Περίεργες τιμές στις εξετάσεις αίματος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    124

    Περίεργες τιμές στις εξετάσεις αίματος

    Γεια σας!
    Τώρα αμα σας πω ότι είμαι καλά μαλλον θα αστειεύομαι, οπότε θα μπω κατευθείαν στο θέμα.
    Δεν διανύω κ την καλύτερη περίοδο στη ζωή μου. Όλα είναι πολύ αγχωτικά κ φοβάμαι πως έχω χασει τη μπαλα.
    Πριν 2 χρονια αποφασισα να κανω στροφη στην διατροφή μου με σκοπό να φυγουν τα 20++ περιττά κιλά που με δυσκόλευαν και να με δω με αλλο ματι. Και το πετυχα! Εγινε ομως εμμονή κ τωρα πια σπάνια θα μπορω να ευχαριστηθω ενα γεύμα χωρις να μπω στη διαδικασια μετα να μετρησω θερμιδες και να περπατησω ολοκληρη την πολη για να χασω τουλαχιστον κατι. Γυμναστικη κ διατροφη εγιναν καθημερινοτητα. Και ηρθε η ωρα του τσεκαπ. Περυσι ολα υπεροχα. Φετος ολα αλαλουμ!!!
    Χοληστερινη 213, λιποπρωτεινη 77, αιματοκρίτης 32 και φεριτινη 9. Επιπλεον κατι μετρησεις στις αιματολογικες καπως παραξενες. Τρώω μια φρικτή φρίκη κ αρχίζω να ψαχνω στο ιντερνετ. Προφανως οπως καταλαβαινετε δεν μου απομένει πολύς χρόνος ζωής. Μάζεψα τα κομμάτια μου κ τσακίστηκα για τον παθολόγο, ο οποίος μου ζήτησε επανέλεγχο καθώς κάτι δεν του άρεσε. «Δεν γίνεται ο αιματοκρίτης σου να είναι 32 κ η φεριτίνη 9» μου είπε. Εν τω μεταξύ, το κεφάλι μου βομβαρδιζόταν από τις λεξεις κακοήθεια, ογκος, καρκίνος, ατιμο τσιγαρο!! Το μονο που απεμεινε απο τις κακες συνηθειες..
    Οπως καταλαβαινετε βρισκομαι σε τραγικη κατασταση, μετραω ωρες, μη σας πω οτι μου έχω ήδη πάρει μέτρα για την τελευταια μου κατοικία.
    Μπορείτε λίγο να με ηρεμήσετε;;
    Σας ευχαριστώ!!

  2. #2
    Quote Originally Posted by Dora1982 View Post
    Γεια σας!
    Τώρα αμα σας πω ότι είμαι καλά μαλλον θα αστειεύομαι, οπότε θα μπω κατευθείαν στο θέμα.
    Δεν διανύω κ την καλύτερη περίοδο στη ζωή μου. Όλα είναι πολύ αγχωτικά κ φοβάμαι πως έχω χασει τη μπαλα.
    Πριν 2 χρονια αποφασισα να κανω στροφη στην διατροφή μου με σκοπό να φυγουν τα 20++ περιττά κιλά που με δυσκόλευαν και να με δω με αλλο ματι. Και το πετυχα! Εγινε ομως εμμονή κ τωρα πια σπάνια θα μπορω να ευχαριστηθω ενα γεύμα χωρις να μπω στη διαδικασια μετα να μετρησω θερμιδες και να περπατησω ολοκληρη την πολη για να χασω τουλαχιστον κατι. Γυμναστικη κ διατροφη εγιναν καθημερινοτητα. Και ηρθε η ωρα του τσεκαπ. Περυσι ολα υπεροχα. Φετος ολα αλαλουμ!!!
    Χοληστερινη 213, λιποπρωτεινη 77, αιματοκρίτης 32 και φεριτινη 9. Επιπλεον κατι μετρησεις στις αιματολογικες καπως παραξενες. Τρώω μια φρικτή φρίκη κ αρχίζω να ψαχνω στο ιντερνετ. Προφανως οπως καταλαβαινετε δεν μου απομένει πολύς χρόνος ζωής. Μάζεψα τα κομμάτια μου κ τσακίστηκα για τον παθολόγο, ο οποίος μου ζήτησε επανέλεγχο καθώς κάτι δεν του άρεσε. «Δεν γίνεται ο αιματοκρίτης σου να είναι 32 κ η φεριτίνη 9» μου είπε. Εν τω μεταξύ, το κεφάλι μου βομβαρδιζόταν από τις λεξεις κακοήθεια, ογκος, καρκίνος, ατιμο τσιγαρο!! Το μονο που απεμεινε απο τις κακες συνηθειες..
    Οπως καταλαβαινετε βρισκομαι σε τραγικη κατασταση, μετραω ωρες, μη σας πω οτι μου έχω ήδη πάρει μέτρα για την τελευταια μου κατοικία.
    Μπορείτε λίγο να με ηρεμήσετε;;
    Σας ευχαριστώ!!
    Δώρα νομίζω ότι ο αιματοκριτης και η φεριτινη έχουν πεσει από την διατροφή σου και στο ότι προσεχεις πολυ και δεν τρέφεσαι οπως πρεπει.. Όσον αφορά την χοληστερίνη δεν είναι κάτι τραγικό πολυς κόσμος έχει και οφείλεται και σε κληρονομικά αιτία. Με αγωγή ρυθμίζεται... Γιατί αγχώθηκες τόσο πολυ? Δεν μου φενεται κάτι ανησυχιτικο που θα έπρεπε να σε κάνει να σκέφτεσαι έτσι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    124
    Είδα κάποιες τιμές στα αιμοπετάλια λίγο χαμηλές, καποιες πιο υψηλές κ ψαχνωντας στο ιντερνετ ειδα οτι οδηγουν στο γνωστο πρόβλημα που ολοι σκεφτομαστε. Επιπλεον δεν με καθησυχασε κ ο γιατρος, αφου μου βρηκε γενικα καλη εικονα αλλα ζητησε κ επαναληψη. Αυτο απο μονο του με κανει να δημιουργω σεναρια που μου θυμιζουν κ λιγο τη πεθερα μου, η οποια φωναζει συνεχως πως οι μισοι θα φυγουμε απο καταθλιψη κ οι αλλοι μισοι απο καρκινο.

  4. #4
    kopela93
    Guest
    Ωραία θα κάνεις διατροφή για να ρυθμίσεις αυτές τις τιμές και ο γιατρός μπορεί να σου δώσει και κάτι αν είναι πολύ χαμηλές τιμές. Μη σκέφτεσαι απλά πράξε

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    124
    Αυτό που σκεφτομαι είναι μηπως εκανα εγω με τις επιλογες μου κακο στον εαυτο μου. Μηπως ευθυνομαι για αυτη την εικονα των εξετασεων κ πισω απο αυτες τις τιμες κρυβεται καποιο μεγαλο αλυτο προβλημα που δεν εχει γιατρεια. Ξερω πως ακουγομαι χαζη, υπερβολικη. Ομως διανυω δυσκολη περιοδο με εντονο αγχος, ταχυπαλμιες, πανικους κ ηρθε αυτο σημερα κ κουμπωσε..

Similar Threads

  1. Εξετάσεις αίματος
    By Evap99 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 19-01-2021, 12:18
  2. Εξετάσεις αίματος?
    By PostMortem in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 01-01-2021, 12:37
  3. εξετασεις αιματος
    By hlias1988 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 15-09-2020, 23:56
  4. Εξετάσεις αίματος sos
    By irene22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 13-03-2020, 09:30
  5. Εξετάσεις Αίματος
    By lonely_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 2
    Last Post: 17-01-2007, 09:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •