Επιβίωση στο εξωτερικό ένας χρόνος...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270

    Επιβίωση στο εξωτερικό ένας χρόνος...

    Καλησπέρα έχω να γράψω πολύ καιρό εδώ στο φόρουμ μιας και τον Οκτώβρη έφυγα από Ελλάδα βρίσκομαι Ηνωμένα Αραβικά εμιράτα δουλεύω όλο τον χρόνο θυμάμαι πριν από αυτό έγραφα διαρκώς εδώ στο φόρουμ για παχυσαρκία καθισιο και κατάθλιψη εδώ και ένα χρόνο είμαι σταθερά κιλά 78 ούτε αδύνατη αλλά ούτε πολύ χοντρή οπότε έχω χρόνο γυμνάζομαι γτ δούλευα 11ωρα μέχρι πρόσφατα το μόνο πρόβλημα είναι ότι έβγαλα φλεβιτιδα δεν είχα τοσα χρόνια έβγαλα έχω από υψηλές θερμοκρασίες και ορθοστασία λογικα κάνω ασκήσεις να το προλάβω αν και το είχε η μανα μ χρόνια λένε είναι λογικό να το αποκτήσω και εγώ πέρα από αυτά η ζωή εδώ μόνο εύκολη δεν ήταν ζω στο Ντουμπάι μπορεί απέξω να φαίνεται πολυτέλεια και ονειρεμένη ζωή αλλά είναι όλα μια ουτοπία η νοοτροπία που έχουν και ο τρόπος σκέψης σε κάνει να νιώθεις ότι είσαι όντως στην μέση ανατολή και για μένα εννοείται στον χώρο εργασίας δεν υπάρχει δημοκρατία όλοι δουλεύουν σαν φοβισμένα σκυλια είμαι στα ξενοδοχεία το κλίμα είναι σαν εργοστάσιο δουλειά σπίτι σπιτι δουλειά και για μένα βίωσα και ρατσισμό δεν είναι όλοι ανοιχτομυαλοι εδώ και χωρίζονται σαν ομάδες ανάλογα τις χώρες μπορεί η εγκληματικοτητα να είναι ι μηδενική και να είναι η πιο ασφαλής χώρα στον κόσμο αλλά θυσιάζεις πολλά για αυτή την προστασία πρώτο και κυρίως την φύση προσωπικά ποτέ δεν θα προσαρμόστω εδώ για αυτό σε λίγους μήνες μετακομίζω Μαϊάμι ξέρω Αμερική άλλο χάος αλλά εξαρτάται την περιοχή και σίγουρα θα ταιριαξω καλύτερα στην κουλτούρα τους μετά είναι η διατροφή εδώ το φαγητό είναι το χειρότερο π έχω δει στην ζωή μου μέχρι και οι γονείς μου όταν ήρθαν αυτό είπαν τα φρούτα σάπια εφόσον όλα εδώ προέρχονται από εξωτερικό ας μην μιλήσω για το κόστος ζωής και τις δραστηριότητες πιστέψτε με μετά από ένα χρόνο θα βαρεθείτε όλη την ώρα σε πολυτελή εστιατόρια ξενοδοχεία δεν ξέρω και εγώ τι άλλο από διακοπές Σιγκαπούρη Μπαλί γύρισα και κατάλαβα μπορεί όλα αυτά που γράφω να φαίνονται υπερβολικά άλλοι να έχουν καλύτερη εμπειρία από εμένα αλλα πιστεύω εξαρτάται στον άνθρωπο και για μένα έδω για εμάς τους Έλληνες είναι για να έρθεις για λίγο διάστημα.. Διακοπές σίγουρα είναι καλύτερα αλλά και αυτό μια φορά εμένα προσωπικά σαν άνθρωπος δεν μπορώ χωρίς φύση και να έχω την ελευθερία του λόγου.. Αυτά που λέτε εδώ στον μεσαίωνα ελπίζω η καινουρια μ έμπειρια στην Αμερική να είναι καλύτερη

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Το να φρικάρεις στη χώρα που πήγες, λογικό το βρίσκω. Δεδομένου ότι είσαι και γυναίκα και πήγες σε χώρα που οι γυναίκες δεν θεωρούνται άνθρωποι.
    Από την άλλη, στην ελλάδα, αν δεν είσαι με έτοιμη περιουσία και δεν είσαι κανένας προνομιούχος υψηλόμισθος του δημοσίου (έστω και δήθεν πρώην), πχ ΔΕΗ , ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ , ΟΣΕ, ΗΣΑΠ , ΕΘΕΛ , ΗΛΠΑΠ , τράπεζες κτλ , είσαι καταδικασμένος στη φτώχεια και την εξαθλίωση .
    Στις ΗΠΑ που λες ότι θα πας, πιστεύω θα είσαι μια χαρά.

    Αν σε παρηγορεί , στην ελλάδα αυτή τη στιγμή, οι μισοί , είναι σε πανικό , γιατί συνειδητοποιούν ότι σύντομα ... ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ... με τη "ρήτρα" ....

    οπότε δες το κι αλλιώς. Δεν μπορούσες να κάτσεις σε αυτή την καταραμένη χώρα. Καλώς έφυγες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Το ότι συκωθηκα και έφυγα με πίκρα από την πατρίδα μου να έρθω σε άλλη χειρότερη κατά μία έννοια χώρα μόνο καλό δεν μου έκανε ελπίζω σε λίγα χρόνια που πολύ χλωμό το κόβω να φτιάξουν τα πράγματα γτ φέτος έγινε μαζικη μετανάστευση και στον τουρισμό ψάχνουν και δεν βρίσκουν... Καλά λες Αμερική καλύτερα θα είμαι θα πρεπει να προσέχω αλλά τουλάχιστον θα μπορω να αναπνέω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Συζητάς για να καθόσουν στην ελλάδα ; Σε δουλειά ξενοδοχειακή ; Να παίρνεις 1400€ μεικτά, για 14ώρο χωρίς ρεπό τους 5 μήνες και τους υπόλοιπους 7 τα 380€ του ΟΑΕΔ ;
    Και να σου έρχεται η ΔΕΗ 250€ σε γκαρσονιέρα ;; Και βενζίνη 2.50€ το λίτρο ; Τι συζητάμε ;; Θα πρέπει να προσέχεις στην αμερική ; Ενώ πχ στην αθήνα βγαίνεις άνετα νύχτα μόνη !
    Στην αμερική στην τελική ... αν θες, μπορείς και να ... αμυνθείς . Την πατρίδα τη νοσταλγείτε , μόνο όσοι φύγατε. Εμείς την καταριόμαστε όλη μέρα, κάθε μέρα.

    Εκτός αν δουλεύουμε στη ΔΕΗ , την ΕΥΔΑΠ, την ΥΠΑ , την τράπεζα της ελλάδος κτλ .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    στο ντουμπαι, δεν παω ουτε για τουρισμο. απεχθανομαι τις χωρες που υποτιμουν τις γυναικες, ποσο μαλλον να παω σαν εργαζομενη...
    με φρικαρει ο κιτς πλουτος, μια χωρα νεοδμητη χωρις ιστορια, χωρις τπτ αξιολογο να δεις περα απο ΠΛΟΥΤΟ, πανακριβες κατασκευες σε θηριωδη κλιμακα, εμπορευματα και βιζιτες..
    επιπλεον, απεχθανομαι στην ζεστη την υγρασια και τ ον ιδρωτα...

    ειμαι σιγουρη οτι στην αμερικη θα περασεις ζωη χαρισαμενη, συγκρητικα με αυτα που περιγραφεις.
    το φαγητο ειναι παντου τελειο , γιατι εχει παντου ολες τις κουζινες του κοσμου σε μεγαλη ποσοτητα. η θεση της γυναικας, ειναι αυτη που ειναι, αλλα ειναι καλυτερη απο οπουδηποτε σχεδον , ισως εκτος απο καμια δανια, η δουλεια ΠΟΛΛΗ, αλλα υπαρχουν δικαιωματα.
    νομιζω οτι εισαι τυχερη που ειναι ο επομενος προορισμος σου και περα απο το μαιαμι, ειναι μια αχανης ηπειρος που μπορεις να κατευθυνθεις και σε αλλες περιοχες αν δεν εισαι πληρως ικανοποιημενη, οπως και να αποκτησεις επιτελους προσωπικη ζωη!!!!
    ειναιτ ελεια τα νεα σου! θα περασεις υπεροχα! ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!!! να μας γραφεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    στο ντουμπαι, δεν παω ουτε για τουρισμο. απεχθανομαι τις χωρες που υποτιμουν τις γυναικες, ποσο μαλλον να παω σαν εργαζομενη...
    με φρικαρει ο κιτς πλουτος, μια χωρα νεοδμητη χωρις ιστορια, χωρις τπτ αξιολογο να δεις περα απο ΠΛΟΥΤΟ, πανακριβες κατασκευες σε θηριωδη κλιμακα, εμπορευματα και βιζιτες..
    επιπλεον, απεχθανομαι στην ζεστη την υγρασια και τ ον ιδρωτα...
    Επίσης, να προσθέσω ότι το Ντουμπάι δεν έχει φυσικές ομορφιές, μόνο έρημος και ξεραΐλα. Τι να πας σαν τουρίστας εκεί να δεις? Μόνο τους ουρανοξύστες? Για να μην πω για την εκμετάλλευση των εργατών εκεί. Όταν υπάρχουν χώρες με πράσινο, κάστρα, γραφικά χωριά, πόλεις με μεσαιωνικά και ωραία σπίτια, ειδικά γκουρμέ εστιατόρια, λίμνες και τα λοιπά, γιατί να πας στο... Ντουμπάι?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Για να μην πω για την εκμετάλλευση των εργατών εκεί. Όταν υπάρχουν χώρες με πράσινο, κάστρα, γραφικά χωριά, πόλεις με μεσαιωνικά
    Πραγματικά για επανάσταση και συγγραφή μανιφέστων δεν κάνει το ντουμπάϊ . Ο Μαρξ για το σκοπό αυτό , πήγε στην Αγγλία , όπου τον ζούσε ο Ένγκελς, που τον ζούσαν τα εργοστάσια του πατέρα του και έγραψαν το λαμπρό τους πόνημα εκεί . Μιας και δεν δούλευαν κι όλας , αφού ζούσαν από τα εισοδήματα των εργοστασίων του πατέρα του Ένγκελς , είχαν χρόνο για να γράψουν για την καταπίεση των εργατών .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Πραγματικά για επανάσταση και συγγραφή μανιφέστων δεν κάνει το ντουμπάϊ . Ο Μαρξ για το σκοπό αυτό , πήγε στην Αγγλία , όπου τον ζούσε ο Ένγκελς, που τον ζούσαν τα εργοστάσια του πατέρα του και έγραψαν το λαμπρό τους πόνημα εκεί . Μιας και δεν δούλευαν κι όλας , αφού ζούσαν από τα εισοδήματα των εργοστασίων του πατέρα του Ένγκελς , είχαν χρόνο για να γράψουν για την καταπίεση των εργατών .
    πλακα πλακα εκανα μια γρηγορη αναζητηση στο διαδικυο και ειδα οτι οι μισθοι ειναι πολυ καλοι στο ντουμπαι για τους ελληνες ετσι εχουν παει περιπου 10000 απο εδω

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    216
    Η διανόηση θελει ελευθερο χρονο, ο Αϊνστάιν οταν εγραφε την γενικη σχετικοτητα ειχε άπλετο χρονο εργαζομενος σε γραφειο ευρισιτεχνιων με ελαχιστες υποχρεώσεις, αν χρειαζόταν να δουλευει 12ωρη βαρδυα σε εργοστασιο πιθανόν να μην ειχε ποτε ανακαλυψει την θεωρια της σχετικότητας και ο κόσμος μας να ηταν πολυ πισω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by worryfree View Post
    Η διανόηση θελει ελευθερο χρονο, ο Αϊνστάιν οταν εγραφε την γενικη σχετικοτητα ειχε άπλετο χρονο εργαζομενος σε γραφειο ευρισιτεχνιων με ελαχιστες υποχρεώσεις, αν χρειαζόταν να δουλευει 12ωρη βαρδυα σε εργοστασιο πιθανόν να μην ειχε ποτε ανακαλυψει την θεωρια της σχετικότητας και ο κόσμος μας να ηταν πολυ πισω.
    εαν χαζευε σε κανα δημοσιο οργανισμο οπως στο ελλαδισταν θα ειχες δικιο.
    αλλα να εργαζεται στον ιδιωτικο τομεα και να γραφεις οτι ειχε ελαχιστες υποχρεωσεις ειναι λαθος.

    επιπλεον ο κοσμος δεν θα ηταν πισω, οπως ειπε και ο ιδιος γρηγορα οι φυσικοι θα κατεληγαν στα ιδια συμπερασματα με αυτον

Similar Threads

  1. Ένας χρόνος στο νοσοκομείο!
    By δελφίνι in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 24-04-2020, 22:39
  2. Πέρασε κιόλας ένας χρόνος...
    By Κύκνος in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 0
    Last Post: 30-11-2019, 10:23
  3. ενας χρονος και κατι μετα απο την αποπειρα...
    By dragonfly1 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 19-11-2014, 16:15
  4. Ενας χρονος μετα απο αγωγη φαρμακων
    By MerryMaker_Misery in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3
    Last Post: 27-08-2013, 18:03
  5. Πάει ένας χρόνος...
    By pinko8 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 0
    Last Post: 01-03-2013, 16:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •