Επιλόχειος - αγχώδης διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271

    Επιλόχειος - αγχώδης διαταραχή

    Καλησπέρα!
    Έχω περίπου 4,5 μήνες που κάνω αγωγή με αντικαταθλιπτικό μαζί με xanax το οποίο κ κόβω σταδιακά έχω μείνει μόνο με το βραδινό xanax 0,5mg.
    Ενώ γενικά πήγαινα πολύ καλά άρχισα να παρατηρώ ότι με έχει πιάσει κάτι που είχα κ τότε που δεν ήμουν καλά.
    Τραγουδούσα μέσα μου συνέχεια.
    Μου ερχόντουσαν τραγούδια άσχετα κ επαναλάμβανα κάποιο πολύ ώρα κ αργότερα κάποιο άλλο κ έτσι πήγαινε η μέρα.
    Αυτό ξαφνικά κόπηκε κ μου ήρθε πάλι πριν τρεις ημέρες.
    Έχω απογοητευτεί,νοιωθω ότι το φάρμακο δεν κάνει τόση δουλειά αν πχ στρεσαριστεις κ βλέπεις ότι επανέρχονται καταστάσεις που είχες και τότε.
    Τώρα πάλι εστιάζω στη σκέψη μου και παρατηρώ ότι τραγουδώ κ κάτι φορές με ενοχλεί κάτι φορές προσπαθω να το πάρω χαλαρά και άλλες δεν αντέχω.
    Ήμουν μια χαρά άνθρωπος ,μετά από αυτή τη περιπετεια δεν θα ησυχάσω ποτέ ξανά?
    Η αλήθεια είναι ότι η ζωή μου δεν έχει αλλάξει πολύ η καθημερινότητα με κουράζει με τα δύο παιδιά.
    Επίσης πριν είχα και το ζαναξ ενοιωθα μια ασφάλεια κατά τη διάρκεια της ημέρας.
    Δλδ είχα στο μυαλό μου ότι αυτά μου δημιουργούν μια ηρεμία.
    Δεν μπορώ να καταλάβω πως λειτουργεί το μυαλό.
    Όταν ενοιωθα καλά κατά τη διάρκεια της αγωγής δεν τραγουδούσα?
    Η τραγουδούσα και απλά δεν με ενοχλούσε?
    Τι έγινε κ ξαφνικά παρατήρησα ότι ξανά λέω ένα σωρό τραγούδια που μου κολανε όλη μέρα κάθε μέρα????

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    43
    Γειά σου Έλενα! Κι εγώ μαμά με αγχωδη διαταραχή και κατάθλιψη (όχι επιλοχειο αν και κάποτε πέρασα κι από εκεί). 1,5 μήνα με αγωγή σαν τη δική σου, αντικαταθλιπτικό με ζαναξ, απλά σε μικρότερη ποσότητα (0,25 ημερησίως, μισό το πρωί κ μισό το βράδυ).

    Λοιπόν κοίτα να δεις τι έχω προσέξει, κι από προηγούμενες φορές που είχα τα θεματακια μου: υπήρχαν κάποια πράγματα που στιγμάτισαν αυτό που αποκαλώ "απόλυτα μαύρες ημέρες". Πχ ένα παιχνίδι που έπαιζα στον υπολογιστή, ένα συγκεκριμένο φούτερ, ένα τραγούδι από μια διαφήμιση στην τηλεόραση... Μικρά πραγματακια χωρίς άμεση σχέση με τις σκέψεις και τα συναισθήματα μου. Εάν έρθω σε επαφή με τα ερεθίσματα αυτά ταραζομαι. Νιώθω το ίδιο κακό συναίσθημα να επιστρέφει και να με βρίσκει με φόρα, έστω και για λίγα λεπτά. Έχει τύχει να ακούσω το διαβολεμενο τραγούδι εκείνης της διαφήμισης μετά από χρόνια, σε καφέ με παρέα, και για λίγα λεπτά ήρθαν όλα πίσω.

    Αυτό που πιστεύω είναι ότι τις στιγμές της μεγάλης έντασης εγγράφονται στο υποσυνείδητο (?) ακόμα και τα πιο μικρά και χαζά πράγματα. Με τόση ένταση που είναι σαν να αποτελούν κομμάτι του προβλήματος.

    Τώρα όσο για τα φάρμακα, εάν σου δημιουργούν συναισθηματική ασφάλεια γιατί δεν προτείνεις στο γιατρό σου μια μικρή δόση την ημέρα; Εμένα το 0,12 δεν νομίζω πως είναι σε θέση να κάνει στην ουσία την παραμικρή δουλειά, αλλά μάλλον παθαίνω κάτι σαν το Βουτσά στην ταινία με το χάπι σουπερμαντολινη....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Καλησπέρα!
    Από την επιλόχειο ξεκίνησαν τα θέματα σου κ η πρώτη σου αγωγή???? Ωραίο αυτό με το Βουτσά χαχχαχαχαχχα!

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2022
    Posts
    43
    Όχι, το πρώτο μου καταθλιπτικό επεισόδιο ήταν 4 χρόνια πριν αποκτήσω παιδί. Τότε ήταν και η πρώτη μου αγωγή με ΠΟΛΛΑ φάρμακα που δεν ξέρω τι ήταν, απλά τα έπινα και κοιμόμουν ώρες ατελείωτες.. Ημερησίως έπαιρνα 4 διαφορετικά ψυχιατρικά φάρμακα.

    Η επιλοχειος ήταν αναμενόμενη εφόσον υπήρχε παρελθόν. Κι έτσι απευθύνθηκα πάλι σε ψυχίατρο όσο πιο άμεσα το αντιληφθηκα. Σε εκείνη τη φάση δεν πήρα φάρμακα, το προσεγγίσαμε μόνο με ψυχοθεραπεία.

    Τώρα είναι η τρίτη φάση, 7 χρόνια μετά την επιλοχειο. Αυτή τη φορά η κατάθλιψη εφερε και παρέα, την αγχωδη διαταραχή! Κι ενώ είμαι καλύτερα τις τελευταίες ημέρες, αρχίζω να συμβιβάζομαι με την ιδέα ότι μάλλον θα με επισκέπτεται ανά κάποια χρόνια....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Juanita Asa View Post
    Όχι, το πρώτο μου καταθλιπτικό επεισόδιο ήταν 4 χρόνια πριν αποκτήσω παιδί. Τότε ήταν και η πρώτη μου αγωγή με ΠΟΛΛΑ φάρμακα που δεν ξέρω τι ήταν, απλά τα έπινα και κοιμόμουν ώρες ατελείωτες.. Ημερησίως έπαιρνα 4 διαφορετικά ψυχιατρικά φάρμακα.

    Η επιλοχειος ήταν αναμενόμενη εφόσον υπήρχε παρελθόν. Κι έτσι απευθύνθηκα πάλι σε ψυχίατρο όσο πιο άμεσα το αντιληφθηκα. Σε εκείνη τη φάση δεν πήρα φάρμακα, το προσεγγίσαμε μόνο με ψυχοθεραπεία.

    Τώρα είναι η τρίτη φάση, 7 χρόνια μετά την επιλοχειο. Αυτή τη φορά η κατάθλιψη εφερε και παρέα, την αγχωδη διαταραχή! Κι ενώ είμαι καλύτερα τις τελευταίες ημέρες, αρχίζω να συμβιβάζομαι με την ιδέα ότι μάλλον θα με επισκέπτεται ανά κάποια χρόνια....
    Δλδ κ εγώ μπορεί να ξαναπεράσω από αυτή τη φάση????
    Εδώ πες ακόμα δεν έχω ξεφύγει στο 100%.
    Πόσο χρονών είσαι?
    Αν θες στείλε μου και inbox.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Location
    Athens
    Posts
    4
    Εχεις ακουστα την ''Εκθεση με παρεμπόδιση αντίδρασης''? Κανονικα ειναι σχεδιασμενη για κοσμο που πασχει απο OCD (μια διαταραχη αγχους στο αρκετα βαρυ τελος του φασματος) αλλα πολλοι ψυχολογοι λενε πως χρησιμοποιητε και για το γενικευμενο αγχος. Η σελιδα withoutdougbt.gr την εξηγει παρα πολυ ωραια. Στο λεω διωτι τα benzos λειτουργουνε μια χαρα για λιγο καιρο αλλα δεν κανει να το παιρνεις για περισσοτερο απο εξι εβδομαδες τουλαχιστον. Γνωριζω κοσμο που επερνε benzos, xanax κλπ για 9 χρονια για ελαφρια generalized anxiety, εφτασαν στον εθισμο, και πραγματικα δεν ξερω ποιος γιατρος θα το επετρεπε αυτο. Δεν κανω pillshaming, απλα λεω πως οι βενζοδιαζεπινες λειτουργουνε για λιγο καιρο αλλα δεν ειναι μακροχρονια λυση για την GAD.

    Επεισης αν ψαχνεις για καλη ψυχοθεραπεια μπορεις να κοιταξεις το somatic experiencing και γενικα την σωματικη ψυχολογια αφου πολυς κοσμος περιγραφει το αγχος ως εντονο αισθημα στο σωμα του.

    Απο το 1 εως το 10 ποσο ''σοβαρο'' θα ελεγες ειναι το αγχος σου? Ποσο επηρεαζει την ζωη σου?

    Σου ευχομαι τα καλυτερα και ελπιζω να εχεις μια υπερωχη αναρρωση.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by lathos asteri View Post
    Εχεις ακουστα την ''Εκθεση με παρεμπόδιση αντίδρασης''? Κανονικα ειναι σχεδιασμενη για κοσμο που πασχει απο OCD (μια διαταραχη αγχους στο αρκετα βαρυ τελος του φασματος) αλλα πολλοι ψυχολογοι λενε πως χρησιμοποιητε και για το γενικευμενο αγχος. Η σελιδα withoutdougbt.gr την εξηγει παρα πολυ ωραια. Στο λεω διωτι τα benzos λειτουργουνε μια χαρα για λιγο καιρο αλλα δεν κανει να το παιρνεις για περισσοτερο απο εξι εβδομαδες τουλαχιστον. Γνωριζω κοσμο που επερνε benzos, xanax κλπ για 9 χρονια για ελαφρια generalized anxiety, εφτασαν στον εθισμο, και πραγματικα δεν ξερω ποιος γιατρος θα το επετρεπε αυτο. Δεν κανω pillshaming, απλα λεω πως οι βενζοδιαζεπινες λειτουργουνε για λιγο καιρο αλλα δεν ειναι μακροχρονια λυση για την GAD.

    Επεισης αν ψαχνεις για καλη ψυχοθεραπεια μπορεις να κοιταξεις το somatic experiencing και γενικα την σωματικη ψυχολογια αφου πολυς κοσμος περιγραφει το αγχος ως εντονο αισθημα στο σωμα του.

    Απο το 1 εως το 10 ποσο ''σοβαρο'' θα ελεγες ειναι το αγχος σου? Ποσο επηρεαζει την ζωη σου?

    Σου ευχομαι τα καλυτερα και ελπιζω να εχεις μια υπερωχη αναρρωση.
    Αν δεν μπορείς να σταθείς πως γίνεται να μην πάρεις βενζοδιαπινες μέχρι να πιάσει το αντικαταθλιπτικό?
    Εγώ παίρνω ακόμα το βράδυ γιατί πρέπει να κόβεται σταδιακά.
    Κ όπως διάβασες με πιάνει ακόμα άγχος όταν κάνει το μυαλό μου παιχνίδια όπως όταν ξεκίνησε η περίοδος αυτή η άσχημη.
    Παίρνω 4 μήνες αλλά με τη μείωση μέσα του xanax.
    Εθισμό λες να πάθω με 0,5 mg την ημέρα ?

Similar Threads

  1. Αγχώδης διαταραχή;
    By Speed7 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 20-11-2021, 14:16
  2. Αγχώδης διαταραχή
    By nick2003 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-08-2017, 13:09
  3. Διπολική διαταραχή και επιλόχειος κατάθλιψη
    By kostas pro in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 21-05-2016, 13:44
  4. αγχώδης διαταραχή
    By 29121989 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 24-06-2012, 01:13
  5. ΑΓΧΩΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ????
    By MARIAVAS in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 72
    Last Post: 09-08-2010, 22:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •