Αναζήτηση αληθινής φιλίας - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 51
  1. #31
    Honorata
    Guest
    Αυτή είναι πολύ καλή σκέψη. Δεν ξέρω αν θέλει να το επιχειρήσει η θεματοθετρια να φτιαξει ένα πρόχειρο μέιλ και να μας το αφήσει για να της στείλει όποιος θέλει μήνυμα από εδώ. Μιας και αυτή άνοιξε το θέμα
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Θα μπορούσε μια από τις δυό σας να φτιάξει ένα ημέηλ ειδικά για μια ανταλλαγή διευθύνσεων ημέηλ χωρίς άλλη χρήση και να δημοσιεύσετε μόνο αυτό το έκτακτο ημέηλ

  2. #32
    Honorata
    Guest
    Ναι ,υπάρχει φιλία μεταξύ άντρα και γυναίκας. Στη περίπτωση που ο ένας για τον άλλον δεν του κάνει κανένα ερωτικό κλικ, στη περίπτωση που υπάρχει μόνο συμπάθεια και κοινά ενδιαφέροντα. Δεν σημαίνει ότι επειδή ο ένας έχει πουτσ@ κι η άλλη μουν.. θα πρέπει να θέλουν και ερωτικά ο ένας τον άλλον. Πάση θυσία

    Αν και πολλές φορές ένας συγκεκριμένος άντρας για να κάνει φιλία με μια συγκεκριμένη γυναικα πάει να πει ότι και την συμπαθεί και τη βλέπει και ερωτικά. Δεν είναι σπάνιο να είναι απλώς φίλοι δύο άτομα του αντιθέτου φύλλου απλά συνήθως είτε ο ένας ειτε ο αλλος αποσκοπεί αλλού και δεν είναι ερωτικά μαζί επειδή δεν το ήθελαν και οι δύο.

    Από τη στιγμή που ζούμε τόσα δισεκατομμύρια άνθρωποι σε αυτόν τον πλανήτη είναι λογικό να υπάρχει κάθε είδους σχέση.
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    πιστευεται στην φιλια αναμεσα αντρας με γυναικα?

  3. #33
    Honorata
    Guest
    Σε αυτή τη περίπτωση που ένας άντρας θέλει πολύ μια γυναίκα και μένει φίλος της απλά για να την έχει έστω και σαν φίλη στη ζωή του ,δείχνει μεγάλη αδυναμία και έλλειψη αυτοπεποίθησης για τον άντρα αυτό. Δεν κάθεσαι να ξεροσταλιαζεις με τα χρόνια διπλα σε κάποια, και να γίνεσαι αυτό που εκείνη θέλει μήπως αλλάξει κάποια στιγμή γνώμη και σε δει αλλιώς. Οι γυναίκες το μυριζομαστε αυτό και δεν μας αρέσει , το υποτιμούμε πολύ σαν στάση.

    Αν κάποια σου αρέσει πολύ και την θες μόνο για κοπέλα σου και τπτ άλλο οφείλεις να την διεκδικησεις, και αν δεν θέλει οφείλεις να βάλεις τα όρια σου και να προτάξεις τα θέλω σου.

    Εκτός και αν δεν καίγεσαι πολύ για αυτήν οπότε δεν σε χαλαει να μείνετε φίλοι και να κάνετε παρέα. Τότε πάσο.
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    για αυτό μπαίνουν τα friends zone και δημιουργουνται τα απωθημένα
    στην πορεία μπορεί να αναθεωρήσει και προκειψει το ερωτικό ενδιαφέρον

    μπορεί πλαγίως να μην θέλει να πει τις προθέσεις του έχοντας τον φόβο ότι μπορεί να διακοπεί η φιλία, για να τον/την έχει δίπλα του έστω με αυτόν τον τρόπο

    όντως η απομάκρυνση είναι η καλύτερη λύση για να μην φθείρονται και οι δύο πλευρές

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Honorata View Post
    Σε αυτή τη περίπτωση που ένας άντρας θέλει πολύ μια γυναίκα και μένει φίλος της απλά για να την έχει έστω και σαν φίλη στη ζωή του ,δείχνει μεγάλη αδυναμία και έλλειψη αυτοπεποίθησης για τον άντρα αυτό. Δεν κάθεσαι να ξεροσταλιαζεις με τα χρόνια διπλα σε κάποια, και να γίνεσαι αυτό που εκείνη θέλει μήπως αλλάξει κάποια στιγμή γνώμη και σε δει αλλιώς. Οι γυναίκες το μυριζομαστε αυτό και δεν μας αρέσει , το υποτιμούμε πολύ σαν στάση.

    Αν κάποια σου αρέσει πολύ και την θες μόνο για κοπέλα σου και τπτ άλλο οφείλεις να την διεκδικησεις, και αν δεν θέλει οφείλεις να βάλεις τα όρια σου και να προτάξεις τα θέλω σου.

    Εκτός και αν δεν καίγεσαι πολύ για αυτήν οπότε δεν σε χαλαει να μείνετε φίλοι και να κάνετε παρέα. Τότε πάσο.

    όντως δείχνει αδυναμία και έλλειψη αυτοπεποιθησης, αλλά που την πας και την χυλόπιτα
    προτιμότερο όμως να είσαι ειλικρινής θα εκτιμηθεί και ότι γίνει αλλιώς πάμε αλλού

    το βρίσκεις απωθητικό?

    όταν λες να προταξεις τα θέλω σου δηλαδή? από την στιγμή που δεν νοιώθει κάτι δεν υπάρχει λόγος να γίνεσαι τσιμπουρι

  5. #35
    Honorata
    Guest
    Να προτάξεις τα θέλω σου εννοώ να δείξεις με κινήσεις ή και με λόγια (αν δεν χαμπαριαζει από κινήσεις) τις πραγματικές σου προθέσεις. Μη κάθεσαι να της συμπαραστέκεσαι σαν φιλενάδα και να το παίζεις στήριγμα. Ως μια αδιέξοδη λύση. Αν δείξεις ότι ενδιαφέρεσαι ερωτικά ή ακόμα της το πεις κιόλας και εκείνη δεν ανταποκρίνεται και σε γράφει πας παρακάτω. Τσιμπουρι δεν γίνεσαι ομως δεν κάθεσαι να χαλιέσαι δίπλα της και εκείνη να μη σου δίνει σημασία.

    Η χυλόπιτα δεν είναι τόσο φοβερή. Όλοι έχουμε φάει τουλάχιστον από μια και έχουμε ρίξει τουλάχιστον από μια.
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    όντως δείχνει αδυναμία και έλλειψη αυτοπεποιθησης, αλλά που την πας και την χυλόπιτα
    προτιμότερο όμως να είσαι ειλικρινής θα εκτιμηθεί και ότι γίνει αλλιώς πάμε αλλού

    το βρίσκεις απωθητικό?

    όταν λες να προταξεις τα θέλω σου δηλαδή? από την στιγμή που δεν νοιώθει κάτι δεν υπάρχει λόγος να γίνεσαι τσιμπουρι

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Honorata View Post
    Να προτάξεις τα θέλω σου εννοώ να δείξεις με κινήσεις ή και με λόγια (αν δεν χαμπαριαζει από κινήσεις) τις πραγματικές σου προθέσεις. Μη κάθεσαι να της συμπαραστέκεσαι σαν φιλενάδα και να το παίζεις στήριγμα. Ως μια αδιέξοδη λύση. Αν δείξεις ότι ενδιαφέρεσαι ερωτικά ή ακόμα της το πεις κιόλας και εκείνη δεν ανταποκρίνεται και σε γράφει πας παρακάτω. Τσιμπουρι δεν γίνεσαι ομως δεν κάθεσαι να χαλιέσαι δίπλα της και εκείνη να μη σου δίνει σημασία.

    Η χυλόπιτα δεν είναι τόσο φοβερή. Όλοι έχουμε φάει τουλάχιστον από μια και έχουμε ρίξει τουλάχιστον από μια.
    κινήσεις όπως? με τα μάτια?
    να σου λέει ότι κανει σεξ ή θέλει να κάνει με τον /την Χ και να σου ζητεί συμβουλές , ε αυτό είναι κάπως

    παίζει ρόλο και πως θα την πάρεις την απόρριψη και αν χωνεύεται :-)

  7. #37
    Honorata
    Guest
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    κινήσεις όπως? με τα μάτια?
    να σου λέει ότι κανει σεξ ή θέλει να κάνει με τον /την Χ και να σου ζητεί συμβουλές , ε αυτό είναι κάπως

    παίζει ρόλο και πως θα την πάρεις την απόρριψη και αν χωνεύεται :-)
    Κινήσεις όπως να της λες ότι τη θαυμάζεις πχ και ότι θα ήθελες μια κοπέλα σαν αυτή, ότι είναι όμορφη, ότι τη σκέφτεσαι πολλές φορές στη μέρα και σου φτιάχνει τη διάθεση ή ακόμα και να της πεις ότι τη θες στα ίσα αν δεις ότι δεν καταλαβαίνει από τίποτα άλλο.

    Ε, βέβαια άμα κάνεις στα ψέματα τον κολλητο της αυτά θα σου λέει. Για τον γκόμενο που της αρέσει και θα κλαίτε μαζί παρέα.

    Άμα σου ρίξει χυλόπιτα δεν πειράζει, θα σταματήσετε να μιλάτε, θα την ξεχάσεις κάποια στιγμή. Θα βρεις να σου αρέσει κάποια άλλη

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    https://forum.psychology.gr/threads/...B9%CE%B1%CF%82


    ενα θρεντ που ειχα ανοιξει παλια περι φιλιας .......

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Honorata View Post
    Κινήσεις όπως να της λες ότι τη θαυμάζεις πχ και ότι θα ήθελες μια κοπέλα σαν αυτή, ότι είναι όμορφη, ότι τη σκέφτεσαι πολλές φορές στη μέρα και σου φτιάχνει τη διάθεση ή ακόμα και να της πεις ότι τη θες στα ίσα αν δεις ότι δεν καταλαβαίνει από τίποτα άλλο.

    Ε, βέβαια άμα κάνεις στα ψέματα τον κολλητο της αυτά θα σου λέει. Για τον γκόμενο που της αρέσει και θα κλαίτε μαζί παρέα.

    Άμα σου ρίξει χυλόπιτα δεν πειράζει, θα σταματήσετε να μιλάτε, θα την ξεχάσεις κάποια στιγμή. Θα βρεις να σου αρέσει κάποια άλλη
    δεν είναι κάπως σαν να την γλυφεις?

    Για να δούμε και στην πράξη αν ο έρωτας με έρωτα περνάει ισχύει τελικά

    αν τελικά χωρίσεις αλλά υπάρχει ενδιαφέρον από κάποια φίλη της εκεί τι κάνουμε?

  10. #40
    Honorata
    Guest
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    δεν είναι κάπως σαν να την γλυφεις?

    Για να δούμε και στην πράξη αν ο έρωτας με έρωτα περνάει ισχύει τελικά

    αν τελικά χωρίσεις αλλά υπάρχει ενδιαφέρον από κάποια φίλη της εκεί τι κάνουμε?
    Όχι. Υποτιθεται ότι η συγκεκριμένη κοπέλα σου αρέσει , γιατί να τη γλύφεις; το ενδιαφέρον σου δείχνεις.

    Καλά εσύ ακόμα δεν τα έφτιαξες μαζί της σκέφτεσαι το ποτέ θα τα χαλασετε και αν σε θέλει και φίλη της ;

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Honorata View Post
    Όχι. Υποτιθεται ότι η συγκεκριμένη κοπέλα σου αρέσει , γιατί να τη γλύφεις; το ενδιαφέρον σου δείχνεις.

    Καλά εσύ ακόμα δεν τα έφτιαξες μαζί της σκέφτεσαι το ποτέ θα τα χαλασετε και αν σε θέλει και φίλη της ;
    καλύτερα να μιλήσεις στα ίσια, από το να το πας απέξω-απεξω
    το να την γλυφεις με τόσες κολακιες να την επαινεις

    όντως προτρέχω αλλά να σκεφτόμαστε όλες τις παραμέτρους

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Θα πρότεινα στι θεματοθέτρια, πριν ψάξει για καινούριες φιλίες, να κοιτάξει στις παλιές. Φίλες από σχολείο , παλιά γειτονιά, φροντιστήρια , ίσως πανεπιστήμιο (το αφήνω τελευταίο).
    Οι παλιοί φίλοι είναι καλύτεροι από τους νέους. Και να κοιτάξει και το θέμα ... γκόμενος !

    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    πιστευεται στην φιλια αναμεσα αντρας με γυναικα?
    Εγώ πιστεύω. Αν ο άνδρας είναι παρθένος ή η γυναίκα έχει πάρει όρκο παρθενίας, δεν υπάρχει ... φόβος για σεξ . Στη φιλία θα μείνουν μια ζωή.
    Έρχονται και γρήγορα τα γεράματα .

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    αν σου λέει να κανονίσετε για θάλασσα, αυτό είναι κάποιο σημάδι?

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    312
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    κινήσεις όπως? με τα μάτια?
    να σου λέει ότι κανει σεξ ή θέλει να κάνει με τον /την Χ και να σου ζητεί συμβουλές , ε αυτό είναι κάπως

    παίζει ρόλο και πως θα την πάρεις την απόρριψη και αν χωνεύεται :-)
    οπου και να μπεις εσυ το θεμα χαλας συνεχως σταματα να μας τα πρηζεις και κανε δικο σου θεμα οταν σε απασχολει κατι

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    312
    Quote Originally Posted by Georgina98 View Post
    Γεια σας είμαι εδώ γιατί θέλω να βρω νέους φίλους .Η αλήθεια είναι ότι γενικά είμαι πολύ κοινωνική μου αρέσει να βλέπω τη ζωή με θετική πλευρά όμως όσο μεγαλώνω βλέπω ότι λίγοι άνθρωποι μένουν δυστηχως δεν είχα ποτέ και πολλούς φίλους θα ήθελα πολύ να βρω ανθρώπους σωστούς !έχω απογοητευτεί πολλές φορές από φιλίες τώρα έχω μια δυο φίλες αλλά θα ήθελα πολύ να βρω και άλλους φίλους !να μοιραζόμαστε πράγματα να βοηθάμε ο ένας τον άλλον να ζούμε όμορφες στιγμές !είμαι 24 και ζω Αθήνα !ελπίζω να βρεθεί κάποιο κατάλληλο άτομο και να γίνουμε φίλοι!
    γεια σε καταλαβαινω και γω εχω περασει απο αυτη την φαση,και το ειχα ριξει και γω στις διαδικτυακες γνωριμιες(σε φιλικο επιπεδο παντα)και τις περισσοτερες φορες μου βγηκε σε καλο,αν σε ψηνει ασε ενα mail,σε απαντηση εδω για να επικοινωνησουμε.Και μετα σβησε το μηνυμα με το mail για να μην φαινεται δημοσια.Εγω ειμαι 23 απο αθηνα

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. τελος φιλιας
    By tzo1 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 33
    Last Post: 30-07-2019, 16:39
  2. αποριψη φιλιας
    By vasilistz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 03-12-2013, 19:26
  3. η ψυχολογία της φιλίας
    By mariafil in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 31-12-2012, 05:25
  4. Προβληματα Φιλιας
    By Emmanouil in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 30-06-2010, 00:15
  5. Περί φιλίας.
    By stellou1989_ed in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 27
    Last Post: 05-05-2009, 14:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •