Ζαλάδα- τάση λιποθυμίας - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 35
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    26
    Πραγματικά πολύ άτιμο. Ούτε που φανταζομουν ότι θα μπορούσε να με κάνει να νιώθω έτσι...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Και αυτο με την τριχόπτωση με είχε πιάσει έκανα εξετάσεις για ρευματολογικά έξαχνα κ εγώ τα μαλλιά μου ρώταγα τους άλλους τα ίδια...κ με το σουπερμάρκετ τα ίδια που λές κ στο δρόμο κ παντού με την αγωγή δεν τα έχω αυτά μόνο ναυτία μπορεί να με πιάσει μέσα στη μέρα η σε πολύ κόσμο...

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Και αυτο με την τριχόπτωση με είχε πιάσει έκανα εξετάσεις για ρευματολογικά έξαχνα κ εγώ τα μαλλιά μου ρώταγα τους άλλους τα ίδια...κ με το σουπερμάρκετ τα ίδια που λές κ στο δρόμο κ παντού με την αγωγή δεν τα έχω αυτά μόνο ναυτία μπορεί να με πιάσει μέσα στη μέρα η σε πολύ κόσμο...
    Πωπω τα ίδια ακριβως
    εγώ δεν έχω πάρει αγωγή και όταν το είχα ξεπεράσει στο 80% περυσι το καλοκαίρι πάλι δεν είχα πάρει τίποτα. Εμένα σπάνια με πιάνει ναυτία, την προηγούμενη εβδομάδα μόνο με έπιανε ένας πόνος στο στομάχι σαν μαχαιρια...τώρα μου πέρασε. Αν δεν είχα αυτήν την ζαλάδα και αστάθεια θα ήμουν πραγματικά τέλεια.

  4. #19
    Quote Originally Posted by Kat12 View Post
    Πωπω τα ίδια ακριβως
    εγώ δεν έχω πάρει αγωγή και όταν το είχα ξεπεράσει στο 80% περυσι το καλοκαίρι πάλι δεν είχα πάρει τίποτα. Εμένα σπάνια με πιάνει ναυτία, την προηγούμενη εβδομάδα μόνο με έπιανε ένας πόνος στο στομάχι σαν μαχαιρια...τώρα μου πέρασε. Αν δεν είχα αυτήν την ζαλάδα και αστάθεια θα ήμουν πραγματικά τέλεια.
    Το ίδιο ακριβώς λέω κι εγώ. Η ζαλάδα είναι το χειρότερο όλων. Είναι πολύ δύσκολο ακόμα και με βεβαιώσεις γιατρών και ψυχολόγων να δεχτούμε ότι όλα αυτά τα σωματικά συμπτώματα είναι αποκύημα της φαντασίας μας.
    Το παλεύω πολύ καθημερινά, αλλά είναι δύσκολο. Όχι όμως ακατόρθωτο και το λέω από προσωπική εμπειρία, καθώς πριν από 5 χρόνια είχα πάλι κρίσεις αγχώδους διαταραχής, αλλά εν τέλει μου πέρασε το συγκεκριμένο εντελώς!
    Πρέπει να απασχολούσε το μυαλό μας διαρκώς με πράγματα και κατά προτίμηση όσο το δυνατόν με ευχάριστα πράγματα!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Kat12 View Post
    Όντως το αίσθημα φόβου και ταραχης περνάει και το ξέρω..αλλά το αίσθημα ότι θα λιποθυμισω και θα πέσω κάτω όταν περπατάω ή στέκομαι όρθια (και σε μέρη που δεν έχει κόσμο) το έχω όλη μέρα κάθε μέρα, δεν με έχει αφήσει στιγμή..αυτό είναι που με παραξενευει...
    Κι εγώ μια από τα ίδια. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Κι εγώ είχα αρρωστοφοβια ελεγχόμενη ως ένα σημείο.. Τώρα που είναι καθημερινό με ενοχλεί απίστευτα.. Κι εγώ δυσκολεύομαι να κάνω απλά πράγματα γιατί κάθε μέρα που ξυπνάω σκέφτομαι πως θα πάει η μέρα μου κι αν θα ζαλιστώ.. Πρέπει να ελέγξουμε τις σκέψεις μας..

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by dream21 View Post
    Κι εγώ μια από τα ίδια. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Κι εγώ είχα αρρωστοφοβια ελεγχόμενη ως ένα σημείο.. Τώρα που είναι καθημερινό με ενοχλεί απίστευτα.. Κι εγώ δυσκολεύομαι να κάνω απλά πράγματα γιατί κάθε μέρα που ξυπνάω σκέφτομαι πως θα πάει η μέρα μου κι αν θα ζαλιστώ.. Πρέπει να ελέγξουμε τις σκέψεις μας..
    Πρέπει όντως και θα τα καταφέρουμε.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Kat12 View Post
    Πρέπει όντως και θα τα καταφέρουμε.
    Μακαρι, κι εγώ αυτά λέω στον εαυτό μου..
    Είναι μέρες που καταφέρνω και άλλες μέρες που δεν.. Μόλις μου έρθει η αίσθηση λιποθυμίας ξανά βυθιζομαι στον φόβο..

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by dream21 View Post
    Μακαρι, κι εγώ αυτά λέω στον εαυτό μου..
    Είναι μέρες που καταφέρνω και άλλες μέρες που δεν.. Μόλις μου έρθει η αίσθηση λιποθυμίας ξανά βυθιζομαι στον φόβο..
    Κι εγώ τα ίδια, αλλά προσπαθώ να μην το σκέφτομαι κι αν μου έρθει παρόλο που δεν το σκέφτομαι προσπαθώ να λέω στον εαυτό μου ότι όλα είναι στο μυαλό μου και ότι δεν μου πέφτει η πίεση στην πραγματικότητα...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Kat12 View Post
    Κι εγώ τα ίδια, αλλά προσπαθώ να μην το σκέφτομαι κι αν μου έρθει παρόλο που δεν το σκέφτομαι προσπαθώ να λέω στον εαυτό μου ότι όλα είναι στο μυαλό μου και ότι δεν μου πέφτει η πίεση στην πραγματικότητα...
    Έτσι πρέπει.. εύχομαι να απαλλαγούμε σύντομα από όλο αυτο..

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Το έχω κι εγώ αυτό.

  11. #26
    Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    43
    Όσο παράξενο κι αν σου φαίνεται, ναι, το άγχος μπορεί να τα δημιουργήσει όλα αυτά και άλλα τόσα! Για να γράφεις εδώ το ξέρεις κ εσύ η ίδια μέσα σου... Πήγαινε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας και δεν θα χάσεις! Με τα ίδια συμπτώματα περίπου ξεκίνησα κι εγώ κι έκανα πως αντέχω. Μετά από μια μεγάλη κρίση πανικού που με οδήγησε στα επείγοντα (όπου φυσικά τίποτα δεν μου βρήκαν) πέρασα μια περίοδο που ήμουν τόσο πεσμένη σωματικά από το άγχος, ώστε αναγκάστηκα να πάρω άδεια από την δουλειά, και να φύγω από το σπίτι για να μείνω ένα διάστημα στη μαμά μου, καθώς είμαι μαμά μικρού παιδιού και δεν μπορούσα ούτε καν να μαγειρέψω ή να το στείλω στο σχολείο. Μην το αφήσεις να σε ρίξει άλλο, κρίμα είναι ...

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Juanita Asa View Post
    Όσο παράξενο κι αν σου φαίνεται, ναι, το άγχος μπορεί να τα δημιουργήσει όλα αυτά και άλλα τόσα! Για να γράφεις εδώ το ξέρεις κ εσύ η ίδια μέσα σου... Πήγαινε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας και δεν θα χάσεις! Με τα ίδια συμπτώματα περίπου ξεκίνησα κι εγώ κι έκανα πως αντέχω. Μετά από μια μεγάλη κρίση πανικού που με οδήγησε στα επείγοντα (όπου φυσικά τίποτα δεν μου βρήκαν) πέρασα μια περίοδο που ήμουν τόσο πεσμένη σωματικά από το άγχος, ώστε αναγκάστηκα να πάρω άδεια από την δουλειά, και να φύγω από το σπίτι για να μείνω ένα διάστημα στη μαμά μου, καθώς είμαι μαμά μικρού παιδιού και δεν μπορούσα ούτε καν να μαγειρέψω ή να το στείλω στο σχολείο. Μην το αφήσεις να σε ρίξει άλλο, κρίμα είναι ...
    Καλησπέρα. Τώρα που ξεκίνησα δουλειά πάλι κάπως το έχω ξεπεράσει όλο αυτό, όχι τελείως αλλά είμαι καλύτερα. Το μόνο που μου μενει είναι αυτό με τα πόδια και η υπνηλια που μου έρχεται όσο πιο πολύ μενω όρθια. Επίσης σπάνια μπορεί να νιώσω σαν να γέρνω ξαφνικά προς την μια πλευρά και τότε ταράζομαι λίγο και μετά μου περνάει.
    Το ξέρω μέσα μου ότι είναι άγχος όλο αυτό, αλλά με ενοχλεί που,ενώ μπορώ και ξεπερνάω όλα τα άλλα, αυτό το αίσθημα αδυναμίας στα πόδια δεν λέει να φύγει με τίποτα!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Kat12 View Post
    Καλησπέρα. Τώρα που ξεκίνησα δουλειά πάλι κάπως το έχω ξεπεράσει όλο αυτό, όχι τελείως αλλά είμαι καλύτερα. Το μόνο που μου μενει είναι αυτό με τα πόδια και η υπνηλια που μου έρχεται όσο πιο πολύ μενω όρθια. Επίσης σπάνια μπορεί να νιώσω σαν να γέρνω ξαφνικά προς την μια πλευρά και τότε ταράζομαι λίγο και μετά μου περνάει.
    Το ξέρω μέσα μου ότι είναι άγχος όλο αυτό, αλλά με ενοχλεί που,ενώ μπορώ και ξεπερνάω όλα τα άλλα, αυτό το αίσθημα αδυναμίας στα πόδια δεν λέει να φύγει με τίποτα!
    Και εγώ όταν περπατάω δε νιώθω κάτι ιδιαίτερο. Όταν πρέπει όμως να σταθώ κάπου για να μιλήσω, να περιμένω κτλ, νιώθω ότι μου κόβονται τα πόδια, σαν ασταθεια, σα να γέρνω δε ξέρω τι ακριβώς.. Να σε ρωτήσω κάτι επειδή με απασχολεί.. Για δουλειά πας άνετα? Γιατί κ εγώ θέλω να ξεκινήσω αλλά σκέφτομαι αν θα τα βγάλω πέρα

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2022
    Posts
    210
    Quote Originally Posted by Kat12 View Post
    Από τότε που έπαθα την πρώτη κρίση πανικού πριν 1,5 χρόνο δεν μπορώ να ηρεμήσω. Συγκεκριμένα 2 μήνες μετά την πρώτη κρίση άρχισα να νιώθω μία ελαφριά ζαλάδα που ξεκίνησε στο περπάτημα. Από τότε και για 6-7 μήνες δεν έλεγε να φύγει με τίποτα. Φοβούμενη μήπως είναι κάτι σοβαρό, καθώς πότε πιο πριν δεν είχα νιώσει στην ζωή μου ζαλάδα, άρχισα να επισκέπτομαι πολλούς γιατρούς. Ξεκίνησα από νευρολόγο (πήγα δύο τρεις φορές) μετά οφθαλμίατρο και καρδιολόγο. Έκανα όλες τις εξετάσεις όπως υπερηχοκαρδιογραφημα, μαγνητική εγκεφάλου, τριπλεξ κάτω άκρων,τριπλεξ καρωτίδων και πολλές εξετάσεις αίματος. Το μόνο που μου βρέθηκε σε μια εξέταση ήταν χαμηλή φερριτινη και φολικό οξύ τα οποία διόρθωσα. Κι ενώ η ζαλάδα η καθημερινή έφυγε σχεδόν εντελώς, άρχισα να νιώθω μία αστάθεια στα πόδια μου σαν να μην μπορούν να με κρατήσουν όταν είμαι όρθια. Στην αρχή ένιωθα μόνο αστάθεια, τώρα όμως όποτε είμαι όρθια κυρίως με πιάνει αυτή η αστάθεια και ζαλάδα σαν να έχω τάση για λιποθυμία. Κι ενώ πήγα δύο φορές τον τελευταίο μήνα σε καρδιολόγο και μου είπε ότι είμαι μια χαρά και ότι όλα είναι από το άγχος μου εγώ δεν μπορώ να ησυχάσω. Μετράω την πίεση μου και το πιεσόμετρο μου μου δείχνει ότι έχω 10 με 7,5 όταν είμαι όρθια. Δεν ξέρω παλιά τι πίεση είχα γιατί δεν την μετρούσα,αλλά τώρα δεν μπορώ να σταματήσω να την μετράω γιατί νιώθω χάλια. Με πιάνει και φοβερή υπνηλία κιόλας. Δεν ξέρω πραγματικά τι άλλο να κάνω...
    κανε τα εξης και θα δεις αμεση βελτιωση

    1)κοψε την ζαχαρη η μειωσε την σημαντικα ωστε στο τελος να την κοψεις τελειως.αποδεδειγμενες επισημες μελετες εχουν δειξει οτι η ζαχαρη ειναι υπευθυνη για αδυναμια ζαλαδες ημικρανιες σακχαρο διαβητη και καρκινο.
    2)μην καθεσαι πολλη ωρα στον υπολογιστη και τηλεοραση.προκαλουνται ταχυπαλμιες κρισεις πανικου ημικρανιες και απολλα αλλα απτην συνεχη χρηση τους ολη μερα
    3)αλλαξε τελειως τη διατροφη σου.κοψε ζαχαρη ετοιμα φαγητα και ολη αυτη τη σαβουρα γενικα.με λιγα λογια ξεκινα διατροφη.
    4)μην μπαινεις σε αγχωτικες διαδικασιες πχ εχω κατι θα πεθανω κλπ η αγχος με τη δουλεια με σχεσεις κλπ.να ηρεμεις χαλαρωνοντας με περπατημα στη φυση ακουγοντας μουσικη κλπ
    5)μην παιρνεις σε καμια περιπτωση συμπληρωματα διατροφης και γενικα χαπια φυτικα η μη τα οποια ειναι ηρεμιστικη η αφορουν τη διατροφη.καταστρεφουν το ανοσοποιητικο.
    6)κανε συνεχεια δραστηριοτητες απασχολησε συνεχεια το μυαλο και επιβραβευσε τον εαυτο σου.πηγαινε γυμναστηριο κανε ενα μεταπτυχιακο η γινε εθελοντης καπου κλπ.γενικα το μυαλο να απασχολειται συνεχεια και να κουραζεσαι κ σωματικα για να εχεις καλο υπνο.

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by dream21 View Post
    Και εγώ όταν περπατάω δε νιώθω κάτι ιδιαίτερο. Όταν πρέπει όμως να σταθώ κάπου για να μιλήσω, να περιμένω κτλ, νιώθω ότι μου κόβονται τα πόδια, σαν ασταθεια, σα να γέρνω δε ξέρω τι ακριβώς.. Να σε ρωτήσω κάτι επειδή με απασχολεί.. Για δουλειά πας άνετα? Γιατί κ εγώ θέλω να ξεκινήσω αλλά σκέφτομαι αν θα τα βγάλω πέρα
    Εγώ και στο περπάτημα το νιώθω...
    Η πρώτη μέρα στην δουλειά ήταν λίγο δύσκολη...αλλά τώρα νιώθω καλύτερα. Μου έρχονται κάποιες στιγμές κάτι περίεργα ή όταν χρειάζεται να μείνω λίγο όρθια αλλά την παλεύω ..

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΖΑΛΔΑ-ΤΑΣΗ ΛΙΠΟΘΥΜΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑΥΤΙΑ
    By Medussa in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 27-05-2022, 13:22
  2. Κρίση πανικού-Μουδιασμα στο κεφάλι-Ταση λιποθυμίας
    By Elena_38 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 18-12-2021, 17:14
  3. Ξαφνική ζάλη και τάση λιποθυμίας
    By sakis78 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 11-11-2021, 17:38
  4. Ζαλαδα, ναυτια, φόβος λιποθυμιας και ταση για εμετο!!!
    By eosygood in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 10
    Last Post: 16-05-2018, 15:00
  5. Στα καλα καθουμενα ζαλαδες και ταση λιποθυμιας
    By novia35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 50
    Last Post: 08-11-2013, 04:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •