Άγχος για όγκο εγκεφάλου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    15

    Άγχος για όγκο εγκεφάλου

    Καλησπέρα σας,
    Είμαι 35 χρόνων,
    Γενικά να πω ότι είμαι αρρωστοφοβικός και ανά διαστήματα με πιάνει άγχος ότι κάτι μπορεί να έχω.
    Πριν 10-15 μέρες ξεκίνησα να παρατηρώ ότι μετά από πολύωρη δουλειά στον υπολογιστή με έπιανε πονοκέφαλος, όπως επίσης κάποιες φορές μια περίεργη αίσθηση στο κινητό ότι κουραζονται τα μάτια, αρχικά πήγα στον οφθαλμίατρο και μου είπε ότι στο ένα μάτι, στο δεξί που εκεί περισσότερο ένιωθα τις ενοχλήσεις έπεσε η μυωπία μου από 1,75 σε 1,25.
    Να προσθέσω ότι σε εκείνο το διάστημα στην οδήγηση ένιωθα κάπως περίεργα στις στροφές και στις απότομες κινήσεις του αυτοκινήτου σαν μια πίεση στο μέτωπο όπως και στα απότομα φρεναρίσματα.
    Επίσης οι ενοχλήσεις και η πίεση ήταν έντονη στη δεξιά πλευρά και συγκεκριμένα στο δεξιό κρόταφο.
    Γενικά κοιμάμαι καλά και εκεί δεν νιώθω ούτε πονοκέφαλο ούτε αυτή τη πίεση.
    Αφού άλλαξα Γιαλιά λοιπόν και πήρα με τη σωστή μυωπία υπέθεσα ότι αυτό θα μου περνούσε αλλά αντίθετος η πίεση που νιώθω στο δεξιό κρόταφο που νιώθω να έχει σχέση με τη κίνηση του κεφαλιού έχει αυξηθεί. Ζαλάδα δεν νιώθω ούτε κάποιο νευρολογικό πρόβλημα.
    Μπορεί όλη αυτή η αίσθηση να προέρχεται από τα μάτια? Είχε κάποιος άλλος παρόμοια συμπτώματα ή να έχει διαβάσει για κάτι παρόμοιο?
    Η νευρολόγος που πήγα χθες στη κλινική εξέταση δεν μου βρήκε κάτι αλλά παρόλαυτα μου έγραψε μαγνητική εγκεφάλου την οποία θα κάνω αύριο και με έχει κατακλύσει το άγχος.
    Αυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι ότι επιδυνωνεται με τη κίνηση,
    Παρακαλώ την βοήθεια σας!
    Last edited by mixalis1987; 09-06-2022 at 14:36. Reason: Προσθήκη

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Μήπως να δεις αν είναι κανένα αυχενικό...γενικά ο αυχένας φέρνει ζαλάδες , πονοκεφάλους,ιλίγγους,τάση για εμετό κλο

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    15
    Μακάρι να είναι αυχενικό αλλά είναι συμπτώματα που δεν τα έχω βιώσει ξανά και με τρομάζουν, έλεγα αν υπήρχε κάποιος με παρόμοια συμπτώματα και όλα αυτά θα μπορούσαν να είναι κ λόγω άγχους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Καλησπέρα. Την έκανες την μαγνητική;
    Έχω το ίδιο άγχος και φόβο με εσενα, με βασανίζει η σκέψη ότι έχω όγκο στο κεφάλι. Με πιάνει πόνος και στον κρόταφο και στο πίσω μέρος του κεφαλιού.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Εγώ είχα αιφνίδιους αυχενικους πόνους σαν κάψιμο που απεδείχθη οτι ήταν ψυχοσωματικοι
    Ως γνωστόν σε περίοδο έντονου άγχος το μυϊκό σύστημα βρίσκεται σε ένταση και δίνει και συσπάσεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Μόνο αυχένα πονουσες;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    15
    Καλησπέρα, έκανα την μαγνητική δεν έδειξε τίποτα και δεν το έψαξα άλλο. Γενικά είμαι κάπως καλύτερα αν και παρατηρώ ότι νιώθω και στο πίσω μέρος του κεφαλιού μια ενόχληση σαν κάψιμο - μούδιασμα που και που, μάλιστα σήμερα το πρωί ξύπνησα απότομα επειδή άκουσα ένα θόρυβο μέσα στο σπιτι και με έπιασε πονοκέφαλος σαν να προερχόταν απο το πίσω μέρος, μετά απο λίγο μου περασε αλλά έμεινε μια μικρη ενόχληση.
    Επίσης τα μάτια μου κουραζονται εύκολα αλλά και αυτά ελαφρώς καλύτερα.
    Ίσως τελικά να είναι κάποιο αυχενικό ή να τα έχουν παίξει οι μύες απο το άγχος.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    αχ , αυτη η νοσοφοβια , λες κι ειναι επιδημια .....που ειναι μαλλον .....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Άστα να πάνε..

Similar Threads

  1. Φόβος για όγκο στο κεφάλι.
    By NTClarity in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 11-04-2022, 15:32
  2. Φόβος για όγκο στο κεφάλι.
    By NTClarity in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 25-03-2022, 18:51
  3. Φόβος για όγκο στο κεφάλι!!!(SOS)
    By minaspap in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 13
    Last Post: 11-06-2021, 15:56
  4. Αγχος για όγκο
    By Nikosnilouuu in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 03-03-2021, 16:59
  5. Άγχος και ομίχλη εγκεφάλου
    By Panos8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 15-04-2020, 12:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •