω. Και αυτός έχει οικογένεια. Να πάω να φάω και άλλη ήττα; Να το πάρω απόφαση ότι στα τέτοια τους; Καλός άνθρωπος φαίνεται αλλά μάλλον το πρόβλημα είναι ότι κανείς δεν με θέλει.
    καλημερα.
    απο που φαινεται καλος ανθρωπος ο βιολογικος πατερας; απο την φωτογραφια;;;;
    τι συμπερασμα ειναι αυτο;

    παρακατω λες οτι ο πατερας δενε χει ιδεα για την υπαρξη σου.
    επομενως, πως ξερεις οτι δεν σε ηθελε;

    με την βιολογικη μητερα, προλαβες και μιλησες, λες. την ρωτησες γιατι αποφασισε να σε δωσει; τι απαντησε;

    λες οτι αγαπας και σε αγαπαει η οικογενεια που σε υιοθετησε.
    εχετε καλη επικοινωνια; εζησες ευτυχισμενα χρονια κοντα τους; εχεις παραπονα απο αυτους;
    κι αν ναι, πως λες οτι δεν σε θελει κανεις; αφου σε αγαπανε!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα.
    απο που φαινεται καλος ανθρωπος ο βιολογικος πατερας; απο την φωτογραφια;;;;
    τι συμπερασμα ειναι αυτο;

    παρακατω λες οτι ο πατερας δενε χει ιδεα για την υπαρξη σου.
    επομενως, πως ξερεις οτι δεν σε ηθελε;

    με την βιολογικη μητερα, προλαβες και μιλησες, λες. την ρωτησες γιατι αποφασισε να σε δωσει; τι απαντησε;

    λες οτι αγαπας και σε αγαπαει η οικογενεια που σε υιοθετησε.
    εχετε καλη επικοινωνια; εζησες ευτυχισμενα χρονια κοντα τους; εχεις παραπονα απο αυτους;
    κι αν ναι, πως λες οτι δεν σε θελει κανεις; αφου σε αγαπανε!
    Καλησπέρα,
    Μην το παίρνεις τόσο κυριολεκτικά. Απλά μου έβγαλε κάτι θετικό φυσιογνωμικά. Τώρα αν είναι κανάς απάλευτος μαλάκας τι να σου πω, παίζει, όλα παίζουν. Και σίγουρα είμαι προκατειλημένος γιατί θέλω να πάει καλά (αφού δεν πήγε με την μητέρα).

    Με την μητέρα πραγματικά δεν ξέρω, είναι σαν να μην τα θυμάμαι όλα ενώ την άκουγα προσεκτικά. Μπήκαν στο μιξερ στο μυαλό μου. Θυμάμαι που με είδε και έμεινε κάγκελο και που με ρώτησε αν είμαι αυτός που νομίζει ότι είμαι?! Μετά ότι έχει οικογένεια και να το καταλάβω αλλά χαίρεται που με βλέπει; Και μετά να ρωτάω εγώ ποιος είναι ο πατέρας μου να μη λέει να επιμένω και μετά κάποιος την φώναξε; Σε κάθε περίπτωση έχω μια δικιά μου θεωρία, ότι (με βάση τις ηλικίες) με έκανε κάπου στα 14 της και οι παππούδες μάλλον της είπαν να με δώσουν για υιοθεσία. Και μάλλον ο πατέρας δεν το μαθε ποτέ όλο αυτό; Δεν με νοιάζει όλο αυτό. Καταλαβαίνω ότι στα 14 ε΄σαι και εσύ παιδί. Στα 24 όμως; Στα 34; Εγώ προσπαθώ να την συγχωρέσω, αυτή τι λέει στον εαυτό της;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Lost_illusion View Post
    Καλησπέρα,
    Μην το παίρνεις τόσο κυριολεκτικά. Απλά μου έβγαλε κάτι θετικό φυσιογνωμικά. Τώρα αν είναι κανάς απάλευτος μαλάκας τι να σου πω, παίζει, όλα παίζουν. Και σίγουρα είμαι προκατειλημένος γιατί θέλω να πάει καλά (αφού δεν πήγε με την μητέρα).

    Με την μητέρα πραγματικά δεν ξέρω, είναι σαν να μην τα θυμάμαι όλα ενώ την άκουγα προσεκτικά. Μπήκαν στο μιξερ στο μυαλό μου. Θυμάμαι που με είδε και έμεινε κάγκελο και που με ρώτησε αν είμαι αυτός που νομίζει ότι είμαι?! Μετά ότι έχει οικογένεια και να το καταλάβω αλλά χαίρεται που με βλέπει; Και μετά να ρωτάω εγώ ποιος είναι ο πατέρας μου να μη λέει να επιμένω και μετά κάποιος την φώναξε; Σε κάθε περίπτωση έχω μια δικιά μου θεωρία, ότι (με βάση τις ηλικίες) με έκανε κάπου στα 14 της και οι παππούδες μάλλον της είπαν να με δώσουν για υιοθεσία. Και μάλλον ο πατέρας δεν το μαθε ποτέ όλο αυτό; Δεν με νοιάζει όλο αυτό. Καταλαβαίνω ότι στα 14 ε΄σαι και εσύ παιδί. Στα 24 όμως; Στα 34; Εγώ προσπαθώ να την συγχωρέσω, αυτή τι λέει στον εαυτό της;
    καλησπερα.
    δεν μου ειπες αν εζησες ευτυχισμενα χρονια στην οικογενεια που σε υιοθετησε, αν εχετε καλη επικοινωνια, αν εχεις παραπονα σοβαρα απο αυτους.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Υιοθεσία και αδέρφια
    By Edward in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 28-08-2020, 07:02
  2. υιοθεσία, αναδοχή.
    By airetikos in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 16-03-2019, 22:48
  3. υιοθεσια
    By fly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 04-02-2010, 00:55
  4. υιοθεσία
    By arktos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 13-12-2009, 00:33
  5. ΛΟΓΟΙ ΧΩΡΙΣΜΟΥ ( Πραγματικοί Λόγοι Χωρισμού από μια Σχέση)
    By kapetan_s in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 87
    Last Post: 20-03-2009, 17:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •