ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΕ ΑΓΩΓΗ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Αυτο που λεμε αρχη επισης διαφερει στον καθενα. Απο βδομαδα μεχρι και μηνα, σε καποιους μπορει και παραπανω. Εμενα το 0.25 με ταυλιαζε στον υπνο οταν το πρωτοξεκινησα και τωρα θελω μια καρτελα των 1mg για να κοιμηθω.

    Ο λογος ειναι οπως προαναφερθηκε οτι σου αρεσει η αισθηση του να σε βοηθαει κατι να κοιμασαι, και συχνα μπαινεις στο πειρασμο να αυξησεις τη δοση μονος σου οταν αρχισει να σε πιανει ολο και λιγοτερο.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...μπήκα διάβασα στο ιντερνετ για ναυτία και ανορεξία και μου έχει φουντώσει η φοβία...

  3. #18
    Σε οτι αφορα ζητηματα υγειας μην εμπιστευεσαι το ιντερνετ νομοτελειακα. Συζητησε το με το γιατρο σου μπορει να χρειαστει αλλαγη αγωγης.

  4. #19
    Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    43
    Λοιπόν Μέδουσα τις τελευταίες δυο ημέρες υποφέρω κι εγώ από ναυτία και τάση για εμετό... Είμαι σε αγωγή 1,5 μήνα με αντικαταθλιπτικο και 0,25 Ζαναξ ημερησίως, το οποίο το σπάω μισό το πρωί κ μισό το βράδυ.
    Εδώ και λίγες ημέρες η οδηγία που μου έδωσε η γιατρός ήταν να κόψω το βραδινό χάπι κ να παίρνω μόνο το μισό το πρωί.
    Δυστυχώς η ναυτία μου είναι τόσο έντονη που αναγκάζομαι και παίρνω το βραδινό, αλλά και πάλι δεν βλέπω να βοηθάει. Είμαι βέβαια σε φάση εμμηνόρροιας και δεν ξέρω αν επηρεάζει αυτό την κατάσταση μου. Εσένα τα συμπτώματα σου θεωρείς ότι επηρεάζονται από τον κύκλο σου;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Η αλήθεια είναι οτι με έπιασε λίγο πρίν αδιαθετήσω κορυφώθηκε στη διάρκεια της περιόδου και τώρα κανα 2 μέρες δεν νιώθω ναυτία θα δω τις επόμενες μέρες τι θα γίνει...

  6. #21
    Εδω και 1 εβδομαδα βρισκομαι και εγω σε αγωγη με αντικαταθλιπτικα λογω ΓΑΔ και κρισεων πανικου και συγκεκριμενα τα escitalopram actavis τα οποια μου εχουνε φερει τρελες ναυτιες,πολυ χασμουρητο και στομαχικη διαταραχη,τα συνδυαζω με ζαναξ μισο του 0.25 3 φορες τη μερα το οποιο βεβαια το παιρνω εδω και 9 μηνες.

  7. #22
    Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by Panos_mch View Post
    Εδω και 1 εβδομαδα βρισκομαι και εγω σε αγωγη με αντικαταθλιπτικα λογω ΓΑΔ και κρισεων πανικου και συγκεκριμενα τα escitalopram actavis τα οποια μου εχουνε φερει τρελες ναυτιες,πολυ χασμουρητο και στομαχικη διαταραχη,τα συνδυαζω με ζαναξ μισο του 0.25 3 φορες τη μερα το οποιο βεβαια το παιρνω εδω και 9 μηνες.
    Πήρες δηλαδή πρώτα σκέτο Ζαναξ χωρίς αντικαταθλιπτικά; Και μάλιστα για 9 μήνες; Δεν σου είπαν για εθισμό στο φάρμακο; Εμένα μετά από 1, 5 μήνα μόνο προσπαθεί να μου το μειώσει στο μισό. Όσο κι εσύ έπαιρνα αλλά μου είπε να μην παίρνω πλέον τα βράδια...

  8. #23
    Quote Originally Posted by Juanita Asa View Post
    Πήρες δηλαδή πρώτα σκέτο Ζαναξ χωρίς αντικαταθλιπτικά; Και μάλιστα για 9 μήνες; Δεν σου είπαν για εθισμό στο φάρμακο; Εμένα μετά από 1, 5 μήνα μόνο προσπαθεί να μου το μειώσει στο μισό. Όσο κι εσύ έπαιρνα αλλά μου είπε να μην παίρνω πλέον τα βράδια...
    Αυτες ηταν οι οδηγιες του ψυχιατρου,αλλα εδω και 1 μηνα του εχω πει να κοψω τελειως το ζαναξ γιατι το φοβαμαι σαν φαρμακο λογω εθισμου και μου ειπε οτι πρεπει να το κρατησουμε λιγο ακομα και μετα να το κοψουμε..Με διαβεβαιωσε κιολας οτι επειδη παιρνω μικρη δοαη θα κοπει ευκολα,αλλα εγω προβληματιζομαι..

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Τώρα καθώς δούλευα ένιωσα σα μουδιασμα στο κεφαλι σα δύσπνοια κ σαν ν πεφτει το αίμα ένιωθα σα να τσούζω απ το λαιμό μέχρι το στέρνο αλλόκοτα πράγματα φοβάμαι είναι δυνατόν με αγωγή να νιώθω αυτά;

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    4
    Καλησπέρα. Έχω πολύ καιρό να γράψω. Έπαιρνα πολύ καιρό το entact. Επειδή όμως δεν με έπιανε μαλλον το συνηθισε ο οργανισμός μου ο γιατρός μου έδωσε το efexor. Έχω από χτες ένα σφίξιμο στο στήθος και διάβασα στις παρενέργειες του ότι μπορεί και να προκαλέσει κάτι τέτοιο. Έχει κάποιος εμπειρία με αυτό το φάρμακο? Ευχαριστώ πολύ.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    4.5 μήνες αγωγή με ζολόφτ σκαμπανευάσματα τα ψυχοσωματικά εδώ και μία βδομάδα δεν είμαι καλά δύσπνοια,ζάλη,σβημάρες και όλη μέρα ανακατοσούρα πήγα ψυχίατρο θεωρεί δεν με έχουν πιάσει τα ζολοφτ και θα αυξήσω δόση 1.5 χάπι την ημέρα και γ 15 μέρες κάθε μήνα κατα τη διάρκεις της περιόδου να πίνω κ 1/4 ρεμερον φοβάμαι να αυξήσω δόση τόσο νωρίς και πόσο μάλλον ν πίνω 2...έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. απορίες...
    By anaisia_1989 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 24
    Last Post: 12-10-2013, 20:46
  2. Αποριες!
    By DeganDer in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 12-05-2012, 16:44
  3. ΚΨΥ (απορίες)
    By Άγνωστος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 21-10-2011, 20:15
  4. αποριες...
    By k_thessal in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 113
    Last Post: 13-03-2009, 13:50
  5. Απορίες
    By dwdeka in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3
    Last Post: 19-05-2008, 15:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •