τελικα μαλλον σκληρυνση κατα πλακας - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 40
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Παιδια, τα φωτα σας. Οι γιατροι κοντευουν να με τρελανουνε. Τα καταφερα χθες κι εκανα τριπλη μαγνητικη. 1.5 ωρα εξεταση! Ειμαι εν αναμονη αποτελεσματων... Σημερα πηγα στον οφθαλμιατρο. Ε, αυτο ηταν, τα παιξα... Ε, αφου μου βγαλε ολους τους γιατρους που πηγα αχρηστους, μου πε οτι δεν εχω τιποτα κι οτι αυτα που παθαινω ειναι οφθαλμικη ημικρανια. Οκ μεχρι εδω. Αντε, λεω. Με εξεταζει με τους φακους για μυωπια, και μου πεταει το καλο, εχεις μειωση οπτικης οξυτητας 10 τοις εκατο απο ΔΟ. Τρελαινομαι. Αρα του.λεω ειναι νευρολογικο η καποιο οφθαλμολογικο προβλημα. Οχι μου λεει, απο τη μυωπια το παθες, επειδη δεν φορας γυαλια. Αν βαλεις γυαλια θα επανελθει! εγω εν τω μεταξυ το τελυταιο θαμπωμα το χα απο δεξι οφθαλμο (ο οφθαλμιατρος αστα επειγοντα δεν ειδε μειωση οπτικης οξυτητας ) εγω εν τω μεταξυ οντως νομιζω οτι βλεπω λιγοτερο καλα απο οταν εγινε το περιστατικο.με το.θαμπωμα απο το ΔΟ αλλα αν δεν το δοκιμαζα το χερι δεν θα το καταλαβαινα, το θαμπωμα εχει φυγει.Κοντευω πια μα παω στο ψυχιατρειο! Δεν ξερω αν τυφλωμομαι η εχω σκληρυνση.η δεν ξερω εγω τι πια. Εν τω μεταξυ η πρωτη οφθαλμιατρος που πηγα μου βγαλε 1.5 μυωπια και απο τους 2 οφθαλμους, και μετα απο βυθοσκοπηση με μηχανημα, αθτος εβγαλε 2 με τους φακους που βαζουνε. κι εκειβμου πε οτι ειδε και μειωση οπτικηςοξυτητας. εχει κανεις καμια ιδεα; δε θελω να ψαξω στο ιντερνετ γιατι θα τρελαθω...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    εν τω μεταξυ μου κανει πριν απο σενα ειχα την ταδε με το ιδιο συμπτωμα με σενα.. και μου πε το ονομα τηε ασθενους! Το πιστευεται; μου δωσε βιταμινες β για να δυναμωσει λεει το οπτικο νευρο να μην παθαινω οφθαλμολογικες ημικρανιες! οι οποιεε μου πε ομστην αρζη οτι προκαλουντσι απο το στρες.και μετα μου πε οτι τελαιπωρω τα ματια.μου με.τη μυωπια. η πρωτη οφθαλμιατροε που χα παει μου χε πει δεν παθαινουν τιποτα τα ματια.με αν δεν βαλεις γυαλια, απλα ταλαιπωρεισαι!.Του λεω εγω ξερω πως δεν μειωνεται η οπτικη οξυτητα απο μυωπια και επεμενε. Παιδια, πραγματικα δεν αντεχω αλλο.

  3. #18
    kopela93
    Guest
    Μα σού είπαν τι έχεις. Γιατί επιμένεις και βασανίζεσαι;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    130
    Εγώ γενικά έχω θέμα με τα μάτια μου βλέπω και μιγακια και αυτά και έβλεπα και λάμψης και ένα την έλλειψη βιταμίνης b12 σε πληροφορώ πήγα σε γιατρό όλα καλά μην κάθεσαι να ασχολείσαι μην τρελαίνεσαι άστο και περνάει μόνο του και εγώ έχω θολούρες από το άγχος και αυτα

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Μα σού είπαν τι έχεις. Γιατί επιμένεις και βασανίζεσαι;
    Κανεις δεν μου εχει πει ακομη σιγουρα τι εχω... Στα επειγοντα πιθανολογουν για σκληρυνση. Εκανα μαγνητικη και ειμαι εν αναμονη αποτελεσματων. Ειπα στο ενδιαμεσο να με δει ξανα οφθαλμιατρος να αποκλεισω οφθαλμολογικες παθησεις. Δεν νομιζω να μπορω να εμποστευτω αθτα για τις οφθαλμολογικες ημικρανιες.

  6. #21
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Κανεις δεν μου εχει πει ακομη σιγουρα τι εχω... Στα επειγοντα πιθανολογουν για σκληρυνση. Εκανα μαγνητικη και ειμαι εν αναμονη αποτελεσματων. Ειπα στο ενδιαμεσο να με δει ξανα οφθαλμιατρος να αποκλεισω οφθαλμολογικες παθησεις. Δεν νομιζω να μπορω να εμποστευτω αθτα για τις οφθαλμολογικες ημικρανιες.
    Κάνε τις ειδικές εξετάσεις για τη σκλήρυνση. Δεν ξέρω τι άλλο να πω δε γνωρίζω πολλά για το θέμα
    Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μην έχεις τίποτα σοβαρό
    Να προσέχεις την υγεία σου

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Είναι τόσο δύσκολη η διάγνωση της σκλήρυνσης και πρέπει να το ψάξει τόσο πολύ ένας γιατρός πριν φτάσει σε αυτό το συμπέρασμα που το να λες ότι "στα επείγοντα πιθανολογούν για σκλήρυνση" είναι αστείο (για να μη πω καμία χειρότερη λέξη). Πρέπει να ειναι πολύ ηλίθιος κάποιος γιατρός για να πει σε κάποιον ότι έχει π.χ. καρκίνο χωρίς τις πλήρεις εξετασεις.
    Και ενώ το θέμα σου ξεκινάει με τη φράση "σιγουρευτηκα για σκλήρυνση" και βλέπουμε στα σχόλια να μην έχεις ιδέα αν έχεις σκλήρυνση αλλά να θέλεις να πιστεύεις ότι έχεις λόγω της νοσοφοβιας σου, καταλαβαίνει κανείς ξεκάθαρα ότι το θέμα σου είναι άλλο.
    Περιμένεις τα αποτελέσματα της μαγνητικής, πηγαίνεις στο νευρολόγο σου να τα αναλύσει κι από κει κι έπειτα εκφράζεις σιγουριά και όχι πιθανότητα περί σκλήρυνσης... και ανάλογα με το αποτέλεσμα είτε ξεκινάς θεραπεία για τη σκλήρυνση είτε φεύγεις επί τόπου για ψυχίατρο.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    ετσι μου παν στα επειγοντα, πιθανη σκληρυνση. Εγω πηγα οφθαλμιατρο να αποκλεισω εν τω μεταξυ καποια οφθαλμικη παθηση, κι αυτοε με κανε χειροτερα. Ψυχιατρο χρειαζομαι οπωε και ναχει, συμφωνω.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Παιδια, καλημερα. Σας στελνω τις εξελιξεις. Πηρα τα αποτελεσματα της μαγνητικης στην οποια βρεθηκε μια στικτη εστια, κι η εξεταση κατεληγε στο συμπερασμα: εξεταση χωρις αξιολογα παθολογικα ευρηματα. Πηγα σε νευρολο η οποια μου πε οτι δεν δειχνει η μαγνητικη σκληρυνση κι οτι πολλοι εχουν εστιες χωρις να σημαινει.σκληρυνση. Οσον αφορα τα επεισοδια θαμπους ορασης μου πε οτι θα μπορουσαν να ναι οντως επεισοδια σκληρυνσης αλλα το οτι εξεταστικα απο οφθαλμιατρο ενω ειχα επεισοδιο και βρηκε 10 10 οπτικη οξυτητα και κανενα αλλο ευρημα, συνηγορει στο οτι δεν ηταν κατι. Επισης, απεκλεισε τα επεισοδια να ταν αυρα χωρις ημικρανια γιατι.μου κρατησαν πολλες ωρες. Μου πε βεβαια οτι στη σκληρυνση το θαμπος κραταει τουλαχιστον πανω απο 24ωρο, εμενα δεν κρατησαν τοσο.Μου πε οτι πιστευει οτι ειναι απο το αγχος αλλα μου γραψε να κανω εξεταση οπτικων προκλητων δυναμικων για να ησυχασω και εξεταση αιματος για αντισωματα, μονο αν βγει θετικη η πρωτη εξεταση.Και σαφως μου πε να παω αμεσα σε ψυχιατρο γιατι θα βγαζω συνεχως καινιουργια συμτωματα και θα τρεχω συνεχως στους γιατρους.. Επισης μου πε οτι υπαρχει περιπτωση η νευρολογικη εξεταση να ναι καλη και τελικα οι εξετσεις να δειξουν σκληρυνση. Αυτο ενω ο προηγουμενος γιατρος μου λεγε οτι αν ειναι καλη η νευρολογικη εξεταση, δεν μπορει να χεις σκληρυνση. Τες πα, τωρα προσπαθω να σκεφθω πως μια εξεταση ειναι ακομη, να την κανω και μετα να σταματησω το τουρ στους γιατρους και να το παρω αποφαση οτι πρεπει να παω σε ψυχιατρο (σε καθε περιπτωση τα φαρμακα δεν τα γλιτωνω).

  10. #25
    kopela93
    Guest
    Ωραία. Να ηρεμήσεις και εσύ. Καλά αποτελέσματα και καλή δύναμη με ο,τι κι αν προκύψει. Να φροντίζεις τον εαυτό σου σε όλα τα επίπεδα και όλα θα πάνε καλά.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Τι εξέταση είναι η οπτική προκλητων δυναμικών;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Φανταζομαι για να δουνε αν αντιδρουν σε ερεθισματα; Παντως ειναι για να δουν αν πασχω απο σκληρυνση. Περαιτερω δεν ρωτησα ουτε το.ψαξα γιατι με.αγχωνει.τερμα. Εν τω μεταξυ μετα απο αυτη την εξεταση, τελικα θα παω να ξανα και σε οφθαλμιατρο γιατι διαβασα ξανα το.χαρτι που μου εγραψε ο οφθαλμιατρος στα.επειγοντα κι ειχε προτεινει επανεξεταση γιατι ειχε δει κατι γδαρσιματα σε κερατοειδη και μου ειχε δωσει κατι.σταγονες.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    μου.χε πει οτι υπαρχει περιπτωση οι θολουρες να ναι.κι απο αυτα τα γδαρσιματα. Αλλα τωρα μου μπαινουν.σκεψεις μηπως εχω κατι σοβαρο οφθαλμολογικο. Δεν θα ηρεμησω ποτε.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Είναι εξέταση σε οφθαλμίατρο ή εξέταση αίματος;

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Νευρολογικη εξεταση ειναι. Επειδη διαβασα το ποστ σου δεν νομιζω να 'ναι κατι που σε αφορα. Εγω εχω αλλο προβλημα.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Σκλήρυνση κατά πλακας
    By MK.89 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 6
    Last Post: 28-06-2022, 22:32
  2. Νοσοφοβια και σκλήρυνση κατά πλακας
    By irene22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 27-07-2019, 19:40
  3. Φόβος για Σκλήρυνση κατά Πλάκας
    By ilektrologos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 21-07-2018, 18:33
  4. φοβαμαι οτι εχω σκληρυνση κατα πλακας
    By mary84 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 21
    Last Post: 14-09-2013, 22:44
  5. Σκλήρυνση κατα πλάκας και ψύχωση.
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 08-12-2012, 12:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •