τελικα μαλλον σκληρυνση κατα πλακας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432

    τελικα μαλλον σκληρυνση κατα πλακας

    Παιδια, ανοιγω αυτο το ποστ για να μοιραστω τον πονο μου μαζι σας.
    Πανω απο ενα χρονο τωρα ζω ακραιο στρες. Διαγνωστηκα με ενα ασημαντο (τελικα) προβλημα υγειας το οποιο μου πυροδοτησε νοσοφοβια. Η εμμονη μου μια και συγκεκριμενη, η σκληρυνση κατα πλακας. Ελεγχα καθε μερα μηπως μουδιασω... Τελικα το περασμενο καλοκαιρι και μετα το δευτερο εμβολιο αρχισαν μυικες συσπασεις σε ολο το σωμα.. Ε, απο κει αρχιζει ο εφιαλτης μου... Σιγουρευτηκα για σκηρυνση, μετα ετρεμα την ALS. εκανα μυογραφημα, βγηκε οκ. Μαγνητικη κολωσα να κανω. Αλλα η ιδεα της σκληρυνσης εκει, καθε μερα να ελεγχομαι για συμπτωματα, να ζω παρεα με ακραιο στρες. Καπου μεσα στο χειμωνα (λιγο μετα την τριτη δοση εμβολιου) εμφανισα θαμπος ορασης στο αριστερο ματι(σαν να χε μπει κατι.στο ματι μου και μου θολωνε την οραση). Περασε σε λιγες ωρες και επειδη περασε ειπα κι εγω να το ξεχασω. Μετα απο λιγους μηνες το εμφανισα ξανα για λιγα λεπτα. Ε, αυτο ηταν πηγα τρεχοντας σε νευρολογο ο οποιος με εξετασε, μου πε οτι δεν εχω τιποτα και να παω σε οφθαλμιατρο. Η οφθαλμιατρος μου δωσε μια εξηγηση που.μου φανηκε.κουλη οποτε τωρα ζουσα και με το φοβο για το ποτε θα θολωσει ξανα η οραση μου. Και θολωσε.. χθες το πρωι θολωσε ελαφρως ο δεξιος οφθαλμος αυτην τη φορα κι ολο το ματι. Πηγα στα επειγοντα.Ο οφθαλμιατρος το μονο που βρηκε ειναι και στους 2 οφθαλμους γδασιρματα στον κερατοειδη αλλα δεν πιστευει πως ειναι απο αυτο. Δενειδε οπτικη νευριτιδα, πιστευει ομως οτι δε διακρινω καλα τα χρωματα απο τον δεξι οφθαλμο και για αυτο βλεπω θολα(δγλαδη ολοφανερο νευρολογικο). Δεν ειδε μειωση της οπτικης οξυτητας. Με παρεπεμψε σε νευρολογο. Καλη νευρολογικη εξεταση.Εκανα αξονικη, καλη. Μου γραψε μαγνητικη. Μου πε πως μαλλον ειναι σκληρυνση. Και αν βγει καθαρη η μαγνητικη (πληρης μαγνητικη) θα κανουμε περαιτερω εξετασεις..
    Οπως καταλαβαινετε, ειμαι να πεθανω η οραση δεν εχει επανελθει ακομη, ειδα τον μεγαλυτερο φοβο μου να γινεται πραγματικοτητα. Παρακαλω να φανει στη μαγνητικη να με αφησουν ησυχη. Αλλα παραλληλα ποναω τοσο πολυ που δεν ξερω τι να κανω... Μου ρχετε να φουνταρω. εχω να φςω 3 μερες...
    Φταιει το εμβολιο; (το οποιο με ρωτησαν αν εχω κανει στους παραγοντες κινδυνου). Το προκαλεσα μονη μου απο το αγχος μου; ειναι δυνατον; Να σημειωσω πως τις μυικες συσπασεις η νευρολογος δεν τις σημειωσε ως συμπτωμα της σκληρυνσης. εμενα ομως ηταν το πρωτο μου συμπτωμα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Να υμπληρωσω οτι ο πρωτος γιατρος που πηγα με διαβεβαιωνε θερμα οτι δεν υπαρχει περιπτωση να χω σκληρυνση κατα πλακας... τα απεδιδε ολα στο στρες... κλασσικα. Νς γελασω τωρα ή να κλαψω; Να μην πω για την οφθαλμιατρο που πηγα και τις βλακειες που μου λεγε. δρν νομιζωπως μπορω πια να εμπιστευτω γιατρο...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Σε 10 γιατρούς πας , 10 διαφορικές γνώμες παίρνεις!
    Μα καλά την ίδια επιστήμη δεν σπουδάζουν; Τα ίδια βιβλία δεν διαβάζουν;
    Αν είναι δυνατόν εν έτη 2022 να μην μπορούν να κάνουν μια διάγνωση και να κατευθύνουν σωστά τον εκάστοτε ασθενή!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Είναι και ψυχοφθόρο ,ιδιαίτερα σε νοσοφοβικούς διότι η αβεβαιότητα του γιατρού-επιστήμονα αυξάνει το άγχος του ασθενή.

  5. #5
    kopela93
    Guest
    Έτσι όπως τα ακούω μάλλον δεν έχεις. Αυτό δείχνουν αυτά που μας λες. Μάλλον τζάμπα αγχώνεσαι και στεναχωριέσαι.
    Τι θα έλεγες αν σου έλεγε τώρα κάποιος που βλέπει το μέλλον και είναι έγκυρος, ότι δεν έχεις σκπ; Θα σοκαριζόσουν;;;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Εχω τσεκαρει απο ιντερνετ πραγματα που μου χουνε πει και εχω δει οτι ειναι ανυποστατα... Ο πρωτος νευρολογος μου τα κανε και γραπτως! Και μου λεγε πως η σκληρυνση φαινεται στη νευρολογικη εξεταση, δεν θα μου πει κατι η μαγνητικη! Και η δευτερη μου πε καλη νευρολογικη εξεταση αλλα οι μαγνητικες θα μας πουνε. Μου γραψε μεχρι.και αγγεια εγκεφαλου. το ωραιο ειναι πως αφου βγηκε η αξονικη και μου πε οτι ηταν καλη, μου κανει δεν κατςλαβαινω γιατι τοσο αγχος. Δεν εχεις κατι επικινδθνο για την υγεια, η σκλυρηνση αντιμετωπιζεται. Εγω ξερω πως αν ειναι επιθετικη, αστα βραστα. Κοντευω να τρλεθω, νομιζω οτι ζω σε εφιαλτη, οτι καταστραφηκε η ζωη μοθ. δεν ξερω πως θα δουλεψω, και κανω μια.δουλεια πολυ υπευθυνη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Εχω τσεκαρει απο ιντερνετ πραγματα που μου χουνε πει και εχω δει οτι ειναι ανυποστατα... Ο πρωτος νευρολογος μου τα κανε και γραπτως! Και μου λεγε πως η σκληρυνση φαινεται στη νευρολογικη εξεταση, δεν θα μου πει κατι η μαγνητικη! Και η δευτερη μου πε καλη νευρολογικη εξεταση αλλα οι μαγνητικες θα μας πουνε. Μου γραψε μεχρι.και αγγεια εγκεφαλου. το ωραιο ειναι πως αφου βγηκε η αξονικη και μου πε οτι ηταν καλη, μου κανει δεν κατςλαβαινω γιατι τοσο αγχος. Δεν εχεις κατι επικινδθνο για την υγεια, η σκλυρηνση αντιμετωπιζεται. Εγω ξερω πως αν ειναι επιθετικη, αστα βραστα. Κοντευω να τρλεθω, νομιζω οτι ζω σε εφιαλτη, οτι καταστραφηκε η ζωη μοθ. δεν ξερω πως θα δουλεψω, και κανω μια.δουλεια πολυ υπευθυνη.
    Καλημέρα. Πάσχω από ΣΚΠ εδώ και 4 χρόνια. Από αυτά που διαβάζω δε πιστεύω ότι έχεις. Σου δίνει τρανταχτα συμπτώματα τα οποία δε πάνε και έρχονται. Μένουν εκεί και μέρα με την μέρα χειροτερευουν. Επίσης οι μαγνητικές αποκλείεται να μη δείξουν κάτι αν εχεις. Θα σου πρότεινα για να ηρεμήσεις και σου φύγει όλο αυτό να πας σε έναν καλό νευρολογο να σε εξετασει (αν θες σου προτείνω τον δικό μου που το έχω ψάξει πολύ το θεμα)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Καλημερα! Μπορεις με καποιο τροπο να μου στειλεις το ονομα ιδιωτικα; Σε ευχαριστω πολυ! Εν τω μεταξυ μια μερα μετα τα επειγοντα η οραση μου επανηλθε και χθες θολωσε ξανα γαι μια μερα. Δεν καταλαβαινω πια!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Καλημερα! Μπορεις με καποιο τροπο να μου στειλεις το ονομα ιδιωτικα; Σε ευχαριστω πολυ! Εν τω μεταξυ μια μερα μετα τα επειγοντα η οραση μου επανηλθε και χθες θολωσε ξανα γαι μια μερα. Δεν καταλαβαινω πια!
    Ναι βεβαίως να σου στείλω τον γιατρό μου αλλά πως γινεται;;; είναι πολύ καλός και ειδικεύεται στην σκπ. Είχα αλλάξει άλλους 3 για να καταλήξω σε αυτόν. Ο όραση σου δε θα είχε επανέλθει έστω κ για λίγο αν είχες ΣΚΠ!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Δυστυχως δεν εχω προσβαση στα μηνυματα του φορουμ απο ο,τι βλεπω και φανταζομαι να γραφουμε ονοματα γιατρων θα απαγορευεται...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Παντως κι αν δεν ειναι.σκληρυνση, θα πρεπει να τρεχω παλι σε οφθαλμιατρους, μου μπαινουν κι αλλες σκεψεις... Εχω παρει σβαρνα ολους τους γιατρους, εγω που δεν πηγαινα πουθενα. Απο χθες αρχισα να χω και πικριλες εντονες στο στομα. Κουραστηκα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    146
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Παιδια, ανοιγω αυτο το ποστ για να μοιραστω τον πονο μου μαζι σας.
    Πανω απο ενα χρονο τωρα ζω ακραιο στρες. Διαγνωστηκα με ενα ασημαντο (τελικα) προβλημα υγειας το οποιο μου πυροδοτησε νοσοφοβια. Η εμμονη μου μια και συγκεκριμενη, η σκληρυνση κατα πλακας. Ελεγχα καθε μερα μηπως μουδιασω... Τελικα το περασμενο καλοκαιρι και μετα το δευτερο εμβολιο αρχισαν μυικες συσπασεις σε ολο το σωμα.. Ε, απο κει αρχιζει ο εφιαλτης μου... Σιγουρευτηκα για σκηρυνση, μετα ετρεμα την ALS. εκανα μυογραφημα, βγηκε οκ. Μαγνητικη κολωσα να κανω. Αλλα η ιδεα της σκληρυνσης εκει, καθε μερα να ελεγχομαι για συμπτωματα, να ζω παρεα με ακραιο στρες. Καπου μεσα στο χειμωνα (λιγο μετα την τριτη δοση εμβολιου) εμφανισα θαμπος ορασης στο αριστερο ματι(σαν να χε μπει κατι.στο ματι μου και μου θολωνε την οραση). Περασε σε λιγες ωρες και επειδη περασε ειπα κι εγω να το ξεχασω. Μετα απο λιγους μηνες το εμφανισα ξανα για λιγα λεπτα. Ε, αυτο ηταν πηγα τρεχοντας σε νευρολογο ο οποιος με εξετασε, μου πε οτι δεν εχω τιποτα και να παω σε οφθαλμιατρο. Η οφθαλμιατρος μου δωσε μια εξηγηση που.μου φανηκε.κουλη οποτε τωρα ζουσα και με το φοβο για το ποτε θα θολωσει ξανα η οραση μου. Και θολωσε.. χθες το πρωι θολωσε ελαφρως ο δεξιος οφθαλμος αυτην τη φορα κι ολο το ματι. Πηγα στα επειγοντα.Ο οφθαλμιατρος το μονο που βρηκε ειναι και στους 2 οφθαλμους γδασιρματα στον κερατοειδη αλλα δεν πιστευει πως ειναι απο αυτο. Δενειδε οπτικη νευριτιδα, πιστευει ομως οτι δε διακρινω καλα τα χρωματα απο τον δεξι οφθαλμο και για αυτο βλεπω θολα(δγλαδη ολοφανερο νευρολογικο). Δεν ειδε μειωση της οπτικης οξυτητας. Με παρεπεμψε σε νευρολογο. Καλη νευρολογικη εξεταση.Εκανα αξονικη, καλη. Μου γραψε μαγνητικη. Μου πε πως μαλλον ειναι σκληρυνση. Και αν βγει καθαρη η μαγνητικη (πληρης μαγνητικη) θα κανουμε περαιτερω εξετασεις..
    Οπως καταλαβαινετε, ειμαι να πεθανω η οραση δεν εχει επανελθει ακομη, ειδα τον μεγαλυτερο φοβο μου να γινεται πραγματικοτητα. Παρακαλω να φανει στη μαγνητικη να με αφησουν ησυχη. Αλλα παραλληλα ποναω τοσο πολυ που δεν ξερω τι να κανω... Μου ρχετε να φουνταρω. εχω να φςω 3 μερες...
    Φταιει το εμβολιο; (το οποιο με ρωτησαν αν εχω κανει στους παραγοντες κινδυνου). Το προκαλεσα μονη μου απο το αγχος μου; ειναι δυνατον; Να σημειωσω πως τις μυικες συσπασεις η νευρολογος δεν τις σημειωσε ως συμπτωμα της σκληρυνσης. εμενα ομως ηταν το πρωτο μου συμπτωμα.
    . Μόλις πριν λιγες μερες διαγνωστηκε φίλη μου. Τα συμπτώματα της δεν ειχαν καμια σχεση με αυτά που λες εσυ..επειδη γενικα ηξερα κάποια πράγματα οταν μου έλεγε στην αρχη τι ένιωθε αμέσως το κατάλαβα δεν ειπα ομως τιποτα γιατι ηταν χαλια πολυ αγχωμενη..η επιβεβαίωση έγινε βασικα με παρακεντηση . Εκει δεν υπαρχει αμφιβολία.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Το θεμα ειναι οτι κατι εχω. Δεν θολωνει η οραση για πλακα... Ημουν ηδη μεχρι εκει που δεν παει στρεσσαρισμενη περιμενοντας ποτε θα ξημερωσει μια μερα με.ενα μπαμ συμπτωμα. Τελικα, οντως ξημερωσε και τωρα πρεπει να αντεξω ενα σωρο γιατρους και ενα σωρο εξετασεις. Αυριο θα κανω τη μαγνητικη και ουτε να το σκεφθω δεν μπορω...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Η όραση μια χαρά θολώνει από το άγχος, ένας γιατρός θα σου το εξηγήσει με βάση το ότι σου ανέβηκε η πίεση ή εkκρίθηκε η τάδε ορμόνη ή ξέρω κι εγώ τι, αλλά αυτά είναι η εξήγηση από παθολογικής πλευράς. Η γενεσιουργός αιτία που πρέπει να αντιμετωπιστεί είναι το άγχος. Πριν κάποια χρόνια είχα χάσει την όρασή μου για κάποια δευτερόλεπτα; λεπτά; (μου φάνηκαν αιώνες) από άγχος. Κι ένα σωρό άλλα κουλά. Καταλαβαίνεις ότι δεν είναι λογικό να τσεκάρεις τους γιατρούς με βάση αυτά που διαβάζεις στο ίντερνετ; Υπάρχει μία ολόκληρη συλλογιστική πίσω από αυτά που σου λένε, που δεν έχουμε όλοι το υπόβαθρο να κρίνουμε γιατί το λένε. Μπορεί να βλέπουν και να αξιολογούν κάποια δεδομένα στον καθένα μας που δεν είναι καρμπόν σε όλους, αλλά κρίνουν ανα περίπτωση. Για αυτό κάποιες φορές μπορεί να πέφτουν κι έξω ακόμα κι αν είναι γιατροί. Σίγουρα όμως ξέρουν περισσότερα από εμάς.

    Αν δεν εμπιστεύεσαι κάποιον, βρες έναν άλλο να σου εμπνέει εμπιστοσύνη. Όχι κάποιον όμως που υποχρεωτικά θα επιβεβαιώνει ότι έχεις στο μυαλό σου, απλά κάποιον να σε πείσει. Έχω ξαναγράψει παράδειγμα ανθρώπου που του είχε κολλήσει πως είχε κύρωση του ήπατος και αισθανόταν σουβλιές εκεί που νόμιζε ότι ήταν το συκώτι του. Μόνο που το συκώτι του δεν ήταν καν εκεί που νόμιζε. Και μόλις κατάλαβε ότι τα δημιουργεί το μυαλό του όλα αυτά, του περάσαν και οι σουβλιές και όλα. Είναι απίστευτη η ποικιλία και η αληθοφάνεια των ψυχοσωματικών.

    Καταλαβαίνω ότι περνάς δύσκολα, είναι πολύ κουραστικά και ψυχοφθόρα όλα αυτά. Όμως λες από μόνη σου ότι κάτι σου πυροδότησε νοσοφοβία και τρέχεις στους γιατρούς. Σε ψυχίατρο ή έστω ψυχολόγο έχεις απευθυνθεί; Ακόμα κι αν έχεις κάτι παθολογικό, είναι σημαντικό να ηρεμίσεις και να το αντιμετωπίσεις όσο γίνεται με ψυχραιμία. Χρειάζεται να μάθεις να διαχειρίζεσαι το άγχος σου και να το ελαττώνεις. Το άγχος μόνο επιδεινώνει την οποιαδήποτε ασθένεια, δεν την βοηθάει και αυτό είναι και επιστημονικά επιβεβαιωμένο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Το ξερω πως πρεπει να κανω κατι με το αγχος μου. Αλλα ολον τον καιρο το αφηνα.γιατι ελεγα πρεπει πρωτα να κανω κατι με τη σωματικη μου υγεια. Τωρα ολο αυτο το τρεξιμο στους γιατρους δεν θα αφηνε ηρεμο ουτε καποιοιον ψυχραιμο, ποσω μαλλον εμενα. Εχω ηδη φανταστει οτι εχω 100 φοβερες ασθενειες, ογκους, ανευρυσματα, τυφλωση. Μεχρι που εφθασα να λεω καλυτερη η σκληρυνση. Οσο για αυτο με τους γιατρους. Η νοσοφοβια μου πυροδοτηθηκε απο μια πραγματικη ασθενεια που επαθα, αντιμετωπισιμη. Εγω ξερω ποσο ταλειπωρηθηκα απο τους γιατρους. Μου λεγανε καποιοι ανυποστατα πρςγματα, και δεν τα τσεκαρα μονο απο το ιντερνετ, κι οι αλλοι γιατροι που πηγαινα μου το επιβεβαιωνανλ. Καθε γιατρος που μου λεγε και κατι αλλο...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Σκλήρυνση κατά πλακας
    By MK.89 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 6
    Last Post: 28-06-2022, 22:32
  2. Νοσοφοβια και σκλήρυνση κατά πλακας
    By irene22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 27-07-2019, 19:40
  3. Φόβος για Σκλήρυνση κατά Πλάκας
    By ilektrologos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 21-07-2018, 18:33
  4. φοβαμαι οτι εχω σκληρυνση κατα πλακας
    By mary84 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 21
    Last Post: 14-09-2013, 22:44
  5. Σκλήρυνση κατα πλάκας και ψύχωση.
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 08-12-2012, 12:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •