τελικα μαλλον σκληρυνση κατα πλακας - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 40 of 40
  1. #31
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    35
    Παιδια καλησπέρα.Πριν λίγες μέρες έχασα την οπτική οξύτητα μου στο αριστερο ματι στο 3/10.Διαγνωστηκα με οπτική νευριτιδα και νοσηλευτηκα για 5 μέρες για ενδοφλέβια κορτιζόνη όπου κάπως επανήλθε η οραση αλλά όχι όπως ήταν πριν.Η μαγνητική εγκεφάλου κι αυχένας βγήκαν καθαρες κι εκκρεμεί το αποτέλεσμα της παρακεντησης.Ειμαι 41 χρόνων κι έχω χάσει τον πατέρα μου από ΑLS πριν από 25 χρονια(καταλαβαίνετε το άγχος μου).Από τα παιδικά μου χρόνια είμαι νοσοφοβικη κι όλα τα είχαμε αποδώσει σε κρίσεις πανικού.Εδω και 3 χρόνια παίρνω zoloft και Xanax κι έχω νοσηλευτει πολλές φορές στο παρελθόν με μουδιάσματα,ιλιγγους,αστάθ ειες χωρίς να φαίνεται κάτι στις μαγνητικές.Τωρα όμως το συμπτωμα της οπτικής νευριτιδας μ'εχει τρομοκρατησει.Ο γιατρός λέει και καθαρες να βγουν οι εξετάσεις επαναλαμβάνω σε 3 μήνες.Συνδιαζω στο μυαλό μου αυτά που πάθαινα ολ'αυτα τα χρόνια και νιώθω όλο και περισσότερο ότι στην καλύτερη θα είναι ΣΚΠ και δε μπορώ να το διαχειριστώ συνέχεια κλαίω και κλεινομαι στον εαυτό μου.Ειμαι τώρα στο κρεβάτι με πονοκέφαλο από την παρακεντηση που έκανα πριν μέρες κι όλο σκέφτομαι αρνητικά.Εχω χάσει το νόημα της ζωής.Φοβαμαι πολύ ολ'αυτα που έρχονται.Εχει τύχει σε κάποιον από εσάς να έχει οπτική νευριτιδα και να μην είναι ΣΚΠ?

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    dizzy επειδή έχω χάσει τη μητέρα μου από σπάνια νευρολογική πάθηση (Parkinson Plus σύνδρομο, Φλοιοβασική εκφύλιση) έχω κι εγώ αρρωστοφοβία και αγχώδη διαταραχή. Οπότε σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ τότε με την ασθένεια της μαμάς μου διάβασα πολλά και φυσικά έχουν εντυπωθεί στο μυαλό μου. Έχασα τη μαμά μου το 2013 και το μπαμπά μου το 2015, το 2016 ξεκίνησα να έχω έκτακτες, 2-3 χρόνια έτρεχα σε καρδιολόγους. Μόλις το πήρα απόφαση ότι δεν θα πεθάνω απ αυτό αρχίσανε τα νευρολογικά προβλήματα και από το 2018 κατα καιρους παθαίνω διάφορα. Μουδιάσματα, συσπάσεις μυών που με έχουν τρελλάνει, αίσθημα αδυναμίας, τρέμουλο στα χέρια, εσωτερικό τρέμουλο, ένταση σφιξίματος στα άκρα κλπ κλπ κλπ. Έχω πάει σε 3 νευρολόγους, έχω κάνει μαγνητικές, ηλεκτρομυογραφήματα και ένα κάρο άλλες εξετάσεις και μου έχουν πει όλοι ότι έχω αγχώδης διαταραχή. Παίρνω αντικαταθλιπτικά συνέρχομαι και όταν τα σταματάω και αγχωθώ πολύ για κάτι ξανά μανά η ίδια ιστορία. Θέλω να πω ότι πολλές φορές το άγχος κάνει διάφορα ανεξήγητα οπότε είναι πολύ σημαντικό να δουλέψουμε πάνω απ όλα μ' αυτό. Στα λέω για να τ' ακούω..

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Olivia πως είσαι σήμερα μετά από 1 χρόνο?

  4. #34
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    35
    dchristof με καταλαβαίνεις τότε.Κι εγώ τα έχω ξαναπαθει τα μουδιάσματα και το τρεμουλα.15 χρόνια τα παθαινω.Αυτο που με ανησυχεί όμως τώρα είναι κάτι χειροπιαστό.Η οπτικη νευρυτιδα μου επιβεβαίωσαν όλοι ότι σημαίνει τώρα ή σε λιγο καιρό εμφάνιση ΣΚΠ.Ακομα αναρρώσω από την οπτική νευριτιδα και χτες σε όλη την αριστερή πλευρά ξεκίνησα να έχω μουδιάσματα και κάτι τρυπήματα σαν βελονιτσες.Εχω τρελαθεί.

  5. #35
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    35
    μετά από την οπτική νευριτιδα που προανέφερα από την οποία αναρρώνω με κορτιζονη κι έχω φτάσει από 3/10 στο 8/10 αλλά το ματι εξακολουθεί λίγο στην κίνηση να πονάει έχω μουδιάσματα και βελόνες σε αριστερο χέρι και πόδι και το αριστερό μου χέρι τρέμει πολύ.Θα ήθελα μια γνώμη από κάποιον που είναι διαγνωσμενος με ΣΚΠ.Περιμενω τα αποτελέσματα από την παρακεντηση.Οι μαγνητικές ήταν οκ

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by dizzy View Post
    dchristof με καταλαβαίνεις τότε.Κι εγώ τα έχω ξαναπαθει τα μουδιάσματα και το τρεμουλα.15 χρόνια τα παθαινω.Αυτο που με ανησυχεί όμως τώρα είναι κάτι χειροπιαστό.Η οπτικη νευρυτιδα μου επιβεβαίωσαν όλοι ότι σημαίνει τώρα ή σε λιγο καιρό εμφάνιση ΣΚΠ.Ακομα αναρρώσω από την οπτική νευριτιδα και χτες σε όλη την αριστερή πλευρά ξεκίνησα να έχω μουδιάσματα και κάτι τρυπήματα σαν βελονιτσες.Εχω τρελαθεί.
    Συγγνώμη αλλά σου είπανε ότι η οπτική νευρίτιδα σημαίνει σώνει και ντε ΣΚΠ? Εγώ διάβασα αυτό :

    Η πιθανότητα ανάπτυξης βέβαιης ΣΚΠ μετά από οπτική νευρίτιδα έχει διερευνηθεί σε διάφορες μελέτες, με μεγαλύτερη την Optic Neuritis Treatment Trial:
    - Συνολικά, περίπου 30% των ατόμων με οπτική νευρίτιδα αναπτύσσουν ΣΚΠ εντός πενταετίας, με το ποσοστό να αυξάνεται στο 50% στα 15 έτη.
    - Ο κίνδυνος αυξάνεται στο 72% στα 15 έτη εάν στη μαγνητική τομογραφία εγκεφάλου υπάρχουν αλλοιώσεις (απομυελινωτικές εστίες).
    - Η πιθανότητα φαίνεται ότι είναι μικρότερη εάν τα συμπτώματα αφορούν παιδιά ή άτομα άνω των 40 ετών.


    Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι αλλά αφού οι μαγνητικές σου ήταν καθαρές μιλάμε για 30% πιθανότητα.

  7. #37
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    35
    αυτό που με τρομάζει περισσότερο είναι ότι πλην της οπτικής νευριτιδας εδώ και 2 μέρες έχω πολύ έντονο τρεμουλο στο αριστετο χέρι και πόδι,μουδιάσματα και τσιμπήματα από βελόνες,ζάλη.Επισης τα ποσοστά της έρευνας τα έχω διαβάσει κι εγώ και θεωρώ είναι μεγάλα.Επισης η οπτική νευριτιδα από μόνη της είναι απομυελωτικη νόσος και θεωρείται το πρώτο συμπτωμα της ΣΚΠ.Αν ακολουθήσουν κι άλλα σταδιακά επιβεβαιώνει η διάγνωση διαφορετικά την ονομάζουν ιδιοπαθή που σημαίνει ότι προς το παρόν έχει εμφανιστεί μόνο αυτή αλλά στο μέλλον αναμένεται να νοσησεις στα επόμενα χρόνια από ΣΚΠ.Τωρα αν μιλήσουμε για τα άλλα σενάρια της οπτικής νευριτιδας συνδέονται με πολύ χειρότερα αυτοανοσα και δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι.Ειναι κάποιος που έχει τα ίδια συμπτωματα με εμένα κι έχει διαγνωστεί με ΣΚΠ?εγώ ακόμα περιμένω αποτελέσματα από παρακεντηση.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Σκληρυνση κατα πλακας ειναι καπως παρωχημενος ορος... Πλεον λεγεται Πολλαπλη Σκληρυνση, η νοσος. Μη βιαζεστε να βγαλετε συμπερασματα αν δεν υπαρχει επιβεβαιωση μιας διαγνωσης...

  9. #39
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    35
    αν και η παρακεντηση μου βγήκε καθαρή ωστόσο ο γιατρός μου καθολου καθησυχαστικος.Μου λέει ότι αφού μαγνητικές και παρακεντηση είναι καθαρες ένας λόγος παραπάνω να ψαχτω για το συνδρομο Devic κάτι που είναι πολύ χειρότερο.Ενω αρχικά μου είχε πει ότι είναι μακρινό σενάριο αφού οι μαγνητική αυχενος κι εγκεφάλου είναι καθαρες και τώρα μου λέει ότι δεν παίζει ρόλο κι ότι οι κάποιες εξειδικευμένο αιματολογικες μόνο το δείχνουν.Του είπα για το τρεμουλο σε χέρια και πόδια κι αν μπορεί να οφείλεται στην κηλη και τον ετθειασμο στον αυχενα και μου είπε όχι γιατί είναι μικρή κηλη για να δικαιολογεί τέτοια συμπτωματα.Επισης μου είπε να κάνω ηλεκτοεγκεφαλογραφημα γιατί αυτό που είχα κάνει το 2019 ήταν ασαφές κι ότι αναφέρει κάποια δυσλειτουργια χωρίς άλλες λεπτομέρειες.Ειλικρινα έχω τρομοκρατηθει περισσότερο με τη νόσο Devic.Να μη με αφήσουν να ηρεμήσω λίγο.Αν γνωρίζετε κάτι πείτε μου σας παρακαλώ πολύ.

  10. #40
    Καλησπέρα. Έχεις κάποιο νέο, σχετικά με την κατάσταση σου;

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Σκλήρυνση κατά πλακας
    By MK.89 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 6
    Last Post: 28-06-2022, 22:32
  2. Νοσοφοβια και σκλήρυνση κατά πλακας
    By irene22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 27-07-2019, 19:40
  3. Φόβος για Σκλήρυνση κατά Πλάκας
    By ilektrologos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 21-07-2018, 18:33
  4. φοβαμαι οτι εχω σκληρυνση κατα πλακας
    By mary84 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 21
    Last Post: 14-09-2013, 22:44
  5. Σκλήρυνση κατα πλάκας και ψύχωση.
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 08-12-2012, 12:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •