Αγχος ή σκληρυνση κατα πλακας;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Αγχος ή σκληρυνση κατα πλακας;

    Καλησπερα, ειναι περιπου 5 μηνες που νιωθω τσιμπηματα σαν καρφιτσες σε ολο μου το σωμα. Δεν ειναι συνεχομενο, ξεκιναει καμια βδομαδα,μετα σταματαει και μετα μπορει να ξανα εμφανιστει με τα απο 1-2 μηνες...φοβαμαι για σκληρυνση κατα πλακας, τρεμω στην ιδεα αυτη...ολη τη μερα κανω τετοιες σκεψεις και δεν μπορω να ησυχασω με τιποτα ( ειμαι και αγχωδες ατομο), εχει καποιος/α παρομοια εμπειρια;;; Βοηθεια, δεν αντεχω αλλο????

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Mary098 View Post
    Καλησπερα, ειναι περιπου 5 μηνες που νιωθω τσιμπηματα σαν καρφιτσες σε ολο μου το σωμα. Δεν ειναι συνεχομενο, ξεκιναει καμια βδομαδα,μετα σταματαει και μετα μπορει να ξανα εμφανιστει με τα απο 1-2 μηνες...φοβαμαι για σκληρυνση κατα πλακας, τρεμω στην ιδεα αυτη...ολη τη μερα κανω τετοιες σκεψεις και δεν μπορω να ησυχασω με τιποτα ( ειμαι και αγχωδες ατομο), εχει καποιος/α παρομοια εμπειρια;;; Βοηθεια, δεν αντεχω αλλο????
    Καλησπέρα. Ξεκάθαρα άγχος. Πάσχω από ΣΚΠ. Τα συμπτώματα δε πάνε και έρχονται. Δεν είναι έτσι η ΣΚΠ. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να πας σε ψυχολόγο η ψυχίατρο.

  3. #3
    Quote Originally Posted by MK.89 View Post
    Καλησπέρα. Ξεκάθαρα άγχος. Πάσχω από ΣΚΠ. Τα συμπτώματα δε πάνε και έρχονται. Δεν είναι έτσι η ΣΚΠ. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να πας σε ψυχολόγο η ψυχίατρο.
    Εχω διαβασει ομως οτι ειναι απο τα πρωιμα συμπτωματα της σκπ, γι αυτο και ανησυχω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Όλοι οι νοσοφοβικοι έχουμε πάθει ΣΚΠ,ΟΓΚΟΥΣ,ΚΑΡΚΊΝΟΥΣ και εν τέλη ήμαστε εδώ ,ακόμα περιμένουμε να πεθάνουμε αλλά ΔΕΝ. Ηρεμήστε λίγο, βρείτε ασχολίες να απασχολείται ο εγκέφαλος

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by MK.89 View Post
    Καλησπέρα. Ξεκάθαρα άγχος. Πάσχω από ΣΚΠ. Τα συμπτώματα δε πάνε και έρχονται. Δεν είναι έτσι η ΣΚΠ. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να πας σε ψυχολόγο η ψυχίατρο.
    Quote Originally Posted by Mary098 View Post
    Εχω διαβασει ομως οτι ειναι απο τα πρωιμα συμπτωματα της σκπ, γι αυτο και ανησυχω
    Όχι τα συμπτώματα δεν έρχονται φεύγουν και ξανάρχονται μετα απο 1-2 μηνες όπως συμβαίνει σε σένα σε καμία περίπτωση.

  6. #6
    Quote Originally Posted by MK.89 View Post
    Όχι τα συμπτώματα δεν έρχονται φεύγουν και ξανάρχονται μετα απο 1-2 μηνες όπως συμβαίνει σε σένα σε καμία περίπτωση.
    Μακαρι να ειναι οπως τα λες, σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Τι νεο trend είναι αυτό με τη ΣΚΠ;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    3
    Καλημερα. Βασανίζομαι απο αυτη τη σκεψη εδω και 3 μηνες περιπου. Ξεκινησε με μούδιασμα στο ενα ποδι και μυρμηγκιές, συνεχισε στο χερι , μετα στο αλλο ποδι και μετα και στο αλλο χέρι. Φοβαμαι τοσο πολυ, εχω χάσει τον υπνο μου. Τα μουδιασματα και αυτο το γαργαλητό που νιωθω, μπορει να σταματήσει και να ξεκινησει ξανα την ιδια μερα. Βοηθεια

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by Αννα35 View Post
    Καλημερα. Βασανίζομαι απο αυτη τη σκεψη εδω και 3 μηνες περιπου. Ξεκινησε με μούδιασμα στο ενα ποδι και μυρμηγκιές, συνεχισε στο χερι , μετα στο αλλο ποδι και μετα και στο αλλο χέρι. Φοβαμαι τοσο πολυ, εχω χάσει τον υπνο μου. Τα μουδιασματα και αυτο το γαργαλητό που νιωθω, μπορει να σταματήσει και να ξεκινησει ξανα την ιδια μερα. Βοηθεια
    Από ποιον ακριβώς ζητάς βοήθεια; Να μαζευτούμε εμείς από το φόρουμ να σε πάμε σηκωτή μέσα σε μαγνητικό τομογράφο; Καμία σκέψη να πας σε νευρολόγο να το ψαξεις έχει περάσει από το μυαλό σου εδώ κ 3 μηνες;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Προφανώς η ευγένεια λείπει από τις μέρες μας. Είναι εδώ γιατί αγχώνεται για κάτι, δεν χρειάζεται να μιλάμε έτσι. Ο άλλος αν είναι να πάει θα πάει στο γιατρό. Αλλά ο καθένας λέει τη γνώμη του και την εμπειρία του.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Βάλτε ελάχιστη ποσότητα λογικής όταν σχολιάζετε τον παραλογισμό και τις διαστρεβλώσεις που δημιουργεί το άγχος κάποιου. Αν ήταν να πάει στο γιατρό δε θα καθόταν 3 μήνες να αγχώνεται απλά επειδή "νομίζει". Το χάιδεμα δεν αντιμετωπίζει όλες τις πτυχές μιας ψυχικής ασθένειας.

Similar Threads

  1. Σκλήρυνση κατά πλακας
    By MK.89 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 6
    Last Post: 28-06-2022, 22:32
  2. Νοσοφοβια και σκλήρυνση κατά πλακας
    By irene22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 27-07-2019, 19:40
  3. Σκλήρυνση κατα πλάκας και...άγχος? κρίση πανικού? ζαλάδες? ή απλά βλάβη??
    By White Lily in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 07-04-2018, 23:36
  4. φοβαμαι οτι εχω σκληρυνση κατα πλακας
    By mary84 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 21
    Last Post: 14-09-2013, 22:44
  5. Σκλήρυνση κατα πλάκας και ψύχωση.
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 08-12-2012, 12:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •