Ζαλάδα- τάση λιποθυμίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    26

    Ζαλάδα- τάση λιποθυμίας

    Από τότε που έπαθα την πρώτη κρίση πανικού πριν 1,5 χρόνο δεν μπορώ να ηρεμήσω. Συγκεκριμένα 2 μήνες μετά την πρώτη κρίση άρχισα να νιώθω μία ελαφριά ζαλάδα που ξεκίνησε στο περπάτημα. Από τότε και για 6-7 μήνες δεν έλεγε να φύγει με τίποτα. Φοβούμενη μήπως είναι κάτι σοβαρό, καθώς πότε πιο πριν δεν είχα νιώσει στην ζωή μου ζαλάδα, άρχισα να επισκέπτομαι πολλούς γιατρούς. Ξεκίνησα από νευρολόγο (πήγα δύο τρεις φορές) μετά οφθαλμίατρο και καρδιολόγο. Έκανα όλες τις εξετάσεις όπως υπερηχοκαρδιογραφημα, μαγνητική εγκεφάλου, τριπλεξ κάτω άκρων,τριπλεξ καρωτίδων και πολλές εξετάσεις αίματος. Το μόνο που μου βρέθηκε σε μια εξέταση ήταν χαμηλή φερριτινη και φολικό οξύ τα οποία διόρθωσα. Κι ενώ η ζαλάδα η καθημερινή έφυγε σχεδόν εντελώς, άρχισα να νιώθω μία αστάθεια στα πόδια μου σαν να μην μπορούν να με κρατήσουν όταν είμαι όρθια. Στην αρχή ένιωθα μόνο αστάθεια, τώρα όμως όποτε είμαι όρθια κυρίως με πιάνει αυτή η αστάθεια και ζαλάδα σαν να έχω τάση για λιποθυμία. Κι ενώ πήγα δύο φορές τον τελευταίο μήνα σε καρδιολόγο και μου είπε ότι είμαι μια χαρά και ότι όλα είναι από το άγχος μου εγώ δεν μπορώ να ησυχάσω. Μετράω την πίεση μου και το πιεσόμετρο μου μου δείχνει ότι έχω 10 με 7,5 όταν είμαι όρθια. Δεν ξέρω παλιά τι πίεση είχα γιατί δεν την μετρούσα,αλλά τώρα δεν μπορώ να σταματήσω να την μετράω γιατί νιώθω χάλια. Με πιάνει και φοβερή υπνηλία κιόλας. Δεν ξέρω πραγματικά τι άλλο να κάνω...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Location
    HELLAS, GRC
    Posts
    137
    Quote Originally Posted by Kat12 View Post
    Από τότε που έπαθα την πρώτη κρίση πανικού πριν 1,5 χρόνο δεν μπορώ να ηρεμήσω. Συγκεκριμένα 2 μήνες μετά την πρώτη κρίση άρχισα να νιώθω μία ελαφριά ζαλάδα που ξεκίνησε στο περπάτημα. Από τότε και για 6-7 μήνες δεν έλεγε να φύγει με τίποτα. Φοβούμενη μήπως είναι κάτι σοβαρό, καθώς πότε πιο πριν δεν είχα νιώσει στην ζωή μου ζαλάδα, άρχισα να επισκέπτομαι πολλούς γιατρούς. Ξεκίνησα από νευρολόγο (πήγα δύο τρεις φορές) μετά οφθαλμίατρο και καρδιολόγο. Έκανα όλες τις εξετάσεις όπως υπερηχοκαρδιογραφημα, μαγνητική εγκεφάλου, τριπλεξ κάτω άκρων,τριπλεξ καρωτίδων και πολλές εξετάσεις αίματος. Το μόνο που μου βρέθηκε σε μια εξέταση ήταν χαμηλή φερριτινη και φολικό οξύ τα οποία διόρθωσα. Κι ενώ η ζαλάδα η καθημερινή έφυγε σχεδόν εντελώς, άρχισα να νιώθω μία αστάθεια στα πόδια μου σαν να μην μπορούν να με κρατήσουν όταν είμαι όρθια. Στην αρχή ένιωθα μόνο αστάθεια, τώρα όμως όποτε είμαι όρθια κυρίως με πιάνει αυτή η αστάθεια και ζαλάδα σαν να έχω τάση για λιποθυμία. Κι ενώ πήγα δύο φορές τον τελευταίο μήνα σε καρδιολόγο και μου είπε ότι είμαι μια χαρά και ότι όλα είναι από το άγχος μου εγώ δεν μπορώ να ησυχάσω. Μετράω την πίεση μου και το πιεσόμετρο μου μου δείχνει ότι έχω 10 με 7,5 όταν είμαι όρθια. Δεν ξέρω παλιά τι πίεση είχα γιατί δεν την μετρούσα,αλλά τώρα δεν μπορώ να σταματήσω να την μετράω γιατί νιώθω χάλια. Με πιάνει και φοβερή υπνηλία κιόλας. Δεν ξέρω πραγματικά τι άλλο να κάνω...
    Για να γράφεις εδώ πέρα καταλαβαίνεις ότι μιλάμε πλέον για θέμα ψυχικής φύσεως, άρα είσαι στο σωστό δρόμο (αυτόν της αναγνώρισης του προβλήματος)
    Καλό θα ήταν να επισκεφτείς ένα ψυχίατρο
    αναλύοντας του το ιστορικό σου

    Αν ποτέ πας περιμένουμε νέα σου εδω

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Konstantin Papadimos View Post
    Για να γράφεις εδώ πέρα καταλαβαίνεις ότι μιλάμε πλέον για θέμα ψυχικής φύσεως, άρα είσαι στο σωστό δρόμο (αυτόν της αναγνώρισης του προβλήματος)
    Καλό θα ήταν να επισκεφτείς ένα ψυχίατρο
    αναλύοντας του το ιστορικό σου

    Αν ποτέ πας περιμένουμε νέα σου εδω
    Αυτό μου λένε όλοι αλλά εγώ δεν μπορώ να το πιστέψω...γίνεται να πέφτει η πίεσή μου και να μην μπορώ να μείνω όρθια από άγχος; Δεν μπορώ πλέον ούτε να πάω για περπάτημα. Όσο πιο πολύ περπατάω τόσο πιο πολύ νιώθω ότι θα λιποθυμισω..σε ουρές σε τράπεζες και τέτοια δεν μπορώ να κατσω καθόλου, με πιάνει κατευθείαν ταχυκαρδία και αυτό το αίσθημα της αστάθειας και της τάσης λιποθυμίας.

  4. #4
    κοινωνικο αγχος λεγεται καπως ετσι αυτο με τις ουρες εξω κτλ
    πηγαινε κατερινακι και θα μας θυμηθεις!! να ξερεις
    ΚΛΕΙΣΕ ΑΥΡΙΟ ΚΙΟΛΑΣΣ

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by agxomeno astro View Post
    κοινωνικο αγχος λεγεται καπως ετσι αυτο με τις ουρες εξω κτλ
    πηγαινε κατερινακι και θα μας θυμηθεις!! να ξερεις
    ΚΛΕΙΣΕ ΑΥΡΙΟ ΚΙΟΛΑΣΣ
    Λέτε να είναι αυτό τελικά;; Τώρα είμαι έξω για φαγητό και είμαι σε μια υπερένταση. Μου έρχεται μια ζαλάδα και πάλι τάση λιποθυμίας, δεν μπορώ να ησυχάσω...

  6. #6
    Quote Originally Posted by Kat12 View Post
    Λέτε να είναι αυτό τελικά;; Τώρα είμαι έξω για φαγητό και είμαι σε μια υπερένταση. Μου έρχεται μια ζαλάδα και πάλι τάση λιποθυμίας, δεν μπορώ να ησυχάσω...
    εγω οποτε δεν ενιωθα καλα , σαν κι εσας δηλαδη σε τετοιες περιπτωσεις, εφευγα ηρεμα και χαλαρωνα μετα.

  7. #7
    δε φευγω αναστατωμενος, φευγω οσο πιο κουλ μπορω(κρατιεμαι δηλ οταν φευγω και ουτε πολυ αργα αλλα ουτε πολυ γρηγορα στο ρυθμο.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    26
    Κι εγώ στην αρχή σκέφτηκα να φύγω, αλλά μετά ηρέμησα και τώρα είμαι μια χαρά ευτυχώς.
    Το πρόβλημα μου είναι κυρίως αν μου πεις να σταθώ όρθια πολλή ώρα σε ουρές και σούπερ μάρκετ στο ταμείο ή αν μου πεις να πάω για περπάτημα, εκεί είναι που δεν μπορώ καθολου, όσο πιο πολύ περπατάω τόσο πιο πολύ νιώθω τη ζαλάδα και τα πόδια μου να μην με κρατάνε...δεν μπορώ όμως να το δικαιολογήσω αυτό το πράγμα. Και από σίδηρο και τέτοια είμαι καλά τώρα, δεν μπορώ να πω ότι είναι από αυτό...μόνο για καρδιά σκέφτομαι τώρα, επειδή κάποιες μέρες νιώθω κάτι σαν δύσπνοια που έρχεται και φεύγει και κόπωση και πιο σπάνια κλώτσημα στην καρδιά...ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Κat12 ότι περιγράφεις σε κάθε γραμμή αυτών ππυ γράφεις τα έχω περάσει αν ψάξεις και παλιά post μου θα τα δείς έφτασα σε σημείο να μην μπορώ να δουλέψω κ μου έγραψε ο ψυχίατρος 1 μήνα αναρρωτική.Ξεκίνησα λοιπόν αγωγή που είμαι 3 μήνες μου κόπασαν σε μεγάλο βαθμό τα σωματικά συμπτώματα έχω αυτές τις μέρες κάτι ναυτίες που με φοβίζουν αλλά καμία σχέση με το πρίν έχω κ αρρωστοφοβία κ κάθε μέρα είναι ένας αγώνας μέσα μου.Είναι δύσκολο να αποδεχθούμε οτι αυτά είναι ψυχολογικά αλλά τι άλλο να κάνουμε μόνο δύναμη πρέπει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Σα να τα έγραψα εγώ.. θα έπρεπε να το δικαιολογήσεις γιατί όπως βλέπεις σε πιάνει όταν νιώθεις φόβο/άγχος ότι κάτι θα πάθεις όταν είσαι έξω. Όταν χαλαρώνεις σου περνάει.. αν ήταν κάτι σοβαρό θα σου πέρναγε?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Κat12 ότι περιγράφεις σε κάθε γραμμή αυτών ππυ γράφεις τα έχω περάσει αν ψάξεις και παλιά post μου θα τα δείς έφτασα σε σημείο να μην μπορώ να δουλέψω κ μου έγραψε ο ψυχίατρος 1 μήνα αναρρωτική.Ξεκίνησα λοιπόν αγωγή που είμαι 3 μήνες μου κόπασαν σε μεγάλο βαθμό τα σωματικά συμπτώματα έχω αυτές τις μέρες κάτι ναυτίες που με φοβίζουν αλλά καμία σχέση με το πρίν έχω κ αρρωστοφοβία κ κάθε μέρα είναι ένας αγώνας μέσα μου.Είναι δύσκολο να αποδεχθούμε οτι αυτά είναι ψυχολογικά αλλά τι άλλο να κάνουμε μόνο δύναμη πρέπει.
    Καλημέρα! Έχω διαβάσει πολλά ποστ σου και παρατήρησα ότι όντως έχουμε παρόμοια συμπτώματα. Κι εγώ έχω αρρωστοφοβια από παλιά,αλλά δεν μου δυσχέραινε την καθημερινότητα. Π.χ πριν 3 χρόνια μου ειχε κολλήσει ότι έχω τριχόπτωση. Έκανα εξετάσεις αλλά και πάλι για 6 μήνες δεν μπορούσα να ξεκολλήσω με τα μαλλιά μου. Μέχρι και τους γύρω μου ρωτούσα συνέχεια αν έχω αραίωση και τέτοια...το θέμα είναι πως αυτό όμως δεν μου έκανε την ζωή δύσκολη όπως τώρα..δηλαδή μπορούσα και να βγω και να δουλέψω άνετα και γενικά να κάνω τα πάντα..τώρα όμως δυσκολεύομαι μέχρι και στο σούπερ μάρκετ να πάω και να σταθώ στην ουρά στο ταμείο, γιατι νιώθω ότι ανά πάσα ώρα και στιγμή θα πέσω κάτω, νιώθω τα πόδια μου να μην με κρατάνε, η καρδιά μου πάει να σπάσει...υπήρχε μια περίοδος που μου είχαν περάσει όλα σε ποσοστό 80%, αφού πήγαινα όλη μέρα και για καφέ και όλα κανονικά, ούτε κρισεις πανικου είχα,το μόνο που μου είχε μείνει ήταν αυτό με τα πόδια που ένιωθα ότι δεν με κρατάνε..πήγα σε νευρολόγο,μου έκανε και ηλεκτρομυογραφημα, έκανα και την μαγνητική και τριπλεξ κάτω άκρων αλλά δεν μπόρεσε να το αποδώσει κάπου πέρα από άγχος...και μετά από 4-5 μήνες κι ενώ στην δουλειά που εργάζομουν τότε δεν περνούσα καλά και δεν μου άρεσε καθόλου, ξεκίνησαν όλα σιγά σιγά πάλι κι αυτήν την φορά πιο έντονα..

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by dream21 View Post
    Σα να τα έγραψα εγώ.. θα έπρεπε να το δικαιολογήσεις γιατί όπως βλέπεις σε πιάνει όταν νιώθεις φόβο/άγχος ότι κάτι θα πάθεις όταν είσαι έξω. Όταν χαλαρώνεις σου περνάει.. αν ήταν κάτι σοβαρό θα σου πέρναγε?
    Όντως το αίσθημα φόβου και ταραχης περνάει και το ξέρω..αλλά το αίσθημα ότι θα λιποθυμισω και θα πέσω κάτω όταν περπατάω ή στέκομαι όρθια (και σε μέρη που δεν έχει κόσμο) το έχω όλη μέρα κάθε μέρα, δεν με έχει αφήσει στιγμή..αυτό είναι που με παραξενευει...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Άγχος υγείας..
    Άτιμο πολύ !

  14. #14
    Quote Originally Posted by Kat12 View Post
    Από τότε που έπαθα την πρώτη κρίση πανικού πριν 1,5 χρόνο δεν μπορώ να ηρεμήσω. Συγκεκριμένα 2 μήνες μετά την πρώτη κρίση άρχισα να νιώθω μία ελαφριά ζαλάδα που ξεκίνησε στο περπάτημα. Από τότε και για 6-7 μήνες δεν έλεγε να φύγει με τίποτα. Φοβούμενη μήπως είναι κάτι σοβαρό, καθώς πότε πιο πριν δεν είχα νιώσει στην ζωή μου ζαλάδα, άρχισα να επισκέπτομαι πολλούς γιατρούς. Ξεκίνησα από νευρολόγο (πήγα δύο τρεις φορές) μετά οφθαλμίατρο και καρδιολόγο. Έκανα όλες τις εξετάσεις όπως υπερηχοκαρδιογραφημα, μαγνητική εγκεφάλου, τριπλεξ κάτω άκρων,τριπλεξ καρωτίδων και πολλές εξετάσεις αίματος. Το μόνο που μου βρέθηκε σε μια εξέταση ήταν χαμηλή φερριτινη και φολικό οξύ τα οποία διόρθωσα. Κι ενώ η ζαλάδα η καθημερινή έφυγε σχεδόν εντελώς, άρχισα να νιώθω μία αστάθεια στα πόδια μου σαν να μην μπορούν να με κρατήσουν όταν είμαι όρθια. Στην αρχή ένιωθα μόνο αστάθεια, τώρα όμως όποτε είμαι όρθια κυρίως με πιάνει αυτή η αστάθεια και ζαλάδα σαν να έχω τάση για λιποθυμία. Κι ενώ πήγα δύο φορές τον τελευταίο μήνα σε καρδιολόγο και μου είπε ότι είμαι μια χαρά και ότι όλα είναι από το άγχος μου εγώ δεν μπορώ να ησυχάσω. Μετράω την πίεση μου και το πιεσόμετρο μου μου δείχνει ότι έχω 10 με 7,5 όταν είμαι όρθια. Δεν ξέρω παλιά τι πίεση είχα γιατί δεν την μετρούσα,αλλά τώρα δεν μπορώ να σταματήσω να την μετράω γιατί νιώθω χάλια. Με πιάνει και φοβερή υπνηλία κιόλας. Δεν ξέρω πραγματικά τι άλλο να κάνω...
    Καλημέρα!
    Ακριβώς, μα ακριβώς τα ίδια έχω. Το χειρότερο είναι αυτή η αίσθηση ζαλης που προσωπικά όταν το παθαίνω νιώθω και μία γενικότερη θολούρα. Σα να έχω μεθύσει ελαφριά. Πολύ παράξενο και δεν μπορεί να εξηγηθεί πλήρως. Αλλά κι εγώ το παθαίνω ειδικά στο περπάτημα και στις ουρές. Δεν θέλω να βλέπω ουρές!
    Προσωπικά έχω χαμηλη φερριτίνη και προεμμηνορρησιακό σύνδρομο, το οποίο επηρεάζει τις ορμόνες κατά τη διάρκεια της εμμηνου ρύσεως.
    Από το όνομά σου υποθέτω ότι είσαι γυναίκα. Παρατήρησε λίγο ποιες μέρες του μήνα εντείνεται το πρόβλημα.
    Επίσης έχω παρατηρήσει σε μένα πως το παθαίνω όταν δεν έχω κοιμηθεί καλά και δεν έχω φάει καλά.
    Και φυσικά όσο περισσότερο το σκέφτομαι τόσο με πιάνει. Μόνο όταν είμαι πραγματικό απορροφημένη σε κάτι άλλο δεν παθαίνω τίποτα, όμως σπάνια το μυαλό μου ησυχάζει από τις σκέψεις αυτές.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Angélique View Post
    Καλημέρα!
    Ακριβώς, μα ακριβώς τα ίδια έχω. Το χειρότερο είναι αυτή η αίσθηση ζαλης που προσωπικά όταν το παθαίνω νιώθω και μία γενικότερη θολούρα. Σα να έχω μεθύσει ελαφριά. Πολύ παράξενο και δεν μπορεί να εξηγηθεί πλήρως. Αλλά κι εγώ το παθαίνω ειδικά στο περπάτημα και στις ουρές. Δεν θέλω να βλέπω ουρές!
    Προσωπικά έχω χαμηλη φερριτίνη και προεμμηνορρησιακό σύνδρομο, το οποίο επηρεάζει τις ορμόνες κατά τη διάρκεια της εμμηνου ρύσεως.
    Από το όνομά σου υποθέτω ότι είσαι γυναίκα. Παρατήρησε λίγο ποιες μέρες του μήνα εντείνεται το πρόβλημα.
    Επίσης έχω παρατηρήσει σε μένα πως το παθαίνω όταν δεν έχω κοιμηθεί καλά και δεν έχω φάει καλά.
    Και φυσικά όσο περισσότερο το σκέφτομαι τόσο με πιάνει. Μόνο όταν είμαι πραγματικό απορροφημένη σε κάτι άλλο δεν παθαίνω τίποτα, όμως σπάνια το μυαλό μου ησυχάζει από τις σκέψεις αυτές.
    Καλησπέρα! Εγω είχα χαμηλή φερριτινη σε μέτρηση μετά την εμμηνο ρήση (10 είχε φτάσει) και φολικό οξύ 3,2 και αιματοκρίτη 36,6,αλλά το περίεργο είναι ότι τότε ούτε ζαλιζομουν τόσο ούτε ένιωθα ότι θα λιποθυμισω, μόνο αστάθεια. Μετά πήρα συμπληρώματα και τώρα είμαι στο 40 η φερριτινη,7 το φολικό και 38 αιματοκρίτη και νιώθω όλη μέρα λες και θα λιποθυμισω και πολύ υπνηλία με θολούρα στο μυαλό ( η υπνηλία μου έρχεται μια φορά την ημέρα και κάποιες μέρες δεν εμφανίζεται καθόλου).
    Γενικά το ίδιο το νιώθω όλες τις μέρες απλά πριν την περίοδο είμαι λίγο χειρότερα από άποψη διάθεσης... Εγώ πλέον τρώω πολύ καλά κάθε 3 ώρες τουλαχιστον και πίνω πολλά υγρά, αλλά και πάλι νιώθω αυτήν την τάση λιποθυμίας και την αστάθεια...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΖΑΛΔΑ-ΤΑΣΗ ΛΙΠΟΘΥΜΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑΥΤΙΑ
    By Medussa in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 27-05-2022, 14:22
  2. Κρίση πανικού-Μουδιασμα στο κεφάλι-Ταση λιποθυμίας
    By Elena_38 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 18-12-2021, 18:14
  3. Ξαφνική ζάλη και τάση λιποθυμίας
    By sakis78 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 11-11-2021, 18:38
  4. Ζαλαδα, ναυτια, φόβος λιποθυμιας και ταση για εμετο!!!
    By eosygood in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 10
    Last Post: 16-05-2018, 16:00
  5. Στα καλα καθουμενα ζαλαδες και ταση λιποθυμιας
    By novia35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 50
    Last Post: 08-11-2013, 05:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •