Σας χαιρετω ολους ειναι το πρωτο μου ποστ αν και εχω πολλα στο μυαλο μου για το μελλον θα αρχισω με αυτο.
Ειχα ενα πριξιμο στο γονατο απο την πισω πλευρα και το χειμωνα αλλα και τωρα τελευταια και πηγα στον ορθοπεδικο να το δει .Το ειδε και μου ειπε οτι ειναι ριξη χιαστου ,ειναι σοβαρο και μου χορηγησε κορτιζονη medrol 16 για μια βδομαδα 1 χαπι το πρωι 1 το βραδυ .με φοβησε απο τη αρχη αυτο ιας και διαβασα οτι η κορτιζονη δεν ματσαρει καλα με αγωγες για ψυχικα θεματα .Εδω να πω οτι εχω πολλα χρονια ψυχικα θεματα .Περνω 3 μγ Invega καθε πρωι συν ομως επειδη ειχα θεμα με ουσιες περνω και μια πολυ μικρη ποσοτητα βοπρενορφινη κοντα στο 1μλ .
Εκανα τη θεραπεια και δεν ειχα ιδαιτερο θεμα με παρενεργειες οταν εκανα χρηση της κορτζιζονης αλλα οταν σταματησα σε μια μερα αρχισαν να μου ενφανιζνται ιδεες που συνηθως εχω οταν υποτροπιαζω που εχει να συμβει πολλα χρονια .Αυτο κορυφωθηκε την δευετρη μερα.Σημερα η αληθεια ειναι οτι ειμαι καλυτερα .Συν με αυτο σωματικα καινε τα δαχτυλα των ποδιων μου τη νυχτα εχω ενοχλησεις στην καρδια ,πρηστικε λιγο η μια μασχαλη με πονανε τα πελματα .Γενικα η κορτιζονη με σετιλε αδιαβαστο που λενε .
παιζει να φταει η χρηση βοπρενορφινης ή ειναι λογικες οι παρενργειες που βιωνω .Θελω βεβαια να ρωτησω και αλλα πραγματα οσο αναφορα τις ψυχικες ασθενειες γιατι αυτο που βιωνω 25 χρονια νομιζω ειναι μοναδικο και μια κολαση που εμαθα μεν να επιβιωνω αλλα που μου κοβει πολυ χαρα και δημιουργια .
Σας ευχαριστω .
Μπορει η αγωγη να σας φαινεται λιγη αλλα αντιμετωπισα σχεδον ολες τις ψυχικες διαταραχες ,ακουγα ψωνες μανια καταδιωξης ,νομιζα οτι ολοι με κοροιδευουν ,διπολικη διαταραχη(ισως το καλυερο high απο ολα )ακραια καταθλιψη .ΔΕν εχω αφησει τπτ .Τεσπα αυτα σε αλλο θρεντ .Εχει κανενας εμπειρια παρομοια να μου πει.Ποσο καιρο ακομα θα ειμαι ετσι .Ακομα το στομα το αισθανομαι καπως παροτι περασαν 4 μερες .