ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΕ ΑΓΩΓΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489

    ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΕ ΑΓΩΓΗ

    Είμαι 3 μήνες με αγωγή σε μεγάλο βαθμό τα σωματικά συμπτώματα έχουν υποχωρήσει...όμως αυτές τις μέρες πάλι ναυτία κ κάπως ανορεξία,μπορεί να είναι απο την αγωγή μετά απο τόσο διάστημα έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία η με άλλα σωματικά συμπτώματα που να βγήκαν μετά απο τόσο καιρό;επίσης αν κάποιος είναι σε έναρξη αγωγής χρειαζόταν παράλληλα να πίνει κ ηρεμηστικό κ αν ναι για πόσο διάστημα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Είμαι 3 μήνες με αγωγή σε μεγάλο βαθμό τα σωματικά συμπτώματα έχουν υποχωρήσει...όμως αυτές τις μέρες πάλι ναυτία κ κάπως ανορεξία,μπορεί να είναι απο την αγωγή μετά απο τόσο διάστημα έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία η με άλλα σωματικά συμπτώματα που να βγήκαν μετά απο τόσο καιρό;επίσης αν κάποιος είναι σε έναρξη αγωγής χρειαζόταν παράλληλα να πίνει κ ηρεμηστικό κ αν ναι για πόσο διάστημα...
    Εγώ που παίρνω χρόνια χάπια κάποιες φορές όταν παίρνω νέο χάπι παίρνω ηρεμηστικο κάποιες φορές
    Επίσης έχεις τύχει μετά από καιρό χάπι να μου φέρει ένταση και να το κόψω

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Η πορεία μου έχει σκαμπανευάσματα βέβαια είμαι καλύτερα από πρίν...δεν ξέρω αν η ναυτία είναι απ την αγωγή μετά απο 3 μήνες...κ αυτές τις μέρες έντονη υπνηλία που δεν είχα ποτέ ούτε στην έναρξη...

  4. #4
    Quote Originally Posted by Medussa View Post
    Η πορεία μου έχει σκαμπανευάσματα βέβαια είμαι καλύτερα από πρίν...δεν ξέρω αν η ναυτία είναι απ την αγωγή μετά απο 3 μήνες...κ αυτές τις μέρες έντονη υπνηλία που δεν είχα ποτέ ούτε στην έναρξη...
    γεια σου . τι χαπι παιρνεις αν επιτρεπεται;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Παίρνω zoloft

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    43
    Ένα μήνα παίρνω seropram και έχω καθημερινά ναυτία και μειωμένη όρεξη. Καθημερινά παίρνω και ηρεμιστικό, στην ελάχιστη δυνατή δόση, λίγο το πρωί και λίγο το βράδυ. Η ναυτία εμφανίζεται συνήθως ή μόλις ξυπνήσω ή αργά το απόγευμα, αλλά προσπαθώ να την αγνοήσω...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Πφφφ δεν υποφέρεται η ναυτία δεν ξέρω επειδή έχω και αρρωστοφοβία βάζει διάφορα ονους μου...που θα ξέρω αν είναι παθολογικό ή απ τα χάπια;επίσης με όσους γνωστούς μου έχω συζητήσει στο 3μηνο ήταν πολύ καλά
    Last edited by Medussa; 14-06-2022 at 15:29.

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    43
    Βρε Μέδουσα, ας πούμε ότι δεν είναι από τα χάπια. Ξέρεις τι μπορεί να προκαλέσει ναυτία και ελαφριά ανορεξία (αυτά τα συμπτώματα έχεις αν δεν κάνω λάθος); Μπορεί να είναι λόγω της ζέστης και της υγρασίας, μπορεί να είναι λόγω περιόδου, μπορεί να είναι κάποια μικρή ίωση... Γιατί σε τρομάζει τόσο η λέξη "παθολογικό"????

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Αν ξεκίνησε με την αγωγή, είναι από την αγωγή.
    Και εφόσον ήδη είσαι σε αυτή την αγωγή 3 μήνες και δεν υποχωρεί αυτή η παρενέργεια ίσως να αποτελεί λόγο αλλαγής θεραπείας αν σε χαλάει τοσο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Δεν είχα πάντα τη ναυτία στους 3 μήνες αγωγής,εδώ και μία εβδομάδα είναι έντονη και επειδή έχω αρρωστοφοβία βάζω στο νου μην έχω κάτι κακό στο στομάχι η αυτοάνοσο κτλπ...επίσης μίλησα με ψυχ κ μου λεει δεν γίνεται να είναι απο τα χάπια στο διαστημα 3 μηνών ίσως θέλω αλλαγή αγωγής η αυξηση δόσης γιατί θεωρεί οτι δεν με έχουν πιάσει...τι να πώ.....μου είπε αν δεν νιώθω καλά να πιώ κ ζαναξ άλλοι ψυχ απαγορεύουν τα ζαναξ γιατι τα θεωρούν υπεύθυνα για καρκινογεννέσεις

  11. #11
    Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    43
    Αυτό το τελευταίο γιατί νιώθω ότι είναι προβολή του δικού σου φόβου κο ότι δεν το λέει κανένας ψ; Από την προσωπική μου εμπειρία, την εμπειρία πολύ κοντινών μου ανθρώπων, αλλά κι από όσα διαβάζω εδώ μέσα, όταν κάποιος αρχίζει να παίρνει αντικαταθλιπτικά πρέπει να είναι προετοιμασμένος για ορισμένες παρενέργειες, που στον καθένα διαρκούν για διαφορετικό χρονικό διάστημα. Για να μετριάζονται οι παρενέργειες, σε όλους στην αρχή δίνεται κι ένα αγχολυτικο (συνήθως Ζαναξ). Την ίδια συμβουλή βλέπω πως σου έδωσε κι εσένα ο γιατρός σου. Αλλά αντί να ακούσεις αυτόν που σε παρακολουθεί και βλέπει την εικόνα σου, προτιμάς να βασιστείς σε κάτι που λένε κάποιοι κάπου. Δεν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Δεν ξέρω ποιον να εμπιστευτώ...ακούω το ένα και το άλλο...επίσης η ψυχ και γνωστοί μου λένε δεν είναι δυνατόν 3 μήνες αγωγής να είναι θέμα του φαρμάκου η ναυτία,θα κάνω υπομονή δεν ξέρω...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Ίσως δημιουργείτε από το άγχος οπότε όντως μπορεί να μην σε έπιασε η αγωγή και χρειάζεται τροποποίηση.
    Εγω θα απέφευγα τα ζαναξ , εθίζεσαι εύκολα.

  14. #14
    Απεφυγε τα xanax αν μπορεις, το λεω εκ πειρας. Τα zoloft προσωπικα μπορει να μην μου εκαναν παρενεργειες αλλα καλο θα ηταν να συζητηθει με το γιατρο η πιθανοτητα αλλαγης της αγωγης.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Επίσης έχω απορία αυτό που λένε στην αρχή και ζάναξ πόσο είναι αυτή η αρχή 1 βδομαδα 1 μήνας;;;επίσης θα ήθελα να μάθω αν κάποιος σε τόσο σύντομο χρονικό διαστημα ανέβασε δόση ή άλλαξε αγωγή καθώς και το λόγο

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. απορίες...
    By anaisia_1989 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 24
    Last Post: 12-10-2013, 19:46
  2. Αποριες!
    By DeganDer in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 12-05-2012, 15:44
  3. ΚΨΥ (απορίες)
    By Άγνωστος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 21-10-2011, 19:15
  4. αποριες...
    By k_thessal in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 113
    Last Post: 13-03-2009, 12:50
  5. Απορίες
    By dwdeka in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3
    Last Post: 19-05-2008, 14:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •