Πώς είναι ο ιδανικός ψυχοθεραπευτής;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 52
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    24

    Πώς είναι ο ιδανικός ψυχοθεραπευτής;

    Ποια χαρακτηριστικά έχει για εσάς ο ιδανικός ψυχοθεραπευτής; Τον έχετε βρει; Σκέψεις, απόψεις, εμπειρίες...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    καλωσορισες!


    λοιπον


    γραφω χαρακτηριστικα που ισχυουν για μενα τωρα ενος ιδανικου ψυχοθεραπευτη

    απλοτητα
    ανυποκριτα καλη διαθεση
    ομορφος και καθαρος χωρος υποδοχης
    συνεπης
    σχετικα οικονομικος (30 με 40 ευρω/ 1 ωρα )
    σεβασμος και αγαπη ως προς τη δουλεια του
    σχετικα καλο επιπεδο αποδοχης
    αυθεντικοτητα
    σεβασμος; το ειπα;
    καλο επιπεδο γνωσης του αντικειμενου του
    να εχει διαθεση να εμπλακη σε σχεση ψυχοθεραπευτικη και να μην το παιζει απομακρος και αποστασιοποιημενος
    ανεση
    χαμογελο
    αποδοχη και των δικων του αδυναμιων
    αυτοαποκαλυψη
    καλη χημεια μεταξυ μας
    ορια σαφη
    εμπιστοσυνη
    καλωσορισμα

    αυταααααα!(τον...η την καλυτερα εχω βρει!)

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    24
    Γεια σου ερευνητή και καλώς σε βρήκα! Απάντηση σαφής, περιεκτική, ακριβής και σύντομη! Τα έχεις βρει όλα αυτά; Μπράβο, τι να πω; Θα πρέπει να είσαι πολύ τυχερός! Δυστυχώς, οι καλοί επαγγελματίες σπανίζουν σήμερα και αποφάσισα να θέσω το ζήτημα γιατί με τόσους τσαρλατάνους που κυκλοφορούν είναι καλό νομίζω να ακουστούν κάποιες απόψεις σχετικά με το θέμα από άτομα που σκέφτονται να επισκεφτούν κάποιον ψυχοθεραπευτή ή που έχουν ήδη εμπειρία της θεραπείας. Είναι σημαντική η θεώρηση της ψυχοθεραπευτικής σχέσης από αυτή τη σκοπιά... Σ\' ευχαριστώ πολύ!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    πιστευω πως θελει να εισαι λιγο υποψιασμενος οχι για να μην εμπιστευτεις

    αλλα για να ψαχνεις με επιγνωση

    τον καλο ψυχοθεραπευτη

    πολυ καλα εκανες και εθεσες το θεμα αυτο


    εσυ ποια εμπειρεια εχεις ως τωρα?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    24
    Προσωπικά, εργάζομαι στο χώρο της ψυχικής υγείας και παράλληλα κάνω ψυχοθεραπεία. Με ενδιαφέρει να ακούσω τις απόψεις σας και ως επαγγελματίας, αλλά και ως θεραπευόμενη.

    Έχω αλλάξει δύο ψυχοθεραπευτές, researcher μου, και αυτή τη στιγμή νιώθω πως είμαι σε καλό δρόμο. Θα δούμε... Το άσχημο είναι πως είμαι μέσα στα πράγματα, κάτι που με κάνει πιο απαιτητική και ιδιότροπη, θα έλεγα, με τους ψυχοθεραπευτές.

    Προσωπικά, θέλω ο ειδικός να είναι ανοιχτόμυαλος, συμπονετικός, να έχει ανθρωπιά και ευαισθησίες, να μην αφήνει τις προκαταλήψεις του να πιάνουν χώρο στη συζήτηση και να μιλάμε την ίδια γλώσσα. Το προσπαθώ κι εγώ, αλλά καμιά φορά η ανατροφοδότηση από τους θεραπευόμενους δεν είναι ειλικρινής, από την άποψη ότι επηρεάζονται από τη συνεδρία που μόλις έχει λήξει και εκφράζονται ανάλογα. Προσωπικά ενδιαφέρομαι για τις γενικότερες απόψεις των θεραπευομένων.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    ως πελατης υποτιθεται

    πως εχεις το προβλημα

    του αγχους κ.τ.λ.

    και εννοειται οτι θα εισαι απαιτητικος και ιδιοτροπος

    αμα δεν εισαι εσυ ποιος θα ειναι

    ο ψυχοθεραπευτης?

    που υποτιθεται πως τα εχει βρει με τον εαυτο του και καλειται να σου δωσει ψυχικη αναταση

    και εν τελει να οδηγηθεις σε πιο ποιοτικη ζωη?

    μα αν δεν αρχισεις απο μια ποιοτικη και καλη σχεση με τον ψυχοθεραπευτη σου πως θα οδηγηθεις σε αλλες πιοτικες και καλες σχεσεις

    και εν τελει σε καποια

    ποιοτικη και φυσιολογικη ζωη με τις χαρες και τις λυπες της?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    24
    Το ότι ο ψυχοθεραπευτής τα έχει βρει με τον εαυτό του είναι μύθος... Αλλιώς μιλάμε για τον τέλειο άνθρωπο. Ο καλός ψυχοθεραπευτής πρέπει να κάνει και ο ίδιος θεραπεία. Όσο καλά και να είναι κανείς, πάντα ανακύπτουν προβλήματα, θες από εξωτερικές αφορμές, θες από εσωτερικές... Και ναι, η σχέση με τον ψυχοθεραπευτή σου είναι το καλούπι για τις υπόλοιπες, όπως και η κόπια των όσων είχες μέχρι τώρα. Συμφωνώ μαζί σου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Διωνη, το γεγονος οτι εισαι ηδη ψυχολογος και έχεις άλλη αφετηρια απο εναν ανηποψιαστο πελάτη οπως πχ ειμαι εγω που ειμαι ασχετη με τον χωρο, δε νομιζεις οτι σου δημιουργει μια επιπλεον δυσκολια στη σχέση αυτη? δλδ θεραπευτη-θεραπευομενου?

    κατά τα άλλα συμφωνω πώς κ ο θεραπευτης εχει άλυτα θεματα, ή θεματα που μπορει να ανακυπτουν αλλα αλλιως μπορει να τα δουλέψει ο ιδιος απο εναν αν θες πιο αδουλευτο ανθρωπο. αλλωστε εχει εκπαιδευτει γι αυτο.

    καλώς ήρθες:)
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    ο τιτλος του ψυχοθεραπευτη

    δε λεει τιποτα

    η σχεση που αναπτυσσει ο ιδιος με τη ζωη και τους ανθρωπους λεει πολλα

    ειμα εκει για να τον κρινω

    ειμαι εκει για να δω και γω πως ειμαι πως σχετιζομαι

    ειναι εκει

    για να αντεξει και να κανει μαζι μου γονιμη αυτη την κριτικη

    να βρουμε μαζι ενα δρομο

    να μαθω εγω απο αυτον

    να μαθει και εκεινος απο μενα

    να μαθουμε να γευτουμε και οι δυο μια σχεση

    με ειλικρινια σεβασμο

    αποδοχη

    καλη επικοινωνια

    εποικοδομητικη κουβεντα

    χαλαρη η τσιτωμενη διαθεση

    ζωντανη σχεση

    ο ψυχθεραπευτης δεν ειναι ψυχοθεραπευμενος ουτε τελειος ανθρωπος

    υποτιθεται ομως πως με καλει σε μια σχεση και σε μια πορεια στην οποια ξερει να ειναι και να υπαρχει μεσα σε αυτη εποικοδομητικα και για τους δυο μας

    και ειδικα για μενα

    δεν ειναι εκει για να με κρινει
    δεν ειναι εκει για να με ταμπελωσει
    δεν ειναι εκει για να το παιξει ξερολας
    δεν ειναι εκει για να μεινει απομακρος

    και γω να νιωθω ακομη πιο αρρωστη

    ειναι εκει για να μου ανοιξει μια καινουρια πορτα

    να με κανει να δω αν θελω
    απο το δικο του παραθυρο τη ζωη

    να ζησει απο κοντα και να αποδεχθει τη δικη μου διασταση υπαρξης

    εστω και αν δεν τη συμμεριζεται ουτε στο ελαχιστο

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    24
    Sofia μου, σίγουρα... Γι\' αυτό και είπα ότι είμαι κάπως ιδιότροπη με το το θέμα. Είναι άλλη η κριτική ματιά αυτού που ασκεί το επάγγελμα, αλλά βρίσκεται στη θέση του θεραπευόμενου. Πιο καχύποπτη... Κάποιες λάθος τακτικές γίνονται πιο εμφανείς, δηλαδή, και το άσχημο είναι ότι δεν μπορώ να το επισημάνω άμεσα στο συνάδελφο (θέλει τακτ το θέμα, κάτι που όμως καταργεί την αμεσότητα). Βέβαια, η καλή πλευρά είναι ότι η σχέση γίνεται πιο εύκολη όταν ο θεραπευτής είναι ανοιχτός σε αυτό και δε θεωρεί πως έχει το αλάθητο (κάτι που σίγουρα θα έχετε συναντήσει). Από την άλλη, όμως, μπορεί να νιώθει δυσκολία να εγκαθιδρύσει μια σωστή σχέση, ακριβώς επειδή φοβάται την κριτική.

    Κατά τα άλλα, αυτό δεν επηρεάζει την ανάγκη μου να εκφραστώ συναισθηματικά, δεν το φοβάμαι αυτό.

    Όσο για την ικανότητα επίλυσης των προβλημάτων από τους θεραπευτές, σίγουρα η εκπαίδευση παρέχει γνώση, που με τη σειρά της μας καθησυχάζει όταν προκύπτει κάποιο πρόβλημα, αλλά και πάλι χρειάζεται προσπάθεια για την αντιμετώπισή του. Ειδικά όταν φορτιζόμαστε από τις συνεδρίες μας, είναι αρκετά δύσκολο να αντιμετωπίσουμε τον εαυτό μας μόνοι μας. Τουλάχιστον, αυτή την άποψη μπορείς να την εκλάβεις σαν κάτι που απλά νιώθω σε προσωπικό επίπεδο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    ωραιο θεμα για να δουλέψεις, φαντάζομαι...οπως υποθέτω θα το εχεις κ εκτος συνεδριων:)

    p.s. Μ αρεσει η υπογραφή σου:)
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    24
    @ Researcher: Αν μιλάς έτσι και στην ψυχοθεραπεύτριά σου, με τόση αμεσότητα και αυθεντικότητα (θα έλεγα και ποιητική διάθεση), θα πρέπει να περιμένει με ανυπομονησία τις συνεδρίες σας.

    @Sofia: Ναι, έχει πράγματι ενδιαφέρον... Σ\' ευχαριστώ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    [quote]Originally posted by researcher
    Originally posted by Διώνη
    @ Researcher: Αν μιλάς έτσι και στην ψυχοθεραπεύτριά σου, με τόση αμεσότητα και αυθεντικότητα (θα έλεγα και ποιητική διάθεση), θα πρέπει να περιμένει με ανυπομονησία τις συνεδρίες σας.


    νομιζω παντως οτι και οι δυο χαιρομαστε τη συγκεκριμενη σχεση!

    (μονο που θα ηθελα να τη χαιρομαι πιο συχνα αλλα λογω χρηματων περιοριζονται οι συνναντησεις...κλαψ)

    επισης εχω να πω πως η ψυχοθεραπευτρια μου βρισκεται και σε ψυχοθεραπεια και σε εποπτεια

    ειναι προσωποκεντρικη ψυχοθεραπευτρια απο ο,τι ξερω

    και ειναι γλυκυτατη!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197
    Αυτός που είναι ο λιγότερο θεωρητικός και ο λιγότερο κοινότυπος, ο πρακτικός άνθρωπος με μεγάλη συναίσθηση, που ο λόγος του έχει δυναμική, ζωντάνια, ειλικρίνεια, τόλμη και αμεσότητα εκείνος που ο μόνος στόχος που έχει να πει όσο γίνεται πιο γρήγορα στον \"ασθενή\" τώρα πια δεν με χρειάζεσαι, μπορείς να μην ξανάρθεις\" και κάνει ό,τι μπορεί για να επισπεύσει τη διαδικασία. Πολλά άλλα θα μπορούσα να γράψω για το τι δεν θα πρέπει να είναι ένας θεραπευτής λόγω μιας κακής εμπειρίας μου, αλλά δεν έχω και πολλά κέφια.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Για εμένα, κάθε ψυχοθεραπευτής χρειάζεται καταρχήν
    1) μακροχρόνια, πολύπλευρη και έγκυρη κατάρτιση
    2) αυξημένη αυτογνωσία, ωριμότητα, εύρος εμπειριών
    3) αγάπη για τη δουλειά του

    Προσωπικά έχω συναντήσει δύο που θα μπορούσα να θεωρήσω ιδανικούς για εμένα, γιατί ένιωσα ότι με βοηθούν να πάω μπροστά και να δω τα πράγματα και από μια άλλη σκοπιά. Ο ένας ακολουθούσε πολύ διαφορετική προσέγγιση από αυτή που εγώ είχα επιλέξει να χρησιμοποιώ σαν θεραπεύτρια, ο άλλος ήταν πολύ διαφορετικός άνθρωπος από εμένα κι όμως....ταιριάξαμε.

    Από εκεί και πέρα, έχετε ήδη αναφέρει πολλά καλά χαρακτηριστικά...να πω δυο τρία πράγματα σαν τροφή για σκέψη:

    - για εμένα σαφώς και χρειάζεται ο θεραπευτής να τα έχει βρει με τον εαυτό του. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι τέλειος άνθρωπος ούτε ότι είναι καλά κάθε ώρα και λεπτό, αλλά ότι γενικά νιώθει καλά με αυτό που είναι και δεν έχει την ανάγκη να αποδείξει κάτι μέσω του ρόλου του θεραπευτή.

    - πρέπει να κάνει και ο ίδιος θεραπεία, πρέπει να αντιμετωπίζει τα δικά του προβλήματα μέσω θεραπείας; Όχι πάντα. Οφείλει να έχει μεγαλύτερη ενημέρωση, ευαισθητοποίηση και αυτεπίγνωση, ούτως ώστε να εντοπίζει ευκολότερα πότε έχει ανάγκη θεραπείας. Αλλά δεν είναι βέβαιο ούτε υποχρεωτικό ότι θα καταφεύγει στη θέση του θεραπευόμενου κάθε φορά που αντιμετωπίζει προβλήματα στη ζωή του.

    - είναι καλύτερος σαν θεραπευτής κάποιος που έχει υπάρξει θεραπευόμενος από κάποιον που δεν έχει κάνει θεραπεία; Χωρίς αμφιβολία είναι σημαντικό να έχει βιώσει κάποιος τη θεραπευτική σχέση και από τη θέση του θεραπευόμενου. Αλλά το πόσο πολύ και το πόσο συχνά δεν ενισχύει απαραίτητα την καταλληλότητα του για το ρόλο του θεραπευτή, ούτε μας λέει κάτι για την αποτελεσματικότητα της θεραπείας που ακολούθησε...

    - φορτίζεται από τις συνεδρίες? τότε...χρειάζεται αρκετή δουλειά ακόμα για να δουλέψει αυτόνομα :)

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •