Αναζήτηση αληθινής φιλίας - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 51
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by Georgina98 View Post
    δυστυχώς δεν έχω μεγάλο κύκλο οπότε δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ !
    καλο το διαδικτυο αλλα ακομα πιο καλη η αμεση επαφη με ανθρωπους σε ενα παρκο, γυμναστηριο, στην βολτα σου ενα απογευμα, σε διαφορες δραστηριοτητες οπως φιλοζωικους συλλογους, αθλητικους πολιτιστικους κτλ κτλ κτλ

    το διαδικτυο ειναι και αυτο ενα μεσο για κοινωνικες σχεσεις αλλα να ξερεις πολλοι και πολλες κατεχουν ΑΡΙΣΤΑ τις διαφορες τεχνικες αποκρυψης και παραλλαγης...
    νομιζω οτι θα εχεις πολλες εκπληξεις

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μονο αν δεν υπαρχει απο καμια μερια ερωτικο ενδιαφερον. διαφορετικα, ο ενας (τουλαχιστον) αποσκοπει αλλου...
    αν στην πορεία βγει το ερωτικό σε ένα ο άλλος πως αντιδρά?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    αν στην πορεία βγει το ερωτικό σε ένα ο άλλος πως αντιδρά?
    αν δεν τον βλεπει ερωτικα, ξενερωνει κι απομακρυνεται.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    υπαρχει η φιλια με σεξ
    σωστος, η φιλια τα ανεχεται ολα, οποτε και για χαρη της φιλιας μπορουν να κανουν σεξ, αρκει να μην υπαρχει δεσμευση απο τον εναν απο τους δυο....

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αν δεν τον βλεπει ερωτικα, ξενερωνει κι απομακρυνεται.
    για ποιον λογω να ξενερωσει.που ανοικτηκε και μιλησε για να συναισθηματα?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    για ποιον λογω να ξενερωσει.που ανοικτηκε και μιλησε για να συναισθηματα?
    που θελουν φδιαφορετικα πραγματα.
    ειναι ενοχλητικονα εχεις διπλα σου καποιον που βλεπεις φιλικα και συνειδητοποιεις οτι αυτος σε κανει παρεα μηπως μπορεσει να το παει στο ερωτικο, ενω δεν τον γουσταρεις.
    ξενερωνεις , γιατι δεν μπορειτε να ειστε ουτε φιλοι, γιατι δεν μπορεις να λες τα γκομενικα σου με καποιον που ξεροσταλιαζει μηπως μπορεσει να σε μπιπ... ειναι απωθητικο.
    αν βεβαια ειναι αμοιβαιο το ερωτικο ενδιαφερον, τοτε μια χαρα ειναι, αλλα φιλια δεν ειναι. ξεκιναει αλλη φαση, ερωτικη.
    αν δεν ειναι αμοιβαιο, δεν προχωραει. μονο να φυγεις μπορεις.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    υπαρχει η φιλια με σεξ
    η "φιλια με σεξ", δεν ειναι φιλια. ειναι σεξ, χωρις δεσμευσεις.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    που θελουν φδιαφορετικα πραγματα.
    ειναι ενοχλητικονα εχεις διπλα σου καποιον που βλεπεις φιλικα και συνειδητοποιεις οτι αυτος σε κανει παρεα μηπως μπορεσει να το παει στο ερωτικο, ενω δεν τον γουσταρεις.
    ξενερωνεις , γιατι δεν μπορειτε να ειστε ουτε φιλοι, γιατι δεν μπορεις να λες τα γκομενικα σου με καποιον που ξεροσταλιαζει μηπως μπορεσει να σε μπιπ... ειναι απωθητικο.
    αν βεβαια ειναι αμοιβαιο το ερωτικο ενδιαφερον, τοτε μια χαρα ειναι, αλλα φιλια δεν ειναι. ξεκιναει αλλη φαση, ερωτικη.
    αν δεν ειναι αμοιβαιο, δεν προχωραει. μονο να φυγεις μπορεις.
    για αυτό μπαίνουν τα friends zone και δημιουργουνται τα απωθημένα
    στην πορεία μπορεί να αναθεωρήσει και προκειψει το ερωτικό ενδιαφέρον

    μπορεί πλαγίως να μην θέλει να πει τις προθέσεις του έχοντας τον φόβο ότι μπορεί να διακοπεί η φιλία, για να τον/την έχει δίπλα του έστω με αυτόν τον τρόπο

    όντως η απομάκρυνση είναι η καλύτερη λύση για να μην φθείρονται και οι δύο πλευρές

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Ξέρω πως είναι να μην έχεις φίλους, είμαι κλειστό άτομο και στο παρελθόν αν και συναναστράφηκα με αρκετό κόσμο δεν κράτησα επαφή λόγο του ότι δεν πλησίαζα εύκολα κόσμο!

  10. #25
    Honorata
    Guest
    Για να αλλάξουμε μέιλ πρέπει να σου στείλω το μέιλ μου σε προσωπικό μήνυμα. Πρέπει να έχεις συμπληρώσει 50 μηνύματα στο φόρουμ για να σου επιτρέπει να έχεις πρόσβαση στο inbox
    Quote Originally Posted by Georgina98 View Post
    Ναι αμέ φυσικα και θα το ήθελα θες να ανταλλάξουμε μέιλ?

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    πιστευεται στην φιλια αναμεσα αντρας με γυναικα?
    Αν δεν είναι σεξουαλικά ενεργοί ναι . Γίνονται ... φίλοι ...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Quote Originally Posted by Honorata View Post
    Για να αλλάξουμε μέιλ πρέπει να σου στείλω το μέιλ μου σε προσωπικό μήνυμα. Πρέπει να έχεις συμπληρώσει 50 μηνύματα στο φόρουμ για να σου επιτρέπει να έχεις πρόσβαση στο inbox
    Θα μπορούσε μια από τις δυό σας να φτιάξει ένα ημέηλ ειδικά για μια ανταλλαγή διευθύνσεων ημέηλ χωρίς άλλη χρήση και να δημοσιεύσετε μόνο αυτό το έκτακτο ημέηλ
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Alimos
    Posts
    4
    Η αλήθεια είναι ότι πριν λίγους μήνες είχα κάνει φίλες οι οποίες και αυτές ήταν σαν εμένα χωρίς φίλους ....είχαμε δέσει γενικά σαν παρέα ...αλλά δυστυχώς το πράγμα πάλι έσπασε ...και μείναμε μόνο εγώ κ η μία κοπέλα από τις 4 που είμασταν ...η πολλές φορές ζητάνε φίλους και μετά σε γράφουν ....είχα σκεφτεί ένα διάστημα να τα παρατήσω οριστικά και να ασχοληθώ μόνο με τον εαυτό μου αλλά με πιάνει μια θλίψη από την άλλη ...με στεναχωρεί που βλέπω άλλους ανθρώπους να έχουν ζωή έξω φίλους και εγώ όχι ...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    549
    Quote Originally Posted by Georgina98 View Post
    Η αλήθεια είναι ότι πριν λίγους μήνες είχα κάνει φίλες οι οποίες και αυτές ήταν σαν εμένα χωρίς φίλους ....είχαμε δέσει γενικά σαν παρέα ...αλλά δυστυχώς το πράγμα πάλι έσπασε ...και μείναμε μόνο εγώ κ η μία κοπέλα από τις 4 που είμασταν ...η πολλές φορές ζητάνε φίλους και μετά σε γράφουν ....είχα σκεφτεί ένα διάστημα να τα παρατήσω οριστικά και να ασχοληθώ μόνο με τον εαυτό μου αλλά με πιάνει μια θλίψη από την άλλη ...με στεναχωρεί που βλέπω άλλους ανθρώπους να έχουν ζωή έξω φίλους και εγώ όχι ...
    Καλημέρα. Τι εννοείς όταν λες "ή πολλές φορες ζητάνε φίλους και μετά σε γράφουν"¨; Σου λένε χύμα πως θέλουν να τους γνωρίσεις κόσμο; Και όταν τους γνωρίζεις κάνουν νέες παρέες και σε γράφουν;
    Με τις άλλες 2 κοπέλες γιατί έσπασε το πράγμα αν επιτρέπεται;

  15. #30
    Honorata
    Guest
    Κοιτα είναι δύσκολο το θέμα της φιλίας. Υπό το πρίσμα της αληθινης φιλίας. Αληθινούς φίλους για να κάνει κάνεις πρέπει να έχεις κοινά ενδιαφέροντα, αμοιβαία συμπάθεια, και το κυριότερο να έχουν ζήσει πολλές στιγμές μαζί, οι εμπειρίες σε δενουν με τους άλλους. Αλλιώς είναι η φιλία πχ με μια κοπέλα που την ξέρεις απ το σχολείο , που κάνατε συνέχεια κάθε μέρα παρέα, κραζατε μαζί τους καθηγητές σας , μιλάγατε για τα φλερτ σας και γενικα μεγαλώσατε μαζί. Και άλλη φιλία θα κάνεις με ένα άτομο που θα γνωρίστεις από το ίντερνετ και θα βγαίνετε για καφέδες. Βέβαια και οι φιλίες από το σχολείο πολλές φορές είναι υπερτιμημένες και λήγουν και αυτές κάποτε. Λίγα πράγματα μένουν στο χρόνο.

    Εγώ έχω πάψει να πιέζω τους ανθρώπους, να θέλω να δενομαι σε μεγάλο σημείο και να προσπαθω να δίνω συνέχεια. Γιατί ειναι κουραστικό και για σένα και κουράζεις και τους άλλους να δίνεις συνέχεια και να κολλάς επάνω τους. Δεν το θέλουν όλοι αυτό και επίσης δεν είναι και καλό να θες τόσο πολύ να κολλάς επάνω σε άτομα και να θες να τα νιώθεις όλα για αυτούς " και τη συμπάθεια και την αγάπη και την ειλικρίνεια και την εμπιστοσύνη κτλ κτλ"
    Σημαίνει ότι έχεις ανασφάλεια χαρακτήρα, ότι έχεις πολύ έντονη ανάγκη να αγαπηθεις ή να καλύψεις κάποιο κενό"
    Και πίστεψε με ο μόνος που οφείλει και πρέπει να σε αγαπήσει σε αυτή τη ζωή είναι πρώτα ο εαυτός σου.

    Και μετά αν είσαι τυχερή να πάρεις και από άλλους αγάπη.
    Quote Originally Posted by Georgina98 View Post
    Η αλήθεια είναι ότι πριν λίγους μήνες είχα κάνει φίλες οι οποίες και αυτές ήταν σαν εμένα χωρίς φίλους ....είχαμε δέσει γενικά σαν παρέα ...αλλά δυστυχώς το πράγμα πάλι έσπασε ...και μείναμε μόνο εγώ κ η μία κοπέλα από τις 4 που είμασταν ...η πολλές φορές ζητάνε φίλους και μετά σε γράφουν ....είχα σκεφτεί ένα διάστημα να τα παρατήσω οριστικά και να ασχοληθώ μόνο με τον εαυτό μου αλλά με πιάνει μια θλίψη από την άλλη ...με στεναχωρεί που βλέπω άλλους ανθρώπους να έχουν ζωή έξω φίλους και εγώ όχι ...

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. τελος φιλιας
    By tzo1 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 33
    Last Post: 30-07-2019, 16:39
  2. αποριψη φιλιας
    By vasilistz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 03-12-2013, 19:26
  3. η ψυχολογία της φιλίας
    By mariafil in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 31-12-2012, 05:25
  4. Προβληματα Φιλιας
    By Emmanouil in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 30-06-2010, 00:15
  5. Περί φιλίας.
    By stellou1989_ed in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 27
    Last Post: 05-05-2009, 14:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •